Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

JAK VYBRAT SPOLEHLIVÝ ZPŮSOB VÝŽIVY PSA ČILI O NÁPRAVĚ ČLOVĚČÍ VÝŽIVY SKRZE PSA

24. 11. 2017

Firma Firstmate se rozhodla obohatit koncept výživy psů o netradiční surovinu - borůvky. Učinila tak již před časem, borůvky jsou součástí formulí Naturally Holistic a Lamb Potato and Rice. Postupem času se borůvky dostávají na výsluní pozornosti vědců, zkoumajících vliv výživy na lidské zdraví. Jak se dočtete dále, bylo vědecky prokázáno statisticky významné příznivé působení borůvek ve stravě na prevenci či zmírnění průběhu řady závažných chorob. Chorob, které sužují jak lidi, tak psy. A protože prvořadým cílem tohoto výrobce špičkových krmiv je zdravé zvíře, můžeme vám s radostí oznámit, že letošní Vánoce mohou být pro vašeho pejska ve znamení blahodárných borůvek. Na trh přichází ultraprémiová formule Potato and Chicken with Blueberries - Brambor s kuřetem a borůvkami. Borůvky zde jsou jednou z hlavních ingrediencí po bramborových vločkách, prémiové kuřecí moučce v potravinářské kvalitě a kuřecím tuku. Jak se dočtete níže, již 2% borůvek v denní dávce potravy mají prokazatelný vliv na prevenci nemocí, které mohou vést k závažným obtížím až předčasné smrti jedince. Buďte si jistí, že v novém obalu ozdobeném krásnými hrozníčky pravých kanadských borůvek, najde váš pes podstatně více borůvek, než ta dvě případně i životzachraňující procenta. Pojďme si tedy říci, co borůvky dokážou. Nebude to úplně záživné čtení, však je také na vážné téma. Možná, že po přečtení následujících řádků uděláte to, co já, když jsem text pro Vás chystala. Z kuchyně zavoněl borůvkový koláč a naši pejsci dostali trochu borůvek do misek, zatím, než jim budu moci otevřít první borůvkový psí pytel.

Pro začátek si dovolím malou teoretickou odbočku. V organismu probíhá ohromné množství biochemických pochodů, které ve výsledku znamenají, že jsme vůbec živí. V jejich průběhu vznikají samozřejmě jak látky, které organismus potřebuje, tak ty, které nepotřebuje nebo které dokonce organismu škodí. Mezi takové patří skupina látek, které se nazývají volné radikály. Ty dokáží napáchat v tkáních organismu hodně škody a hlavním bojovníkem v těle proti nim jsou takzvané zametače volných radikálů - antioxidanty (nepleťte s chemickými antioxidanty, které najdete na obalech méně kvalitních potravin i krmiv a které sice chrání výrobek před "zkažením" - oxidací, ale samy působí v organismu často i jako potenciální kancerogeny - látky vedoucí v některých případech ke vzniku rakoviny). Prostě doma na smetí vezmeme koště, tělo podobný úklid v tomto směru řeší těmito zametači. Zametou volné radikály pryč a na rozdíl od některých chemických antioxidantů působí proti rakovině a dalším nevítaným pochodům v těle.

Odborníci z Tuftovy univerzity zkoumali antioxidační schopnost 60ti druhů ovoce a zeleniny. Borůvky se svojí "zametací" kapacitou obsadily první místo a to díky své modročervené barvě. Barviva anthokyany, která jsou v borůvkách bohatě zastoupeny, jsou právě těmi látkami s mocnými antioxidačními vlastnostmi. Neutralizují v organismu volné radikály, které by jinak poškodily kolagen, základní stavební látku všech tělních tkání. Poškození kolagenu pak vede například ke vzniku šedého zákalu oční čočky, zeleného očního zákalu - glaukomu, křečovým žílám, vředové chorobě žaludku, poškození srdečních chlopní či rakovinnému bujení. Anthokyany posilují cévní stěnu a vnitřní výstelku cév, ruku v ruce s vitamínem C. To je podstatou známého ochranného vlivu anthokyanů obsažených v červeném víně na věnčité, koronární, srdeční tepny (kardioprotektivní účinek). Co je zajímavé, je fakt, že borůvky byly shledány o 38% bohatším zdrojem anthokyanů, než zmíněné červené víno. Milovníky vína asi nepřesvědčím ke konzumaci vína borůvkového, ale jsou i jiné cesty borůvek do žaludku, díky FirstMate i těch psích.

Dalším silným anntioxidantem obsaženým v borůvkách je pterostilben. Umí likvidovat rakovinné buňky ("zvrhlé buňky" vznikají v každém organismu čas od času a je jen na schopnostech organismu, zda dokáže tyto buňky včas rozpoznat a zda má mechanismy, jak je zlikvidovat dříve, než bude pozdě, antioxidanty jsou silnou zbraní, jen je třeba je organismu potravou dodat v potřebném množství, což platí pro lidi jako pro psy), snižuje "špatný" cholestrol v krvi. Co je překvapivé, snižuje ho stejnou měrou, jako to umí lék "na cholesterol" ciprofibrát - Lipanor. Cholesterol sice není problémem pejsků, ale pes potřebuje zdravého pána, tak že o důvod víc pro borůvky do ranních vloček, nebo můžete snídat společně z nového borůvkového pytle FirstMate :.

Barviva obsažená v borůvkách působí rovněž příznivě na regeneraci sítnice oka. Letci RAF v bitvě o Británii neopomněli před nočními misemi schroupat toust s pořádnou porcí borůvkového džemu. V současných klinických studiích prokázal extrakt z borůvek pozitivní vliv na vidění za šera, zrak testovaných lidí byl schopen se rychleji přizpůsobit nedostatku světla a zároveň byl rychlejší návrat plné zrakové ostrosti po prudkém oslnění. Naši psi sice nepilotují letouny Spitfire, ale sítnice jejich očí stárne stejně jako u lidí a zde se borůvky uplatní velmi dobře. V roce 2004 zveřejnil časopis očních lékařů Archive of Ophtalmology výsledky obrovské studie, které se zúčastnilo 77 562 žen a 40 866 mužů po dobu 18 (ženy) a 12 (muži) let. Studie srovnávala, jaký vliv má konzumace a) 3 porcí ovoce, b) beta-karotenu v doporučené denní dávce v tabletách, c) vitamínů A,C,E v doporučené denní dávce v tabletách, d) 3 porcí zeleniny denně na rozvoj degenerativních změn centrální oblasti sítnice vázaných na věk, tzv. makulární degenerace sítnice, která je nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých společnostech. Ochranný vliv na sítnici byl jednoznačně a významně prokázán u ovoce a protože víme, že z ovoce jsou na tom nejlépe s ochrannými látkami borůvky, dopřejme jich bohatě sobě a našim chlupáčům pak FirstMate borůvky s kuřetem :!

Ze studií na potkanech je znám ochranný vliv borůvek na oxidativní poškození mozku. Borůvky tak mohou dokonce zabránit rozvoji chorob vázaných na oxidativní stres, jako je Alzheimerova choroba či jiné demence. Zeptejte se svého veterináře, jaký uzlíček neštěstí dokáže demence udělat z jinak fyzicky čilého pejska.

Dieta obohacená pouhými dvěma procenty borůvek vedla u pokusných zvířat ke znatelnému zlepšení schopností učit se, pamatovat si a pohybové koordinace již po 8mi týdnech podávání. Za těmito účinky na centrální nervový systém stojí "borůvkové" polyfenoly. Mozkové cévy jsou jiné než cévy na ostatních místech těla, jsou vybaveny obzvlášť nepropustnou vrstvou, nazývá se hematoencefalická bariéra, to proto, aby do mozku nepronikly látky, které jinde neškodí, ale mozek by mohly nenávratně poškodit. Polyfenoly však umí touto bariérou prostoupit a dostanou se tak do oblastí mozku, kde jsou mozkovými buňkami využity, oblastí zodpovědných za učení, paměť a pohyb.

A do třetice borůvky versus mozek. V květnu 2005 pro změnu časopis neurologů, Journal of Experimental Neurology, publikoval výsledky studie na potkanech, kdy borůvky v dietě znamenaly poloviční poškození mozku uměle vyvolanou cévní mozkovou příhodou, než tomu bylo u zvířat, která borůvky nedostávala. Ještě lepších výsledků v tomto ohledu dosáhla vodní řasa Spirulina, poškození tkáně u stejně rozsáhlého uzávěru cév bylo o 75% menší, než u zvířat se stravou bez Spiruliny! V některých formulích FirstMate najdete dokonce i tuto řasu Spirulinu, více se o ní dočtete zde.

Kromě anthokyanů obsahují borůvky další silný antioxidant, kyselinu ellagovou. Ta umí blokovat metabolické pochody, které mohou vést až k rakovině, zejména v tlustém střevě. Svůj podíl na ochraně střeva před vznikem nádorového bujení má jistě i vláknina, které jsou borůvky bohatým zdrojem a to jak v rozpustné, tak nerozpustné formě. Borůvková vláknina hraje roli i v dietetickém působení borůvek jak při zácpě, tak při průjmu. Současně se uplatní i taniny, látky se stahujícím, adstringetním účinkem na střevní sliznici, působí protizánětlivě.

Další látky obsažené v borůvkách, stejně tak i v brusinkách ( a brusinky rovněž v některých formulích FirstMate najdete), dokáží bránit bakteriím přichytit se na stěnu močových cest a jsou tak dobrou prevencí i podpůrnou léčbou močových infekcí. Borůvky jsou rovněž velmi dobrým zdrojem vitamínu C, E a manganu.(s využitím materiálů George Mateljan Foundation - The World´s Healthiest Foods, whfoods.org, zpracovala MUDr. Karla Dvořáková)

Zpět na výpis