firstmate
Úvod| Aktuality| O FirstMate| Katalog krmiva| Zkušenosti chovatelů| Odborné články| Poradna| E-SHOP,prodej,kontakty| Naše aktivity
 
 
         
Jak vybrat spolehlivý způsob výživy svého psa?

Tuto otázku jsem si opakovaně pokládal, když jsem po dlouholetém krmení svých psů granulovanou stravou jedné značky začal pozorovat zhoršení kvality tohoto krmiva. Znepokojen jsem byl zejména zvýšeným množstvím trusu a nutností zvyšovat krmné dávky. Zkoušel jsem proto i jiná prémiová a superprémiová krmiva, ale nebyl jsem stále spokojený. Při tom na výstavách ve stáncích prodejců jsou obvykle všechna krmiva prezentována jako nejlepší a nejkvalitnější. Jasnou odpověď na svoji otázku jsem nezískal ani po přečtení článku o výživě v našem Zpravodaji. Pak jsem se náhodou seznámil s MUDr. Dvořákovou, vybírala u mě štěňátko pro své známé. Ze společných hodinových diskuzí na téma "výživa psa" jsem získal informace, o kterých jsem dříve ani neuvažoval a které mi "otevřely oči". Uvědomil jsem si různé souvislosti. Například, že ani krmivo, které je "sponzorem" mezinárodní výstavy, nemusí být automaticky zárukou, že jím své psy nakrmím spolehlivě a za rozumnou cenu. Paní doktorka se věnuje i přednáškám pro chovatele a tak jsem se domníval, že by bylo škoda nevyužít jejích znalostí. Požádal jsem ji o rozhovor pro náš Zpravodaj. Ochotně souhlasila odpovědět na otázky, které možná tak jako mě, napadají i Vás, členy našeho Klubu chovatelů foxteriérů:

Povězte nám nejprve něco o sobě.

Vystudovala jsem medicínu, výživa psů je mým dlouhodobým koníčkem v rámci kynologie. Informace nyní získávám hlavně pátráním na zahraničních webových stránkách. Teoretické poznatky konfrontuji s praktickým pohledem zkušených chovatelů, kteří vesměs se svými psy rovněž pracují a umí jejich psychickou i fyzickou kondici dobře posoudit. Stále se tak učíme od sebe vzájemně. Naším cílem je krmit své psy spolehlivým a bezpečným způsobem tak, abychom společný život mohli užít aktivně, radostně a bez zbytečných problémů. Jistě i Vy si přejete totéž.

Generace psů vyrostly na doma vařené stravě, nyní většina z nás používá ke krmení ve větší či menší míře granule a konzervy. Jaký je Váš názor na tento způsob krmení?

Granulovaná, suchá strava dokáže předčít stravu připravenou doma, bytˇ sebepečlivěji. s maximálním úsilím. Ovšem - jsou granule a granule a jen ty spolehlivé jsou tím, co hledáme, chceme-li svému psu prospět.

Nekvalitní granule mají oproti doma vařené stravě snad jedinou přednost a to je pravděpodobně vyvážený poměr vápníku a fosforu daný zákonem. Už není ale jisté, do jaké míry jde o vápník ve vstřebatelné formě. A hlavně - není určeno, jak kvalitní mají být zdroje bílkovin - výrobce může použít svalovinu a kvalitní vnitřnosti jatečních zvířat a ryb, stejně jako odpady z masné produkce třetího řádu nebo obiloviny či luštěniny, jsou povolena barviva, chemické konzervanty, zchutňovadla.

Ujišťuji vás, že není těžké naučit se rozlišovat mezi značkami granulí ty spolehlivé a bezpečné a využívat jejich nesporný přínos pro výživu našich psů. Pokusíme se o to společně.

Konzervy, vlhká forma hotové stravy, jsou na trhu v podobě " kompletní výživy"- tedy s obilovinami nebo v podobě "masových" konzerv, paštik, salámů ... Ráda bych upozornila, že chovatelé často vnímají uniformě hnědý obsah konzerv jako čisté maso, ale není výjimkou, že maso tvoří 4% obsahu takové konzervy, proto používám uvozovky. Za "masový" vzhled pak mohou přidaná barviva, zahušťovadla jako je guarová guma, častý je obsah nespecifikovaných surovin nízké kvality jako "obiloviny", vedlejší masné produkty", nebývají obsaženy jiné vitamíny než základní a krmivo bývá ve styku s kovem. Jde o poměrně drahý způsob krmení, kupujete si "vodu".

Konzervy, u kterých výrobce uvádí obsah masa více než 90% a doplněk minerálů pak vnímám jako možnou alternativu granulí pro některé příležitosti - odchov, výcvik nebo jako možný základ doma "vařené" stravy s vyváženým poměrem vápníku a fosforu.

Pojďme tedy ke granulím. Jaké krmivo máme hledat?

Není jedno nejlepší krmivo na světě, takových je celá skupina, nezávislí recenzenti nazývají taková krmiva nekomerčními, bezpečnými pro dlouhodobou výživu psa. Takových je ovšem pouhých 5% světového trhu. Jak se do této výrazné menšiny trefit svým výběrem? Snažila jsem se zpracovat zcela nestranně a obecně souhrn znalostí nutných k tomu, abyste byli schopni se sami rozhodovat, zda stojíte před kvalitním krmivem, které vašemu psovi přinese životní pohodu a vás ušetří zbytečných starostí.

Myslíte starostí týkajících se zdravotního stavu psa?

Ano. Uvědomme si, že například v USA majitelé psů a koček ročně vydají za hotová krmiva 10 bilionů dolarů. 95% krmiv pro psy se přitom vyrábí ze surovin, které nejsou vhodné pro lidskou potřebu, ošklivě řečeno - z odpadu, který nikdo jiný než krmivářské firmy nekoupí. A to je jen lákavý začátek cesty jak myslet více na svoji kapsu, než na vašeho psa. Nemluvíme prosím zdaleka jen o levných krmivech. Říká se to těžko a mrzí mě to. Je velká skupina psů trpících různými problémy, které by možná nebyly, kdyby tito psi nebyli nuceni žít na výživově chudé stravě často navíc zatížené škodlivými látkami z nekvalitních surovin. Nejhorší je fakt, že jen podle ceny či reklamy nepoznáte skoro nic a postiženi tak bývají často psi majitelů, kteří se řídí při výběru krmiva těmito dvěma faktory. " Dali přece tolik peněz za krmivo, které se na ně třeba navíc dívá z reklamy na každém rohu, tak jistě vybrali nejlépe, jak mohli."

Jaké tedy mohou být důsledky nutričně chudé stravy?

Nutričně chudá strava je podezírána z podílu na :
 • …negativním ovlivnění imunitního systému - alergie, zánětlivá onemocnění uší, kůže, kloubů, zažívacího traktu včetně slinivky, srdeční svaloviny…
 • ….předčasných degenerativních procesech - nástup artrózy již ve středním věku, degenerace jater, ledvin, mozku, zhoršení případné DKK
 • … rakovině mléčné žlázy
 • … obezitě, cukrovce
 • …hormonálních poruchách - štítná žláza, nadledviny, rozmnožování
 • …neodůvodněných úhynech štěňat v prvních týdnech života
 • …zhoršení celkové kvality života a zkrácení předpokládané délky života.
To není veselé čtení, jaké tedy máme šance poznat, zda stojíme před krmivem, které si zaslouží naši pozornost či nikoliv?

Řekněme si, co tedy hledáme: Krmivo bohaté na živiny,respektující složením psa jako masožravce, kompletně vyvážené a dlouhodobě bezpečné = krmivo vyrobené z nutričně hodnotných surovin nezatížených nežádoucími látkami, s převahou živočišných bílkovin a tuků, zpracované šetrnou technologií poctivým výrobcem. A jak takové krmivo najít?
 1. Spolehněte se na své znalosti! nevybírejte podle reklamy, barevnosti a reklamních textů na obalu, výše ceny není garancí kvality, informace personálu prodejen nemusí být spolehlivé
 2. Získejte reference dobrých chovatelů kteří vybranou značkou již delší dobu krmí, jen tak se můžete přesvědčit o tom, že co je napsané na obalu, opravdu v krmivu je a krmivo "funguje, jak má"
 3. Sledujte fyzickou i psychickou kondici psa při novém krmení závěry dělejte nejdříve po 4-6ti týdnech, nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně, pokud budete spokojení, značku zbytečně neměňte, trávicí trakt psa to ocení
Bod č.1 bych rozvedla, je nejdůležitější, pouze pokud budeme "umět číst" údaje na obalech krmiv, budeme se umět rozhodovat fundovaně, svobodně a nekomerčně.
Souhrn znalostí nutných pro správný výběr krmiva - na etiketě obalu hledejte: 1. Seznam surovin

Pro nákup hovoří:
 • - potravinářská kvalita surovin
 • - všechny suroviny jasně určené - "kuřecí moučka" , nikoliv "drůbeží" "rýže", nikoliv "obiloviny", "kuřecí tuk", nikoliv "živočišný tuk")
 • - zveřejněný údaj o procentuálním zastoupení živočišných bílkovin - obiloviny mají 2/3 obsahu bílkovin jako maso, je levnější vyrobit krmivo převážně z obilí, nikoliv z masa a činí to tak mnoho výrobců. Nezaměňujte údaj o podílu živočišných bílkovin s procentem obsahu čerstvého masa. Jsou značky, kde je podíl živočišných bílkovin vyšší než 80% a kde hmotnost čerstvého masa použitého k výrobě sta gramů granulí činí více jak 150 gramů! Na druhou stranu jsou značky, které mohou být i dražší než ty předchozí a při tom obsahují 15 gramů čerstvého masa ve sto gramech granulí, tedy desetinu, a výjimkou nejsou ani ta krmiva, která obsahují ve sto gramech čtyři gramy masa! 4 gramy versus 150 gramů, to je už rozdíl značný myslím.
 • - na prvním místě surovin kuřecí, jehněčí, rybí, krůtí apod. moučka nebo sušené maso, pokud je na prvním místě surovin maso čerstvé, pak musí být následováno na druhém místě kvalitní masovou jednodruhovou moučkou, jinak jde o krmivo které je výsledně chudé na živočišné bílkoviny a pes je odkázán "bojovat" s neplnohodnotnými bílkovinami rostlinnými (čerstvé maso obsahuje sedminásobek vody, než jaký je v granulích, výrobci toto zneužívají a sice deklarují suroviny podle zákona v pořadí od největšího hmotnostního podílu v krmivu, ale s různým obsahem vody, čímže se "mokré" maso dostane ve výčtu surovin před "suché" obiloviny)
 • - zdroj sacharidů - od nejdietnějších: tapioka, brambory (vločky z celých brambor, nikoliv bramborové úsušky = slupky z odpadu potravinářského průmyslu), proso, amaranth, rýže, oves, ječmen, kukuřice, pšenice - obiloviny nejlépe celozrnné
 • - kuřecí, rybí tuk (nikoliv oleje) - poměr omega 6 : omega 3 kyselin menší než 5:1 (většina výrobců udává jako ideální 10-5:1, na srsti psa poznáte smysl čísla menšího než 5 )
 • - další suroviny pro pestrou přírodní výživu - zelenina, ovoce, bylinky, sýr apod.
 • - organické zdroje glukosaminů a chondroitinů (klouby)
 • - kompletní spektrum vitamínů, minerály včetně organických (chelátových) forem některých z nich, probiotika (jogurtové bakterie), enzymy


 • Proti:

 • - maso deklarováno pouze v čerstvé podobě - viz výše
 • - sója (nekompletní rostlinné bílkoviny, těžce stravitelná, působí proti využití bílkovin z potravy)
 • - bílkovinný hydrolyzát, vedlejší živočišné produkty (zobáky, pařáty, krev, střeva s obsahem)
 • - nejasně určené zdroje škrobů - obiloviny bez určení druhu, vedlejší rostlinné produkty (výlisky řepky, kukuřičná vřetena…)
 • - rostlinné oleje - obsahují omega kyseliny v neaktivní formě na rozdíl od tuků živočišných
 • - barviva, konzervanty (BHA,BHT,propylgallát, sorban draselný), někdy uváděny jako
 • " přidané látky povolené v EU" , pozor, masivně v "pamlscích"
2. Popis výrobní technologie

Teplotně šetrná výrobní technologie zachovává výživové hodnoty vstupních surovin, umožňuje aplikaci tuků, vitamínů, minerálů, probiotik a enzymů za teplot, které nevedou k jejich znehodnocení. Parní technologie vede k želatinizaci škrobů a jejich vysoké stravitelnosti. Vakuum použité k úpravě objemu granulí snižuje riziko torze žaludku.

3.Deklaraci o kontrole výroby patřičným státním orgánem nebo údaj o zachování standardů amerického kontrolního úřadu pro výrobu krmiv (AAFCO), případně prováděných krmných testech. Tento poslední bod platí s jistou mírou "rezervy", nastavená kritéria jsou velmi "měkká", na rozdíl od kritérií nezávislých hodnotitelů krmiv typu Whole Dog Journal.

Jaké jsou nejčastější reklamní triky?

Za závažné považuji jednoduše řečeno to, že výrobci více myslí na sebe než na zákazníka. To asi platí v různých oblastech. Pak je možné, že platíte více za reklamu, management firmy, než za obsah pytle. Pak je možné, že za téměř dvě tisícikoruny si koupíte více méně šrot. Není výjimkou, že obsah pytle neodpovídá tomu, co výrobce předkládal k testům složení krmiva. Že směrem dolů, nemusím dodávat. Jako přírodní krmiva se směle označují krmiva chemicky konzervovaná. Krmivo s velmi razantním marketingem pracuje se sójou, cukrem a vedlejšími produkty. Krmiva, která na nás chtějí působit tím, že jsou vyrobená ze surovin pocházejících ze země původu mateřské firmy, jsou vyráběna v naší republice nebo okolních státech. Těžko pak věřit, že se všechny suroviny vozí tisíce kilometrů. V obchodech se hojně "rozvažuje" , krmiva jsou vysypána do boxů, nemáte jistotu ani značky, ani doby trvanlivosti. Je toho hodně. Nicméně věřím, že s výše uvedeným návodem "v hlavě" se dokážeme ubránit. Věřím, že nikdo z nás si nemyslí, že krmivo, které stojí 8 Kč/kg má u svědomitého chovatele nárok na označení " kompletní krmivo pro psy".

Jakou značku krmiv doporučujete k výběru?

Nechtěla bych na tomto místě být konkrétní. Po tom, co jsem nalezla po několikaletém pátrání krmiva, která jsou k nám i psům férová, stala jsem se i jejich distributorem. Je to jakási prodloužená ruka teoretické roviny. Vrátila bych se snad shrnutím k tomu, co jsme řekli. Pes je geneticky masožravec, hledejme krmivo, které to respektuje, je z čistých a kvalitních surovin a výrobce je férový. Nenechte se klamat a nepodporujte praktiky, kdy v 15ti kilovém pytli je 600 gramů masa a sedm barviv. Nevěřte, že anilinová modř spolu s červení znamená hovězí, že zelené granule jsou vždycky z hrášku a bílé z rýže. Najdete krmiva, kde zmíněný 15ti kilový pytel obsahuje 4,5 kila masa a nebo také 22kg při prakticky stejné ceně! Z toho vidíte, že s vámi nezachází špatně ten, který za poctivou cenu vašeho psa skvěle nakrmí, ale ten, kdo ho za cenu obdobnou ošidí. Kilogram granulí za jednu desetikorunu snad nikdo z vás nepovažuje za hodný zájmu. Věnujte však pozornost tomu, zda peníze, které za krmivo vydáte, odpovídají obsahu pytle či ne. Je přece jisté, že krmivo založené na obilovinách se vyrobí za cenu mnohem nižší než to založené na kvalitním mase ve vysokém množství. Zamyslete se nad tímto: pokud jsme doma vařili, dostal pes velikosti foxteriéra řekněme 200 gramů masa na den. V doporučené 150ti gramové porci granulí můžete mít 6 gramů masa stejně jako 225 gramů. A rozdíl v ceně obou krmiv může být řekněme pouhých 15 korun za kilogram. První porce je zjevně nedostatečná, druhá předčí doma vařenou stravu a to i tím, že takto férový výrobce obvykle opravdu předkládá do misky vašeho psa kompletní, vyváženou a čistou stravu. Navíc je málo pravděpodobné, že doma užijete k přípravě krmné dávky tak pestré suroviny, jak to některá špičková nekomerční krmiva dělají. Zmíním bobuloviny, zeleninu, různé druhy vajec, semena, tapioku, tomel, mrazem sušené syrové maso. To už pak je opravdu výživa v té formě, jak to příroda zamýšlela.

Děkuji za informace, Olda Ryšavý.

Já děkuji za trpělivost, čas a prostor, který jste mi věnovali. Na tomto místě bych ráda vyjádřila svůj vděk, že rozhovorem pro váš Zpravodaj se mohu vedle svých kolegů, od kterých se stále učím, alespoň trochu podílet na vzdělávání chovatelské veřejnosti v otázkách výživy psů. Těším se na dotazy, názory, zkušenosti a připomínky vašich kolegů. MUDR. Karla Dvořáková, Divec 69, 50003 Hradec Králové 3, 4tlapky@seznam.cz, telefon 604 559 407.Zpět na Setkávali jsme se s Vámi


TOPSTEIN


Kosmetika pro psy


Oblečky pro psy

Chovatelské potřeby pro psy

Podle odborných nekomerčních analýz řazeno do kategorie NATURÁLNÍCH KRMIV NEJVYŠŠÍ JAKOSTI (the highest quality natural petfood)