Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 111/132)

Jana Musilová se ptá
24. 2. 2008, 22:31

Dobrý den paní doktorko, máme doma čtyřměsíční fenku novofundlanďana. Doma ji krmili vařenou stravou a toho já nejsem příznivcem, protože trefit přesný poměr všeho tak, jak má být, není opravdu snadný úkol, proto krmíme granulemi. Zkoušela jsem Proplan, který jí myslím moc nechutnal, stejně tak i jiné krmivo, ale zdá se mi, že to prostě pořád není ono. Náhodou jsem narazila na Vaše stránky při hledání informací o růstu velkých plemen psů a moc se mi líbí a proto bych Vás chtěla požádat o doporučení vhodného krmiva pro naší Berušku. Předem moc děkuji.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
25. 2. 2008, 08:31
Ahoj Beruško,  holka jedna, ono to je s vámi těžké, vi´d, když jsi jako malá baštila kolínka se slezinou :-). Panička má dobrý úmysl a ty stávkuješ. vyřiď paničce, že to s tebou bude o trpělivosti, že to budeš jistě zkoušet, jako to zkoušíš dosud,abys vymámila "něco" do granulí, neb je považuješ za málo jedlé. Ale u takového obříka, jako jsi ty, je to třeba, víš, nebo budeš tlustá či hubená, s pronešenými zády a křivýma tlapkama a rezatým kožichem. A to jistě nechceš. Já vím, co bys chtěla, ty bys chtěla třeba nějakou supermarketovku, abych tedy nejmenovala značky, které jsou  skoro nemlich to samé ale považovány za "špičku" , prostě krmeníčko, které je ochucené, navoněné. To se pak baští šrot s barvičkama a bez masa.....Naštěstí jsi k tomu paničku ještě nedonutila  a jak vidím, nedonutíš. U nás ti holčičko můžeme nabídnout 150 gramů masa v deseti dekách granulek, teď jsi měla tak nějak 20 plus mínus a navíc nějaký ten pařátek, říká se tomu vedlejší produkty. My bez pařátků...Což ale neznamená, že ti to přijde jako dobrý nápad, kolínka jsou kolínka, viď :-).  Tak že, když je to všechno tak, jak je, vybrala bych ti od značky Arden Grange (masa stejně jako FM, kloubní výživy i více a bez lepku, zato s brusinkami) Puppy/Junior Large Breed. Kuře s rybičkou, nebude to trvat dlouho a budeš si moct dopřát i lososa a jehněčí. Granulky to jsou vymyšlené i pro ty, co na ně koukají skrz tlapku. FirstMate má granulky tvrdší, někdy s ním bývá problém u těch, co byli zvyklí na vařené, jako že to je problém vždycky :-(. Panička bude muset být přísná, no, ona se když tak ještě ozve, abychom se na tebe Beruško uradily.
Taťána Meluzínová se ptá
22. 2. 2008, 20:10

Dobrý den paní doktorko,děkuji za odpověď.Prosím,měla bych ještě jednu otázku.Je možné,aby naše dobrmanka měla průjem po Canivitonu/předtím alavis/.Je na FM high performance 3x denně 170g,jednou denně tuhá stolice a 2xprůjem.Objednali jsme Fm Lamasko Sensitive,ale než bude,nevydržíme s FM high perfomance,můžeme míchat s Belcando Dinner? moc děkuji za odpověď!! Taťána Meluzínová a dobermann Conie/9 měsíců/

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
23. 2. 2008, 06:10
Spíš má průjem po tučnější stravě, v devíti měsících bych také už krmila jen dvakrát denně, dávka mi přijde možná, už si nepamatuji, kolik vážíte, ale předpokládám kolem 25ti kilogramů. S recepturou typu 32/20 je třeba zacházet opatrně, nervní štěně ji opravdu může potřebovat, aby nebylo hubené, ale je třeba vyladit krmení tak, aby nebyl průjem. Očekávala bych, že krmením dvakrát denně a citlivým mícháním s méně koncentrovanou formulí přijdete přesně na to, kolik toho vaše fenka "unese" a potřebuje. Jsou psi, kteří by Performance nesnesli vůbec v tomto věku, jsou jiní, kteří ji mají v dospělosti a jinak hubnou a jsou takoví, kteří unesou třeba "jen" Lamasko a jsou v optimální kondici. S Dinnerem bych míchala klidně.
Šárka Dohnalová se ptá
22. 2. 2008, 19:54

Moc Vás zdravím, mám 2 letého bílého greyhounda. Pořád jsem si lámala hlavu, proč tak stále líná. V tu dobu jsem ho krmila granulemi Proformance. Teď jsem začala krmit Eagle Packem Power. Užasná změna. Nyní když ho pohladím, tak z něj nevypadne snad ani jeden chloupek a navíc mu krásně zhoustla srst a narostla nová srst na zcela holých místech zadních nohou. Ale zdá se mi, že bílá barva má bohužel žlutý nádeh. Můžete mi poradit, který druh FM má stejné účinky jako Eagle Pack, ale bez nežádoucího účinku žloutnutí bílé srsti? Ještě jeden dotaz. Grey dá radší přednost řade EP puppy než EP power. Proto mu tyto granule míchám napůl. Mohu tento postup dál praktikovat nebo mu mám raději dávat granule určené pouze pro dospělé? Předem moc děkuji za radu a doporučení. Š.D.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
23. 2. 2008, 05:54
Dobrý den, perfektní dotaz, díky. Obě krmiva jsou ze stejné skupiny, FM má některé přednosti - nepoužívá rostlinné oleje, deklaruje použité množství masa a v ultra řadě nepoužívá obiloviny. S línáním tedy jste zcela v normě a s barvou také, pokud je pejsek citlivý na betakaroteny z obilí. Po ultra FM je bílá bílá a černá černá, má-li to tak být geneticky. Doporučila bych Fish Puppy, pro atleta akorát, nepředpokládám nějaké problémy při přechodu z Eaglu, ale přece jen bych nějaký den míchala.
Dáša Benýšková se ptá
22. 2. 2008, 14:35

Dobrý den paní doktorko, ráda bych Vás požádala o názor na vhodné krmivo pro mého psího seniora (který je ale stále plný energie). Několik dní si procházím tyto stránky a krmivo FM je mi velmi sympatické, Arden Grange mi také docela "padlo do oka." Mám 8-iletého křížence border kolie a shiba inu, váží 18 kg - což je pro něj myslím celkem optimální váha. Až na výjimky pobývá celoročně venku. Několik měsíců baští granule Trainer senior celkem s chutí, srst má hustou a lesklou, "bobky" taky O.K. Výjimkou jsou poslední 3 týdny, kdy dostává jaterní dietu Trovet HLD doporučenou naším veterinářem, protože 30.1. se nějaká "dobrá duše" zřejmě pokusila našeho pesana otrávit, měl zhoršené jaterní testy, selhávalo srdce (veterinář mi až později řekl, že příliš nevěřil, že se z toho dostane). Teď už je skoro vše v pořádku, krevní testy včera dopadly skvěle, jen je ještě lehce ochrnutý na zadní nožky (4 dny se nepostavil vůbec ani na přední, pak bylo několik dní, kdy vydržel chvilku stát jen s vekými obtížemi). Možná bych ještě měla doplnit, že v roce 2002 ho porazilo auto, utrpěl zlomeninu pánve v místě kloubní jamky pro stehenní kost, absolvoval 1 složitější a 1 lehčí operaci a v tomto místě se po zhojení zřejmě tvoří artróza. Nožku viditelně šetří a odlehčuje. Dívala jsem se na FirstMate Potato & Fish SENIOR, ale myslím, že poměr bílkoviny/tuky je tam dost nízký - nerada bych, aby pes zhubnul. Bylo by pro staršího psa vhodné třeba FirstMate Potato & Fish ORIGINAL? Vzhledem k tomu, že nikdy nebyl nadšeným konzumentem granulí, potřebovala bych takové, u kterých by byla dávka do cca 210g/den. Děkuji za odpověď. Mějte se hezky. D. Benýšková

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
23. 2. 2008, 12:35
Dobrý den, začnu tam, kde se ptáte, zda by nebylo pro vašeho pejska 18 gramů bílkovin a 8 gramů tuků na 100 gramů granulí málo. Zkuste se ještě sebe sama zeptat, zda je lépe, když bílkoviny v krmivu jsou pokryty řekněme 70% z masa (jako tomu je u Fish Senior, tedy 12,6 gramů bílkovin z mořské ryby, vysoce stravitelných, nezatěžujících trávení nebo zda je lépe, když je bílkovin z masa řekněme kolem 14%,což znamená, že u krmiva, které má třeba bílkovn 25 gramů na sto gramů - tedy o 7 gramů více to v absolutní  hodnitě znamená 3,5 gramů bílkovin z masa. Vidíte, jak jsou ty nůžky kvalita-kvantita otevřené? A pokročíme. Máte 8mi letého temperamentnějšího pejska, bude potřebovat regenerovat játra, rozhodně k tomu účelu jsou lepší kvalitní živočišné bílkoviny a tuky v přiměřeném množství než zdroje rostlinné. Pokud nemá granule nijak v oblibě, potřebujete odlehčenější verzi vzhledem k věku a při tom vyšší kalorickou koncentraci, cybrala bych Arden Grange, tam rozlišují verzi Light pro opravdu tlusté jedince :-) a Senior pro starší pejsky v kondici. To se mi líbí moc, znamená to 22 gramů bílkovïn, 12 tuků a 4010 kJ/100gramů. Verze Light pro srovnání je 18/7,5 a 3270 kJ. Senior perfektně zohledňuje metabolismus staršího psa, který ale může žít aktivní život a vyšší množství bílkovin vysoké kvality játra nezatíží a předchází atrofii svalů, která ve stáří přece jen nastává.
Pavla Polanská se ptá
21. 2. 2008, 13:56

Dobrý den. Mám 2roční rotvajlerku, která má po většině krmiv průjmy a také matnou srst. Veterinář mi doporučil zkusit jehněčí granule. Líbilo se mi krmivo First Mate Lamasko Sensitive, které jsem objednala. Granule přišly, ale zarazilo mne, že v jiném obalu Lamb & Rice. Myslela jsem, že poslali omylem jiné, ale prohlédla jsem si etikety a na každé bylo něco jiného: na české nálepce First Mate je uvedeno 23 % bílkovin a 10 % tuk, + brusinky, a spoustu další surovin, na kandské nálepce je v angličtině uvedno 24 % bílkovin a 12% tuků, žádné brusinky, borůvky atd. ale kuřecí moučka!, (tu jsem chtěla právě z granulí vyřadit), no a do třetice na obale je 22 % bílkovin a 10 % tuků. Nevím kterému údaji mám vlastně věřit a můžu vůbec věřit obsahu pytle? Jinak krmivo podáváme 3. den a opět má hromadu průjmu. Předtím jsem krmila asi 2 týdny masem 3/4 + zelenina a rýže(těstoviny) a bobíci byli ok. Doufám, že se to spraví, protože bych nerada hledala a zkoušela další značku. Děkuji za upřesnění.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
21. 2. 2008, 11:56
Dobrý den, váš dotaz jsem přeposlala Ing. Steinovi, přikládám jeho odpověď: Váš dopis mi přeposlala paní Dr. Dvořáková. Jen tak pro doplnění, mohu se zeptat kde jste krmivo koupili a popřípadě kde bydlíte? Krmivo lamasko a lamasko sensitive se vrábí pro náš trh jen v 18 kg chovatelských baleních. Původně se krmivo balilo do obyčejných igelitových obalů. Abychom nezvyšovali prodejní cenu pro zákazníka, domluvili jsme se s výrobcem, že krmivo budeme i nadále balit do chovatelských balení, ale místo obyčejných pytlů použijeme máhradní obaly od krmiva lamb rice. Podle toho o jakou verzi se jedná je pytel opatřen přelepkou lamasko, nebo lamasko sensitive.Kontroloval jsem si náš firemní e shop a zjistil jsem , že bohužel v nabídce těchto krmiv není uvedeno, že se jedná o náhradní obal. To je naše chyba a zítra v tomto směru zjednám nápravu.Nové zákazníky, kteří k nám na firmu chodí na tuto skutečnost upozorńujeme. Obě verze lamaska patří k našim nejprodávanějším a v drtivé většině je berou zákazníci, kteří mají s produkty FM zkušenosti. Abych mohl zodpovědně odpovědět na váš dotaz, potřeboval bych vědět jakým krmivem byl pes dlouhodobě krmen, jak je váš pes starý a kolik váží. Jak velkou krmnou dávku pes dostává. Zkusili jste ji zvážit, nebo krmíte jen tak odhadem podle objemu předcházejícího krmení? Děkuji za vaše doplńující odpovědi.Gerhard Stein 
Markéta Rezková se ptá
21. 2. 2008, 12:04

Dobrý den paní doktorko, již několikrát jste naší mastifce radila s krmením. Granulemi FM krmíme od začátku, moc jí chutnají. Krmíme FM Lamb and Rice Large Breed Puppy. A mě by zajímalo do jakého věku můžeme krmit těmito granulkami a kdy přejít na FM Lamb and Rice? Naší mastifce je 14 měsíců. Moc děkuji za Vaši odpověď.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
21. 2. 2008, 10:04
Dobré odpoledne, pokud vám nevadí o pár desetikorun vyšší cena, můžte Lamb Meal Rice LB používat stále, rozdíl oproti Adult je jen ve větším množství kloubní výživy. Nedržela bych ji stále jen na jehněčím, Maintenance je 2/3 kuře a 1/3 mořské ryby, variantu Normal Active and Large Breed puppy můžete obřímu hafíkovi také dávat až do seniorského věku, nižší obsah tuků bude vyhovovat stále, pokud nebude v zátěži, v což doufám :-).
Kuchařová Petra se ptá
20. 2. 2008, 23:52

Hezký večer paní doktorko musím se s Vámi podělit o krásný zážitek.Již 2x jste mojemu Santovi radila co má baštit a musím znova říct, že mu chutná a je opravdu krásný....zrovna u mě sedí, tak ho musím pochválit!Lesklá srst krásně se osvalil,venčení úžasné.Zašlo to tak daleko, že si toho začínají všímat i lidé z okolí, což mě těší.A to i takoví zapřísahlí fandové jinak drahé Eukanuby, RC.Když je potkám vyptávají se co že to s tím Santíkem dělám, že je opravdu "jako nový"???!A to mě opravdu moc těší a jelikož mám nastudováno z těchto stránek nemůžu jinak než jim dávat doporučení na FM a prostudování archivu poradny.Jsem velice ráda, že několik "chápavých"lidí už pochopilo a dnes, když mě potkají, tak mi hlásí, že je vše super!!!A je to paní doktorko krmivem, ale hlavně Vaší poradnou, protože dokážete lidem vysvětlit inteligentním a milým způsobem co , jak a proč.Doufám, že nás pejskařů, kteří chtejí pro svého psa kvalitní papání bude čím dál víc.Já jenom lituji, že jsem FM nezačala krmit od štěněte, ale bohužel, chybama se člověk učí... a hlavně jsem jej neznala.No já se rozepsala a zapomněla jsem na dotaz mé sousedky, která nemá internet.Takže cituji:Mám 10 letého psa beagla, krmen Acanou.Chtěla bych přejít na FM nebo Belcando doporučíte mi prosím nějakou variantu?Je zdravý, bez problémů, jen někdy se trochu drbe a občas začne kulhat na přední nohu(veterinářem vyšetřen-nezjištěno nic).Děkuji Zdraví Petra se Santou a p. Horová s Lordem

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
21. 2. 2008, 09:52
Santíku, měla jsem trošku chmuru, když jsem šla zapnout počítač a čekal jsi tu se svojí Péťou, tak že je po chmuře. Mnohokrát děkujeme za podporu my Vám, krmení je dítětem pana Ing. Steina, tady to naše povídání se snažím opravdu vést co nejupřímněji a pečlivě, jak si ti naši pejsci a takoví lidé jako jste vy zaslouží. Mám opravdu velkou radost, když se někdo ozve, že vidí to, co opravdu poctivé krmení umí a že je za to rád. Panu Lordovi bych vybrala Lamb Potato, Fish Original pokud není macek a je v kondici, pokud investoval do svého bříška moc nebo je to bíglí žravec, pak Fish Senior. Velikost granulek fajn pro středního pejska, vysoký podíl živočišných bílkovin při nižším obsahu tuků a bílkovin, enzymy, kloubní výživa. Superprémiová Trim and Light by byla volba v druhé řadě. Tak se holky a kluci mějte krásně.
kkkkkkk se ptá
20. 2. 2008, 22:57

Dobrý večer,před třemi týdny jsem na doporučení paní chovatelky od labradorky Báry, která prospívá na krmivu Arden Grange (a Bára není lecjaký strávník :-)zašel k paní doktorce Dvořákové, která bydlí kousek od nás a tohle krmení má doma :-). Trošku se mi nechtělo, vlastně jsem se chystal asi tak půl roku. Žil jsem v přesvědčení, že přece s veterinárním krmivem naše fenka dostává to nejlepší, tak proč měnit. Jediný důvod, proč jsem nakonec přece jen zašel kouknout, co to je za zázrak byl ten, že v našem novém domečku se všude válí rezaté chlupy z ridgebacka. Fenka totiž silně a vytrvale líná. Línala, musím napsat. Už to není pravda. A to jsme i s paní doktorkou zase tak moc neslibovali, fenka žije v domě....Řeč byla o mase v krmivu, o možné kontaminaci hormony a podobně, také o možné hormonální nerovnováze u fenky, štítné žláze a podobně. Nezměnilo se nic jiného, než že v misce je u nás 3 týdny Arden Grange Adult Lamb. Tedy to, že si můžeme pohladit psa, aniž bychom byli od chlupů jako 6 let před tím, musí být způsobené stravou. Přiznám se, že jsem nahlas záviděl, když jsem si hladil boxerku u paní doktorky a měl čistou ruku. Ani chlup. Při tom zrovna vstala z pelíšku nedaleko topení. Tak že tedˇ už věřím tomu, že po třech týdnech dobrého krmení měl ten zlatý retrívr, co se tu o něm píše, že byl plešatý po jednom populárním krmení na P, srst o mnoho lepší. Tak že zdravím a nebuďte prosím vás hloupí, jak jsme byli my!

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
21. 2. 2008, 08:57
:-), na psí uši, na kočičí svědomí, čestné pionýrské, je to tak!
kkk se ptá
20. 2. 2008, 22:35

Milí příznovci této součásti našich stránek. Ráda bych se s vámi podělila o následující příhodu ze života. V InterSparu jsem se dala do řeči s paní pokladní :-). Spěchá prý domů, mají štěňátka.Jaká, ptám se a nákup mě začíná bavit. Greyhoundy. Hm, to není časté plemeno a závodíte? A už jsme si povídaly, nákup lezl do tašek pomalu, ale to nevadilo. Snažím se seč mohu potlačovat svoji profesionální deformaci, tak že jsem byla ráda, že paní pokladní sama od sebe řekla, čím své pejsky krmí. Nemusela jsem tedy zase tolik jít proti sobě ani se vyptávat. Greyové mají speciální krmení z Irska, to víte, musíme se hodně uskrovnit,stojí to dost peněz, ale když je to tak super, my je máme moc rádi. Jméno mi nic neříkalo a ve víru jiných povinností jsem pak zapomněla se podívat, o co jde. Minulý týden se ptala paní chovatelka bišonků, jestli nevím, proč její pejsci mají problémy se srstí, krmí totiž speciálním krmením z Irska, tak že tím to být nemůže. Inu poprosila jsem o originál etiketu z obalu, o český leták a pak už jsme se ani nedivily, že srst bílých obláčků není obláčková. Co mě ještě tak na okraj udivuje, proč jí byla prodána formule pro štěňata velkých plemen, ale nevím další pozadí, není to ostatně vůbec to hlavní. tak že komentář ke speciálnímu krmení v ceně více než 100 Kč/kg je v odpovědi. Karla Dvořáková

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
21. 2. 2008, 08:35
L….. – 1kg cca 100,- Kč: Granule s vyšším obsahem bílkovin a tuku speciálně ( v tomto smyslu „speciálně“ = více bílkovin a tuků má kde kdo kromě těch, co pracují s formulemi typu všechno všem, All Life Stages, kromě toho štěňata velkých plemen potřebují spíše méně…) navržené pro štěňata a mladé psy velkých plemen od 4-5ti měísců. 100% přírodní ingredience (to je velmi často zneužívaný pojem, protože krmiva jsou prostě z přírodních ingrediencí a ne z umělé hmoty, navozuje to pojem něco jako „bio“, což v tomto případě není ani náhodou, jsou na trhu krmiva, která o sobě tvrdí totéž a jsou chemicky konzervovaná, což je v absolutním rozporu, to už přírodní tedy není), hlavní složkou prvotřídní kuřecí maso a výtažek z irského ovsa, což dodává srsti lesk a extra energii (to je bohapustá lež, hlavní složkou tohoto krmiva je kukuřice, aby toho nebylo málo a protože maso použité v krmivu je nekvalitní a je ho málo, je použit i kukuřičný extrakt s cílem dodat rostlinné bílkoviny, výtažek z irského ovsa by měl patřit mezi obiloviny, není ve složení citován, může být skryt v termínu „výtažek z rostlinných bílkovin“,, nebo prostě není uveden a mysleme si o tom co chceme, hlavně však – oves nepochybně dodává extra energii koním v irském derby, pro psa však jde o pouhou náhražku, energii šelma čerpá z masa a živočišného tuku). Složení: Cituji volně ze zákona – způsoby deklarace složení krmiv – povoleny jsou dva způsoby, u většiny kvalitnějších krmiv se uvádí složení po jednotlivých složkách (např. kukuřice, drůbeží moučka), musí být uvedeny v sestupném pořadí. U krmiv nižší kvality je povoleno užívat pouze názvy skupin krmných surovin (např.obiloviny, maso a výrobky živočišného původu), musí být uváděny také v sestupném pořadí. Obiloviny (kukuřice a kukuřičný extrakt) – jeden druh obilí, není celozrnný, je hlavní složkou krmiva spolu s bílkovinným rostlinným extraktem, který je použit ještě jednou – viz ve složení dále, velmi pravděpodobně jde o sóju, může tím být myšlen i anoncovaný výtažek z ovsa – viz výše),  maso a masové deriváty (nevíme ani jaké, jednou to může být kuře, jindy vepřové, může to být i směs, je uvedeno na druhém místě a ještě jako čerstvé, tedy v krmivu ho je zanedbatelné množství, nevíme ani, zda náhodou nepřevažují masové deriváty, což jsou hlavy kuřat se zobákem, střeva s obsahem krev, pařáty, kopyta, rohy – uvědomme si už jen to, jak je tento odpad na jatkách skladován, než si ho koupí krmivářská firma), deriváty rostlinného původu (= zbytky z potravinářského průmyslu typu kukuřičný vřetena, slupky z řepky olejky – čím poslouží psovi? ), tuky a oleje (tuky – nevíme jaké, jednou hovězí lůj, jindy směs tuků, rostlinný olej může klidně převažovat na živočišným tukem a pes tak nemá dostatek aktivních omega-kyselin, mimo jiné)  ryby a rybí deriváty (zanedbatelné množství v krmivu, nevíme jaké a kolik činí ryby celé a kolik kostra s ploutvemi), extrakt z rostlinných bílkovin (na doplnění bílkovin, které by jinak v krmivu chyběly do požadovaného celkového množství – „speciálně navrženého pro štěňata velkých plemen“), minerální látky, frukto-oligosacharidy (jsou fajn, ale ty už nic nezachrání, jedná se o druh vlákniny) Souhrn: většina bílkovin v krmivu pochází z obilí, možná luštěnin, zatěžuje se tak trávení psa a celý metabolismus, nemůže být zajištěna kvalitní výstavba svalů a kloubů, velký prozánětlivý potenciál, pravděpodobnost poruch imunity, předčasného stárnutí v důsledku degenerace jater a ledvin…Podíl živočišných bílkovin na celkové deklaraci bílkovin může odhadem být kolem 5%. Jedná se o nutričně chudé krmivo stojící v žebříčku krmiv  na předposlední příčce před těmi, která jsou navíc obarvena a chemicky konzervována.  

Srovnejte s krmivem, které zastupuje absolutní špičku férových krmiv:

Nature´s Variety – 1kg cca 100 Kč: Kuřecí moučka (použito 42 gramů masové moučky na 100 gramů granulek, tzn. že původně to bylo 200 gramů čerstvého masa!!!!!) , hnědá rýže, ječmen, oves, kuřecí tuk (konzervovaný směsí vitamínů E – tokoferolů a kyseliny citronové), montmorilonit- čistící jíl, moučka z lněného semínka, kuřecí výtažek, moučka z alfaalfy, sleďovitých ryb, celý komplex vitamínů a minerálů včetně chalátů zinku, železa, mědi a manganu,  mořská sůl, kuřecí játra, inulin, lněný olej, sušené fermentační produkty Enterococcus faecium  a Lactobacillus acidophillus, jablka, karotka, hrášek, cottage sýr, slepičí vejce, mrazem sušené – kuřecí maso, krůtí maso, krůtí játra a srdce, dýňová semínka, mleté syrové kuřecí kosti, drcené vlašské ořechy, brokolice, hlávkový salát, špenát, mořská řasa kelpa, olej z lososa, jablečný ocet, petržel, med, borůvky, alfaalfa klíčky, extrakt ze semínek grapefruitů, tomelové plody, olivový olej, kachní, bažantí a křepelčí vejce i se skořápkou, extrakt z rozmarýnu a šalvěje, česnek Souhrn: Masa více, než kolik bychom dali, kdybychom doma vařili včetně mrazem sušeného syrového, tři druhy masa – kuře, ryba, krůta), celozrnné obiloviny včetně zmíněného ovsa, ale v množství mnohem menším oproti masu, holistické suroviny typu jablka, hrášek, přírodní sýr, mrkev, brokolice atd., kuřecí a lososový tuk, probiotika (jogurtové bakterie), enzymy, několik druhů vajec, přírodní buněčné antioxidanty z ovoce, bylinky. Kompletní spektrum vitamínů včetně organických forem stopových prvků.  

Co dodat? Na trhu jsou krmiva podobného složení jako Nature´s Variety, ale masa obsahují třetinu….Je třeba kromě zvládnutí čtení etiket i komunikovat s výrobcem a podle ochoty sdělovat informace a obsahu těchto informací se rozhodovat. Je to pracné, ale je to jediný způsob, jak být ve svém rozhodování svobodný.

Ivana Trunečková se ptá
20. 2. 2008, 14:23

Dobrý den.Chtěla bych poradit,mám dva hovawarty 6,5 letou fenu a 2.5letého psa.Oba krmím acanou,ale nejsem moc spokojená.Fena má dysplazii 2/0 a pes je extrémně vitální,oba jsou černí.Uvažuji o vašem krmivu,ale potřebuji poradit,které by bylo nejvhodnější.Děkuji za radu

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
21. 2. 2008, 12:23
Oba vaši krasavci by mohli ještě stále jíst spolu, Maintenance bych asi volila, případně by fena mohla mít Lamb Meal Rice nebo ji dostávat s maintenance míchanou půl na půl. Z ultraprémií pak cokoliv kromě Fish Puppy.
pavla hrabova se ptá
19. 2. 2008, 22:30

Dobrý den, mám bíglí fenečku, 5 měšíců 11kg a 37 cm v kohoutku, bez PP, ale čistokrevná. Když jsem ji přinesla v 9 týdnech, měla ještě 2kg, byla hodně zanedbaná a já měla o ni velký strach. Kupuji jen krmení od firstmate. Měla jsem strach, že bude malinká, ale teď se trochu děsím, jak nám vyroste. Můžu se zeptat, když nám roste takovým tempem, jaká je pravděpodobná její velikost a váha v dospělosti :)? Děkuji moc za odpověď, přeji hezký den.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
20. 2. 2008, 08:30
S růstovou křivkou se raději obraťte na některého z chovatelů bíglů, zde na stránkách ve Zkušenostech chovatelů naleznete kontakt na paní Mgr. Cenkovou, laskavou mámu mnoha bíglů. Jinak pokud je štěňátko v přiměřeném výživovém stavu, není tlusté, nezbyde vám, než jeho váhu a výšku respektovat. Poroste tak, jak mu je dáno, vaše starost je,aby dostalo všechny živiny ve vyvážené a kvalitní formě a nebylo tlusté. Výživu má ok a kondici takto posoudit neumím. Můžeme spolu ale probrat druh krmení a krmnou dávku, napište, čím krmíte, kolik fenka dostává, kolikrát denně krmíte a zda dostává ještě něco mimo granule, kolik má pohybu, zda je doma nebo venku.
vladka králová se ptá
19. 2. 2008, 15:54

Dobrý den, máme 14-ti měsíčního hovawarta,černoznakatého. Před půl rokem jsme přešli z důvodu kožní alergie a reznutí srsti na FM Lamb and Rice pro štěňata velkých plemen. Jeho srst se zlepšila a krásně se leskne. Poslední dobou však špatně jí. Jako když mu přestala chutnat tato příchuť, protože jinak nechutenstvím netrpí. Potřebovali bychom,aby přibral a trochu nasvalil. Můžete nám poradit zda zkusit jiný FM? Také se chci zeptat proč je FM Lamb and Rice for Adult and Puppy Large Bree baleno v jednom pytli? Neměl by být mezi těmito dvěma druhy rozdíl? Myslím ve složení? Děkuji za odpověď

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
20. 2. 2008, 01:54
Dobrý večer, může se to stát, že z nějakého důvodu není pes do jídla tak lačný. Může být větší dávka, může dostávat něco mimo, může mít méně pohybu.....Nabídla bych mu tedy změnu, Maintenance Normal Active, kuře, mořské ryby, je také tučnější, než je jehněčí, to by se mohlo líbit. U špatných jedlíků nám velmi dobře funguje Arden Grange, kdyby nejhůř. K obalu - je to jedna ze slabých stránek nekomerční značky, na žádost Ing. Steina po jeho zkušenostech s chovem velkých plemen vyrábějí dvě verze Lamb Meal pro ČR, štěněcí se liší vyšším obsahem kloubní výživy. Je určena štěňatům řekla bych spíše obřích než velkých plemen, zkrátka tam, kde je třeba velmi bedlivě dbát na pozvolný vývoj svalů v závislosti na vyzrávání kostry. Obal jen pro naši potřebu v kanadě vyrábět nenechají, to bychom museli více prodávat, což bychom rádi, ti psi by si to zasloužili. Ale pánečkové chápou zvolna. :-). Hovawart si určitě může dovolit Maintenance. I ta je ve verzi Large Breed puppy, má nižší obsah tuků než Maintenance Normal Activ a více kloubní výživy opět, opět je obal řešen přelepkou. Vašemu pejskovi bych dopřála Normal Active, právě proto, že jemu už růstové obtíže nehrozí.
Vítězslava Pražáková se ptá
18. 2. 2008, 21:11

Dobrý den paní doktorko, ráda bych získala radu kterým krmivem krmit 2,5 roku starou fenku pudlíka, která má dle paní veterinářky lehkou alergii, která se projevuje občasným kousáním paciček. Bylo mi doporučeno krmení Purina s lososem nebo jehněčím, ráda bych zkusila krmení First mate. Děkuji vám za odpověď. V.Pražáková

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
19. 2. 2008, 07:11
Dobrý večer, možná nemusí jít o alergii nezvratnou, někdy to tak bývá, že pejsek neunese některé krmení a usoudí se, že je to alegie na kuře třeba, ovšem v jiném krmení kuře problém nedělá a ani nejsou žádné jiné příznaky. Od FirstMate bych jí vybrala Fish Puppy, je-li to pudlíček malíček, středńák by mohl Lamb Potato nebo Fish Original pro začátek a královskému pudlovi byste předpokládám neříkala pudlíček :-). Nezříkala bych se ani Arden Grange, ba naopak, funguje totiž shodně s FirstMate a pro malá plemena je tam pestřejší výběr, volit můžete pro trpaslíčka Prestige a pro něj i pro ostatní rázy pak Adult jehněčí, losos nebo kuře, vše hypoalergenní a kaloricky příhodné i pro malá plemena. Podívejte tedy ještě na www.ardengrange.cz, obsah masa, antioxidanty z ovoce, absence rostlinných olejů, cheláty stopových prvků, kloubní výživä, potravinářská čistota a důvěryhodnost výrobce jsou stejné jako u FM. Ruku do ohně za to dám. :-) Smajlík, ale opravdu, opravdu. Postudujte a můžeme pak ještě probrat.
Bronislava Šedivá se ptá
18. 2. 2008, 08:35

Dobrý den, ráda bych přešla na granule FM a prosím o radu na jaké. Jedná se mi o to, že moje fenka ( 3roky, plemeno Chodský pes ) je od svých cca 12měsíců na přísné dietě, granule SPECIFIC CID a konzervy TROVED LRD. v roce 2006 jsem jí nechala vyšetřit, vzheledm jejímu stálému hubnutí, zvracení a průjmování : Endoskopický nález: jícen bez nálezu abnormalit, difúzní hyperémie sliznice žaludku a duodena, odebrány vzorky na histologické vyšetření. Histologické vyšetření (Laboklin): Eosinofilní gastritis, infekce Helicobaterem Příčina eosinofilní infiltrace žaludku není známá, předpokládá se, že se jedná o imunitně podmíněný zánět způsobený potravní hypersenzitivitou nebo parazity. Můžete mi prosím poradit, jaké granule by pro ni byly vhodné ? Hledám levnější alternativu hypoalergeního krmiva. Děkuji.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
18. 2. 2008, 06:35

Dobrý den, omlouvám se, že jsem vás nechala den čekat na odpověď, psala jsem hned včera ráno, ale pořád musela od počítače odcházet a pak jsem odpověď odeslala, ale bohužel už po čase přihlášení, tak že půlhodinová práce byla pryč. Zkusím tedy dnes stejně, jako včera, nebo teřba i líp :-).

Imunitně podmíněný zánět žaludku podmíněný potravní hypersenzibilitou s následnou bakteriální infekcí Helicobacter pylori. 

Toto je lékařskou řečí vyjádřené to, co "umí" řada komerčních krmiv. Způsobit zánět ve střevě, vybudit imunitu k přestřelené odpovědi a výsledkem je dermatitida, astma,  zvýšit zánětlivou pohotovost v celém těla a výsledkem je zánět uší, dásní, kloubů..., obrátit imunitu proti svému tělu a poškodit třeba štítnou žlázu, nebo kloub, nebo játra, nebo slinivku....

Nevím, čím byla vaše fena krmena před vznikem obtíží. Vzhledem k tomu, že byste ráda přešla na jiné krmivo, než je to, které máte nyní, neodpustím jeho rozbor. Vyplyne nám z něj totiž závěr, že musíme přecházet hodně opatrně, protože vaše fenka je zvyklá zjednodušeně řečeno  na šrot s vejci a my ji chceme dopřát půl kila masa v misce na den. Tak, jako bychom doma vařili. Uvidíte, že když zvládneme přechod, nebude krmivo dělat problémy a vaše fena bude dostávat to, co si zaslouží. I k vám pak je takové krmivo férové jako k tomu, kdo platí.

Kopíruji určení a složení dosavadního krmiva:

Specific CID Digestive Support je dietní krmivo pro psy, speciálně vyvinuté tak, aby poskytlo potřebné živiny pro psy trpící poruchami trávení (maldigescí): velmi dobře stravitelné složky, malý obsah tuku.

Potřebné žiiviny poskytne, pokud tím myslíme hrubé bílkoviny a tuk, ale z větší části v nekvalitní formě, převaha bílkovin je původu rostlinného, což zatěžuje trávicí trakt, nepomůže tomu ani hydrolyzovaný protein,který je vyráběn z nekvalitních surovin a spolu s naštěpenými bílkovinami se tak do krve dostávají i nežádoucí látky z původní suroviny, není pravda, že jsou složky krmiva velmi dobře stravitelné, pokud se za obilovinami neskrývá převahou rýže, malý obsah tuku také není pravda, protože 13% tuků je normální hodnota pro dospělé psy středních plemen, pravdou je, že je malý obsah živočišných tuků, které pes tráví a využije lépe než oleje.

SLOŽENÍ:

Tento způsob deklarace surovin, kdy některé nejsou přímo určeny, je pouze uveden název skupiny (tedy obiloviny místo rýže, kukuřice, tuky a oleje místo kuřecí tuk, rybí tuk), je užíván u krmiv nižších kategorií, kdy dovoluje výrobci při jedné šarži použít krmnou pšenici a jindy zlomkovou kukuřici, jednou hovězí lůj a jindy vepřový tuk a třeba z Číny. Pro vaše "uklidnění" je třeba dodat, že i někteří výrobci krmiv deklarovaných způsobem"rýže" užijí místo ní lepek z Číny a otráví stovky psů, jako se to stalo v USA před rokem, místo "kuřecí moučka" můžeme číst "masokostní moučka", což je nebetyčný rozdíl. A že jde o značky věhlasné, však těch psů, co zemřeli nebo si odnesli trvalé poškození ledvin je mnoho.


Obiloviny - už jsme komentovali, nevíme tedy jaké, prostě nějaké,může to být směs, pokaždé jiná, může být v krmné kvalitě, což sebou nese riziko kontaminace pesticidy a podobně, může být lepek, vejce a výrobky z vajec - fajn, lehce stravitelné živočišné bílkoviny, ale také levný zdroj bílkovin, který by v kvalitním krmivu měl být až na některém z dalších míst za kvalitním masem, není důvod, aby pes se zánětem zažívacího traktu jedl spěm pšenice s vejcem, proč by nemohl mít novozélandské jehněčí s rýží a brusinkami nebo mořské ryby s bramborem???? ryby a výrobky z ryb, deklarovány v "mokrém stavu", tedy jich v suchých granulích nebude mnoho, výrobky z ryb = odpad z potravinářského zpracování ryb - filety lidem, kostry a ploutve psům, hydrolyzovaný drůbeží protein, kyselinou chlorovodíkovou naštěpené odpadní suroviny z drůbežářského průmyslu s cílem rozbít řetězec bílkovin a ulehčit tělu trávení a přechod bílkovin ve formě aminokyselin do krve - jednak pak do krve snáze přechází i látky dále obsažené v původní surovině, třeba hormony nebo antibiotika, dále uvažte, jak se asi odpad z jatek skladuje a jak vůbec vypadá - střeva s obsahem, pařáty, hlavy, jistě nejde o "celé čisté kuře",  cukr, nemá v krmivu co dělat,  minerálie, nevíme jaké a jistě nepůjde o chelátové formy - stopové prvky navázané na bílkoviny tak, aby se dobře vstřebávaly - např. železo - organicky vázané železo jistě vstoupí do metabolismu lépe, než anorganické, které se rovná dávným způsobům, kdy se dětem na jablíčko dávaly železné piliny :-),  oleje a tuky oleje představují pro část populace psů zdroj nevyužitelných omega-kyselin v neaktivní formě, pokud si máme představit vysoce stravitelná a plnohodnotný tuk pro šelmu, bude to kuřecí či rybí, uvažte, že jsou krmiva, která pro alergické psy na kuře používají kuřecí tuk zbavený molekul bílkovin, tady nevíme vůbec, co pes dostává, celulóza v prášku nás nezachrání, jestliže je v krmivu 1% vlákniny celkem a ruku v ruce s tím,že pes je krmen především obilím a surovinami nevalné kvality,bude střevní stěna "zaplácaná", špatně vstřebávat živiny (a při tom má toto krmivo bojovat právě se špatným vstřebáváním živin!!!!!) a bude mít sklon k zánětům,  Plantago-semena (lusky Plantago psyllium) - zdroj vlákniny,a le viz předchozí věta, např. hypoalergenní řada FM má až 8% vlákniny, cíleně a proto, aby byla střevní stěna čistá, jako když vezmete kartáč na láhev. Neobsahuje žádná umělá barviva nebo aromatické látky. To je fajn, ale je konzervováno potenciálním kancerogenem BHT. Jestliže musím chemicky konzervovat, buď mám "špinavé suroviny", nebo jednoduchou technologii nebo obojí. V prodeji jsou kečupy, které jsou bu%d strilované teplem, nebo chemicky konzervované. ty první jsou dražší, protože výrobce jednak nepoužil až tolik nahnilá rajčata a jednak investoval do 20ti minutového zahřívání nad 80 st. Ty druhé levnější, protože je jedno, jakou surovinu výrobce použil, je jedno, jestli zahříval minutu nebo 20, protože chemická konzervace vše jistí.

Nevím, jestli jsem vás potěšila, mě to tedy netěší. A to mám zpracované další krmivo, které "vytírá" zrak těm, co to myslí se svými pejsky co nejlépe, ale nemají čas zkoumat, co jejich krmivo obsahuje, respektive nevidí důvod, proč by to měli dělat, když se to krmivo tak chválí. Při tom je dost tragické a je nemorální jak vůči psům tak vůči té paní, která se mě na něj ptala, protože dává více jak 100,-Kč za kilogram v dobré víře, že si ze svého příjmu musí kvůli svým láskám utrhnout, aby měli to nejlepší. Jen je jí divné, proč ti pejsci mají ty problémy....

U vaší fenky, pokud hledáte levnější variantu hypoalergenního krmiva (a vidíte, že "levnější" může být relativní pojem, ono to je totiž tak, že jsou perfektní krmiva, kde vás to kilogram masa v něm obsažený přijde na 56 Kč a bude obsažený v šestistech gramech granulí a pak jsou krmiva, která o sobě hodně dávají vědět, abyste za kilo masa u nich zaplatila 1300 Kč a to prosím masa jistě ne v potravinářské kvalitě, jako u toho předchozího a hromada obsahijící kilo masa bude u toho krmiva velká 25 kilogramů! Ale výrobce má výzkumné centrum, kde zkoumá, jak na to, aby se naši miláčsci měli dobře a vůbec na vás myslí, kudy chodí) bych doporučila Belcando Dinner, www.belcando.cz, další vaše možnost je Arden Grange, www.ardengrange.cz, vzhledem k dosavadní "výživě" feny bych doporučila pro začátek míchat s verzí Light, tak že třeba Adult Salmon 2 díly a 1 díl Light, od FM bych vybírala Lamb Potato nebi Fish Original, přecházela bych na krmivo pomocí ředění s vařenou rýží (to by byla volba i u Arden, pokud byste nechtal kupovat Light a i při přechodu na Belcando bych to tak udělala, rozdíl mezi těmito hypoalergenními krmivy a tím,co fena má, je veliký, vegetarián také nemůže den ze dne začít jíst kuře denně) a později zkusila třeba již levnější Lamasko Senzitive.

Kristýna Péchalová se ptá
16. 2. 2008, 18:13

Dobrý den, ráda bych vyzkoušela krmivo FM, a proto Vás žádám o radu, kterou konkrétní recepturu zvolit. Mám kříženku pitbula s bulterierem, se kretou se věnuji dogtrekingu a rády chodíme na dlouhé vycházky i vícedenní výlety. Jinak je to pes domácí, bydlí s námi v bytě. Přemýšlela jsem o FM Lamasko, je tato receptura pro tuto 3,5 letou fenu vhodná? Fena je po kastraci, ale s tloustnutím problém nemáme, naopak, po některých značkách krmení spíš hubne. Váží cca 20kg. Dále mám ještě jednu kastrvanou fenku voříška, které musím váhu trošku hlídat, má oproti té první pomalejší metabolismus, i když veškeré aktivity se většinou účastní obě fenky. Pro tuto jsem vybrala FM Maitance, váží cca 16kg a je 1,5roku stará. Je má volba správná? Předem děkuji za odpověď, těším se, že konečně najdeme značku, která nám bude vyhovovat po všech stránkách

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
17. 2. 2008, 04:13
Dobrý den, vybrala jste dobře, přečtěte si prosím zde O FM - Praktické informace nebo se podrobně pora´dte s prodejcem, jak na krmivo přejít. Přeju vám brzké a dlouhé jaro příznové pro dlouhé výšlapy.