Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 116/132)

kkk se ptá
10. 1. 2008, 23:25

Dobrý den, Předem vám přeji hezký, klidný a pohodový nový rok. Je to už hodně dávno, co jsem měla poslední dotazy ohledně krmiva pro našeho italského chrtíka Harleye Feritte Bugsy =:o) Stále krmíme krmivem FirstMate a jsme spokojeni. V tuto chvíli má 11 a půl měsíce a krmíme krmivem Chicken with blooberies. Harleyovi hodně chutná. Přesto je dost vyhublý, ale řekla bych, že energie má až moc. =:o) Můžu vás touto cestou požádat o další radu? Co změnit? Ráda bych upravila jeho "jídelníček". Bohužel byl letos už jednou nastydlý. (proto bych trošičku "sádla" uvítala =:o) )Napadá vás jiné krmivo značky FirstMate, které by Harleyovi pomohlo trošičku přibrat, ale nedodávalo podstatně více energie? Také bychom na jaře rádi začali sportovat, zkusíme psí dostihy. Harleyovi se první trénink moc líbil. Také proto bych chtěla krmivo upravit tak, aby měl nějaké více sacharidové pro sport a nějaké více bílkovinové pro regeneraci po sportovním výkonu. V tomhle nemám naprosto žádné zkušenostia tak ani nevím, kdy přesně dávat více sacharidové a kdy přesně více bílkovinové. Jak dlouho před výkonem jedno a kdy po výkonu druhé. Doporučíte mi prosím nějké konkrétní krmivo nebo na co se mám při výběru zaměřit a případně dávkování? Také bychom rádi našli na našem trhu preparát, který by působil preventivně proti zraněním (podporoval klouby, šlachy a kosti). Máte s tímto nějaké zkušenosti? Taky mám pocit, že Harley málo pije. Pije hlavně večer a v noci, ale řekla bych, že málo. Je nějaká možnost, jak zjistit, zda je jeho příjem tekutin dostatečný? Dále by mně zajímal váš názor na čištění psích zubů. My zuby sice čistíme cca 1x týdně kartáčkšm a pastou Dog A Dent, ale nemám pocit, že by toto čištění bylo dostačující, máte nějaké zkušenosti se žvýkacími kostmi či odměnami pro zubní hygienu psů? Doufám, že vás svými dotazy moc neobtěžuji a hlavně nepřetěžuji. Nezlobte se, že se na vás takto obracím, ale v minulosti mi vaše rady hodně pomohly. Předem moc děkuji.Přeji hezký den a posílám pár fotek "požírače" FirstMatu =;o)

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
11. 1. 2008, 09:25
Dobrý večer, zdravím. Klidně může Fish Puppy, High Performance ( pokud se tedy nebude drbat, to již není bezlepkové. Máme i nové hypoalergenní britské Arden Grange, www.ardengrange.cz, tam je hodně kalorií, více, než je v ultraprémiích FM, vynikající by byla Prestige, momentálně s ní mám velmi dobré zkušenosti u suprové chovatelky jorků, je velice spokojená. Na klouby bych nepřidávala nic, má masové krmení a to stačí, v FM i Arden Grange krom toho kloubní "výživa" je. Je to lehká pejsek a zásadní je to maso v čistém krmivu. Tabletky spíš tahají peníze z kapsy, kde není problém, netřeba. A kde je, i pak to je spíš pro pocit, že člověk dělá maximum, lépe se hydratuje chrupavka, ale s tím váš pejsek jistě problémy nemá. Pití - řada pejsků to tak dělá, nevím proč. U své fenky se tím v zimě nezabývám, pokud jdeme na pořádnou procházku, dostane po návratu trošku konzervy do teplé vody nebo vývar, když se nejde napít sama, v létě to je u nás několikrát denně, takové povinné pití. Ona by jinak pila velmi málo a pak to dohání přesně v noci. takto s tím dá pokoj, nemá tu potřebu. Zoubky, sama na to hřeším u šeltičky, která má úzký čumánek a stejně se na stoličky nemůžu dostat, po enzymatických plátcích jsem žádné vylepšení nepozorovala, zelené kostičky  a podobné věci bych nedávala, pro chrtíčka to je jako půlka denní dávky jídla....Když se vám bude dařit dvakrát týdně měkkým zubním kartáčkem a vodou, klidně tak, bez pasty (lidskou nikdy, mohla byste vyvolat prudký zánět žaludku), bude dobře, to jistě.
Kuchařová Petra se ptá
10. 1. 2008, 19:35

Moc Vás ze Santíkem (am.pit 8-let) zdravíme a opět se na Vás obracíme s prosbou o radu.Zanedlouho nám bude končit zásoba FM Maintenance a já uvažuju jestli objednat stejné granulky, anebo vyzkoušet Arden Prestige(hóodně jsem tady studovala a uvádíte, že jsou pro pejsky-rozmazlínky chutnější).Řídím se Vaší radou a vše je fajn, Santa se rozežral, je zdravý a v pohodě.Jenom já panička jsem hrozná a nemůžu se rozhodnout.....které???Ono je to těžko, když jsou si tak podobné.Jde mi o to, že Santík, není žádný "svalovec", je spíše štíhlejší postavy a od jara, jelikož stavíme dům, bude trávit více času přes den venku, což znamená, že bude lítat jako torpédo a já mám strach, že bude ještě štíhlejší.Paní doktorko, prosím napište mi ,jak by jste se rozhodla vy.Maint, Lamasko, fisch, prestige, kuře s bor.??Klidně koupím i 2 pytle a budu míchat.Děkujeme P:S:Kamarádka má pejska , který neustále průjmoval, dala jsem jí zkusit maint.a super!!!už po dvou dnech bylo vše jak má být, objednala si a je moc spokojená.tak se mějte a děkujeme za tuto stránku, není den, abych zde nekoukla...

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
11. 1. 2008, 05:35
Tak, te´d mě přeražte, ale já si neumím uplně vzpomenout, kdo je Santík zač. Staford? :-) Jé, už to vidím, pitbul, jóó! 8 letému středně velkému psovi Prestige NE. Zatížíte mu ledviny, játra a třeba by to bylo i o průjmu, což by bylo to nejmenší. Maintenance, Lamasko, ok, to je energie spousta a méně tuku a bílkovin. Jaký je, takový je, v osmi letech už jde o spokojené stáří skoro. Je to atlet, není to velký pes, tak má ještě rok čas, ale přijde čas i na seniorské varianty. Minimálně Lamasko S. Pokud mu chcete míchat, pak bych Lamb potato Rice, Fish Original, třeba třetinou s Maintenance. I to borůvkové kuře.  Myslím, že vše ukazuje, že je spokojenost, že mu krmení sedlo, neměňte....JInak vám moc děkuju za podporu a přízeń, ani nevíte, jak ohromně mě to těší. je to moje nejmilejší část dne, když jedu za pejsky nebo tahle poradna, nebo...ono toho je víc, čím se kolem krmení bavíme, Je to fakt radost, když to funguje tak, jak vy sama popisujete. A funguje!
Lenka Foltová se ptá
10. 1. 2008, 19:26

Dobrý den paní doktorko, máme 9-ti měsíční fenku BSP krmenou v současné době Belcandem,chceme nyní vyzkoušet také FM nebo Arden, poradíte nám něco konkrétního?Nebo máme u Belcanda zůstat? Fenka je na horní váhové hranici,velkou fyzickou zátěž, už vzhledem k věku, nemá, spíš jen tak polehává a "poflakuje" se po zahradě a s námi dovádí na pravidelných vycházkách. Ke krmivu se nežene,raději se nechává drbat /něco na ten způsob, jako v jednom z předchozích dotazů,BSP jsou už prostě takoví, přilnou k člověku zcela bezvýhradně :-) Děkuji za ochotu a za odpověd, Foltová Lenka

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
11. 1. 2008, 05:26
Dobrý večer, jestli fence krmivo sedí, je to fajn, Arden a FM mají navíc cheláty minerálů a kloubní "výživu", to je také pravda. Zásadní ale vidím obsah masa a ten je stejný, pokud je fena macek, pak už bych jí dala od BC Premium, předpokládám, že má Junior, u Arden je pro tento věk Puppy/Junior LB, ale klidně by už mohla i dospělé varianty, není nic horšího, než tlustý pes, to pak může být kloubní výživy kolik chce a klouby dostávají zabrat a je to berňák....Od FM bych jí dala Maintenance Large Breed Puppy, později i superprémiové jehněčí či Lamasko Sensitive. Samozřejmě jsou možná i ultraprémia. Pohlaďte ji za mne, lidumilku :-).
Jarka Popková se ptá
9. 1. 2008, 20:07

Díky, díky za odpověď. Však ty naše holky mají to nejlepší, tak doufám, že žádné problémy ještě dlouho nepřijdou. To jen aby ta moje dušička měla pokoj, že pro ty naše zlatíčka děláme to nejlepší. Žádná jiná značka tak poctivě informace neuvádí. Jinde je to jen seznam složek, obsah základních živin. Ale co je hlavní, když to pomáhá uzdravit nemocné pejsany, je to skvělé i pro zdravé.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
10. 1. 2008, 06:07
Pusu, Jarko!
Marcela Horová se ptá
9. 1. 2008, 19:24

Dobrý den p. doktorko, mám 10.měs. border kolii ? psa s PP. Kolem 9 měsíce začal kulhat na pravou nožku. Neváhala jsem a nechala jsem mu udělat rtg. předních konč. Na obou ramenních kloubech mu byla zjištěna osteochodroza. Pravé rameno mu nyní odoperovali viz.lék zpráva ? kaudolaterální atraumatický přístup mezi akromiální a spinální hlavou deltoideu, kloubní pouzdro distendované, po incizi výtok většího množ. čiré vazké synovie s malými kousky chrupavčité tkáně. V centru hlavice léze cca 7 x 12 mm, zasahující až do subchondrální kosti. Revize okrajů chrupavky, excize volných částí, ošetření léze frézou ?? Za dva měsíce podstoupí operaci druhého ramene. Jsem z tohoto nálezu zdrcená, protože jsem s ním plánovala cvičák, agility, výstavy a také ho popř. uchovnit. Má skvělou, milou povahu. Výstavy vyhrával a nyní nevíme co bude dál. Chtěla bych se touto cestou zeptat, zda máte s touto nemocí u borderek nějaké zkušenosti a poradit mi, co s ním do budoucna můžeme nebo nemůžeme absolvovat. Jaký vhodný druh potravy vybrat, aby se pejskovi dařilo dobře co nejdéle. Nyní nám byla doporučena veterinářem Purina VD Canině JM. Děkuji Marcela

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
10. 1. 2008, 05:24
Dobrý den, jsem smutná s vámi, jistě vás čeká delší období rekonvalescence. Co se týče zátěže, nepředpokládám, že by borderka hodlala strávit zbytek života v křesle. Uvidíte sama postupem času, jak zvládá běžné bordeří úlety, neponoukala bych ji ale několik měsíců nijak, lítej si, ale po dobu, kterou ti určím já, házet ti balonek nebudu, hrát si budem víc v klidu. S borderkou se dá hrát na pětníku, pochopí i skořápky :-). Myslím to s legrací tak, že naštěstí si užije i schovávání balonku doma, třeba a u toho se nemusí lítat, ale koukat, čuchat a myslet a to jí půjde skvěle. Po řekněme půl roce, bude-li bez problémů, bych se nebála ani rekreačního hopsání, přes small výšku, z počátku třeba ještě níž. Na výstavy to třeba vyjde také. Chovnost nevím, jak to u borderek máte. Stran výživy, živila bych pejska tak, aby dostal v prvé řadě dostatek kvalitního masa, neměl nadváhu a přidávala bych vitamín C ve formě esteru. Najdete ve vyhledavači. Můj pes by dostával FM ultraprémia a po dobu rekonvalescence CaniAgil tbl. pro podporu kloubů. Nechtěla bych mu totiž dávat 60 gramů masa v krmné kvalitě denně, ale 500 gramů ve 300 gramové misce. jako kdybych vařila. Rozumíme si?
Markéta Novotná se ptá
9. 1. 2008, 16:11

Dobrý den, chtěla bych začít krmit Firstmatem, prosím o radu, jaký druh by to měl být. Přecházíme z Royalu. Mám roční hovawartku(narozena 24.12.2006) Bessii, černoznakaté barvy, dlouhá srtst. Víme o vás od Kamenických, Ginnuška je s naší Bessinkou veká kamarádka a i navzájem se známe. Tak mi prosím napište, jaký druh bychom si měly koupit. Děkuju za radu! Markéta Novotná, Hradec Králové

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
10. 1. 2008, 02:11
Dobrý dem dneska jsme brázdily novohradecké lesy a jako vždy jsem se Lenky ptala, jak to té Markétce jde s tou vysněnou hovawartkou. Moc vás vždycky chválí, jak jste si holky "sedly". Tak milá Bessi, když jsi ta ježíšková, pokud chceš jíst to, co Ginny, tak ti prozradím, že Ginnda má tu Maintenance, tu Lamb Potato s High performance, to když panička chce velkého medvěda a jindy zase Holistic. Pro přechod na FirstMate bych ti já, být tvojí Markétkou, vzala asi to jehněčí nebo stejně kalorické Fish Original, jsi-li oplácanější, pokud jsi jako rtuť, pak Maintenance.
Lenka Mašková se ptá
9. 1. 2008, 09:22

Dobrý den a děkuji za rychlou odpověd ohledně štěněte BSP, zdá se, že máme rozkryto,právě přestala poprvé hárat a včerejší večerní dávku sežrala jak mávnutím kouzelného proutku, takže to bude asi ten důvod, proč jí miska téměř nezajímala. Jinak krmíme přesně podle tabulky a její váhy /má 30kg/dávku rozdělujeme na dvě části a kromě občasného pamlsku na požužlání a pamlsků při nácviku nic jiného nedostává a je to takhle trvale, takže bych řekla, že přežraná by být neměla. Ona je obecně pes, který se bude raději mazlit, než aby se zajímal o misku, pro pohlazení šla by světa kraj, inu BSP :-) , Ještě se chci zeptat, sousedka má 18-ti měsíční fenku velšteriéra a ta je alergická na drůbeží maso, poradíte nám i v tomto případě? Moc děkuji za Váš čas a ochotu.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
9. 1. 2008, 07:22
Tak, to to bylo snadné, že. Je vidět, jak máte fenečku rádi, přeju to vám i jí :-). Velšanka - víte, je otázka, zda je opravdu alergická na drůbež. Mohu vzpomenout řadu psů, kteří v testech byli alergičtí na kuře, nesnášeli kuřecí varianty veterinárních krmiv, měli záněty střev, slinivky....Nyní baští jakékoliv FirstMate, třeba kuře s borůvkami a jsou ok. Někdy si říkám, když vidím, že se moje fena drbe po kousku kuřete od oběda (taky hřešíme, nemyslete), přičemž po FM se nedrbe nikdy, že k večeři dám rodině granule a bude to opravdu zdravá večeře. Můžete to rozvést, v jaké formě kuře nesnáší, z čeho je udělaná ta diagnóza a co má za problémy? Jinak myšlenku už mám, nebojte :-), ještě mi napište, jestli je normální váhy nebo ne, jestli je venku, jestli pracuje nebo kouká na televizi .-).
Jarka Popková se ptá
9. 1. 2008, 08:21

Moc děkuju za rychlou odpověď. V jakém věku je vhodné dodávat nějaké přípravky na ochranu kloubů? Ten berňák rentgenovaný nebyl a je štíhlý a dobře osvalený, ale před časem jim "ochrnul" na zadek. Bez RTG se nedá říci, co bylo příčinou ale pomohly nějaké protizánětlivé inj.a léky. Bylo by z tohoto důvodu vhodnější něčím ty klouby dlouhodobě podporovat? Setkala jsem se i s názorem, že v krmivech, i když jsou tam chondra uvedena, tak je jich zanedbatelné množství (není uvedeno), spíš pro nalákání zákazníka. Naše pětiletá choďanda má DKK 2/2, zatím je bez obtíží, ale také přemýšlím, jestli, kdy a jak moc něco začít přidávat.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
9. 1. 2008, 06:21
Obsah glukosaminu a chondroitinu je znám, u FM to je 400mg/kg, u Arden je hladina proměnlivá podle předpokládaného určení, tak že u Adult Large Breed je tuším 550 mg/kg. To je dávka dostatečná pro určení, jaké krmivo má, tedy nutričně bohaté kompletní krmivo. nejde o potravní doplněk, to je jasné, je otázka, zda "kloubní výživa" ve smyslu glukosaminu, chondroitinu je v intencích takov ých, že tyto látky se vyskytují v přirozeně pestré stravě a je to na výrobci, aby i v  krmivu byly obsaženy nebo to vnímáme jako lék na choroby kloubů ať už na podkladě vrozených dispozic, zátěže, traumatu, věkem podmíněných degenerativních poruch. To první je ok, to druhé jsou jak se jasně jeví z klinických studií v lidské medicíně pouze v rovině zbožných přání. Kvalitu chrupavky prokazatekně ovlivňuje kvalitní strava, dostatek vit. C. Chlácholíme si tak spíše psychiku, jediný mechanismus účinku, který je možné brát jako "léčivý", i když jen úlevně, ne příčinně, je dobrá hydratace chrupavky, která může v případě obtíží mírnit bolest a mechanismem útlumu stresu i zánět. Toť vše. Farmaceutické firmy dělají psí kusy, aby našly, co pomáhá, jistě si umíš představit ty peníze, co si od toho slibují. zatím ale nemají nic než vzdušné zámky, jestli mi rozumíš a tu hydrataci chrupavky. Pokud bys chtěla slyšet, že si máš koupit tehdy a tehdy tabletky, tak to ode mne neuslyšíš. I když, pokud by můj pes měl obtíže od artrózy zapříčiněné čímkoliv, třeba dysplazií, pro úlevu bych mu tabletky koupila a doufala, že nastane. Jako prevence ani léčba to však nefunguje. Taky bych je dala tam, kde pes žere chudé granule. Ale smysluplnější by bylo výživné granule a tabletek netřeba.
Jarka Popková se ptá
8. 1. 2008, 21:19

Prosím o radu ohledně krmení 4letého berňáka. Původně krmený Sportmixem, měl časté kožní záněty. Teď od podzimu dostává Belcando Dinner, stav se zlepšil, je bez obtíží. Ale majitelka uvažuje o FirstMate Lamasko a Skoki Active - mohla bych poprosit o srovnání s Belcandem? V Lamasku ji láká kloubní výživa, u Skoki příznivá cena. Bylo by vhodné tyto dvoje granule míchat, nebo nějak kombinovat s Belcandem?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
9. 1. 2008, 07:19
Ahoj Jarko, zaplať pánbůh, že nemá obtíže. Pokud by chtěla měnit Belcando za Skoki, u něj bych neměnila. Pokud za Lamasko, pak bych volila Lamasko Sensitive, jde -li o psa, který přece jen měl obtíže, neumíme rozlišit, jestli to byly obtíže proto, že nesnáší například lepek, nebo proto, že mu Sportmix byl nutričně chudý a ne ze surovin v potravinářské kvalitě. Čili zůstala bych u krmiva pro citlivější psy a byla spokojená. Jinak je možné, že by mu vyhovovalo i Skoki, pokud příčina obtíží byla ta druhá jmenovaná. Kloubní výživa je nyní ve Skoki, dodávám na upřesnění a u 4 letého berňáka, který byl dosud krmen řekněme méně masovým krmivem, bych byla spokojená s obsahem masa, který je u BC i FM shodný a nepovažovala za rozhodující glukosamin, Ve smyslu výstavby kloubů je u něj "vymalováno" a na druhou stranu, pro běžnou obnovu chrupavky je obsah masa v krmivu to zásadní a to má na horní hranici možností výroby a zároveń tak, jako by se mu doma veřilo nejlépe, jak je možno.
Pavla Macíková se ptá
8. 1. 2008, 13:55

Dobrý den, už to bude skoro šest týdnů, co jsme naši RR (8měs.) začali krmit FM (lamb&potato). Od té doby nám opravdu hodně líná. I když jí kartáčuju denně, nemá to konce, chlupy jsou všude, ale lysiny se jí naštěstí netvoří. Před tím jsme krmili Hills a problémy s línáním jsme neměli. Dá se to nějak utlumit? Máme přejít na jiný typ krmiva? Děkuji za Odpověď. Pavla Macíková.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
8. 1. 2008, 11:55
Přechodem na tak diamtrálně odlišné krmivo, jak je FM od Hill´s se línání dá vyvolat, takto dramaticky, Nahrává tomu i roční doba, psi začali většinou línat až te´d, jak pozoruji. Vezněte v potaz, že máte krmivo, které má desetinásobný obsah masa. Přelíná a uvidíte tu nádherně lesklou srst. Pokud přechod na krmivo proběhl jinak bez průjmů, příší pytel bych koupila kaloričtější, Fish Potato Large Breed, Naturally, Holistic, Chicken with Blueberries,  Maintenance. Přece jen je ve vývinu. Pokud tedy nemá nadváhu. Kolik váží?
Lenka Mašková se ptá
8. 1. 2008, 10:47

Dobrý den, máme 8-mi měsíční dost mohutnou fenku bernského salašnického psa. Na Vaši radu jsme před časem přešli na krmivo zn.Belcando. Pravda je, že jí moc nejede, ovšem říkáme si, že svým složením vyhovuje. I tak bychom rádi vyzkoušeli krmivo z řady FM anebo Arden, poradíte mi, které konkrétně zvolit, nějak se v tom ztrácím... Děkuji

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
8. 1. 2008, 08:47
A proč jí "nejede"? Víte, granulemi to nebude, to bude někde chyba v krmení....Nejprve si to rozkryjme, abyste nekupovala pytel za pytlem a ono jí to pořád "nejelo". Je mohutná, tak že z něčeho to mít musí :-). Kolik jí dáváte denní porci, kolikrát denně krmíte, necháváte misku dostupnou celý den, dáváte něco dalšího, co děláte s tím, když v misce zbude....Mrška jedna :-).
Lucie Nováková se ptá
8. 1. 2008, 10:06

Dobrý den, prosím o radu ohledně výběru krmiva u naší 8 týdení fenky jack russel terier. Ráda bych jí začla dávat First Mate, ale nevím zda ho bude dobře snášet a jestli existují ruzné příchutě a složení. Koukala jsem v obchodech a tam mají stále to samé Pro Plan, Eukanubu, atd. a naší fence moc nechutná. Na doporučení prodavačky jsem jí koupila Pro Plan a zdá se mi, že se začala dost drbat na zadních nožičkách a postupuje to k hlavičce. Naše fenka žere pouze jednou deně a to večer kolem 19.oo hod. Ráno si jen tak zobne 10ks granulek a to je vše. Na váze, ale neubírá, tak doufám, že je to v pořádku - váží 1kg. Dále bych se chtela zeptak co jsou to ty borůvky.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
8. 1. 2008, 08:06

Dobrý večer, Váš dotaz  považuji za poměrně alarmující. 8týdenní štěně Jack Russela by myslím mohlo mít váhu vyšší, každopádně kilové štěně je prcek a musí dostávat jíst častěji, musíte ji k tomu přimět, naučit ji to, pokud není takto zvyklá. Což je napováženou. Štěňátka v tomto věku někdy pravda mají problény s tím se v klidu najíst, ani nevědí, proč by měli, podobně jako děti. Musíte najít cestu, jak ji naučit jíst, aniž byste jí zase příliš ukazovala, jak o to moc stojíte. Tak že to k frekvenci krmení. Dál - jestli se začíná drbat a není to tím, že by měla blešky, pak je na nejlepší cestě zareagovat na krmení kožními nebo jinými problémy, nedívím se. tak že snad jsem vás trošku vyděsila a teď se pora´dme, jak na to.

1.Řekneme si, že jíst bude 4x denně, že denní dávka bude aspoň 60 gramů, tedy na každou porci dáte  15 gramů granulek. To jsou asi dvě lžíce, tedy malinko, ale v pravidelnosti je síla a to malinko se naučí sníst. Granulky jí namočíte čtvrt hodiny před krmením do vlažného vývaru z kuřecích srdíček třeba, toho vývaru dáte tak dvě lžíce, akorát tak na zvlhčení. Voňavé, teplé, měkké granulky fenečce nabídnete na plochém talířku, žádná hluboká miska nebo tak. Nechte ji jíst, jakmile bude odcházet, popostrčte talířek, upozorněte ji klidně, že tam ještě má, nabídněte granulku na prstě. Musí se rozjíst. Toto měl udělat chovatel. Pokud bude tvrdošíjně odmítat, žádné násilí, klidně žrádlo vyhodíte a za čtyři, pět hodin nabídnete další porci. Štěně nesmí jít jíst utahané, nejlépe je krmit po vyspání a vyvenčení, po nakrmení zase donést vyčůrat.

2. První ranní dávku dejte brzy ráno, poslední co nejdéle večer, navrhuji třeba plus mínus 6-11-16-21.

3. Pokud je takový nejedlík, nezačínala bych FirstMate, ale Arden Grange Weaning Puppy nebo Belcando Puppy, pokud bych si měla vybrat z nich, pak bych upřednostnila u takto drobné fenečky to první. Více najdete na www.ardengrange.cz, kde si krmivo můžete i objednat nebo zde v e-shopu.

4. Borůvky jsou kuře s bramborem a borůvkami, to pro ni zatím není, nejprve ji musíte naučit jíst a trošku jí pomoci, spěchá to, nebo budete mít doma nemocné štěně, když tak mi klidně zavolejte, tel. 604559407, nebo Ing. Steinovi, který odchoval štěňátek desítky, kontakt na něj máte tady na stránkách.

kkkk se ptá
7. 1. 2008, 22:37

Ještě k italským chrtíčkům,děkuji Vám moc za tak rychlou odpověď. Zatím jim tedy granulky měnit nebudu. Čekám zítra ty borůvky, doufám, že neudělám chybu, když jim je už teď budu míchat do těch rybích granulek nebo možná ještě raději počkám. Starší fenka váží 2,8kg a dostává 70gr.,ta půlroční váží 4,4kg a dávám ji 90gr. S tou jejich hmotností je to opravdu tak, starší fenečka opravdu váží méně, je velmi křehounká. Takovou perličku na závěr. Před časem, když jsme se připravovali na příchod naší první fenečky, je to už více jak dva roky, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí jsem koupila v prodejně s krmivy granule ProPac Dog pro štěňata, tehdy prémiové, dnes-nejsem si ale jistá, už superprémiové. Když jsem doma pytel rozdělala, nestačila jsem se divit. Z každé granulky trčely drobounké štětinky a malinkaté peříčka. Krmení jsem šla vrátit a prodavačka se velice divila, měla své originální vysvětlení - "No, když oni to melou, tak to pomelou i s peřím. Však když pes venku chytí ptáka, taky ho sežere i s peřím." Tenkrát jsem ty granule vyměnila za jiné, nebyly tam sice štětinky a peříčka, ale i tak to nebyla ta nejlepší volba.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
8. 1. 2008, 08:37
Tak ty dávky jsou úměrné, no, vláknina bobtná, čistí a ten bibeček pak musíme tolerovat větší. Kéž by u lidí byla strava taky takové, to bychom možná hned spadli dolů z toho neš´tastného prvenství v tumorech tlustého střeva. U pejsků to jsou zase záněty, co je potom trálí s důsledky v celém organismu. A to peří - je to potvrzení toho, že má smysl si najít krmení, které je z prémiové masové moučky nejvyšší kvality, tedy bez použití vedlejších produktů, jakými peří ze zákona je. A taky střeva s obsahem tam pak jdou, dokonce jsou tací, kteří vehementně hlásají, že žádné moučky, jen maso, čerstvé, žádné nekvalitní, a používají vedlejší produkty, jako by se nechumelilo. tak že výsledně sedmkrát méně masa v misce než u férovek a ještě navíc část z toho jsou paznehty a pařáty. Ach jo.
kkkk se ptá
7. 1. 2008, 22:34

Dobrý den, paní doktorko! Přeji Vám šťastný a úspěšný nový rok a hodně radostí s Vašimi pejsky. Ráda bych se s Vámi podělila o našich zkušenostech s granulkami FM. Poprvé jsem Vás kontaktovala, je to asi tak 6, možná 7 týdnů. Naše 2 holky italského chrtíka ( 2,5r. a 6měs.) tehdy krmeny Purinou ProPlan. Ta starší od půl roku věku trpěla svědivostí, vypadáváním srsti, my pořád u veterináře a stále se přemýšlelo, v čem to vězí. Z italského chrtíka jsme měli polovičního naháče. Krmivem to být nemůže, říkali jsme si, vybrali jsme přece velice kvalitní, superprémiové. Když jsme si přivezli krásné, modré, vytoužené štěňátko a to se nám po dvou týdnech začalo škrábat taky, počínaje ouškama a konče kousáním ocásku, musím říct, že jsem z toho byla opravdu nešťastná. Veterinář nepomohl u první fenky, nemá tedy smysl chodit s tím stejným problémem podruhé. A v tomto okamžiku jsem také začala pochybovat o kvalitě našeho tak důkladně vybraného krmiva. A pak už to šlo ráz na ráz. Do vyhledávače jsem zadávala všechno možné, až jsem narazila na FM. Okamžitě jsem se pustila do čtení úplně všeho - všechna ta povídání, složení, odpovědi v poradně. Velmi mě to oslovilo a zároveň jsem si říkala - ach jo, ach jo. Co jsem jim to do těch misek sypala? Četla jsem také o Vaší cestě k FM. Je to jako v detektivce. Člověk pátrá, hledá, analyzuje... Po poradě s Vámi jsem holkám objednala Potato Fish Puppy. Postupně jsme přešli na tyto granulky a teď přemýšlím, jak to vše vyjádřit písmenky. Asi takto, holky baští a baští a baští opravdu s chutí! Ta starší je drobounká, nikdy se o to, co má v misce za granule příliš nezajímala. A teď, když vidí, že se chystají granulky, poskakuje radostí, oči ze mě nespustí, dokud není miska na zemi. To jsem u ní nikdy dříve nezažila. Svoji mističku si pečlivě hlídá, dokud nesní poslední granulku. Pak si ještě holky navzájem zkontrolují své misky, jestli by tam přece jen nějaký drobeček nezbyl. Denní dávku rozdělujeme na 3díly, nyní máme doma druhý pytel, na cestě jsou borůvky, které očekáváme zítra. Takže to je první úžasná věc, holky tyto granulky milují a druhá, že je už netrápí svědivost. Ani nevíte, jak jsem ráda! Mladší fenečka má srst nádherně lesklou u té starší věřím, že za 2-3měsíce bude mít srst také takovou. Přece jen na tom byla hůře. Chtěla jsem Vás, prosím, ještě požádat o radu. Abychom snížili množství hromádek, které holky "vyrobí", uvažovala jsem o variantě s méně vlákniny, např. FM Performance Mini bites. Jen nevím, jestli by je mohla i ta starší, obsahují pšenici a kukuřici. Případně, jaké jiné by mohly mít? Mohu jim míchat granulky ultraprémiové se superprémiovými nebo i s Arden Grange? Moc Vám děkuji za Váš čas a za Vaše rady. Mějte se moc hezky.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
8. 1. 2008, 08:34
Dobrý večer, ona i ta vláknina má smysl, podílí se na funkčnosti krmiva. Nepřekrmujete? Často to bývá, že se chovateli nezdá to malé množství granulek, co je v misce, že by mělo stačit. Zvažte prosím, kolik holkám dáváte. MiniBites byste musela vyzkoušet, může být, že už je vše v pořádku a pšenice nebude problém. Od Arden bych volila Prestige, Puppy světle modrý pytel - klidně pro obě. Míchat můžete, dělám to také tak u feny, která má falešnou březost a nechce se jí jíst, hloupě kouká na misku a jde "kojit", míchám jí Fish Original a právě Prestige, pro tu zřejmě úžasnou chutnost Arden, to pak sice loudavě a s vyčítavým pohledem, že ji ruším od rozjímání, misku sní. Nicméně, když jim ultraprémia tak spravila život, ještě bych chvilku počkala s nějakou změnou. Byť Arden zdá se funguje u nemocných pejsků (by´t nemocných z granulí) stejně jako FIrstMate. Tak napište, kolik dáváte do mističek a kolik holky váží, určitě jste mi to už psala, ale nepamatuju si to, to víte.
J. Smažíková se ptá
7. 1. 2008, 20:26

Děkuji za odpověď, opravdu přišla v rekordním čase. Tedy doplňuji, že průjem u fenky jsme nezaznamenali. Je pravda, že vyrážka je až v posledních dvou týdnech. Krmím 2x denně, ráno třetinu a večer zbytek. Fenka má dostatek pohybu. Také se mi zdá, že to může být stresem, v poslední době jsme několikrát na několik hodin odjeli. To po delší době. Pelíšek má v předsíni, za odměnu chodí na chvíli do bytu. Když jsme pryč, je venku v zateplené boudě. Snad jsem na nic důležitého nezapomněla. Potřebuji objednat další pytel krmení, ale byla jsem na rozpacích, zda zase krmení měnit. Přiznám se, že moje cesta k FirstMate byla dlouhá. Jsme důchodci, peněz nazbyt moc nemáme, ale přišla jsem až pozdě na to, že lacinější krmení se v podstatě prodraží.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
8. 1. 2008, 06:26
Hm, paní Smažíková, já bych tedy neviděla ty současné vyrážky ve vztahu ke krmení, to budou ty Vánoce. Zvažuji te´d, jak moc brát potenciální sklon k vyrážkám v potaz, pokud to tak uděláme, pak musíme jít tam, kde nejsou ty složky, na které nejčastěji alergie bývá, tedy od FirstMate do ultraprémií nebo do Arden Grange nebo do Belcanda Lamb Rice. A pak je tu ta věc, že je fenka hubená. Tedy by to chtělo co nejvíce kalorií, ale nepřepísknout tuk a bílkoviny, tedy nelze dát např. "zátěžovku" pro těžce pracující psy. Nejméně kalorií má ultra FirstMate, pak následuje Belcando a pak Arden Grange. Osobně bych u ní hlavně vzhledem k váze a s rezervovaným přihlédnutím ke kůži nasadila to Arden Grange. Masa jako FM, bez lepku, bez olejů, kloubní výživa, prebiotika, brusinky, MSM a kalorií tolik, jako bývá v zátěžovkách. Musím zítra otevřít 15ti kilový pytel, dva pejsci si přijdou po dvou kilech na "ochutnání" a nechci je trápit malými baleními. Jestli chcete, pošlu vám dávku na 14 dní řekněme, nepřekračovala bych 400gramů denně a uvidíme, jestli se kalorie projeví. To by bylo, abychom na ni nevyzráli. Chovatelská cena by pro vás znamenala při té dávce 34 Kč na den. Zatím máme takové ohlasy, že se výše položené kalorie u většiny pejsků opravdu projevují na nižší krmné dávce, tedy že teorie je potvrzená praxí.