firstmate
Úvod| Aktuality| O FirstMate| Katalog krmiva| Zkušenosti chovatelů| Odborné články| Poradna| E-SHOP,prodej,kontakty| Naše aktivity
 
 
         


Poslední pohádka pro Dášeňku

Tak se Dášo hezky posaď a já ti něco povím. Zítra půjdeš do služby, nejvyšší čas. Bude tu po tobě nezvyklý klid, ale ani se na tu chvíli netěším. Budu se muset za tebou občas přijít podívat a na oplátku přijdeš zase ty. Se svým pánem. Že nevíš, kdo to je? Nejdřív se o tebe starala maminka Iris, pak před tebou utíkala, jak mohla a staral jsem se já. A teď, když už jsi takový neposeda, že před tebou utíkáme oba, dostaneš opravdového psího pána. Nemysli, že si tě vybral on, to já jsem ti ho vybral z těch dvounohých návštěvníků, kteří si tebe a brášky chodili pochovat.

Pěkně jsme si spolu o pejscích povídali, když jsi mu spala v náručí. Zítra si tě v té náruči odnese do tvého nového domova. A já budu rád, že si tě odnáší pán, který ví, že štěně není houska nebo fotoaparát, nýbrž je to neobyčejný dar přírody člověku a jediný takový na Zemi. A ta Země, ta se Dášo od dob, kdy jste vy pejsci začali s člověkem žít, pořádně změnila, však jsme si o tom povídali, pamatuješ. Budeš bydlet se svým člověkem v jeho boudě, kde se nesmí nic okusovat, ani tam dělat loužičky, ne, to ne. Taky budeš někdy muset být v té boudě sama a nevýt přitom jako vlk, ale neboj, pán se ti vrátí a pak bude spousta legrace. Budete spolu běhat a skákat, ale prérie je ta tam, však jsem ti to taky říkal. Všude je spousta cizích lidí, někteří dokonce nemají pejsky rádi. Jezdí v autech a na kolech a motorkách a to by jeden hned za nimi utíkal, viď, jenže takové auto dokáže pořádně kousnout. A lovit jídlo se v tom novém světě taky nesmí!

Ale neboj, ten tvůj pán ví, co a jak, je nejšikovnější ze všech psů, pardon, lidí. Ten tě ochrání, nakrmí, pohladí po hlavě … jen se ho Dášo, prosím tě, pořád drž. Ty jsi holka šikovná, určitě na to brzy přijdeš, že sice mluvíte každý jinou řečí, ale domluvíte se docela dobře. Víš, někteří pánové se s pejskem moc domluvit neumí a říkají, že za to může ten pes. To ten tvůj, ten ví, co a jak, však už jsem ti to říkal. A tak pozná, kdy se budeš bát, kdy tě bude něco bolet, kdy si budeš chtít nechat pohladit bříško. Ty zase brzy poznáš, kdy na tom bude stejně on a to mu pak dáš hlavu do klína, jako to dělá tvoje maminka a bude vám zase dobře. Taky poznáš, že něco je "fuj" a něco "nesmíš", ale mnohem lepší je, když uslyšíš "ták je hodná".

To si Dášo honem utíkej k pánovi pro ODMĚNU. Uvidíš, že to bude stát za to. Ten tvůj pán totiž nosí po kapsách ne špačky od tužek jako já, ale voňavé dobrůtky, které nikde jinde nenajdeš, ani ve své misce ne. Kdybych byl věděl, kam pro takovou baštu jít, možná bys nám nerozkousala ten perský koberec a moje boty, Josefovi by zůstaly na skalce nějaké podléšky a Olga by neříkala, že štěňata jsme měli naposled.

Tak a teď už hezky spi, ať máš na ten zítřejší slavný den silné nožičky.

Taky patříte k těm, kdo zapomínají na ten nejlepší způsob, jak se svým psem mluvit pro něj pochopitelnou řečí, totiž zapomínáte ho odměnit pamlskem za žádoucí chování? To se tedy nedivte, jestli jste na tom s perskými koberci podobně jako byl pan Karel Čapek. A jestli říkáte, že je nemáte, nevadí, přece nechcete propást tu šanci najít společný jazyk s nejlepším přítelem člověka.

Už vás slyším… Když byla Pajda štěně, tak jsem nosil(a) piškoty, ale teď, kdo na to má pořád myslet, a ty kapsy plné drobků! Taky má na zubech kámen, tak proto jí nic nedávám a ještě aby byla tlustá…

Nebojte, drobky v kapse, to je minulost. Ukážeme si, že se dá odměňovat vždy a všude, budete-li považovat chování svého psa za chválihodné a to s čistou kapsou i svědomím. Řekněme si, že:

 • odměnit žádoucí chování potravou je nejefektivnější způsob, jak psovi naznačit, co považujeme za dobré a co ne (často na to máme podstatně jiný názor, než pes) a jak psa vychovávat vůbec

 • u štěněte bychom měli odměnit každé takové chování a doprovázet tento akt zřetelnou slovní pochvalou a gestem, později můžeme někdy pamlsek vynechat, ale chválit vždy

 • pamatujte, že touha honit kočku je u dospělého psa možná větší, než u nejistého štěněte a tak si odepření této kratochvíle žádá odměnu pamlskem tím víc (a takových příkladů najdete v běžném životě se svým psím přítelem spoustu)

 • současným trendem ve výcviku psů je vaše jasná pozitivní reakce na žádoucí chování (odměna) a klidná, spíše neutrální reakce na nežádoucí - tedy klidné, byť rozhodné "ne,ne" a trvání na splnění povelu, žádný křik nebo pro psa nesrozumitelný fyzický trest (nejsem výcvikář a mluvím spíše o výchově k běžné upotřebitelnosti psa jako průvodce naším životem:)

 • odměna a pochvala musí přijít bezprostředně po dobrém výkonu - do 1-2 sekund

 • někteří psí profesionálové jsou cvičeni za pomoci tak intenzivního odměňování, že jako odměna slouží denní krmná dávka "rozdaná po granulkách" během práce

 • pokud se nerozhodnete pro tento způsob (pro běžný život se spíš nehodí), neužívejte granule, kterými krmíte, jako odměnu. Odměna má být cosi překvapivého a vzácného!
Z řečeného tedy plyne, abychom mohli odměňovat správně a účelně, je třeba:
 • mít vhodný pamlsek stále u sebe

 • proto volte takové, které nezapáchají, nejsou mastné, nedrobí se, jsou trvanlivé

 • odměňovat plánovitě a v počátcích výchovy bez výjimky, tzn. i mnohokrát za den (nezapomeňte odměnou zpříjemnit psovi pro něj nepříjemnou činnost - návštěvu veterináře, jízdu autem…a nikdy! nedávejte odměnu zároveň s hubováním - " ty lumpe, zase jsi neposlechl, podívej a já mám takovou dobrotu")

 • Předpokládám, že jste-li čtenáři těchto stránek, věnujete náležitou pozornost výživě svého psa. Jistě si nechcete pokazit užíváním pamlsků rovnováhu kompletní krmné dávky. Ta je zajištěna, pokud ostatní potrava netvoří více než maximálně 20% celkové krmné dávky kompletní potravy. Velmi lehce toto procento přesáhnete, jak u malých pejsků, tak u psů s relativně větší denní porcí ( máte pak snahu do velké tlamy dát větší pamlsek). Bezprostředně si tak koledujete o zažívací potíže u psa, v delším horizontu mu přivodíte obezitu nebo jiné závažné potíže. Vaším cílem by tak měl být pamlsek,který splní svůj účel (psovi voní a chutná) i při použití velice malého kousku.

  Dále si připomeňme, že člověčí potrava je mnohdy pro psa nevhodná (mnohdy i pro člověka, ale komu není rady…). Oblíbený piškot obsahuje třetinu jednoduchého řepného cukru, třetinu pšeničné mouky a třetinu žloutků. Psovi v něm nevadí jen ten žloutek. Sýr se tváří vhodně, ale obsahuje mnoho bílkovin, tuku, vápníku a soli. Uzeniny považuji za naprostý hřích. Považte, že 100 gramů uzeniny může obsahovat tolik škodlivých látek (aromatických uhlovodíků, "dehtu") jako 40 cigaret! A navrch nitráty a nitrity, bez kterých nelze uzeninu vyrobit, ovšem ve střevě působí jako spolehlivá rakovinotvorná látka. Pak tam je i sója, sůl, koření…Mám pokračovat?

 • z podstaty věci odměňujeme často psa v pohybu, pracujícího

 • potřebujeme tedy, aby konzumace dlouho netrvala a neodváděla tak pozornost a je třeba se vyhnout riziku, že tvrdé úlomky nebo celý pamlsek pes vdechne

Na trhu je záplava pytlíčků, které se tváří, že jejich obsah je ideálním pamlskem pro vašeho psa. Naprostá většina z nich je tvrdá, tudíž vdechnutelná, ty, které jsou měkké, jsou zároveň vlhké a tudíž zákonitě chemicky konzervované. Obojí pak pro Vaše oči zhusta barvené (to světlé je telecí a to hnědé hovězí - věříte tomu?).Kromě toho jsou až na několik výjimek složeny z takových surovin, kterým se možná jinak snažíte v krmení svého psa vyhnout.

Jestli teď nevíte, kudy kam, najděte si pamlskovou nabídku těchto stránek. Máte z čeho vybírat! A ručím vám za to, že kapsu si nezamažete, rovnováhu krmné dávky nenarušíte, pes vám bude dávat přednost před všemi jinými lákadly a až si budete číst složení těch dobrot, zjistíte, že vlastně navrch prospějete jeho zdraví. Abyste neměli pocit, že straním domovským stránkám, klikněte si i na stránky firmy FitMin, najdete tam jejich Premius plátky a u firmy Macich lososí a rybí čtverečky Kronch. V některých požadavcích na ideální odměnu sice např. ZiwiPeak Jerky nedotahují (buď složením, nebo se drobí a zřetelně budete cítit rybinou), ale zdraví neuškodí a dají se použít po malých kouscích. Některé firmy, vyrábějící značkové granule mají i svoji řadu odměn. Jedni však do nich dávají buráky a to je velmi rizikový zdroj toxických plísní, druzí chtějí odměnit vašeho psa nafouklým "nic" z rýže, třetí nejsou nyní na trhu, čtvrtí mají pamlsky, kopírující nevábné složení kompletních granulí. Třeba budete mít víc štěstí při hledání nebo si to ušetřete a vsaďte na novozélandskou kvalitu na stránkách FirstMate. Brzy prý přibudou dobroty z Norska a Kanady. Už se já, šeltie Casper a kavalír Ben těšíme.

Autor článku : MUDr. Karla DvořákováZpět na zkušenosti paní Dvořákové
TOPSTEIN


Kosmetika pro psy


Oblečky pro psy

Chovatelské potřeby pro psy

Podle odborných nekomerčních analýz řazeno do kategorie NATURÁLNÍCH KRMIV NEJVYŠŠÍ JAKOSTI (the highest quality natural petfood)