Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • Grain Friendly
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Enzymy pro život

24. 11. 2017

Jistě se shodneme, že kromě základních živin je třeba, aby potrava obsahovala i vitamíny a minerály. Poslední dobou je věnována pozornost problematice obohacování krmiv další kategorií biologicky hodnotných látek a tou jsou ENZYMY.

Enzymy jsou podstatnou složkou všech životních pochodů organismu, od trávení potravy, což Vás asi nepřekvapuje, až po mrkání očními víčky, což Vás možná překvapí dost :. Bez enzymů by nebylo života, vždyť v organismu - ať lidském, nebo zvířecím, probíhá v každém okamžiku na tisíce enzymatických reakcí ! Dnes již dokonce není pochyb o zásadní roli enzymů pro zdraví a délku života jedince.

Enzymy si organismus tvoří z části sám, z části je přijímá v kvalitní čerstvé stravě. Každý enzym je bílkovina. Bílkoviny přijaté potravou a určené k rozložení na jednotlivé aminokyseliny coby stavební kameny pro výstavbu bílkovin tělu vlastních umí organismus využít, i když jsou tepelně zpracované. Narušení struktury (tzv. denaturace) molekuly takové "obyčejné" bílkoviny teplem dokonce usnadňuje její zpracování v zažívacím traktu. Enzymy však mohou dál fungovat pouze tehdy, pokud nebyly vystaveny teplotě vyšší než je teplota 40 st. Celsia. Granulovaná strava je vystavena při výrobě vysokým teplotám, třebas po velmi krátkou dobu- řádově vteřiny, to ale stačí ke kompletnímu zničení všech enzymů původně obsažených v surovinách, stejně jako vitamínů citlivých na vyšší teplotu (firma Taplow Feeds, jež je producentem krmiva FirstMate, se k tomuto problému postavila čelem a za cenu velké finanční investice do výrobní linky obohacuje krmivo vitamíny, enzymy a živočišným tukem v závěru výrobního procesu pomocí vakua a za nízké teploty. Jen tak je možné s těmito látkami počítat jako využitelnými organismem psa). Proto většina výrobců krmiv problém enzymů neřeší, protože by jen zvyšovaly náklady na výrobu krmiva, ale bez kýženého biologického efektu.

Organismus psa, který je odkázán na tepelně zpracovanou stravu (a je jedno, jestli se jedná o domácí vaření nebo výrobní linku), se pak z hlediska enzymů může spoléhat pouze na ty, které si sám syntetizuje (u vitamínů citlivých na vyšší teplotu je situace ještě horší, protože řadu vitamínů si pes syntetizovat neumí a je pak vystaven jejich chronickému nedostatku).

Trávicí systém pak může být neúměrně zatěžován, důsledkem špatného trávení pak je nadýmání, plynatost, zácpa a na psovi je vidět, že mu energie vydaná na zpracování potravy chybí jinde. Potrava zbavená enzymů neznamená zátěž jen pro zažívací trakt. Enzymy chybí v celém organismu, dojde k poklesu jejich hladin v krvi a všech tkáních.

Odtud už je přímá cesta k předčasným degenerativním procesům (nástup artrózy již ve středním věku, zhoršení případné dysplazie kloubů, degenerativní procesy v játrech a ledvinách, mozku), negativnímu ovlivnění imunitního systému (což vede k zánětům kloubů, srdeční svaloviny, uší, kožním problémům, potravním alergiím, zánětům žaludku a střev…), zkrátka ke zhoršení kvality života a zkrácení předpokládané délky života. A to platí nejen pro psy…

Jak se s tímto problémem vyrovnat ? Budete se mnou asi souhlasit, že při současném způsobu života leckdy obtížně hledáme čas, abychom připravili pro sebe a své děti byť jen salát z několika druhů zeleniny s olivovým olejem, čerstvým sýrem a bylinkami a upekli domácí pečivo z biomouky. Poskytnout svému psovi syrovou stravu je nereálné už z hygienických důvodů, kromě toho by řadě současných psů již tato strava stejně nevyhovovala, bytˇ by byla bohatá (nejen) na enzymy. Přece jen je od praotce vlka dělí dlouhá řada generací odkázaných na lidskou péči.

Řešením je denní přídavek dobře zvolených a funkčních ("živých") enzymů do potravy. Jak a čím? U krmiva FirstMate můžete tuto starost pustit z hlavy. Obsahuje již 4 druhy opravdu aktivních enzymů a vy teď už víte, že hrají roli nejen přímo v zažívacím systému, ale šetří síly organismu na tvorbu enzymů i v jiných systémech. Přímým důsledkem tak je snadné trávení přijaté potravy, předcházení podráždění slinivky břišní, dokonalé využití živin z potravy a zásobování organismu pohotově dostupnou energií. Nepřímo je pozitivně ovlivněna imunita (za imunitou stojí alergie, záněty, zhoubné bujení), sníženo riziko propuknutí degenerativních chorob, předčasných projevů stárnutí organismu.

Bylo pozorováno, že psi, jejichž denní krmná dávka obsahuje aktivní enzymy, nepociťují nadměrný hlad mezi krmnými dávkami, protože jejich organismus dokonale využívá přijatou potravu, nemají sklon k tloustnutí a díky dostatečně pohotovému zásobení energií podávají tito psi lepší pracovní či sportovní výkon.

Pokud krmíte granulemi, které neobsahují aktivní enzymy, můžete je do krmné dávky dodat některým z přípravků, které je obsahují a jsou k tomuto účelu vyráběny. U nás najdete výrobek značky (jak jinak než) FirstMate, nazvaný OSDS, který obsahuje navíc oproti granulím ještě pátý enzym - lipázu. Nosičem enzymů je sleďová moučka a rybí tuk, obojí velmi přínosné složky výživy. OSDS bude přínosem i psům krmených Firstmate, pokud trpí některými výše uvedenými obtížemi. Pak znásobená dodávka enzymů může znamenat hodnotnou podpůrnou léčbu. Na zahraničním trhu je dále k dispozici například přípravek Prozyme (obsahuje enzymy rostlinného původu, OSDS a granule FirstMate obsahují enzymy získané fermentačními procesy pomocí bakterie Bacillus subtillis), pokud byste hledali další informace o enzymech.

Pozor, nepopleťte enzymové doplňky stravy s doplňky probiotickými : . Nositel Nobelovy ceny, dr. James B. Sumner z Cornellovy univerzity říká: " Poskytněte svým zvířatům spolu s kvalitní stravou ENZYMY a pak už jen pozorujte, jak se zlepší jejich srst, zmizí zápach z tlamy, nadýmání, sníží se pohotovost k zánětům a alergiím. Doplnění stravy o enzymy je jednoduché a zcela bezpečné."

Takže vzhůru za enzymy, pokud byste hledali OSDS, najdete ho v našem Katalogu krmiv.

(zpracovala dr. Karla Dvořáková s využitím článku "Add Enzymes For Life" publikovaným on-line časopisem Housepetmagazine.com)

 

 

Zpět na výpis