Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 112/132)

Taťána Meluzínová se ptá
16. 2. 2008, 12:38

Dobrý den paní doktorko, mám 9. měsíční fenku dobrmana,Přibližně od 2.5 měsíce stáří občas trpí průjmy.Asi před dvěme měsíci začal být průjem velice zlý.Naše p.veterinářka nám poradila ,abychom již nekrmily Acanou /Acana Puppy large breed a Acana Profesional/.Fenečka byla přeléčena Entizol,Endiaron,Hylak,pasta Probican,jontový nápoj Royal Canine a krmivem Hills.Poté jsme na doporučení naší p.doktorky přešli na FirstMate Lamb §Potato with Rice ,poté na FirstMate High Performance.Po měsíci se průjmy začínají objevovat zase,fenečka trošičku přibrala,avšak nemohu ji dostat do výstavní kondice.Poraďte mi prosím,zda mám ještě vydržet nebo mám hledat jiné krmivo?Předem moc děkuji Taťána Meluzínová

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
16. 2. 2008, 10:38
Dobrý den, epizodu průjmů lečenou antibiotiky považuji za vyřešenou, te´d je problém ten, že jdete s výběrem krmiva od zdi ke zdi, jak se říká. Nejprve "dietní" Lamb Potato 23% bílkovin a 10% tuků a pak "zátěžovka" 32/20. To nemůže dopadnout dobře u žádného psa. Tímto způsobem stejně fenku "nevykrmíte", to je jasné, průjem neposlouží vstřebávání živin. Řeknu vám konkrétní příklad, pejsek podobného plemene jak velikostí, tak temperamentem - leopardí lousianský pes, krmený zátěžovkou Nutram, protože stále nemohl přibrat a majitelka z toho byla nešťastná. Pejsek trpíval průjmy. Nakonec se dopracoval i k mokvavým ekzémům (snad v souvislosti se záněty střeva, nebo z jiných důvodů...). U nové majitelky jsme přešly na Lamb Potato Rice, musely jsme dokonce přes vařenou rýži, protože průjmy byly už trvalé. po měsíci na plné dávce Lamb Potato pejsek dostal Lamasko Sensitive (z finančních důvodů, kalorie prakticky stejné) a tak to je již několik měsíců. Pohybu má spoustu, několik hodin denně na volno s kamarádkou fenkou, víkendové výšlapy na horách, má tedy rovněž klid, která před tím neměl, nebydlí v kotci, ale v rodině. Průjmy ustaly úplně, nádherně se osvali, za několik měsíců to je přes 5 kilo svalů u dospělého psa! Před tím byste mu spočítala každý obratel, byla mu vidět křížová kost. Vidíte, že někdy méně je více. Performance bych nepoužívala, zkusila bych se vrátit k Lamb Potato a míchala ho s Fish Puppy, nejprve 2:1, pak 1:1 a uvidíte, podle aktuální kondice fenečky můžete někdy více FIsh Puppy, ve dnech zahálky (což moc nepředpokládám u dobrmánka) zase ubrat a přidat jehněčí. Nebo můžete Fish Original považovat za formuli, od které se budete "odpichovat" :-) a míchat pro změnu s Naturally Holistic. Dopracujete se podle mě k tomu, že zjistíte, zda je fenečka schopná unést třeba i samotný Holistic, nebo dokonce Holistic s Fish Puppy, proste postavíte jí obsah misky přesně na míru jejímu metabolismu a zažívání. Pokud by se vám toto nechtělo, pak bych doporučila Arden Grange, kde je vysoká kalorická nálož při nižším obsahu bílkovin a tuků, volila bych nejprve dospěláckou verzi jehněčí, Adult Lamb, když je to s vaší fenkou takto, kalorií tam je skoro jako v High Performance. Později byste mohla přejít třeba k Performance, nebo byste zjistila, že toi není potřeba a střídala kuře a lososa a jehněčí od této značky. je hypoalergenní, s jasným určením surovin jak kvalitativně tak kvantitativně, masa obdobně jako FM a v potravinářské čistotě, rovněž používá bobulové ovoce pro ochranu buněk, kloubní výživy je v některých formulích i více než u FM, technologie je konvenční, neobsahuje tedy enzymy a probiotika, cheláty stopových prvků však ano, absence chemie je samozřejmá. Když tak podumejte a klidně ještě napište a uděláme rozstřel v druhém kole :-).
Karolína Ivanovová se ptá
15. 2. 2008, 15:40

Dobrý den,mám 14týdnů staré štěňátko shitzu a velice mě trápí jeho línání na zádech,uších a ocásku,byla jsem s ním u lékaře,ale nikdo si s ním neví rady,ale prý to není normální.Alergii nemá,protože se nedrbe,ale měl uplně plné anální žlázky,myslíte,že by to mohlo být tím. Jsem z toho velice nešťastná,pejsek je s PP s chovatelské stanice,krmím ho granulkama Hills. Nikdo mi není schopen poradit co s ním mám dělat nebo na koho se mám obrátit. Předem děkuji za radu. Ivanovová

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
16. 2. 2008, 01:40

Dobrý den, mohu vám odpovědět pouze z hlediska výživy pejska. Jestliže veterinární lékař neshledal žádnou příčinu zdravotní, pak by výživa mohla být důvodem problémů. Krmiva se dají dělit podle amerického modelu na nutričně bohatá a nutričně chudá. Sma budete umět zvážit, zda krmivo, kde 15ti kilový pytel obsahuje kolem 2,25kg masa patří k těm bohatým na živiny (a za zásadní považujeme u psa to, aby bílkoviny pocházely převážně z masa, ne z rostlinných zdrojů - tedy obilovin, luštěnin a podobně, tuky v krmivu byly kvalitní živočišné a nepřevažovaly oleje) nebo k nim patří ta krmiva, kde výrobci používají více než 23 kg masa. Kopíruji sem to, co jsem před týdnem zpracovávala jako rozbor krmiva pro jednoho čerstvého majitele štěňátka. Otázka byla, zda štěněcí formule dané značky se zdá být fajn, rozebrala jsem obě řady a na závěr formulovala dotazy, které bych sama ráda vznesla na některého veterinárního pana doktora.

Hill´s Science Plan Nature’s Best* Puppy Mini/MediumGround maize, chicken and turkey meal, maize gluten meal, animal fat, ground rice, dried beet pulp,digest, dicalcium phosphate, dried whole egg, vegetable oil, potassium chloride, salt, dehydrated carrots,dehydrated peas, flaxseed, L-lysine hydrochloride, iron oxide, L-tryptophan, calcium carbonate, vitaminsand trace elements. Naturally preserved with mixed tocopherols, citric acid and rosemary extract. Hill´s Science Plan Puppy with LambLamb & Rice (minimum Lamb 35 %; minimum Rice 5 %): Ground maize, lamb meal, animal fat, maize gluten meal, soybean meal, ground rice,dried beet pulp, digest, vegetable oil, disodium phosphate, potassium chloride, L-lysine hydrochloride, salt, taurine, vitamins and trace elements. Naturally preserved with mixed tocopherols, citric acid and rosemary extract. Převaha bílkovin z obilovin – množství masové moučky v kuřecí verzi neuvádějí, největší hmotnostní podíl činí kukuřice, v jehněčí verzi 35 gramů jehněčího masa na  100 gramů granulí = 4,3 x méně než v nekomerčních značkách typu Arden Grange, Belcando, FirstMate,tzn. že 5,25 gramů bílkovin je hrazeno z masa, zbývajících 22,45 z obilovin a něco malinko z vajec. Podíl živočišných bílkovin na celkové dekalraci bílkovin je tedy 19%, u formule pro štěňata u FirstMate je to 89%. Pes je masožravec, rostlinné bílkoviny neumí dobře trávit, zatěžujeme mu tak zažívání a podporujeme vznik řady problémů souvisejících s výživově chudou stravou.

Výše řečené je ještě zdůrazněno použitím lepku a sóji jako náhradních a super levných zdrojů rostlinných bílkovin. Jsou přidány izolované aminokyseliny, které v krmivu chybí v důsledku malého množství masa, je to tak levnější a nás to upozorňuje na to, že si výrobce „neriskne“ je nepřidat aspoň takto, aby neupozornil na výživovou nedostatečnost krmiva případnými poruchami vývoje u štěňat.

Není specifikován použitý živočišný tuk, tedy jedna šarže může obsahovat kafilerní lůj, jiná škvarky z Číny, což zákon povoluje a tento způsob deklarace značí krmivo nižšího řádu. Je použit rostlinný olej, který je ještě levnější náhražkou kvalitního kuřecího nebo rybího tuku, než jsou zmíněné živočišné nespecifikované tuky. Zatím co tyto přinášejí riziko kontaminace nežádoucími látkami a znamenají horší stravitelnost tuků, olej znamená hůře využitelný zdroj energie pro šelmu a pro část populace psů  jsou nevyužitelné mastné nenasycené kyseliny v něm obsažené – omega-kyseliny jsou tam pro psa v neaktivní formě (ne tak pro člověka). Pracuje se zchutňovadlem, aby pes nepoznal, že jí „šrot“. Lněné semínko jako levný zdroj omega-kyselin (horší využitelnosti než kuřecí tuk) je použito jen ve formuli Nature´s Best, v té druhé se nedostalo ani na něj.Hrášek a mrkev a přírodní konzervace nedožene absenci organických forem minerálů a stopových prvků, je minimum vlákniny, nejsou probiotika, nejsou enzymy, nevíme nic o technologii, zda je ke vstupním surovinám šetrná (není, protože tyto suroviny si takovou investici nezaslouží a výrobce to dobře ví).  Zkuste se vašeho pana doktora zeptat – kolik bílkovin pochází z masa (je to zásadní věc – svaly, klouby, imunita, mozková tkáň – nemůže být kvalitně vybudováno z obilí…), proč krmivo obsahuje sóju jako to je u supermarketových krmiv a rozdíl v ceně je 1600 Kč za pytel a víc, proč veterinární krmivo pracuje s tuky nízké kvality, proč šetří i lněným semínkem, když už sahá k olejům, proč železo dává vašemu psovi ve formě shodné s železnými pilinami a ne vázané na molekuly bílkovin, které projdou střevem do krve, na rozdíl od těch „pilin“….
Kateřina Tomášková se ptá
14. 2. 2008, 08:22

Dobrý den Karlo, díky moc za opravdu obšírnou odpověd, je vidšt, že tak, jak vedete tuto poradnu, se stejným zápalem se věnujete asi všemu, co se kolem Vás šustne, jste určitě přemýšlivý člověk. Ještě k té výživě dětí, omdlévala jsem při nástupu dcerky do školky a při četbě jídelníčku, připadá mi, to jakoby se snad ani nic nezměnilo, pěkně knedlíčky, gulášek, sekaná.... Takže pokud je nějaká tahle "dobrota", šupajdím pro ni před obědem, i když se docela nalítám, ale tohle prostě přes srdce nepřenesu, at si ve školce myslí, že jsem hysterka a pití si malá taky nosí svoje, nevidím žádný přínos ve sladkém černém čaji nebo v obarvené vodě (něco jak popisujete vy, taky jsem vášnivá "čtenářka" etiket), takže jí dávám bud jen vodu, nebo ředěný 100" džus, bylinkový čaj, atd.... Mrzí mě reakce dalších maminek, že aspon se to dítě ve školce nají a tak podobně, ono je to pohodlné, nechce se jim asi uvažovat o tom, co to s sebou nese. Ale raději dost, než nás nařknou, že jsme si z toho udělaly poradnu pro matky :-)) Zkusíme se teda vrátit k Belcandu a uvidíme, co na to ta naše můra řekne, navíc se mi zdá, že si hrajeme na falešnou březost, pořád je veselo... S tím pozváním mezi "vás" Vás beru za slovo, ráda se dozvím nějaké podrobnosti, díky moc a mějte se fajn, Katka Pokud myslíte své pozvání mezi Vás vážně, ráda se dozvím nějaké podrobnosti :-)Katka T.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
14. 2. 2008, 06:22
No, mamky se sešly, co, to si tady někdo počte :-). My ve školce tedy absolvujeme segedín, paštiku, játra, nivu, termix (omdlévám).....ale obědváme doma druhou rundu, pokud se mi podaří vyzvednout malou po o, jinak večeře je třikrát týdně o rybách a morduju se s polívkou, celozrnným koláčem a podobně, pití - neslazené ovocné čaje, absolutní tabu jsou sušenky, bonbóny, salámy, hotovky a trvanlivé věci typu "tvarohová pomazánka se sorbanem a želatinou", pudinky nepudinky, bobíky (ty teda nesnáším strašně, když to vidím, jak ti maminky dávají miminům, bere mě zoufalství, ve třech letech ty děti pak mají aterosklerotické změny na cévách), mačkám šťávu z ovoce a zeleniny, když stíhám. Když nestíhám, radši housku s tofu a jabko, než mražené knedlíky s uzeným masem, kde je éček 11 nebo 17, už si to nepamatuju. Jinak myslím že nijak pohoršení nebudíme, neb to děláme nenápadně :-), to jen u těch pejsků si koleduju o sprchu a občas ji dostávám. Ohledně naší party bychom si asi napsaly domů, tak že vám posílám na domácí mail papa, tady jsem a těším, Karla  d´ d´ d´:-)
Marcela Tomíčková se ptá
13. 2. 2008, 20:38

Dobrý den.chtěla bych se zeptat mám 10měsíčni fenu šarpeje už jsem jí kemila first Mate(ryba+brambory)ale vůbec jí to nechutná žere to jen v příbadě nouze a zhubla.ráda bych skusila Lamb+potato whit rice z ultraprémiové řady.chtěla bych znát váš názor jestli je toto vhodné pro 10měs.fenu a vůbec co by jste nám doporučila. a také zda nenaruší účinost tohoto krmiva co se týče kožních problémů přidávání nějaké vhodné přílohy(konzervy,těstoviny,rýže)při krmením střední řady se objevuji drobné kožní potíže.Děkuji Tomíčková ch.st.Z KOŠÁKU

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
14. 2. 2008, 06:38
A máte jakou "rybu" prosím? Jsou tři verze....Kolik fena dostává granulí, olikrát denně krmíte, necháváte misku, když nedojí? Co dostává mimo krmení? Jaké měla problémy s kůží? Čím jste krmila před tím? Jak dlouho FirstMate zkoušíte? Prosím pěkně trošku mi zkuste takto odpovědět a pak pokročíme. Lamb Potato bych nevolila v tuto chvíli - je tvrdé, méně kalorické, pokud nejsou dramatické obtíže a pokud navíc fenka nechce baštit "rybu"....Určitě jí vybreme tak, že bude jíst a srst bude co to půjde ok. Třeba to nebude FM, ale to předbíhám, tak že prosím až po Vás :-)))))))))). Celý den jsem v terénu, odpověď najdete spíš až později večer, i když je ten Valentýn :-))))))).
Věra Doubková se ptá
13. 2. 2008, 13:19

Dobrý den paní doktorko, posílám doplňující údaje pudlíka Filipa. Váží 6kg, v kohoutku měří cca 40cm, barva aprikot. Ven chodí ráno, v poledne, odpoledne na dlouho(hra s míčkem), večer(dlouhá procházka). Od poloviny ledna baští jen granule, protože byl nemocný(krvavý průjem,léčen antibiotiky)a měl pár dní dietu. Nyní mu dávku rozděluji na poledne a večer. Misku nechávám tak půl hodiny, protože jsem zjistila, že jí na etapy. Chvilku jí, pak se jde projít a po chvilce se vrátí, ale misku nikdy nesní úplně, prostě tam pár granulí nechá :-). Zkoušela jsem dávat 3x denně, 1x denně, brát misku, když nejedl, ale on pak při dalším krmení stejně více nesnědl. Od štěněte jedl granule jen navlhčené, suché nechtěl vůbec, průjmem netrpěl, ale vždycky jedl málo. FM začal jíst suché. Možná, že si dělám zbytečné starosti s jeho dávkováním krmení, 90gr(15gr na 1kg váhy a den),ale četla jsem, že střeďáci by měli vážit od 10kg, tak si myslím, že by měl jíst více..., a má i vystouplou páteř a žebra. Děkuji V. Doubková

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
13. 2. 2008, 11:19
Dobrý den, no ten pejsek určitě je hub ený. Pojďme mu to tedy maximálně usnadnit. vybrala bych mu krmení, které má stejně masa jako FM, které obsahuje také bobulové ovoce, také jen kuřecí a rybí tuk a žádné oleje, je v potravinářské kvalitě od velice důvěryhodného výrobce, což je Arden Grange. Krmivo s hypoalergenní koncepcí navíc. Možná, že váš pejsek uvítá, že jde o granule křehounké, které se i dobře máčí, jsou potaženy kabátkem z jater, výrobce prostě "projektova" přátelské granule, jak tomu říká, protože i sebelepší krmivo neslouží, když ho pejsek nechce. Další výhoda bude, že jde o krmivo velmi dobře snášené i při vyšším obsahu tuků a to váš Filip potřebuje. Podívejte se tedy na www.ardengrange.cz, vybrala bych mu tam formuli Prestige. Míchejte ji s vašimi borůvkami, nejdříve bude více borůvek, tedy pár granulí Prestige jenom, postupně bude převažovat Prestige až budete jen na  ní. Krmila bych ráno - až se vrátíte z procházky a večer až před spaním, on už to s vyprazdňováním vydrží a bude tak co nejdelší interval mezi krmeními. Dávka by měla být spíše těch 150 gramů, protože deset kilo by pro Filipa byla ta správná váha. Nespěchejte, nestrhneme to najednou, ale určitě uspějeme. Nebránila bych se ani zvlhčení granulek vývarem,nedávejte mu najevo, že stojíte o to, aby jedl, buďte lhostejná, co to půjde. A jinak mu nedávejte absolutně nic. Pokud chcete odměnit, pak si noste po kapsách granulky - část denní porce. Jde o to, aby jedl, to ho musíme naučit, krmení bude mít velice koncentrované a dobře přijímané i zapřísáhlými nejedlíky. Pak už to bude fajn. 6 kg by odpovídalo fence s výškou 35 cm odhaduji. Je mlaďoch, ale je to málo. Odčervení máte jistě v pořádku. Neváhejte a pište, budeme dělat, co budeme umět. Ty Filipe jeden!!!!!!!!!!!!! Takovou má paničku vzornou a trápí......Držím palce.
Kateřina Tomášková se ptá
13. 2. 2008, 08:16

Dobrý den, chci se zeptat,naši 9-ti měsíční medvědici BSP v současné době krmíme FM Maintenance Large Breed Puppy, je možné míchat toto krmivo s Belcandem (např.Junior)? Důvody jsou dva, jednak jí FM prostě nechutná (máme již druhé balení a není z něj nijak na větvi) a předtím byla krmena Belcandem a dlabala s větší chutí a za druhé ekonomické, jsem v tíživé fin.situaci (třetím rokem na MD a následně bez práce) a i když chci svého psa krmit opravdu kvalitně, stejně tak kvalitně bych ráda krmila své děti :-)Napadá mne, že by bylo krásné takhle jednoduše a zdravě krmit i lidská štěnata, navíc takto fundovaná poradna, která by se týkala zdrávé výživy dětí snad ani neexistuje. Někdy mi připadá, že se snad více času věnuje psům-aspon co do výživy bych řekla,než dětem (předesílám,že psy i děti miluju :-)), dítěti strčíme párek a je vystaráno,vždyt on mu tak chutná!! Ale to jsem ve svých úvahách odbočila, omlouvám se. Děkuji za radu,Kateřina T.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
13. 2. 2008, 06:16

Dobrý den, omlouvám se, že jsem neodpověděla včera, přes den hodně práce mimo pracovní stůl a večer jsem zůstala....u Boba a Bobka u dcery v peřinkách s Májou. Děti mám taky v hlavě hodně a doufám, že jsou na světě snad aspoň tak rády, jako ti naši pejsci. Je to hrůza, to jídlo, člověčí nebo psí. Když si pomyslím, že jsem se šťastnou náhodou dostala do party lidí kolem Ing. Steina, která krmení opravdu rozumí, mám hned stejný pocit, že snad osvěta je u psů výš než u lidí. Ale stačí zajít do chovatelského obchodu a často tu je tvrdá realita : ještě více c hutných granulí s kuřetem.....a je tu pak shoda s řadou potravin. Mám tady schovanou lahvičku od nápoje (chce se mi říci kapaliny), kterou si koupila dcera ve školním bufetu. Výrobce je jeden z producentů minerálních vod a výrobek se jmenuje XY - ovocný čaj lesní směs, obal je ozdoben velkými fotkami jahody, borůvky, maliny a ostružiny, chutná opravdu výrazně po tomhle ovoci a půl litru stálo víc, než litr 100% džusu (i ten může samozřejmě stát za nic, když se lisuje se shnilé hromady, ale přece jen je to aspoň opravdu 100% džus, jak o sobě hlásá). Složením je tahle tekutina voda, cukr, kyselina citronová, extrakt z ibišku, karamel, aroma, konzervant benzoát sodný. A dál se tam píše: Ovocný čaj připravený z extraktu z ibišku s příchutí lesního ovoce. To je věta pravdivá, otázkou je, kolik lidí si uvědomí, že s příchutí znamená, že ta příchuť byla syntetizována v laboratoři. No ale pokračuje text dále: Vyvážená kombinace malin, lesních borůvek, jahod a ostružin dává nápoji svěží chuť a jistě bude přitažlivá i pro děti. A to je ono. Krmiva, která obsahují 600 gramů masa v 15ti kilovém pytli a 7 barviv jsou také popsána, jako že kuřecí super granule. A ještě má ta značka výzkumné centrum, vydává publikace a sdružuje chovatele do chovatelského klubu a jsou tací, co to prezentují při odchovech štěňat, že jejich pejsi jsou krmeni právě tímto výdobytkem vědy. A pak jen o malinko lepší krmení se hřeje na výsluní, já to tady tedy raději neřeknu čí přízně....Julius Zeyer napsal - všechna věda je pouhý stín, láska je tím správným světlem. Kdo nemá rád lidi, kdo nemá rád zvířata a má rád jen svoji kapsu, ten toto vyrábí a z důvěřivých dělá hlupáky. Tu hru hraje obrovská skupina lidí, jak těch, kdo dirigují, tak těch, co jsou dirigováni. Mrzí mě to moc a je nás víc :-), ve Spojených státech už je v tomto veliký pokrok, Evropa zaostává velmi. Tak že si necháváme zkracovat život vesele dál. Amíci jsou tlustí, ale zdravější tam, kde se jedná o choroby způsobené nežádoucími příměsemi - ve zhoubných onemocněních, degenerativních onemocněních, poruchách imunity. Aby pokročili v oblasti civilizačních chorob typu cukrovka, ischemická choroba srdeční a vysoký krevní tlak, mají také dobře našlápnuto. Méně červeného masa, ale vysoce kvalitního a netučného, více ryb a klidně tučných, zelenina na prvním místě potravinové pyramidy, rostlinné oleje....U pejsků by to mělo být naopak, aby se vyhnuli zkracování života - maso jako hlavní zdroj bílkovin, kuřecí a rybí tuk a ne oleje, přiměřeně škrobů. Ale protože jsme stejné krve, platí pro ně stejně to, že suroviny musí být čisté a chemie se nesmí ani přidávat. A ochrana b uněk přírodními antioxidanty z bobulovin je u nich na místě. Brusinky se k masu hodí, že? :-)

Tak jsem taky odbočila, že. Ještě řeknu, že párek strašně nerada vidím v dětské ruce (dospělí mají právo třeba skočit z desátého patra...). Ale co s tím, že v zeleninové polévce se děti porýpou, aled párek v rohlíku v nich zmizí a ještě jsou vděční a uklidí si pokoj....Psi také často upřednostní šrot se sójou ochucený zchutňovadly a na perfektní granule se tváří, jako že toto tedy ne. Je třeba tedy něco vědět, abychom tu výživu trošku měli v ruce. I ty děti, když budou nenásilně a pozvolna "vědět",, budou třeba u svých dětí zase o něco úspěšnější, než my.

K čubince, Junior je tučnější, možná i křehčí, tak že by to mohl být důvod, proč ho fenka preferuje. Jinak hmota je to téměř shodná. Klidně míchejte a přejděte zpět na Belcando, pokud je fenka macek, nebojte se třeba už i Premium, a´t se unese. Protože s dovozem s Kanady jsou určité starosti - vytváří je EU a je otázkou trpělivosti zaoceánských výrobců, zda s námi vydrží - říkala jsem si nedávno - kdybychom měli "jen" to Belcando, zapla´t pánbůh za něj....Neumím poznat na pejskovi dlouhodobě krmeném Belcandem n ebo FirstMate, co z toho jí. Lesknou se oba krásně a prospívají tak, jak mají.

Mějte se krásně a kdybyste nevěděla, co po MD, pojďte  mezi nás :-)))))))))))))). Ale fakt :-))))))))))).

Rostislav Báňa se ptá
12. 2. 2008, 22:12

Dobrý den. Prosím o doporučení, jakými granulemi krmit 8-týdenní štěně velkého plemene ( boerboel) a zda přidávat vápník a přípravky na klouby nebo nějaké další preparáty. Je vhodné, v případě, že se krmí pouze granulemi, tak občas přidávat vařené kuřecí maso? Děkuji za odpověď Báňa

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
13. 2. 2008, 08:12
Dobrý den, tak vy jste tedy vzácná návštěva! Tedy lépe řečeno exotická.  U nás by to byla Maintenance Large Breed Puppy, nebo na měsíc Fish Potato Puppy a pak Fish Large Breed, nebo Belcando Puppy a pak Belcando Junior nebo Arden Grange Puppy/Junior Large Breed. Všude je vysoký podíl masa a kvalitních živočišných tuků,  bobulové ovoce, nízký obsah škrobů, ve FirstMate a Arden Grange kloubní doplňky, ve FirstMate enzymy. Při přechodu na nové krmivo je třeba vždy opatrnosti, čím více se vaše dosavadní krmivo liší od těchto nutričně bohatých. Nejvíce se bude lišit FirstMate, tam tedy bych u štěňátka míchala týden, viz O FirstMate - Praktické informace. Vápník bych nepřidávala zásadně, granule jsou vyvážené, obsahují organický vápník a přidáváním jen můžete dosáhnout paradoxně odvápnění psa. O kloubech je můj názor vyjádřen v Odborných článcích zde, Doporučení ke kloubům. Výživa bohatá na maso, včas snížené bílkoviny,tuk a kalorie, přirozený pohyb pro štěně - žádné zavírání, ani  nic nuceného,tedy  žádné velké ponoukání např. dlouhou hrou s dospělými psy, štíhlé štěně - takto jsem přednášela o tom, co můžeme pro zdravý vývoj štěněte po fyzické stránce udělat pro chovatele "pod dozorem" veterináře a pan doktor naprosto souhlasil a byl potěšen takovou edukací chovatelů. Tak jsem se vám pochlubila :-) a přeju hodně radosti s vaším vzácným pejskem :-). Maso a cokoliv jiného vhodného můžete přidávat, ale abyste neporušil rovnováhu nastavenou v granulích, nemělo by toho být více jak 20 denní krmné dávky. U štěněte bych to ale nedělala, jednak bych chtěla, aby žádná granule nepadla vedle, když bych měla takto kvalitní - jen tak poznáte maximální účinek maximálních krmiv a pejsek poroste nejlíp, jak to jde. Jednak si můžete zadělat na problém s krmením, bude čekat stále více masa, nebude chtít granule, pak už ani tuňáka a výsledek je vynervovaný majitel a hubený pes s pronešenými zády, který navíc nebere majitele vážně, protože už z krmení má zkušenost, že je páneček měkký a manipulovatelný.
Věra Doubková se ptá
12. 2. 2008, 15:49

Dobrý den paní doktorko, prosím o radu ohledně výběru vhodného krmení pro ročního přerostlého trp. pudlíka. Vyrostl hodně?, ale je hubený, má citlivé zažívání, protože občas zvrací šťávy a moc mu nechutná. Když jsme si štěně pořizovali, chtěli jsme pro něj jen ty nejlepší granule, protože jsme už měli zkušenosti s pudlíkem, který na střídačku zvracel a průjmoval celý život. Jenže jsem před rokem na internetu ?nenarazila? na ty správné informace, takže bylo naše nové štěně krmeno Purinou, Eukanubou, chvilku Royalem, že je konzervovaný, jsem se dozvěděla až později, a tak jsme přešli zpátky na Purinu, protože mi ji naše veterinářka schválila. Když jsem náhodou objevila tyto stránky, objednala jsem mu na zkoušku FM kuře s borůvkou. Granule baští měsíc, ale stále nesní ani min. doporučovanou dávku, trochu se drbe, i když je odčervený a žádné pamlsky nedostává. Uvažuji, že zkusíme jehněčí nebo rybu, ale protože by potřeboval přibrat, tak nevím, co vybrat, jestli zůstat u FM nebo zkusit granule od arden nebo belcando? Dále jsem se chtěla zeptat, jestli může dostávat kdykoliv kousky čerstvého ovoce nebo zeleniny a nenaruší to trávení, či nikoliv. Předem velice děkujeme za pomoc a Váš čas. Pudlík Filip s nerozhodnou paničkou?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
13. 2. 2008, 01:49

Dobrý podvečer, kolik pejsek váží prosím? Napište mi to, a´t zkonzultujeme i dávku. A pak mi ještě řekněte, jak ho krmíte - má misku pořád, nebo dvakrát denně, odchází od nedojedené misky, co pak uděláte? Píšete, že nic nedostává jiné, ale ptáte se na zeleninku. Dostává už nějakou, nějaké ovoce? Jak je na tom pejsek s pohybem? Tak že jsem tu, ozvěte se s doplňujícími informacemi a nějak to na něj vymyslíme. Můžu se ještě zeptat na barvu, a´t si můžu představovat, komu budeme vybírat baštu :-)....

 

Lenka Rožánková se ptá
12. 2. 2008, 08:12

Dobrý den, paní doktorko mám problém. Nevím co si ta naše psí mamina usmyslela. Celý týden ji přimíchávám do Roburu FM Potato+Fish Puppy a vše bylo v pohodě, pomalu začalo převažovat v misce,ale včera mi teda pěkně vypekla. Jen čuchla k misce a vybrala granule Roburu, FM tam nechala. Tak nevím,jestli jí to nechutná nebo co se děje. Ještě že jsem koupila jen 3kg pytel.. Jinak včera jsem mluvila s p. Zavadilem a přijede nás navštívit v příštím týdnu a doporučil mi přejít pomalu na FM High Performance už nyní. Mám tedy v příštím týdnu na tu zátěžovku přejít? Přeji hezký den a děkuji za odpověď. P.S. A vy byste chtěla štěňátko boxera nebo někdo z vašich blízkých? Moc ráda Vás poznám a až se narodí, přijeďte se podívat!

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
12. 2. 2008, 06:12
Tak už jsem slyšela od vás lepší zprávy, ale Betynka zřejmě měla nějaký důvod, proč to tak udělala. Tak uvidíme, co dnes. Pan Zavadil odchoval řadu vrhů a jistě se spolu domluvíte dobře, čas letí a jestli na High Perf. začnete přecházet o 5 dnů dříve nebo později jistě nehraje roli. Bude to tuším 6 týden březosti, budete míchat, tak že proč by ne. Je to také otázka dávky, jistě fenku "nevykrmíte". Štěňátko u nás doma už nemá místo, dva pejsci nám bohatě stačí, abychom byli schopní s nimi žít všechno společně. Kdyby bylo na mě, ráda bych importovala pejska šeltie ze Skandinávie, ten by se tu "ztratil" a protože je to plemeno, které se vychovává samo, je šťastné z aktivního prožívání dnů, aniž by majitele vystavovalo stresu - koho kousne, kam uteče a kde se popere, tedy na našich dlouhých vycházkách na něj nemusíte "hodit okem" - nijak by nás neomezil. Boxer nám stačí jeden, i když máme holčičku strašně hodnou, tak že čas na výchovu druhého by se i našel. Pokušení občas je, ale bylo by to přes míru naší rodiny a docházelo by k situacím, kdy bychom nemohli jít všichni spolu, dva 30ti kiloví psi už jsou znát. Tak že napište, jak to Betynka vidí dnes.
Lehká se ptá
11. 2. 2008, 13:45

Můžete mi prosím poradit, jaké krmení by bylo nejvhodnější pro dvouletou krysařičku z tohoto výběru a proč? Firstmate potato Chicken with Bluberries, potato Fish original, Arden grange prestige, Belcando Finest crog a FirstMate High Performace? Krysařička je zdravá, nemá žádné potíže. Je to asi neobvyklý dotaz, ale pokud můžete, moc prosím o odpověď. Děkuji Lehká

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
11. 2. 2008, 11:45
Je krásně obvyklý dotaz, tak že podívejte se ještě jednou, kolik bílkovin a tuků, případně kalorií která receptura obsahuje. U zvířat i lidí je to tak (jsme přece jen jedna krev:-), že čím je kdo menší, tím více všeho v poměru k váze potřebuje. Tak že takový rejsek, myška malinkatá toho sice sní pár gramů, ale protože tolik také sám váží, tygr by pak musel sníst 3 metráky masa a to je jasné, že zdaleka nesní.Maso jedí oba, rejsek i tygr. Ti malincí mají velmi rychlý metabilismus, rychle dýchají, rychle jim tluče srdíčko. Platí to i mezi plemeny psů. Trpaslíček potřebuje třeba i 40 gramů krmiva na kilo váhy, obrovi stačí 10. Trpaslíček bude muset mít krmivo s 30 ti gramy bílkovin v deseti dekách granulí, obrovi by to bylo na škou spíše a vyhoví mu 22 gramů. Tuků mu pak stačí dokonce polovina toho, co potřebuje ten maličký. Tak že vaše malý krysařička, byť je dospělá, bude potřebovat to, co je označeno jako "pro štěňata", "pro psy v zátěži" a podobně . U FirstMate to je High Performance, šlo by i kuře s borůvkami, ale Fish Original by bylo málo. Za to Fish Puppy akorát. Na něm závodí italští chrtíčci :-). No a Finest Croq i Prestige je také bezva, zrovna čekám na paní  chovatelku jorků, která mě tady chce popadnout všechny pytle s Finest Croqem a Prestige. Bere si rovněž Arden Puppy/Junior, tak že to máte "mustr" do počtu. Arden se dobře máčí, suché je křehounké, FirstMate se tvrdší a Belcando tvoří játrovou omáčku :-)
Lenka Rožánková se ptá
9. 2. 2008, 18:45

Zdravím paní doktorko, musím Vás také trošku podpořit, vždyť tu máte pořád spoustu dotazů a věnujete nám spoustu času.. Máte pravdu, FM Puppy Potato+Fish má méně bílkovin než jiná krmiva, ale bude to tedy dostačující? Já doufám že jo, když etiketa uvádí že je to pro březí a kojící feny+štěňata a také pro psy v zátěži. Chci se jeste poradit v dakovani. Doted dostavala 350-400g /rano 200g a vecer 200g/. Ted ji asi zacnu krmit vicekrat denne a celkem aby mela do 500g? Pokud Vas zajima nas zenich a treba neco o nas, prijmete pozvani na webove stranky moji chovatelske stanice. Najdete ji na adrese: www.zcernickestrane.estranky.cz. Preji hezky vikend.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
10. 2. 2008, 04:45
Také zdravím. Máte rpavdu, že by pro fenu, která možná má 8 kuliček v bříšku :-) byla optimální High Performance. Byla bych vám tuto variantu nabízela rovnou, ale vzhledem k tomu, že fena přecházela z krmení o obsahu bílkovin/tuků  22/10 (nebo tak nějak) a už byla březí, bála jsem se, co by nám to udělalo, kdyby dostala 32/20. 28/18 mi přišlo méně riskantní. Vzhledem k tomu, že jste převedení na Fish Puppy zvládly ukázkově, vzhledem k předpokládanému počtu štěňátek bych opravdu posledních deset dnů březosti přimíchávala High Performance jako přípravu na laktaci, kalorická nálož v té době už je vítána, štěňátka rostou nejrychleji a mámě ubývá místo v bříšku. Však budete krmit i 4x denně, aby se porce vešla. Dávka by před porodem měla být asi o třetinu vyšší, než by bylo běžně. Po porodu by fena měla dostávat, co si vezme, kdo odměřuje, může zjistit, že to v době nejvyšší laktace může být skoro dvojnásobek běžné dávky. High Performance bych jí nechala první 4 týdny, 3 bude kojit a čtvrtý budou štěňátka začínat ochutnávat pevnou stravu. High Performance je nejlépe namočit a rozmixovat na kaši pro ten účel :-). V dalších 3 týdnech bych High Performance ubírala, máma se vrátí k Fish Large Breed a mimka půjdou do světa s Fish Puppy. Pokud se rozhodnete zůstat pouze u Fish Puppy, bude zkrátka dávka pro mamku o něco vyšší.  Sindy zdraví, babičku Lussy máme společnou :-). Tak a´t štěňátka dostanou do vínku tu skvělou povahu a dlouhověkost.
Lenka Rožánková se ptá
9. 2. 2008, 12:14

Dobrý den paní doktorko, tak jsme včera byli na ultrazvuku a březost u naší boxinky je potvrzena a viděli jsme tam hodně "kuliček", asi osm... No jestli nakonec bude štěňat tolik, tak si teda užijeme.. :o) Jinak jsem tedy začala opatrně přimíchávat do původního krmiva FM Puppy Potato+Fish a myslím že přechod bude bez problémů. Stolici má pořád stejnou, bez průjmu, což jsem ráda. A pánovi z minulého dotazu bych ráda sdělila, že přechod na jiné krmivo musí být VŽDY postupné, jinak to dopadne tak jak to dopadlo, průjmem! A pejskovo trávicí šťávy musí být teď pěkný šok.. Přeji mu hodně trpělivosti a pejskovi šťastný život a po krmivu FirstMate ať hezky prospívá!

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
9. 2. 2008, 10:14
Tak díky vám za zprávu i podporu, úplně jsem se bála otevřít poradnu, to vám musím říct. Ještě k vaší mamče, Fish Puppy není tak kalorické, jako někdy "kojící" formule bývají, tak že se nebojte a opravdu na něj fenečku převeďte už teď, jestli vše ok, pak na přechod stačí tři čtyři dny. A moc moc držím palce, a´t vše dopadne skvěle. Když tam mi na domácí mail 4tlapky@seznam.cz pošlete, o koho se jedná, kdo je tatínek a až budete mít mimka. To víte, jako mámu palacatku sametku mě to přece jen zajímá, by%t mě se to nepovede, štěňátka mít, Sindička je alergik, měla sníženou imunitu a prodělala toxoplasmósu, navíc má ne úplně povedenou hlavu (za to povahu má úžasnou, to ano), tak že chovat nebudeme :-((, což je mi strašně moc líto, jsou tedy horší věci, ale přála jsem si to moc, myslela, že jsem proto udělala taky dost, ale ruku jsem šťastnou při výběru neměla na tyto věci. Nedala bych ji samozřejmě za nic na světě. Tak, držím palce!
Antonín Chaloupka se ptá
8. 2. 2008, 18:36

Dobrý den, na doporučení chovné stanice jsme koupili od firstmate ultrapremiovku holistic 15 kg pro amstafa 9 měsíců a chtěl bych se zeptat, jestli je normální žlutá řídká stolice ještě třetí den + větry (předtím purina nebo delican Lamb and Rice a stolice vzorová polotuhá až tuhá). Má 22 kg v kohoutku 49 a měl by prý trochu přibrat -osvalit..No, máme ještě chvíli zkoušet nebo s tím rovnou švihnout do kontejneru? a "doporučit dalším". Děkuji za odpověď.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
9. 2. 2008, 04:36
Dobrý večer, vidím, že se zlobíte a takový tón, co jste s ním přišel mi není úplně příjemný. Rakce vašeho psa je normální, pokud přecházíte z krmiva jmenovaných typů a nedáte si práci s mícháním původního s novým, čím více se vaše krmivo liší nutričně od nového, tím opatrněji je třeba postupovat. Představte si, že byste měl vegetariánskou dietu celý život a pak tři dny jedl 75% denní skladby jídla maso. Stalo by se vám to, co vašemu psovi. i když to přirovnání není přesné, nám strava bez masa svědčí, psům dlouhodobě nikoliv. Pokud byste byl "můj" zákazník, na přechod z delikanu bych vám doporučila pokud ultra, tak lamb potato, byť je vašemu juniorovi 9 měsíců. Po adaptaci organismu bychom teprve začali přidávat.
Lenka Rožánková se ptá
7. 2. 2008, 08:24

Dobrý den, moc děkuji za rady ohledně krmiva. Včera mi náš veterinář přivezl 15 kg pytel FM Potato+Fish,ale Large Breed. A na poštu si dnes jdu vyzvednout 3kg FM Potato+Fish Puppy. Chci se zeptat, fence jsem začala přimíchávat s Roburem který dostávala doteď a do neděle bychom mohli už krmit jen FM Potato+Fish Large Breed? Nebo je to moc rychlý přechod? Granulky jí moc chutnají, vrhla se na to s chutí :o) Kdy doporučujete přejít na FM Potato+Fish Puppy, ke konci února? Chci se pak spojit s panem Zavadilem. Díky za odpověď a přeji hezký den.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
7. 2. 2008, 06:24
Hm, já bych na to puppy přešla už te´d, však bude měsíc březí, budete míchat, určitě bych si neriskla u ní průjem, míchala bych opatrně, dva týdny, žádné " vrhla se na to s chutí". Ale jste v péči veterináře, tak to je těžké. Přijde mi ne úplně šťastné otevřít 15ti kilový pytel, spotřebovat 4 kila a pak se k tomu vrátit za tři měsíce. To ale pláču na nesprávném místě, viďte. Nebo možná, mám přehnané představy o výživě měsíc březí feny. Bohaté zkušenosti s odchovy má pan Zavadil, když ho máte po ruce, zkuste přímo jeho. Budete v nejlepších rukách. Jinak jsem stále k dispozici :-)))))). Jsem ráda, že boxince chutnalo, doufám, že bez následků na trávení a přeju vám krásný vrh zdravých štěňátek.
andrea se ptá
7. 2. 2008, 07:03

Dobrý den, vlastním 12měsičního psa pitbullteriéra, váží nyní 29kg. Je to pes linie rednose, tudíž může mít i až 31kg, ale chceme aby byl ve formě, měl štíhlý pas a vyrýsované svaly. Dosti s ním sportujeme, běhá u kola, rád se přetahuje o lano, dělá již obrany. Je aktivní. Brali jsme ne moc kvalitní krmivo pro štěně a to K9 a zdá se nám, že po ní kulhá, asi i z přepracování. Ale RTG ma ok, spise ma problem svaly. Je přirozene sam osvalen, jelikoz opravdu skotačí neustále. Nyní chceme přejít na FM. Nevím si rady ve výběru ohledně k našemu psovi, ted mu je 12 měsíců a dospívá tak do 15 měsíců. Je pro něj vhodný produkt řady superprémie již FM LAMASKO pro dospívající a mladé psy se zvýšenou aktivitou, s kloubní výživou, protizanetlivy ucinek a na podporu osvaleni? Toto krmení je vhodné pro psa od 12 měsíců do 15 měsíců? A nebo raději pro něj FM Maintinane Puppy large Breed? Napište děkuji. Po jeho dosažení 15 měsíců chceme přejít na FM granule Performance pro psy v zátěži. Který pak doporučujete. Andrea a pitbull AGYR

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
7. 2. 2008, 05:03
Dobrý den, nejsem si jistá, jestli má 12ti měsíční pes běhat u kola. Jestli má pes vůbec běhat u kola....Ale je to jistě věc názoru. Pes je opravdu "vazoun", takto bych řekla, že v dospělosti bude mít spíše tak 34 kilo. Nebo má hmoty přespříliš a kulhá. Váhou i námahou. K-9 je krmivo, které má obsah masa podle dostupných údajů slušný, určitě by se na trhu našla jiná, která by si zasloužila označení "ne moc kvalitní", byť stojí víc jak dvojnásobek K-9ky. Na K-9 bych komentovala jiné věci, ale k zatracení to ve srovnání s tím, co je na trhu za vyšší cenu jistě není. U nás bych pro něj vybírala cokoliv z toho, co jste si vybrala vy. Ale možná dokonce formule 23/10. Ale vy evidentně trošku spěcháte na to, aby byl "macek".  Alespoň bych se tedy snažila zařídit tak, aby nekulhal.To není třeba. Performance bych určitě nedávala tam, kde toto není vyřešené.