Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Moje dlouhá cesta k FirstMate (ta vaše bude třeba kratší) aneb pomocná škola krmivářská

24. 11. 2017

Byla jedna malá holčička, která oproti jiným dětem moc ráda sedávala na nočníku. Bylo to tak proto, že jako opěradlo jí sloužila teplá záda jejího boxeřího kamaráda. Zlatý Cliff přiběhl kdykoliv se zmíněná akce chystala a sloužil trpělivě a spolehlivě, co by německé plemeno zřejmě podle bezpečnostních testů T"UV. Ta holčička jsem byla já a nespadla jsem nikdy.

Když máte takhle pevný start do života, nemůže to dopadnout jinak, než že den prožitý bez vlhkého čumáku v dlaních považujete za prázdný a za čumák k tomu účelu nejvhodnější pak ten sametově černý, rozpláclý přes půl psí hlavy a naladěný k nekonečnému dovádění a něžnostem stejně jako pevnému zákusu do předloktí obtěžujícího lumpa. A co teprve, když se vám stane ta věc, že při batolecím zkoumání zevní strany postýlky najednou padáte za tou těžkou hlavou přes postranici dolů k tvrdé zemi, ale neskončíte na invalidním vozíku, nýbrž bleskurychlým a současně nadmíru opatrným stiskem boxeří tlamy jste v poslední chvíli bezpečně dopraveni do máminy náruče.

Zkrátka, té smlouvy, kterou kdysi dávno člověk se psem uzavřeli, si nesmírně vážím a dělám vše, co umím proto, aby pejsci, které si k sobě připoutám, prožili báječný "psí" život. Myslím, že kdyby nám oni mohli říct, co to ten "psí" život je, tiše by zašeptali: " Buď se mnou co nejvíc, pane, vychovej mne, ať mohu volně běhat po lukách, stejně jako tě doprovázet na tvých cestách a spát po stolem, na kterém večeříš a pracuješ, dopřej mi co nejvíc dobrých psích kamarádů, snaž se mě svým rozumem chránit před nemocemi a nebezpečími toho tvého složitého světa a dopřej mi každý den tak akorát plnou misku krmení, které mi dá sílu dělat ti radost až do posledních našich společných okamžiků."

A tak jsem utíkala z vysokoškolských přednášek na ty louky, stávala frontu na maso, vařila rýži a vločky, strouhala mrkev a balila Spofavit do paštiky. Líp to tehdy nešlo. Pro dalšího psího kamaráda jsem již s kočárkem obíhala chovatelské obchody a opisovala si etikety pytlů s krmením, škemrala letáčky od dovozců a mezi nočnímu hrátkami s miminkem to vše třídila a hledala to nejlepší granulované krmení. Rozhodla jsem se tehdy pro známou americkou značku s orlem v názvu a byla s ní tak spokojená, že mne několik let žádný jiný obal psího krmení nepřesvědčil o tom, že by se z něj mohlo sypat něco lepšího než z toho "mého".

Z rovnováhy mne vyvedlo až nové uspořádání života naší rodiny, které bylo přátelsky nakloněné nejen všem dvounoháčům, ale dávalo i naději, že bych si mohla s čistým svědomím po letech dopřát přítomnost těch 35ti kil zlatého boxeřího srdce a temperamentu. Bylo to pro mne tak silné téma, že jsem si dala rok na prozkoumání stavu chovu boxerů u nás i jinde a začalo objíždění výstav, bonitací, zkoušek chovnosti…

To, co jsem dosud napsala a vy přečetli, jsem se rozhodla "zveřejnit" proto, abyste uvěřili, že úsilí připravit se na příchod nového člena rodiny bylo úměrné rozměrům mé touhy a proto veliké. Řadu večerů jsem proseděla nad články o výživě psů a opírajíc se o nabyté informace pak zase prohlížela etikety pytlů s krmením, tentokrát však pohodlněji - na webu. Výsledkem mého " bádání" by mohla být jedna dobrá zpráva - granulky, které dosud plnili misku v naší domácnosti, odpovídaly s malou výhradou nejnovějším výživářským doporučením, ostatně pohled na temně černou a třpytivou srst kavalíra Bena, stejně jako poplácáni po jeho osvaleném , krásně rovném hřbetě a návštěvy veterináře jen při příležitosti očkování to výmluvně potvrzovaly. Druhá zpráva by byla bohužel neveselá. Doslova mne šokovalo zjištění, že výrobcům psí výživy, včetně některých "renomovaných" evidentně zhusta záleží na vašem kamarádovi až v poslední řadě, lépe řečeno, nezáleží vůbec. To, o co tu jde, je vaše kapsa. A co hůř - zjevně se počítá s vaší důvěřivostí, zaneprázdněností a lidskou slabostí pro triky reklamy. Proč by jinak bylo možné zabalit do krásného pytle šrot smíchaný s pařáty a peřím z kuřat konzervovaný z holé nutnosti koktejlem 4 chemických konzervantů , investovat místo do výrobní linky do "masáže" veterinářů ( kteří koneckonců mají jiné priority při řešení problémů a tak je terén příznivý, výsledkem jsou pak prodané pytle a tak se i tahle investice sama zaplatí…), nechat po televizní obrazovce proběhnout smečku nádherných psů, kteří jsou jistě krmeni něčím jiným, ale o to tu přece nejde. Jako pádné zdůraznění "špičkových parametrů" se pak na obal může vyobrazit i to vaše milované plemeno (nebo to, které teď zrovna "frčí"???), nebo pes tančící radostí z bezva bašty nebo záruka, že s těmito granulemi se prodlouží život vašeho miláčka (výrobce by za to dal ruku do ohně, nebo možná ne…) a cena se posadí od boku o trochu výš, než kolik chtějí poctiví výrobci za svá poctivá krmiva. Pak už je hračka vás polapit a i přesto (nebo vlastně právě proto), že máte se svým pejskem ty nejlepší úmysly, bez rozmýšlení vytáhnete 17 stovek a za tu popsanou "dobrotu" je dáte. Pokud to zdraví vašeho psa ustojí, považuji spíše za smůlu, protože ten, koho potkají problémy s trávením, srstí, kůží a ostatně celou kondicí (což ovšem může odhalit jen ten, který se umí na psa podívat správnýma očima) má naději na to, že ze sebe nenechá dál dělat hlupáka, vezme krmení svého psa do svých rukou a nenechá ho v rukách komerce a věřím, že s trochou námahy a trápení mozkových závitů se nakonec pán i pes vydají cestou bezpečnou a radostnou, protože založenou na pevném zdraví a nedávají šanci těm nepoctivým, aby pro jejich zisk byl obětován náš pes a s vámi manipulováno, jako s lidmi bez vlastního názoru a rozumu.

Pokud moje rozhodnutí, podělit se s vámi o zjištěná fakta (ovšem v prvé řadě podpořené laskavostí pana ing. Steina, který poskytl prostor svých webových stránek, ale hlavně sám dnes a denně investuje energii, čas a prostředky, aby více majitelů psů patřilo mezi ty informované a méně psů mezi ty obětované a to s ohledem i na hloubku kapsy jejich pánečků) pomůže alespoň jednomu z vás, hledajících a pochybujících, s orientací mezi tou spoustou barevných pytlů s granulemi, budu moc ráda. A čas, který vám takto třeba ušetřím, bude pak moci být časem, který aktivně prožijete s vaším chlupáčem po boku, což prospěje oběma (za to tu ruku do ohně dám:).

Pojďme se tedy do toho pustit. Abyste byli schopni vzít výživu svého psa do vlastních rukou a přitom nechybovat, je třeba:

1. naučit se číst etikety na pytlích a vědět, co tam hledat (včetně údaje o kontrole nebo testování krmiva úředně stanoveným orgánem např. AAFCO)
2. nespokojit se jen s informacemi výrobce, ale hledat reference nestranných chovatelů a pokud možno se na vlastní oči přesvědčit, jaká je kondice psa delší dobu (měsíce) krmeného vybraným krmivem

K bodu 2 není myslím, co dodat, tak že ad 1: Nehledejte krmení jen podle věku, velikosti a způsobu života vašeho psa, to, co vás v prvé řadě musí zajímat, jsou suroviny, které výrobce do granulí namíchal !! Ze zákona musí být suroviny vyjmenovány v sestupném pořadí podle obsahu v krmivu, tzn. že to, co je první v seznamu, toho tam je nejvíc. Mělo by to být spolehlivým vodítkem, ale pamatujte, že papír unese leccos a kde není žalobce, není soudce, tak že nemusí být v pytli co, co je na pytli:. Proto ten bod 2 výše! Není ani od věci zkontrolovat si, do jaké míry u zahraničních výrobků český překlad odpovídá originálu. Je rozdíl, jestliže na české etiketě naleznete termín kuřecí moučka, krůtí moučka na 1. dvou místech seznamu ingerediencí, ovšem v originále nepíší kýžené "meal" nýbrž "meat", což je pravda rozdíl jednoho písmenka, ale znamená to maso. O tom, proč musíme dělat rozdíl mezi moučkou a masem, bude řeč níže.

Uvědomme si, že pes je genetickým založením masožravec. Ovšem i ten praotec vlk, když strhl jelena, se s radostí pustil do jeho žaludku a spořádal ho i s hodnotným natráveným rostlinným obsahem. Na to mysleme a hledejme v krmení i hodnotnou vlákninu. Nepolidšťujme psa ve své mysli a to ani ohledně výživy. Člověk v důsledku přemíry konzumace živočišných tuků předčasně odchází do věčných lovišť stižen infarktem, mrtvicí, komplikacemi cukrovky nebo rakovinou střeva, ale psů se ateroskleróza netýká a živočišný tuk tráví podstatně lépe a ke svému prospěchu než rostlinný. Nebo máte nápad, kde by si vlk mohl pořídit láhev řepkového oleje:?

Dočetla jsem se, že 90% zbytků ve vlčím trusu kdesi na Poloninách je původem z jelení zvěře. Na prvním místě (místech) seznamu surovin tedy i vy hledejte masovou moučku jako hlavní, tedy živočišný, zdroj bílkovin. Výjimkou mohou být formule pro seniory nebo light.

(Varovná teoretická odbočka - obiloviny obsahují také poměrně velké množství bílkovin, mohou mít i 2/3 bílkovin jako má libové maso. To je spásou pro lidstvo trpící civilizačními chorobami nebo na druhé straně chudobou, ale pes rostlinné bílkoviny využívá podstatně hůř, kromě toho nepokrývají plné spektrum aminokyselin. Je tedy možné vyrobit krmivo na bázi levné kukuřice, jen s malým přídavkem masa pro vaše obalamucení a na deklaraci celkových bílkovin to nepoznáte! Ze psa je rázem skoro vegetarián. Pokud pozorně čtete, namítnete, že v tom případě by na prvním místě v surovinách měla být uvedena kukuřice a vy byste se nedali. Měla, ale výrobci přišli s dalším úskokem - obiloviny se rozepíší jako bílá rýže, rýžová mouka, celozrnná rýže, kukuřice, kukuřičný lepek, kukuřičná krupice - a pak se třeba i to málo masové moučky, co tam je, dopředu dostane i když ve výsledku jde zase o téměř vegetariánskou stravu. Jediný údaj, který vám řekne, že kupujete granule vyrobené opravdu převážně původně z masa, je procentuální zastoupení živočišných bílkovin v celkovém jejich množství. Číslo, které by vám mohlo zalichotit, by mělo být přes 60%. Většinou však tento údaj na etiketě nenajdete, chcete-li ho znát,zhusta vám nezbyde, než pustit se do detektivního pátrání a dotazovat se u výrobců a dovozců. Předem vám mohu říci, že málo kdo vám odpoví. Víte, proč asi? Na prstech jedné ruky pak spočítáte ty, kteří tento údaj bez okolků zvěřejňují. Jsme na stránkách FirstMate, přihřejme jejich polívčičku:. Ve všech jejich materiálech tento údaj najdete, rozepsaný dokonce na podíly jednotlivých druhů mouček a graficky znázorněný.)

Chtějte vidět druhově jasně určenou moučku - kuřecí, krůtí, rybí, jehněčí, žádnou masovou směs. Vítaným údajem je ten o použití prémiové, nízkopopelové moučky z ekologicky nezatíženého prostředí. Ještě vězte, že není ryba jako ryba a nejhodnotnější je moučka ze sledě, na druhém místě ze sardinek a ančoviček a z lososa proti očekáváni až naposled. Tak si doběhněte pro zavináče a můžeme pokračovat:!

Nemyslete, že moučka a maso jsou zaměnitelné výchozí suroviny. Granule mají nízký obsah vody, maso v nich obsažené se musí také usušit a tak obratem ruky je z původních 20ti % čerstvého masa (jak se hrdě píše na řadě prémiovek i superprémiovek a na vás to má působit, jako že pes dostane málem půlku kuřete denně) nějakých slabých 7 (slovy sedm) gramů. Pes je zase nucen k vegetariánské stravě a garantuji vám, že v těchto případech vaše žádosti o udání procent živočišných bílkovin zůstanou výrobcem nevyslyšeny.

Jako levný zdroj bílkovin jsou často použita vejce, skoro bych řekla, že je najdete v absolutní většině krmiv.Vaječný bílek je však mocným alergenem, myslete na to, pokud má váš pes potíže v tomto smyslu (tajný typ pro tento případ - ve FM vejce nenajdete).

Na dalších místech pak hledejte jasně deklarované zdroje snadno stravitelných polysacharidů. Jsou důležité k pokrytí energetických potřeb organismu tedy rýži bílou i hnědou, celozrnnou pšenici, ječmen, oves, kukuřici a pozor - výtečným pohotovým a dieteticky perfektním zdrojem škrobů jsou tepelně upravené brambory speciálních odrůd. Jistě jste o bramborách slýchali, že do výživy psa nepatří, ale dnešní poznatky říkají opak. Jedná se o s jistotou nealergizující složku a protože ve srovnání s některými obilovinami ne levnou, nenajdete ji hned tak v každém krmení (vsadíme se, jestli brambůrky u FM používají?).

O tucích jsme předeslali, že bez rostlinných se pes obejde a rád. Největším přínosem pro něj je tuk rybí a kuřecí, hovězí lůj nebo škvarky již stojí o příčku níže jak co do stravitelnosti, tak do obsahu nenasycených mastných kyselin (jejich blahodárnost poznáte na stavu kůže psa, více najdete na jiném místě těchto stránek, neboť FM je i v tomto ohledu krmivem výjimečným. Dozvíte se tam i o tom, proč v lepších krmivech najdete lněné semínko a v těch nejlepších zase ne:).

Aby zažívací trakt fungoval, jak má, musí krmná dávka obsahovat i dostatek vlákniny. Vláknina podporuje fyziologický pohyb střeva při trávení, osídlení přátelskými bakteriemi, čistí jeho stěnu a brání tak hnilobným procesům, které mohou být příčinou jak zánětů, tak rakovinného bujení. Nejčastějším a výborným zdrojem vlákniny bývají řepné řízky, v holistických formulích pak i obsažená zelenina, ovoce a bylinky. Snad jen u FM jsem našla využití zeolitu, jakési přírodní hlinky, která sliznici střeva účinně podporuje v její činnosti. (Obsah vlákniny ve FM je v některých formulích i dvojnásobný oproti většině jiných krmiv a to ku prospěchu věci. ).

Pro správné fungování metabolismu jsou nezbytné i vitamíny, minerály a stopové prvky. Vitamíny bývají přidávány do většiny krmiv, otázkou je, zda v kvalitní, do znamená biologicky dostupné formě. Dalo by se čekat, že u poctivých výrobců budou i vitamíny v pořádku. Pro kostní metabolismus mají velký význam vápník a fosfor a záleží nejen na jejich správném množství, alei vzájemném poměru. Věřte, že v kvalitních krmivech (a to by ta, která vyhoví našemu komentáři surovin, měla být) bývá obojí vyladěno správně a pokud budete byť v dobré víře vápníkové přípravky (nebo maso) do krmné dávky přidávat, můžete danou rovnováhu pokazit a výsledkem budou odvápněné kosti a růstové obtíže vašeho psa. Není třeba snad komentovat, že organická forma vápníku obsažená v krmivu z kvalitních mouček je daleko lépe využitelná, než přídavky vápníku anorganického (vlastně sádry). Další pojem, který z této oblasti hledejte v údajích o krmivu - chelátové stopové prvky. Je to vlastně spojení bílkoviny a daného prvku (Fe,Se, Mn, Zn), čímž se dosáhne opět kvantitativně jiné vstřebatelnosti, než pokud tyto prvky na bílkovinu navázány nejsou. Pak se na krmivu buď nepíše v tomto ohledu nic, nebo - anorganický zdroj stopových prvků. Rozdíl poznáte bezpečně na stavu kůže, drápů a pigmentace.

Tímto jsme vyčerpali hlavní kategorie surovinového složení krmiv. Seznam ingerediencí však může být širší. Na tomto místě, nedaleko vitamínů, bych nyní zmínila tzv. probiotika. Nejde o složku objemově významnou, zato funkčně velmi. Probiotiky se myslí jednak pomocné bakterie, přátelské zažívacímu traktu a druhově specifické, které významně pomáhají udržovat zdravé prostředí ve střevě, podílí se na rozkladu potravy na jednotlivé živiny a svojí přítomností chrání výstelku střeva před nájezdem nepřátelských bakterií, který by znamenal minimálně nepříjemný průjem. Za druhé - vzácněji, se můžeme ze skupiny probiotik v krmivech setkat s přídavkem enzymů. To jsou bílkovinné látky, které jsou nezbytné při štěpení bílkovin, tuků a polysacharidů na vstřebatelné molekuly. Jsou-li do krmiva přidány, organismus má menší "práci" se zpracováním přijaté potravy a zvyšuje se i její stravitelnost. K té se ještě dostaneme. Probiotika a vitamíny představují látky citlivé k teplotě okolního prostředí. Teplota nad 40 st.C ničí všechna probiotika a některé vitamíny. Proto jejich skutečná přítomnost v krmivu velmi záleží na technologickém postupu při výrobě. Nevím, u kterého krmiva ještě, ale u FM s jistotou je používána technologie aplikace těchto životadárných látek za studena a navíc jsou vstřikovány dovnitř do granulí, čímž jsou chráněny před nežádoucím působení kyslíku (granule FM jsou "odvzdušněné", přijde na to ještě řeč, k čemu dalšímu je to dobré).

Vítána je přítomnost dalších biologicky hodnotných surovin, jako je zelenina - nejčastěji mrkev, hrášek, rajčata, bylinky, jablka, brusinky, borůvky,mořské řasy, rostlinné výtažky,syrovátka, sýr, pšeničné klíčky, vojtěška alfaalfa a další dobrůtky.

Zvláštní komentář bych si dovolila u glukosaminu, chondroitinu a karnitinu. První dvě látky patří ke stavebním složkám chrupavek. Přidávány jsou zvláště do formulí pro velká a obří plemena. Jejich funkčnost záleží na formě, v jaké jsou přidány (pokud např. ve formě kuřecí nebo žraločí chrupavky, vstřebatelnost je poměrně zanedbatelná, lépe už na tom je glukosamin sulfát, glukosamin chlorid je naproti tomu prakticky neúčinný) a samozřejmě na dávce. Ta se i u těch nejvíce obohacených krmiv pohybuje někde kolem třetiny denní dávky, která se uvažuje jako doporučená. Samozřejmě, lépe něco, než nic. Píšu to zde proto, abyste nedali přednost jinak podřadnému krmivu co se týče zdrojů hlavních živin jen kvůli tomu, že obsahuje glukosamin. Zdravý pes kvalitně živený nepotřebuje přídavek této látky a pes, který má problémy s pohybovým aparátem, potřebuje pomoc razantnější. Karnitin je látka přirozeně se vyskytující v mase, svoji úlohu hraje především v činnosti svalstva, srdečního i kosterního. V žádném krmivu není obsažen v pozornostihodné dávce, platí tedy totéž, co o glukosaminu a chondroitinu, průměrné krmivo nevylepší. Je uvažován jako látka hrající roli např. ve vývoji srdeční kardiomyopatie (chorobě srdce zkracující podstatně život jedince) u predisponovaných plemen, ovšem pokud bychom ho chtěli podávat s cílem prevence, stála by nás denní dávka karnitinu pro 30 kg psa několikanásobně tolik, co dávka krmiva. I z toho je možné si udělat představu o množství přidávaném do krmiva běžné ceny. Pro psí extravýkonostní sportovce jsou k dispozici speciální doplňky stravy s účinným množstvím karnitinu.

Dostáváme se k látkám, jejichž název vzbuzuje na první pohled smíšené pocity. Konzervanty… Jsou obsaženy ve všech krmivech, ale je třeba mezi nimi rozlišovat. Než se k tomu dostaneme a také proto, abychom si pak patřičně vážili poctivých krmiv, trochu teorie. Granule představují trvanlivou formu výživy. Trvanlivost znamená, že po její dobu výrobce garantuje zachování výživových hodnot a nepřítomnost škodlivých látek vzniklých v důsledku "zkažení". Podstatou onoho "zkažení" - lépe řečeno znehodnocení - jsou hlavně dva procesy: 1. oxidace - tzn. změna k horšímu (až k toxickým látkám) v důsledku chemické reakce mezi kyslíkem a složkou potraviny, 2. působení nežádoucích mikroorganismů - v případě granulí spíše plísní než bakterií, vedoucí k minimálně stejně rizikovým změnám jako oxidace. Trvanlivost granulí je běžně rok, výjimečně 18 měsíců. Jak toho lze dosáhnout?

A) Nízkým obsahem vody (granule do 10ti %, všimněte si, že tzv. polovlhká krmiva jsou vždy konzervována chemicky nebo cukrem nebo obojím- to jsou takové ty z mého hlediska nezdravé odměny, kterých najdete v každém obchodě plný regál, což mne zlobí a těším se, že o odměnách pro pejsky si na těchto stránkách ještě popovídáme), ale to samo o sobě nestačí.

B) Omezením kontaktu hmoty granule s kyslíkem. Všechny značky granulí až na jedinou mají strukturu granule podobnou houbě - spousta malých komůrek a v nich vzduch, plocha, která je tak přístupná nežádoucímu působení kyslíku je tak veliká a oxidační pochody mají zelenou. Chcete-li zjistit, která že značka je na tom jinak = lépe, vyžádejte si vzorek granulí FM. Připravte si skleničky s vodou a srovnejte, jak se chová po vhození do vody granule FM a libovolná jiná granule, kterou máte doma. Připomínám, že vzduch nadnáší a kde ho je dost, to plave, kde není, to nikoliv:. Už jste si pohráli? Můžu tedy prozradit, že FM používá unikátní technologii několikanásobného odsátí vzduchu z granulí v průběhu výroby (přiznám se, že mi trvalo dlouho, než jsem pochopila, k čemu to je dobré a mohla tady teď dělat chytrou), což je možné díky nemalé investici do výrobní linky. Ovšem zde je to věcí cti, nikoliv prostředkem, jak zvyšovat cenu krmiva. Přečtěte si povídání o historii této firmy…Granule jsou tedy kompaktní, hutné (zkuste jednu rozlomit) a obsah je chráněn před působením vzduchu, i když máte pytel otevřený delší dobu. Druhý způsob, jak omezit působení vzduchu se logicky nabízí - balení ve vakuu. Ovšem s otevřením pytle kouzlo ochrany mizí…

C) Na některé složky potravy však ani toto nestačí, kromě toho, jak jsme řekli, většina granulí před vzduchem není výrobcem chráněna nijak. Speciálně tuky mají velkou tendenci ke žluknutí - oxidaci a produkty jsou toxické hlavně pro játra. Všichni výrobci jsou nuceni proti tomu něco dělat, i kdyby jim na játrech vašeho psa nezáleželo, protože žluklé tuky by způsobily zápach krmiva a to by vám podezřelé bylo.

Proto všude najdete tzv. antioxidanty. V těch nejkvalitnějších krmivech antioxidanty přírodního rázu- směs vitamínů C a E(tokoferolů), bez škodlivého vlivu na organismus a jejich přítomnost je přínosem ke kvalitě krmiva. Přírodní konzervanty nejsou tak mocné, jako ty chemické, ale při kvalitních vstupních surovinách a čisté výrobě svoji práci zvládnou.

V těch ostatních pak narazíte na chemické. Nejčastěji BHA a propylgallát, u nich nebyl snad prokázán závažnější negativní vliv na zdraví, ale čert nikdy nespí a bude lépe ho nepokoušet.

Dále pak sorban draselný a ethoxiquin, to jsou již potenciální rakovinotvorné látky, setkat se s nimi můžete i v marmeládách a kečupech a … Předpokládá se, že nejíte půl kila marmelády denně a tak jsou dovoleny, aby na trhu mohly být i levné (kvalitní??) džemy a spol. Ovšem granule tvoří absolutní většinu toho, co pes za život sní. Domyslete to do důsledku, opravdu by vás nestrašilo černé svědomí, kdybyste ho denně nutili konzumovat něco, co by si sám určitě nevybral?

A tak jsme se dostali k tomu, co bychom měli považovat za strašáka na etiketě pytle. Dočteme-li se, že krmivo obsahuje vedlejší živočišné produkty, vedlejší rostlinné produkty, obiloviny bez specifikace druhu, sóju, rostlinné oleje bez udání druhu, barviva, chemické konzervanty, aromata a ochucovadla , není to krmení dobré pro žádného psa, natož pro toho vašeho.

Na konec jsem nechala ještě jednu hodnotu, která nám hodně vypovídá o kvalitě krmiva a to je stravitelnost. Myslím, že bývá často chápána nesprávně ke škodě věci. Stravitelnost krmiva je termín, který popisuje, kolik účinných látek a s jakou námahou je organismus z krmiva schopen využít. Připomeňme si, že potrava musí být rozložena na molekuly jednotlivých živin a jen ty jsou schopny projít střevní stěnou do krevních kapilár a dostat se dál do celého těla. Často jsem slyšela názor lidí, kteří se podivovali nad tím, že krmivo má 80% stravitelnost, do misky nasypou 100 g, ale do pytlíku pak za pejskem posbírají mnohem víc…Jednak - granule mají do 10% vody, ale čerstvá potrava třeba 80%, tudíž pes krmený granulemi musí přijímat pitím podstatně víc vody, než pes krmený tradiční stravou. V zažívacím traktu granule přijatou vodu vstřebají a výsledkem je hmota, která je již obdobně vlhká jako by byla porce vařeného masa s rýží a mrkví. Pro ty, kdo nikdy psa vařeným krmením nekrmili - taková porce, která by odpovídala 100g granulí by vážila asi 300g. V trusu je vody stále podstatně více než v granulích a to je první část vysvětlení. Druhá je ta, že představa 100g pes sežral, 80% měl vstřebat, tak že nevyužitý zbytek by měl mít 20g je mylná a to proto, že stravitelnost popisuje ty konečné molekuly živin, které jediné organismus využije. Budiž řečeno, že stravitelnost přesahující 80% je to, co by vám mělo udělat radost. U krmiv podezřele levných a podezřele poskládaných je stravitelnost třeba pod 50% a tudíž krmná dávka i dvojnásobná oproti kvalitnímu krmivu. Výsledně takový majitel psa ušetří podstatně méně, než si myslí (pokud o tom vůbec nějak přemýšlí) a hlavně, organismus psa musí zpracovat dvojnásobné množství balastu, aby vytěžil aspoň symbolicky dostačující dávku živin. Že mu to na zdraví nepřidá, je jasné.

Z řečeného vyplývá, že pes krmený granulemi musí mít stále k dispozici vodu a její množství musí být neomezené. Mám na mysli hlavně pejsky ubytované celý rok venku, kdy se snadno stane, že voda buď rychle zmrzne nebo je její potřeba v důsledku tepla větší než jsme čekali a výsledkem může být pes žíznící i řadu hodin!!

Ještě se vraťme k momentu, kdy jsme nechávali granule v žaludku bobtnat vypitou vodou. Je to poměrně rizikový moment z hlediska následného rozepětí žaludeční stěny. Obzvlášť majitelé velkých plemen se obávají tzv. torze žaludku, kdy ten náhle přeplněný žaludek udělá kotrmelec, uskřine velké cévy a pes se velmi rychle dostává do těžkého šokového stavu, kdy život zachraňující může být jedině urgentní operace. Čas se počítá na desítky minut, nikoliv hodiny a i tak je úmrtnost velká. Proto si velmi považuji granulí, které nebobtnají naráz za krátký čas jako houba, ale postupně od povrchu a po vrstvičkách, které se pohybem žaludku stihnou stírat a posunovat dál do střeva, takže torze se odkládá na neurčito:. Kdybyste hledali, které granule jsou takhle vymyšlené, tak to jsou ty jediné, co nejsou jako ta zmiňovaná houba, čili "překvapivě" FM.

Tak a víc toho nevím. Nemyslete si, že dělám chytrou, před nedávnem bych zdaleka nemohla sepsat takové povídání o výběru krmení, za které bych se nestyděla a mohla vám ho nabídnout v pevné víře, že vám k něčemu dobrému bude. K důkladnému průzkumu mne přivedl až omyl (vlastně dva) , který mne stál čas a peníze a starost, co mému štěněti chybí. Vrátím se na začátek. Krmivo, které jsem léta používala a považovala ho za jasnou variantu, že když neobjevím nic lepšího, neudělám chybu, když na něm nechám vyrůstat i toho vysněného boxerka, najednou zmizelo z našeho trhu. A my už jezdili týden co týden za vybraným štěňátkem. Začala jsem pod tlakem času probírat značku za značkou a nějaký šotek zařídil, že kliknutím na první odkaz FirstMate, který se mi objevil na obrazovce, jsem získala informaci, že obsahuje 46% (místo správného čísla76%) živočišných bílkovin. A tenhle něčí přepis vedl k tomu, že jsem o FM již ani nebrkla. Nakonec jsem vybrala superprémiové krmení americké provenience, jen podle české etikety, bez jakýchkoliv dalších referencí. Na prvních dvou místech dva druhy masové moučky a holistické složení, sice nebyl k dispozici údaj o těch zatracených živočišných bílkovinách, ale říkala jsem si, že to nemůže být málo, když tam jsou ty dvě moučky. A do měsíce se ze štěňátka lupy jen sypaly, kůže svědila, srst matná. Lupů bylo tolik, že jsem musela po krátkém kartáčováni zametat. Hodná paní inženýrka, která dovážela to moje původní osvědčené krmení, mi poradila, že to bude zřejmě nedostatkem kvalitních bílkovin, antioxidantů a živočišných tuků, pokud nejde o alergii. Vytáhla jsem pytel a fénem opatrně odlupovala nálepku s českým překladem složení, která překrývala anglický text. Hned na začátku jsem našla vysvětlení našeho trápení - nikoliv MEAL, ale MEAT ! tam bylo napsáno. A vy už víte, co to znamená, jestli si nevzpomínáte, vraťte se k našemu povídání o zdrojích bílkovin v krmivu. Nakoupila jsem sušené lososí čtverečky, sušené sardinky, nahradila jimi 20% krmné dávky a přidala pořádnou lžíci tresčího oleje. A za dva týdny jsem si mohla oddechnout, alergii nemáme a paní inženýrka měla pravdu. Kůže byla úplně v pořádku, ale pejsek začal tloustnout přemírou tuku. Probírala jsem to s kamarádkou chovatelkou boxerů, která souběžně pátrala po kvalitním krmení a ta řekla osudnou větu: " No a když pomohly ryby, co teda zkusit ten FM, tam o tom cosi píšou…" Ani za nic, já na to, tam je 46%…V dalším mailu přišlo: " To teda nevím, ale koukni na jejich webovky, řekla bych, že tam píšou víc." Bylo to tak a mě začala poslední fáze hledání, která ale nebyla vůbec bezbolestná. Už jsem nevěřila ničemu a nekonečné pročítání textů s informacemi o FM jsem prokládala protivně šťouravými dotazy na pana ing. Steina. Unikátní složení krmiva, skvělé reference chovatelů plemen všech velikostí a hlavně trpělivost pana inženýra, z jehož tónu bylo znát, že sám je naprosto pevně přesvědčen o vpravdě ultraprémiových kvalitách FM nakonec znamenaly pevně usazený pytel FM v naší kuchyni a vyřešení problémů. Oplátkou jsem paní chovatelce s boxery tlumočila všechny dobré zprávy o FM a minulý týden stěhovala domů svým drobečkům přes metrák téhle jistoty v dnešním nepoctivém světě.

Moje konečná rada tedy zní, vezměte zavděk časem, který jsem vám ušetřila svou dlouhou cestou k dobře naplněné misce a posaďte si domů také pytel FM. V tuto chvíli nemůžete udělat lépe. Jak pro psa, tak pro svoji peněženku. S pytlem FM na stole můžete odškrtávat jednu položku z našeho povídání o surovinách za druhou, jen to co tam být nemá tam opravdu není.

U FM se totiž opravdu hraje fér. Pánové, kteří se kolem něj točí, jsou totiž opravdoví sportovci. Toho kanadského by za fauly utopili a toho českého by za nefér hru na místě sežrala jeho smečka krásných leopardích psů.

Pokud si však moji cestu chcete zopakovat, vězte, že druhé takové krmivo na našem trhu nenajdete. Následovat budou dvě tři značky, kterým ale stejně bude něco z FM chybět (napovím - pán, který tu psí dobrotu vymyslel, brázdil původně hladinu Pacifiku coby rybář a obdiv k nutričním hodnotám těch krásných a čistých ryb ho dovedl až k vlastní továrně na krmiva - ale vy jste to už určitě četli v povídání o historii firmy FM) a možná, že za ně zaplatíte o chlup víc. Pokud slevíte z požadavků, ocitnete se v záplavě značek, kterou bych rozdělila na dva tábory. V prvním, početně dobře obsazeném, budou ty, které FM převyšují cenou a množstvím zadávané reklamy, složením již nikoliv. Jejich seznam ingrediencí vám ve spojení s cenovkou vyrazí dech a možná vám i rozum zůstane stát. Tohoto tématu jsme se již jednou dotkli, nenechme si tedy kazit dobrou náladu znovu. V druhém táboře se usídlí značky, které jsou sice založeny pravděpodobně spíše na rostlinných bílkovinách, ale netají se s tím, nehrají si na nic, co nejsou a mnohdy neobsahují nic z těch špatností, které v táboře prvním klidně najdete. Za poloviční cenu nabízejí polovičku živočišných bílkovin, ale jsou slušnou šancí, jak psa nakrmit při hluboké kapse a neuškodit mu. No a dál už byste potkali ty, v jejichž společnosti bych svůj šálek čaje vypít nechtěla, stejně jako s těmi z tábora č. 1.

Pokud vás v souvislosti s tím, co jsem sepsala, napadá něco, co byste chtěli společně probrat, najdete na konci moji mailovou adresu. Pokud by vás zajímala moje konkrétní zkušenost s FM více,než jen konstatování, že kožich našeho štěněte je třpytivý, hladký a čisťounký, asi bych vám napsala toto: přechod z původního krmiva proběhl bez jediného zaváhání během tří dnů (vám doporučuji pomalejší tempo), zažívání funguje lépe než kdy před tím, nefunkční sádlo nás opustilo velmi rychle, krmná dávka je minimální a sumu peněz připravenou na sušené ryby a olej užiju na nákup značkových kopaček na trénink agility. Určitě bohatě postačí. Jo, a štěněti se krásně začínají stavět uši přesně podle standardu. Že boxer má mít uši plandavé - ale my si nakonec domů přivezli šeltii:!

Autoři článku :
MUDr. Karla Dvořáková

Zpět na výpis