firstmate
Úvod| Aktuality| O FirstMate| Katalog krmiva| Zkušenosti chovatelů| Odborné články| Poradna| E-SHOP,prodej,kontakty| Naše aktivity
 

ODBORNÉ ČLÁNKY
Výživa

Péče, zdraví, výchova, chovatelství, sport

 
         


Beta-glukany - účinné posílení obranyschopnosti


Civilizační faktory přispívají k systematickému přetěžování a poruchám funkce imunitního systému lidí stejně jako psů (ovzduší, záření, chemie v potravě, stres…).

Velmi významnou úlohu v imunitě hrají bílé krvinky. Makrofágy pohlcují patogenní mikroorganismy, granulocyty zase produkují látky, které slouží ke komunikaci (" pozor, něco se děje, je tu nepřítel - původce infekční nemoci, bujením změněná buňka…" ) mezi buňkami podílejícími se na obranné reakci. Aby bílé krvinky mohly tyto funkce zajišťovat, musí přejít z klidového do aktivního stavu. A právě schopnost být aktivován je civilizačními faktory snižována.

Hledání cest k posílení jednotlivých složek imunitního systému vede ve farmakologii k výraznému rozvoji výzkumu těchto tzv. imunomodulačních látek. Mezi tyto látky patří i beta-glukany. Jde o polysacharidy, škroby, získávané nejčastěji z kvasinek nebo hub, například tedy z pivovarských kvasnic či hlívy ústřičné.

Jedním z hlavních účinků beta-glukanů je právě stimulace makrofágů. Aktivované makrofágy pohlcují vetřelce nebo vlastní poškozené buňky (zánětem, bujením, stářím). Jsou tedy těmi "vojáky", kteří bojují s těmito "nepřáteli" organismu.

Beta-glukany umí "oslovit" prostřednictvím receptorů i další druhy bílých krvinek, z nichž každý má svůj úkol v obranyschopnosti organismu. Dokáží tak velmi účinně povzbudit obranné reakce organismu. Produkují také více než sto látek, jedny mají baktericidní účinek - tedy hubí bakterie podobně jako antibiotika, jiné jsou důležité pro následné množení a pohyb buněk zdravých, tedy k hojení po proběhlém onemocnění. Produkcí interleukinu IL-1 zasahují aktivované makrofágy dokonce do činnosti slinivky, podporují tvorbu inzulinu a pomáhají organismu jak zvládnout stres spojený s onemocněním, tak mají příznivý vliv u pacientů s počínající cukrovkou. Vazebná místa pro beta-glukany byla prokázána také na kožních fibroblastech, buňkách které svým neustálým množením obnovují kůži, čímž je vysvětlen příznivý vliv beta-glukanů na hojení kožních ran.

Beta-glukany se dokáží příznivě zapojit také v průběhu vývoje imunitního systému organismu. Dosud jsme hovořili o imunitě buněčné - "jedna buňka sežere druhou nebo takovou reakci zprostředkuje" . Druhý systém imunity organismu pracuje s protilátkami. Buňky, které je produkují, se nazývají lymfocyty a vznikají v brzlíku. Tkáni, kterou mají aktivní zejména mladí jedinci, lymfocyty se totiž v průběhu růstu organismu teprve "učí", jak rozlišit nepřítele a jak ho zničit. "Pamatují si" setkání s takovým nepřítelem - například bacilem a při příštím setkání jsou mnohem rychlejší v reakci - protilátky vyrobí okamžitě, aniž by v organismu mohlo vzniknout onemocnění. Ovlivněním lymfocytů se beta-glukany podílí na zmírnění některých alergických reakcí, na vyšší pohotovosti organismu v protilátkové odpovědi - tedy jak v boji s infekcí, tak vykazují lepší reakci na očkování ve smyslu vysokého nárůstu potřebných protilátek. Beta-glukany figurují i v antioxidačních procesech organismu, tedy pomáhají odstraňovat buňkám nebezpečné zplodiny metabolismu - volné radikály.

Účinky beta-glukanů jsou předmětem mnoha klinických studií, které objektivně hodnotní účinky léku u pacientů buď ve srovnání s jiným lékem, nebo s neúčinnou látkou (placebem, například cukrem), lékaři, kteří studii provádějí neví, kdo z pacientů dostal jaký lék nebo placebo, "pouze" zaznamenávají pacientův stav jak podle pacientových výpovědí a pocitů, tak podle objektivních vyšetření do rozsáhlých protokolů.

Klinické studie prokázaly, že betaglukany významně snižovaly výskyt infekčních komplikací po operacích, zkracovaly dobu, po kterou bylo potřeba u infekcí podávat antibiotika i dobu pobytu v nemocnici. U 3-7mi letých dětí užívajících 3 měsíce beta-glukany se snížil výskyt infekcí horních cest dýchacích více jak o polovinu. Beta-glukany prokázaly příznivý účinek u pacientů s ekzémy a záněty různých lokalizací.

Užívání beta-gluaknů je vhodné u jedinců se sklonem k opakovaným infekcím, citlivé na alergeny, u stavů spojených s vyčerpáním, zátěží psychickou i fyzickou, stresem. Pomáhají organismu vyrovnat se lépe se škodlivými vlivy zevního prostředí, stejně jako s nežádoucími účinky chemoterapie, ozařování. V průběhu růstu napomáhají vývoji silného imunitního systému. Urychlují regeneraci a obnovu kůže. Nebyly popsány žádné vedlejší účinky, užívat se nesmějí pouze u jedinců s transplantovanými orgány.

(podle časopisu Tempus Medicorum 9/2007 zpracovala dr. Karla Dvořáková)


Zpět na články o výživě

Zpět na Hledali jsme pro Vás informaceTOPSTEIN


Kosmetika pro psy


Oblečky pro psy

Chovatelské potřeby pro psy

Podle odborných nekomerčních analýz řazeno do kategorie NATURÁLNÍCH KRMIV NEJVYŠŠÍ JAKOSTI (the highest quality natural petfood)