Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 118/132)

Dagmar Laníková se ptá
31. 12. 2007, 22:59

Dobrý večer, chtěla bych Vám poděkovat za rychlou, podrobnou a mile lidskou(nejen suchou radu)odpověď! Nakonec jsem si pro labíka vybrala FM Lamasko, i pro uváděnou zvýšenou dávku látek na prevenci ortopedických problémů. S tím ale souvisí ještě jeden(zatím:-)) můj dotaz. Nemůže se stát, že pokud mu budu dávat ještě Caniviton Forte, dojde k "předávkování" kloubů? Nemůže to na ně mít negativní dopad? Snad se neptám na úplnoou blbost... Pro šelťáky ještě nemám vybráno, ale určitě vyberu!:-) Ještě jednou díky! Krásný nový rok, ať je plný smíchu a radosti s Vašimi pejsky!:-) Dáša a smečka

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
1. 1. 2008, 08:59

No, z vašeho mailu taky je znát srdíčko, že, a ty šeltičky, že...:-). Víte, já to strašně ráda dělám a mám ohromnou, opravdu obrovskou radost, že jsou krmení, která si my i naši psi zasloužíme. Jsem ráda, že o našich krmivech neříkáme ani slovo jinak, než to je (jednak to není náš styl, jednak to nemáme zapotřebí, zkreslovat skutečnost, když je čím se "chlubit"), což když prolistuju psí časopisy a přečtu si reklamy, není záležitost běžná. Jestliže někdo napíše, že jeho krmení obsahuje 45% sušeného masa a bezpečně u té značky musí jít o údaj v mokrém stavu, pro mne je to lživá reklama a skoro si myslím, že neplyne z toho, že by se dotyční spletli. Když pak na netu uvádí zase jiná čísla a nesprávné propočty mezi čerstvým a sušeným, pak musím připustit, že se třeba i spletli. Vadí mi pak, jestli se nechodí k nám inspirovat, jak to s obsahem masa v krmivu může být a pak se nesnaží "pracovat" s informacemi.  No, tak to jsem si vám asi vylila srdce. Lamasko je fajn volba, jen budete muset unést náhradní obal, je baleno v zeleném obalu Lamb Meal. Přiložím vám aktuální českou etiketu:

FirstMate LAMASKO

NATURÁLNÍ SUPERPRÉMIOVÉ KOMPLETNÍ KRMIVO PRO PSY NEJVYŠŠÍ KVALITY

krmiva FirstMate poskytují nutricne bohatou, vyváženou, vysoce stravitelnou a

dlouhodobe bezpecnou výživu

odpovídají standardum AAFCO (Americký úrad pro kontrolu krmiv)

prevaha bílkovin z masa, potravin. cistota, presná deklar. složení a puvodu surovin

výjimecná technologie, teplotne šetrná (max. 90 st.C), tepelne nestabilní látky

pridávané za pokojové teploty ve vakuu

tuky, vitamíny, minerály vcetne chelátu, enzymy, probiotika, kloubní výživa

neobsahují vedlejší produkty, sóju, barviva, konzervanty, zchutnovadla

Výrobce: Taplow Feeds, North Vancouver, Canada (Vyrobeno v Kanade)

Složení: kurecí masová moucka, jehnecí masová moucka, pšenice, kukurice, celozrnná

hnedá rýže, jecmenné krupky, kurecí tuk(konzervovaný smesí vit. E a C), sledová

moucka, repná dužnina, rybí tuk, kukuricný lepek, pivovarské kvasnice, extrakt z jater,

sušené brusinky, sušené boruvky, cesnek, vcelí pyl, dihydrogenfosforecnan vápenatý,

chlorid sodný, cholin chlorid, kyselina propionová, extrakt z juky, extrakt ze žralocích

chrupavek,korýšu a mekkýšu (zdroj GSM a chondroitinu), vitamíny ,A, D3, E, K3, B1, B2,

B6, B12, kyselina nikotinová, pantothenan vápenatý, kyselina listová, biotin, síran

železnatý, oxid zinecnatý, oxid manganatý, síran mednatý, cheláty zinku a medi,

jodicnan vápenatý, síran kobaltnatý, selenicitan sodný, MSM, glukanáza, proteáza,

amyláza, celluláza.

Analýza:

Obsah dalších doplnkových látek – viz. Nutricní prol na www. rstmate.cz

Zpusob použití krmiva: pro dospívající, mladé psy a psy stredního veku s bežnou

i zvýšenou aktivitou, pro plemena malá až obrí, s durazem na prevenci ortopedických

problému (úprava hladin minerálu), holistické složení (vysoká hladina antioxidantu

z brusinek a boruvek), posiluje imunitní systém, pomáhá dosáhnout ideálního osvalení,

podpora kloubního systému (výstavba, hydratace, protizánetlivý úcinek).

Prechod na krmivo behem cca trí dnu postupným mícháním se zmenšujícím se podílem

krmiva puvodního. Pes musí mít k dispozici trvale pitnou vodu.

Dávkování: viz. obal – 1 cup = 130 gramu krmiva

Konzervováno: prírodním zpusobem bez obsahu chemických látek – vitamíny E a C.

Datum výroby, min. trvanlivosti a hmotnost jsou uvedeny na originálním obalu.

Skladování: skladujte v chladu a suchu na neprodyšné podložce.

Dovozce: STAZ s.r.o., Mlýnská 21 Opava, Evidencní c: 20108

e-mail: staz.sro@iol.cz, www.rstmate.cz, tel. 553 610 385, GSM: 608 712 436

Bílkoviny 250 g/kg

Energie 3600 kcal/kg

Tuk 130 g/kg

Stravitelnost 88%

Omega-6 1,40%

Omega-3 0,70%

Vápník (Ca) 1,65%

Fosfor (P) 1,16%

Vit. A 10 200 m.j./kg

Vit. D3 1 363.5 mg./kg

Vit. E 166 m.j./kg

Med (Cu) 15,6 mg/kg

Vláknina 40g/kg

Popeloviny 80g/kg

Vlhkost 10

Nezapomeňte několik dnů míchat s původním krmivem a předávkování kloubní výživy se obávat nemusíte, jsou to přírodní látky. Ještě se podívám, jestli není v Canivitonu vápník, kdyby byl, pak to s kompletním krmivem zase tolik dohromady nejde.

Dagmar Laníková se ptá
30. 12. 2007, 15:48

Mám 3 hafany: - 5,5 letého labradora, 30kg, aktivní, veselý pes, pracovitý, děláme agility a canisterapii, místo mozku tenisák, takže aportér k neutahání. V září bohužel musel absolvovat operaci loketního kloubu, ve kterém měl úlomek. Na tomto kloubu má kvůli onomu úlomku mírnou artrozu. Momentálně ho krmím PROformance a přidávám Caniviton forte. Na granulích prospívá dobře. Možná by mě ani nenapadlo hledat jiné, na Firstmate mě přivedla kamarádka, která je moc spokojená. A co jsem měla možnost číst nebo slyšet znělo moc dobře! - 2letou a 16měsíční šeltii, šílení sporťáci k neutahání, běhací skákací agiliťáci, prostě dva tryskáči! Oba však občas z(pro nás) nevysvětlitelných důvodů trpí na střevní potíže, průjmy a zvracení. Oni nejspíš pokaždé něco slupnou venku, ale je fakt, že takovou tu střevní imunitu mají oproti labroušovi mnohem horší. A teď je krmím Proplanem. Asi jsem se moc rozepsala, nevím, co přesně Vám napsat, tak se nezlobte. Hezký den! Dáša a smečka -------------------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------------------- Okno pro rychlou odpověď Plnohodnotná odpověď -------------------------------------------------------------------------------- Komerční sdělení: Poznámka: otevírají se v novém okně Ušetřete 33 % na autopojištění + 10 % sleva při uzavření přes internet. Londýn a další města letecky - aktuální ceny zde.. Ušetřete s námi za letenky - denně čerstvá nabídka cen - více zde.. Seznam Email je nyní mobilní ! Seznam Email všude s vámi ! Měsíc zdarma! -------------------------------------------------------------------------------- Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně výběru vhodných granulí pro mou smečku. Mám 3 hafany: - 5,5 letého labradora, 30kg, aktivní, veselý pes, pracovitý, děláme agility a canisterapii, místo mozku tenisák, takže aportér k neutahání. V září bohužel musel absolvovat operaci loketního kloubu, ve kterém měl úlomek. Na tomto kloubu má kvůli onomu úlomku mírnou artrozu. Momentálně ho krmím PROformance a přidávám Caniviton forte. Na granulích prospívá dobře. Možná by mě ani nenapadlo hledat jiné, na Firstmate mě přivedla kamarádka, která je moc spokojená. A co jsem měla možnost číst nebo slyšet znělo moc dobře! - 2letou a 16měsíční šeltii, šílení sporťáci k neutahání, běhací skákací agiliťáci, prostě dva tryskáči! Oba však občas z(pro nás) nevysvětlitelných důvodů trpí na střevní potíže, průjmy a zvracení. Oni nejspíš pokaždé něco slupnou venku, ale je fakt, že takovou tu střevní imunitu mají oproti labroušovi mnohem horší. A teď je krmím Proplanem. Asi jsem se moc rozepsala, nevím, co přesně Vám napsat, tak se nezlobte. Děkuji za Vaši odpověď. Hezký den a v novém roce jen samou radost s Vašimi pejsky! Dáša a smečka

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
31. 12. 2007, 01:48
Dobré odpoledne, zdar agiliťákům tryskáčům :-). K labíkovi - jestliže vím, že denní dávka masa je řekněme pro 300kg psa cca 600gramů (jako tomu je ve 400 gramech superprémií FM nebo i ostatních našich krmiv - Belcanda, Arden Grange), pak jsem v klidu i co se týče kloubů. Kolagen je nejčastější bílkovinou i ve svalovině, krmivo obsahuje i chondroitin, glukosamin, MSM. Pokud krmím krmivem, kde ve stejném množství granulek je masa 80 gramů, pak si myslím, že to není nutričně bohatá strava a to pro celého psa, tedy i pro klouby. 80ti gramy masa bychom asi 30ti kilového sportovce "neodbyli", kdybychom doma vařili. Ze zkušeností víme, že řadu pejsků s těžšími stupni artrózy kvalitní krmivo doslova "postavilo" na nohy. Nemůže to být nějaký placebo efekt, jestliže pes, který již sám nevylezl na gauč najednou totéž zvládá bez větších obtíží....Labíkovi můžete vybrat cokoliv, kromě varianty High performance a Puppy či senior. zajímavá je už jmenovaná značka Arden Grange, kde ve formuli Adult Large Breed je kloubní výživy ještě více, než je v FM. U Arden to dávkují podle předpokládané zátěže. Mrkněte ana www.ardengrange.cz. Šeltičky - můj Casper z Dřevěné chaloupky je tryskáč na druhou, baští napřeskáčku všechna ultraprémia kromě Fish Large Breed. Dalo by se říci, že základem je u něj Fish Potato Puppy (jde o dvouletého pejska, 6,30 kg, oko nezamhouří od 7.30 do 22.30 a stále je v pohybu, aspoň míček hází a nozí, aspoň zahradu dokola oblétne stokrát...), míchám mu jej tu s Lamb Potato, jindy s Chicken Blueberries, nebo má samotné Chicken Blueberries, nebo to míchané s Lamb Potato. Zkrátka podle toho, jak se mi zdá "do ruky". Paradoxně potřebuje přidat mimo zimu, protože v tu zimu aspoń chvílemi zajede do pelíšku, jinak si ani nesedne. Mohu přísahat, že od doby, co má FM, jsem mu s prominutím nemusela mýt chlupaté kalhotky na zadečku. Bobečky má perfektní. To nelze říct vždy o boxerce, která jí obdobně, ale na rozdíl od Caspíčka venku sežere, na co stihne přijít dřív, než já. Caspík nikdy. On je taková ta šeltička natolik vnímavá a citlivá, až mu to překáží - například v agility. Běhat nemůžeme, protože mu není jak vysvětlit, že tudy ne....Stačí jedna "kritika" a zevšeobecní si ji a raději se jen dívá, jak skáčou ostatní. To jsem se zase rozpovídala já! Zkrátka, jestli to jsou "poserkové", vzala bych jim na začátek Lamb Potato a po pár týdnech bych začala míchat s Fish Puppy, aby to pro ně bylo tak akorát. Od zmíněné značky Arden Grange máte ny výběr cokoliv z dopslých variant kromě Large Breed, tedy losos, kuře nebo jehněčí, tam je zajímavé, že i to jehněčí je vysoce kaloricky postavené a vyhovuje tedy i malým plemenům. Pro opravdovu sportovní období pak by v úvahu přicházela i Prestige. Až budete na těch webovkách, narazíte tam i na rozesmátého Caspera, pšštttt :-). P.S. mrkněte tady do Článků, je tam cosi i o kloubech, psala jsem to před rokem a pořád si to myslím stejně....
FRANTISEK CELIKOVSKY se ptá
30. 12. 2007, 04:15

dobry den prosim o doporuceni nejvhodnejsiho krmiva pro psa prvni kvuli kteremu se ptam je pointer, vek cca 13 mesicu, vaha 20kg, vyska v kohoutku 66cm, ukoncil cca pred 2 mesici rust, dostal se ke mne az nyni a myslim ze nebyl dostatecne krmeny, vypada mirne podvyzivene, zaklad svalu ma, ale myslim ze prave nyni je cas jejich vyzravani, a kvalitni krmivo je pochopitelne zaklad jedna se o aktivni, prirozene stihle plemeno, necekam a ani nechci z nej mit svalovce, ale zdrave vyvinuteho pejska, tak mi prosim doporucte krmivo s akcentem na vyvin kosterniho svalstva kdyz uz se ptam, druhy je 15ti mesicni erdelterier podobne fyzicke konstituce, ktery je v poradku bez problemu, takze pokud by se krmeni lisilo od onoho doporuceneho pro pointera, zminte se prosim o tom vrele dekuji za vas cas

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
30. 12. 2007, 02:15
Dobré nedělní ráno vám přeju. Pro oba pejsky bychom mohli vybrat nyní totéž. Pointříkovi bych na přechod na nutričně bohaté krmivo volila méně "nadupanou" verzi, později můžeme i přidat. Nyní by se tedy mohl "svézt" s erdelem. Od FirstMate bych vybírala ze superprémiové řady Maintenance Normal Active, je o něco tučnější, než Maintenance Large Breed Puppy a nyní v zimě pro hladkosrstého temperamentního pejska středního plemene bude akorát. Je energeticky hodně koncentrovaná. Na krmiva z ultraprémiové řady bych případně přešla až později, je tam ještě vyšší obsah masa, než v superprémiovkách a museli bychom volit z tučnějších variant, což u pejska, který není nejsnadnější půda pro přechodné období. Podívejte se prosím i na www.belcando.cz, tam by se pro oba hodila formule Junior, obsah masa je stejný jako v superprémiích FirstMate, i technologie je vyspělá a jsou k dispozici i 25ti kilová balení. Pracujeme ještě se značkou Arden Grange, www.ardengrange.cz, tam bych vybírala cokoliv z verzí pro dospělé, na výběr  kuře, losos nebo jehněčí, vše je vysoko kaloricky posazené a vyhovovalo by rovněž takto oběma pejskům. U pointra bychom zase později mohli přejít případně na tučnější verzi Prestige, u erdela zase Adult Large Breed, případně pro oba Premium, záleží i na pracovním vytížení a pod. Pokud jsem vás zamotala, podívejte se, prostudujte a klidně se zase ozvěte, uděláme druhé kolo výběru :-).
Pavlína Morasová se ptá
20. 12. 2007, 22:00

Dobrý den, prosím o radu. Před měsícem jsme si koupili francouzského buldočka bez PP, nyní jsou mu 4 měsíce. Máme ho od chovatelky koček, pejsek se narodil její feně, chovu psů se nevěnuje. Pejsek žil v prostředí spolu s asi 20 kočkami, matkou- fenou a sestrou, kterou si paní ponechala. Už při koupi měl pejsek na zádech a hlavičce jakoby vykousaný flek. Paní tvrdila, že je to od toho jak si hrají se sestrou a kočkami. Během prvního týdne u nás se jeho stav zhoršil, objevil se mu stejný flek i na stehně a místo zrudlo. Náš veterinář odeslal vzorky chlupů do laboratoře s podezdřením na plíseň, výsledek: neprokázány změny svědčící pro dermatofytózu, zjištěny Altrernaria alternata. V současnosti léčen antibiotiky injekčně a šamponem. Původní majitelka krmila štěně i syrovým masem. My nyní krmíme pouze granulemi typu Hills-kuřecí s rýží. Myslíte, že je možné, aby jeho problémy byly způsobeny stravou?Veterinář není schopen jednoznačně určit o co se jedná, jak dlouho léčba potrvá ani jestli bude účinná. Děkuji za odpověď P.Morasová

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
21. 12. 2007, 08:00
Dobrý den, váš dotaz je spíše na veterinárního lékaře, i když samozřejmě vnímám ten krmivářský konec :-). Tak že spíš tak mezi námi děvčaty, dermatofytóza znamená napadení kůže plísní. Může být komplikováno nasednutím bakteriální infekce, na kterou mohou účinkovat antibiotika, na plísně antibiotika nefungují. Tak že pokud je to takto, čekala bych i nějakou místní léčbu mastí s kombinovaným účinkem proti plísním, bakteriíím, obvykle zahrnuje jeich spektrum účinnosti i prvoky. To je ale věc ošetřujícího lékaře. Krmivem, které obsahuje malé množství masa a leckdy sóju bych nikdy nekrmila, proč, když mám těžce alergického boxera, který díky FirstMate nemá žádné zevní obtíže a za cenu nižší než je leckteré veterinární krmivo dostává v denní krmné dávce přes 600 gramů masa, zatím co tam by to bylo 60. kdybych vařila tradičním způsobem, jistě bych denně zkrmila spíše těch 600 gramů masa (třicetikilovému psovi), než těch 60, které znamenají porci pro dítě ve školce. Tak že pokud bych měla váš problém, našla bych si veterináře, který se specializuje na kožní choroby a do krmení bych si nenechala mluvit, protože vím, jak mnoha pejskům pomohlo poctivé krmení zlikvidovat problémy, které by jinak trvaly. Přeju hodně štěstí.
Pavla Hrabova se ptá
15. 12. 2007, 14:20

Dobrý den, mám 3-měsíční štěňátko bígla bez PP. Když jsem ho koupila v 7. týdnech, vázilo 1,5kg. Špatně jedlo, po odčervení se konečně dávalo dohromady, koupila jsem mu krmení First mate puppy. Fenečka se má nyní k světu, váží 4,5kg, krásně se vybarvuje a má nádhernou lesklou srst, dokonce jí zmizely všechny strupy a flíčky bez srsti.. Chtěla jsem se zeptat, jestli dožene velikost svého plemene, nebo bude menší. Každý mi říká, že když byla tak zubožená, že bude malinka. Nyní v kohoutku má velikost 26cm a 4,5kg. Nevím, jak mají taková štěňátka vypadat. Ještě druhý dotaz, koupila jsem ji od majitelky údajně fenky s PP. Jak zjišťuji na internetu, opět má štňátka. Jedny se ji narodily 17.9 2007 a nyní je již další inzerát, že má další štěňátka. Kolikrát do roka je možné mít štěňátka a jestli je možné ty majitele nějak postihnout za to, že týrají fenku. Děkuji moc za odpovědi. Hrabová, Říčany

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
16. 12. 2007, 12:20
Dobrý den, jsem ráda, že se vaše fenka staví k životu konečně tak krásně a to díky vám. Netroufám si se vyjadřovat k velikosti fenky, podívejte se prosím zde do Zkušeností chovatelů,. tam najdete kontakt na paní Mgr. Cenkovou, chová bígly s láskou, určitě vám řekne správný názor. Chov podléhá předpisům pouze tam, kde se jedná o chov podle stanov některého z chovatelských klubů. Pokud jde o chov "na divoko",pak si samozřejmě dotyčný majitel feny může dělat, co se mu zlíbí, třeba krýt fenu každé hárání (většinou je v klubech povoleno odchovat na jedné feně jeďen vrh za rok, tedy jeden skutečně může být na podzim 07 a druhý na jaře 08, ale pak musí být pauza...),  třeba  "chovat" na nestandardních rodičích, třeba na jedincích s vadami povah nebo zdravotními problémy....Vždy je to především o lidech, PP vám přece jen dává jakousi jistotu, že rodiče štěněte museli splnit chovný svod, případně bonitaci, případně zkoušku povahy, vloh nebo pracovní zkoušku, podrobit se některým zdravotním testům. I s PP si můžete pořídit štěňátko, které vám přinese spíše starosti a problémy, pejsek bez PP vám zase může dělat celoživotní radost a naopak. Zkrátka PP není poukázka na zdravého šampiona, ale v rámci možností a při dobrém výběru chovatele hodného svého jména jdete přece jen do menšího rizika, než u pejska "zamlženého". Držím vám palce, a´t se se vším vyrovnáte, srdíčko mají všichni pejsci stejné, chyby děláme my, lidé. A vaše fenka má štěstí, že našla vás!
kkkk se ptá
14. 12. 2007, 18:56

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Zatím musím říct,že Fish jim oběma velmi chutná /hezky smrdí rybou:-)/. Možná až začne závodní sezóna vyměním za kaloričtější /co čtu tak např Lamb,Potato and Rice, nebo si nechám poradit /. a na rovinu,co se mi mimo jiné na FM líbí je, že na svých stránkách má uvedené další výrobce kvalitních granulí a není to jen o tom "my jsme nejlepší". čili pokud bych vystřídala Ultrapremium za Superpremium,nebo i Maintenance /kdyby se mi nedostávaly např finance,i to se může stát,nečekané výdaje a tak/,tak se nemusím bát, že bych spadla někam dolů kvalitou?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
15. 12. 2007, 04:56
Dobrý večer, tak to jsem ráda, že jim divoký sle´d chutná, těm vašim chlupáčům. Na závodní sezónu bych doporučila Chicken + blueberries, Holistic, nebo zmíněnou Maintenance, když si porovnáte, že v Maintenance je je 73% podíl bílkovin z masa a v jednom z běžných superprémií z veterinárních ordinací  například je to kolem 14%, vidíte, že nenmůže být ani řeč o tom, že byste někam se superprémii klesla. je to jen o zdrojích škrobů,superprémia obiloviny, ultra vločky. Ale těch obilovin je tolik (tak málo), že dovolují zmíněný podíl živoč. bílkovin (obiloviny jinak mají 2P3 obsahu bílkovin jako maso, ovšem neplnohodnotných). U toho zmíněného krmiva je to přesně naopak a ještě hůř....A jmenovat bych mohla, až by se hory zelenaly.....
Zuzana Krimová se ptá
14. 12. 2007, 08:02

Dobrý den, pořizuju si pejska zlatého retrývra - 8 týdnů starý. Je zvyklý na Royal Canine, ale já bych ho ráda převedla na některou, z Vámi doporučovaných značek. Prosím o doporučení, kterou značku a jaký typ granulí by byl nejvhodnější pro začátek a pak, až pejsek bude větší/starší. Také prosím o informaci, které značky a typy mohu kombinovat/ střídat, pokud je to vůbec možné. Děkuji předem. Z.Krimová

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
14. 12. 2007, 06:02
Dobrý den, Royal obsahuje zřejmě poměrně dost masa, vadí nám tam chemie, neměl by ale být problém s přechodem na naše "masová" krmení. Od FirstMate můžete vybrat Fish Potato Puppy na dva měsíce, pak Fish Potato Large Breed, Chicken with Blueberries, Holistic, nebo Maintenance Large Breed Puppy. Od Belcanda na dva měsíce Belcando Puppy a pak Junior, od Arden Grange Puppy/Junior Large Breed do roka, pokud by byl pejsek až moc "pěkný", pak je možné kolem 3/5 roku přejít na "dospělé" formule. FirstMate a Arden Grange obsahují i kloubní výživu, Arden Grange je  v tomto směru nejbohatší. Vše najdete na www.belcando.cz, www.ardengrange.cz, krmiva jsou plně skladem a doručujeme do 48mi hodin :-). Značky  bych mezi sebou příliš nestřídala, zažívacímu traktu trvá 4-6 týdnů, než se naučí optimálně trávit to které krmení, pes je takto "nastaven", na druhou stranu musím říci, že my vesele mícháme i značky mezi sebou, protože si sami neumíme odepřít plusy, ktreré každá značka má nějaké trošku jiné. tak že i to je možné, ale spíše to berte jako profesionální úchylku a důkaz toho, že našim krmivům opravdu věříme.
Němečková Eva se ptá
12. 12. 2007, 18:08

Přeji dobrý den.Mám dva psy.amerického a angl. kokršpaněla.A. kokršpaněl má 3. roky.Krmím ho ACANOU adult.Teď na zimu ACANA SPORT.Pes mi po změně granulí začal průjmovat.Taky je kostnatý a nemohu ho zkrmit.Váha mu kolísá.Má i problémy s kůží-lupy.Angl. koršpaněl je akorát, ale taky mi po SPORT ACANA průjmoval.Tomu je jeden rok.Jaké krmení by jste pro ně doporučovala?Psy jsou převážně venku.Jsou černí.Děkuji za Vaší odpověď.Němečková

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
13. 12. 2007, 04:08
Dobrý den, váš dotaz je exemplární příklad toho, že krmení prostě nemusí pejskovi sedět, průjmuje, má lupy, je hubený. Jsem ráda, že vás jejich stav přivedl na myšlenku změny krmení. Ono se totiž stává, že jedno a totéž krmivo v průběhu času nemusí být totéž. Bohužel. Proto jsem už jen za své pejsky ráda, že jsou i výrobci, kde pokud se něco v čase mění, pak k lepšímu. Jestliže je to u vás takto, tzn. že pejsci jednak trpí nedostatkem živin(hubnutí, lupy), jednak průjmy, sáhla bych po kalorické stravě, s konvenčním obsahem vlákiny, hypoalergenní a nutričně bohaté. Takové je Arden Grange, jedna z našich značek. Jakmile by se pejsci dali do pořádku, hlavně stran trávení, pak můžeme uvažovat o FirtsMate.Vzhledem k průjmu bychom museli volit dietnější variantu, jehněčí nebo rybu a to u vašich pejsků, kteří ztrácejí na váze a jsou venku nevidím nyní jako optimum. Arden Grange má jehněčí variantu, přitom kaloricky vysoko posazenou, to by mohlo být to ono. Podívejkte se tedy prosím na www.ardengrange.cz, stránky usilovně budujeme, cokoliv byste potřebovala poradit, obracejte se dál, krmivo je kompletně skladem, objednat můžete prostřednictvím e-shopu nebo telefonních kontaktů podle místa bydliště, dodáváme do 48 mi hodin. Pokud byste se pro krmivo rozhodla, ještě mi prosím napište, domluvíme si krmnn¨ý režim tak, abychom co nejúčinněji pejskům pomohli před nadcházejícími mrazy :-). Domů vám posílám e-leták.
kkkk se ptá
12. 12. 2007, 17:13

Dobrý den, ještě jednu otázku bych měla, myslíte že je tedy lepší nebo-li více psí krmit Nature´s Variety nebo řadou Ultrapremiumu? Dnes budu mít Fish Original, ale tak přemýšlím, co příště,jestli vyměnit nebo ne.A eventuleně je NV běžně k dodání?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
13. 12. 2007, 03:13
Dobré odpoledne. Víte, srovnávat takto kvalitní krmiva, to už ani moc nejde. Asi tak, jako je těžké si vybrat mezi BMW, Mercedesem a Toyotou. Každý má nějaké plusy, mínusy prakticky nejsou a laťka je hodně vysoko, v řadě parametrů se blíží nejvyšší možné pozici. FirstMate se vymyká technologií, kdy teplota nepřestupuje 90 st.C, praktické  zkušenosti od nemocných pejsků ukazují, že výběr surovin je u FirstMate opravdu excelentní. Jde o v podstatě jednoduché receptury, které v souhrnu znamenají nutričně bohaté, velice čisté a funkční krmivo, které pomáhá lví silou i tam, kde by člověk jinak lámal hůl. Tedy u pejsků, kteří mají třeba i závažné zdravotní problémy, byly-li tyto způsobeny nešvary komerčních krmiv. Holistická formule Firstmate uspokojí každého majitele, který chce pro pejska holistické složení krmiva, tedy pestré. Při tom však zachovává vysoký obsah masa, na což řada holistických krmiv zapomíná a pak, skutek utek. Odhaduji, že 98% krmiv, které se vyrábějí např. na západ od nás v Evropě, je nutričně chudých, psa krmíte obilím, byť si krmivo do názvu dalo "přírodní", "holistické" a pod. Takový lesk srsti, jaký je po FirstMate, stejně jako kondice, je i po Belcandu. Proč? Je tam stejně masa, používá šetrnou parní technologii a je německy poctivé a čisté. Tedy výrobce nakupuje perfektní suroviny a dává jich do krmiva tolik, kolik o sobě říká a kolik si stanovil, že dávat bude, aby krmivo bylo "férové".  Nature´s Variety je holistickým krmením s obsahem masa ještě o nějaký gram nad FirstMate, mrazem sušené syrové maso přináší to, co u FirstMate teplotně šetrná technologie s přídavkem aktivních enzymů, tedy "živou potravu", nadneseně řečeno. Ráda bych pro vás měla dobrou zprávu, že z Nebrascy bude nerušeně plynout k nám, ale zatím ji nemáme. Sama krmím chvíli čistě ultraprémia, pak obě značky míchám, pak, pokud například při skládání pytlů roztrhneme Maintenance, moje silně alergická boxinka dostane jenom ji, aby ten 18ti kilový pytel snědla v rozumném čase...Svědčí jí stejně úžasně, jako ultraprémia. Bodejť by ne. Je to prostě zázrak zvaný FirstMate. Musím se usmát, když to píšu, ale je to tak, protože jinak si neumím vysvětlit, že tato fena, která silně oteče na hlavě třeba po kousku kuřete, které máme k obědu, jen kvete a kůži a srst má tak čistou a lesklou, že nikdo nevěří, jak na tom "uvnitř" je. A není to jen o kůži, ťukám to tady o stůl. Proto se také nikdy nestane, že by v misce u nás FirstMate nebylo. Pořád je to základ. Počítám s tím, že pan ing. Stein časem zase vyčmuchá něco hodně dobrého, těším se na to, máme v tomto směru nějaké plány,ale dokud bude FirtsMate, vždy bude v mém případě dělat tomu případnému druhému krmení partnera. Denně se přesvědčujeme o tom, jak umí postavit psa na nohy a tudíž,  že musí stejně svědčit i těm šťastnějším, zdravým. Zřejmě to umí i další nekomerční krmiva, jak nyní vidíme např. u Arden Grange. Tím lépe. FirstMate mě ale přivedlo k poznání, že jen málokterý výrobce si váží lidí a psů,  pak že to ale stojí za to. Budu mu tedy věrná.  Tak že asi tolik, jsem zvědavá, jaké pozorování na svém borderákovi učiníte vy. Pro chuť bych mu Nature´s Variety dopřála, je s FirstMate velmi dobře kompatibilní a nijak se neuchýlíte od konceptu výživy, který jste zvolila.
Milada Šrámková se ptá
12. 12. 2007, 10:33

Dobrý den, na internetu jsem našla lisovaná krmiva cdVet Fit-Crock Sensitive. Jsou v nabídce na www.baron.cz. Chtěla bych vědět Váš názor na toto krmivo. Děkuji.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
12. 12. 2007, 08:33

Dobrý den, omlouvám se za zpoždění, čekala jsem s odpovědí, protože jsem vám chtěla zprostředkovat zkušenost jedné paní chovatelky. Přiložím vám její dopis. U Krmiva, na které se ptáte vy mě, bych se chtěla zeptat já výrobce:

- co je prosím hypoalergenního na složení, které obsahuje mléko

- proč používá hovězí tuk, který je podstatně hůře stravitelný a méně bohatý na omega kyseliny, než tuk kuřecí a ryb í

- jak může psát, že krmivo obsahuje 60% masa, tolik čerstvého masa nelze technologicky v mokrém stavu do krmiva "dostat"

- proč se uchyluje k použití surovin nízké kvality, jako je krevní moučka a vedlejší živočišné produkty

- pokud nespecifikuje rostlinný olej, pak se lze domnívat, že používá různé druhy, rostlinný olej, byť za studena lisovaný se pro psa nevyrovná biologickou dostupností kuřecímu a rybímu tuku

- nevíme, jaké přidává vitamíny, zda stopové prvky v organické formě, jestliže nejsou do krmiva přidány (vitamíny přidávané do krmiv zdaleka n emusí být syntetickou formou...), pak musí krmivo být v některých ohledech deficitní

- technologie lisování za studena - znamená to, že se lisují syrové suroviny bez tepelného opracování? to jistě ne, ve výčtu surovin je zřetelné, že řada z nich musí být prvotně tepelně zpracována, jestli se pak lisují zastudena do tvaru válečků, to už je podobné, jako když se usuší vojtěška a pak slisuje...Pes daleko lépe stráví obiloviny,jsou-li extrudované, v páře povařeneé nebo želatinizivané parou a tlakem, syrové zrno není předností....Kopíruji složení ze stránek dovozce, rozmarýn s měkkým i není z mé ruky, i když i to by se mohlo stát :-)

Kukuřice, maso a vedlejší masové produkty (100% jehněčí & ovčí z jatek), rýže natural, kukuřičné klíčky, semínka z cukrové řepy, karotka, krevní moučka, rybí moučka, pivní kvasnice, hovězí tuk, za studena lisovaný rostlinný olej (přírodní). melasa, mléko a mléčné produkty, lněná semínka, mořské řasy, sladové klíčky, kopřiva, březové listy, Silybum marianum (Ostropestřec mariánský), Taraxacum officinale (Smetanka lékařská), extrakt z hroznového vína, rozmarín, směs vybraných léčivých bylin cdVet.

Tak že se ptejte u zdroje, místo obsahu masa chtějte vědět, jaký je podíl živočišných bílkovin na celkové deklaraci bílkovin, to je nejpřesnější a nevíce vypovídající údaj. A nyní kopíruji dopis paní Evy. Pokud byste měla zájem, mohu zprostředkovat kontakt.

 Milí chovatelé .Rozhodla jsem se s vámi podělit o mou vlastní zkušenost s alergií u pejska.Mám doma psí holčičku Německého boxera kterou mám od listopadu 2006.Vše s naší slečnou bylo v pořádku až do ledna 2007.V lednu 2007 se najednou pejsek začal neunosně drbat tak,že si způsoboval veliká zranění téměř po celém těle.Čumáček,pod paží,nohy,bříško prostě uplně všude.Rány se neměly možnost absolutně zahojit,neboť jí tyto místa neustále svědila.Naučili jsme jí sice reagovat na povel ,,DOST" a nebo ,,FUJ JE TO" avšak když jsme nebyli doma tak nebylo možné zabránit tomu aby se nedrbala a neškrábala.Někdy po návratu z práce jsme byli doslova nešťastní z toho jak opět vypadá.A tak jsme začali být u našeho veterináře téměř jako inventář!!!Diagnóza zněla:,,váš pejsek je těžký alegik.Začala vetrinární léčba,KORTIKOIDY,ANTIBIOTIKA A DIETA od Eukanuby.Byla jsem přesvědčena,že není jiné řešení a tak i když velice nerada jsem jí léčila KORTIKOIDY.Avšak čas ubíhal a nebylo vidět,téměř žádný výsledek.Pořád jsme byli jako na houpačce po dobu užívání KORTIKOIDNÍ léčby bylo vše tak nějak v pořádku ale po vysazení kortikoidů byl opět stav úplně stejný a někdy i horší!!Krmení jsme v tu dobu měli nejdříve od Puriny,pak Eukanuby avšak výsledek tak nějak pořád žádný.Neustále jsem pátrala po nějakém řešení jak tento problém řešit,nemohla jsem se smířit s tím,že mou slečnu budu neustále dopovat KORTIKOIDY!!!!Víme všichni,že tato léčba je sice učinná, na pohled není nic vidět a máme pocit,že je to celkem
 fajn,že se pejsek nedrbe do krve,,ALE "co ty vedlejší účinky!!!Hrůza!!A tak když
 se tohle stane někomu kdo svého psího kamaráda opravdu miluje a nedokáže se
 smířit s tím,že není jiné řešení ,tak neustále pátrá a hledá informace jak tento
 problém řešit.A to je to na co některé firmy čekají!!!!Já jsem neustále pátrala
 a hledala a jak to dopadlo???!!!Neustále jsem brouzdala na internetu a
 zjišťovala poznatky o psí alergii.Po nějakém čase jsem objevila stránku na
 krmivo FIRST MATE.Rozhodla jsem se jej vyzkoušet.Pořídila jsem naší slečně FIRST
 MATE FISCH,vše bylo tak nějak v pořádku ale měli jsme trochu problém s
 abnormálním množstvím HROMÁDEK.Měla potřebu jít třeba i 6xdeně i když do této
 doby již uměla dodržovat 100% hygienu.Občas jsme měli u dveří chemický poplach
 : - ).FIRST MATE splnil svuj účel a alergie se jako zázrakem začala zlepšovat.A
 naše psí slečna se přestávala tak často škrabat.Občas se sice drbala ale už ne tak jako dřív,a hlavně si už neubližovala do krve.Ale jelikož jsme řešili ještě problém z vyprazdňováním tak jsem přece jen ještě hledala dál,jestli nenejdu
 ještě třeba jiné řešení které by bylo lepší. Jednoho dne jsem oběvila internetovou
 stránku která mne dost zaujala.Tato firma nabízí celou řadu produktů na problémy
 s alergí.Můžu vám říci,že jsem byla nadšena!!Přečtením těchto stránek,jsem byla
 přesvědčena,že jsem oběvila naprostou jedničku řešení na alergii.Okamžitě jsem
 se telefonicky kontaktovala s firmou BARON která krmivo s jménem CD VET
 nabízí.Byla mi doporučena SANAČNÍ ŘADA na pročištění organismu pejska a na závěr
 mi bylo řečeno,že je to opravdu zázrak na alergie a že určitě budu koukat.A tak
 jsem si tento produkt nechala zaslat a zaplatila jsem za něj 3 700,-kč.Čekala
 jsem netrpělivě na tento zázrak a plná nadšení,že jsme konečně oběvili něco co
 naší slečně pomůže.Sanační řada dorazila,nejdříve jsem jej prozkoumala a musím
 konstatovat,že vůně těchto produktů nebyla nijak vábná ba naopak,doslova
 nepřijemně čpěly.Ale jelikož jsem byla firmou Baron upozorněna,že je to vše na
 bázi bylin tak mě to nepřekvapilo protože vím,že některé bylinné výrobky zrovna
 dvakrát nevoní.Tak jsme se hned pustili do podávání této sanační řady,s nadšením
 že náš problém bude už jen a jen lepší,a že naše psí slečna se co nevidět
 bude těšit ze života jako zdravý pejsek.Tato sanační řada obsahuje 5 lahviček
 které se mají brát postupně po sobě!!My jsme dobrali jednu lahvičku a už v průběhu
 první lahvičky,se mi naše slečna nezdála.Připadalo mi,že se začíná škrabat
 čím dál tím víc!!!Nedalo ni to a kontaktovala jsem firmu Baron a zdělila jim jaký mám problém.Bylo mi řečeno,že to je normální reakce a že mám vydržet.A tak jsme pokračovali.Avšak stav se evidentně zhoršoval,pejsek se nepřetržitě začal drbat tak,že v oblasti hlavy jí začala vypadávat srst,(kolem očí,čumáček,uši)drbala se víc než kdy jindy!!!!Volala jsem tedy,znovu a oznámila jsem firmě Baron skutečnost,že to asi normálí není!!!Místo toho aby byl problém lepší a lepší tak byl horší a horší!!(Byli jsme se dokonce ukázat na veterině a lékař sám řekl,že vypadá HROZNĚ!!!)Bylo mi sice opakováno,že její tělo se čistí a že je ro normální ale já si myslím své!!!!Vzala jsem celou pochybnou sanační řadu a vyhodila jí do koše!!Jsem přesvědčena o faktu,že firma Baron je pouze jedna z firem,která vydělavá na tom,že je pořád mnoho a mnoho nás najivních chovatelů,kteří se snaží svým psím členům rodiny,za každou cenu pomoci.A tyto firmy si jsou vědomy skutečnosti,že my jsme pro ně zdrojem obživy pokud mají perfektní REKLAMU!!!!A co naší psí kamarádi????Ty už je tak nějak nezajímají.Proč taky!!!Protože i když si každý chovatel koupí od těchto firem jejich produkty třeba jen jednou, jako já za 3 700,-kč.Tak je to pro ně jen a jen zlatý důl.Proto jsem se s vámi chtěla podělit o mou velice špatno zkušenost konkrétně s produkty CD VET.Nyní je naše psí slečna krmena opět FIRST MATE jen jsme změnili Fisch na Lamasko Sensitiv a myslím,že to je asi nejlepší volba kterou jsem mohla učinit.Kdybych tehdy zůstala u First Mate a nezkoušela ještě další a další možnosti,ušetřilo by nám to mnoho starostí.Teď začínáme opět od začátku.Alergie je sice stále ale máme jí díky bohu pod kontrolou.Věřím,že možná díky těmnto řádkům,jsem aspoň z mála třeba pomohla,vám kteří máte stejný nebo podobný problém a třeba hledáte stejně jako já jak svému miláčkovi pomoci.Jak jsem řekla já už jsem myslím našla a to je pro mne důležité.Nedovolte prosím aby tyto firmy,které se tváří,že jen ony vám mohou pomoci ubližovaly bezbraným tvorům,kteří jsou odkázáni jen a jen na to jak vy jim pomůžete.Přeji vám všem aby jste i vy našli tu nejlepší cestu pro vaše psí slečny a kluky.S pozdravem

kkkkkkk se ptá
4. 12. 2007, 22:52

Právě jsem prostudovala, co jste mi to poslali za úžasné pamlsky Arden Grange. Zbyl mi jen sáček, naši tři setři rozhodli za mě, že na zízra si nenecháme nic. Měli jsme jehněčí a dívám se, že obsahují rýži, 20,7% jehněčí moučky, celozrnnou kukuřici, kvasnice, vejce, rybí moučku, rybí tuk, lněné semínko, brambory,FOS a MOS. Chci se zeptat, co jsou ty zkratky FOS a MOS. Pak jak tak sleduji diskuzi o mase v granulích, myslím si to tedy dobře nebo špatně, když mi vychází, že pamlsky s 20,7% jehněčí moučky mají skoro sedminásobný obsah masa oproti tzv. kompletním granulím, které mají 15% čertsvého masa? Píšu tzv., protože to mi tedy moc kompletní nepřijde. To pak má ten pes lepší pamlsky než granule, ne?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
5. 12. 2007, 08:52
Vystopovala jste frukto-oligosachyridy a manno-oligosacharidy, prebiotickou vlákninu, která působí na příznivé osídlení střeva "hodnými" bakteriemi a která střevo čistí. S obsahem masa si to myslíte dobře, proto říkáme, když krmíte férovými granulemi, sáhněte i po férových pamlscích. Na trhu je většina pamlsků s obsahem masa tak 4% a spoustou barviv a konzervantů a to i v těch, které o sobě píší, že jsou přírodní, konzervanty umě uvádějí jako "látky povolené v EU, jakmile vidíte, že pamlsek je béžový váleček s hnědou náplní, jako že kuřecí s telecím, bu´dte obezžetná. Je to obvykle unifikovaná hmota z obilí s trošičkou masa a pěkne obarvená. Je to skutečně paradox, že může nastat situace, že pes má mnohem lepší pamlsky, než vlastní granule. Tak doufám, že to není situace vaše.
kkkkk se ptá
4. 12. 2007, 18:00

Denní dávka Orijen, kterou dávám svojí 11ti měsíční fence cotonka o hmotnosti 5,5 kg je 200 gramů. Fenka ale všechno nesní, rozptyl dávkování na obalu by dovoloval ještě více, nepodtrhávám svojí fenku, mám ji nutit více?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
5. 12. 2007, 04:00
Denní potřeba bílkovin je takovéto fenky 6-8 gramů na kilogram váhy maximálně. Tedy  33-44 gramů bílkovin, stravitelnost v krmivu je řekněme 90%, tedy by v denní dávce mělo být 36-48 gramů bílkovin Orijen je vysokoproteinové krmivo, má 40 % bílkovin, tedy uvedené množství je v 90ti- 120 ti gramech granulí.Jiné pravidlo na určení denní dávky říká, že pro tuto fenku malého plemene máme počítat s 15-20ti gramy granulek na kilo váhy. tedy 82,5-110 gramů krmiva. Vidíte, že se obě pravidla nerozcházejí nijak víc, než kolik dovoluje orientační smysl teoretické krm,né dávky.200 gramů je ale skutečně mnoho a fenka to ví. Má jisté instinkty, k čemuž jí i vám gratuluji, přeji krásné Vánoce a musím se zamyslet, proč se stále více konzumentů Orijen obrací s dotazy na mě,proč ne na dovozce Orijen?
pavla se ptá
4. 12. 2007, 16:03

Dotaz k 3.12 fenka JRT Takže granule eminent fenka žrala než jsem si jí pořídila. Na doporučení známých jsem jí začala dávat acanu, ale tu žere málo, ptala jsem se veterinářky a ta mi říkala, že mam krmit jednou denně na večer. tak to tak praktikuju. a acanu jí musim namáčet jinak by suchou ani nežrala. Kromě granulí jí nedávám nic jiného. Občas jí koupím chrupavku, aby neokusovala nábytek... Děkuji za odpověď

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
5. 12. 2007, 02:03
Fenku byste měla krmit dvakrát denně, denní porce by měla být cca 100 gramů kvalitních granulí, tedy 2x denně 50 gramů. Správně krmený pejsek nemá s příjmem potravy problém, pokud je zdravý, vždy je problém na straně majitele. Pejsek sám může upřednostňovat i granule nejhorší kvality, protože jsou ochucené, hodně slané....Ale to mu jistě nedovolíte. Váhu má fenka přiměřenou, tak že hlady zřejmě netrpí. Se špatnými jedlíky máme výborné zkušenosti s granulemi Arden Grange, které jsou čisté, masové, skutečně tedy bezpečné a doporučitelné, vybrat si můžete kuře, lososa, jehněčí, mořské ryby a různé tvary granulek.
jana se ptá
4. 12. 2007, 14:31

Dobry den, prosim Vas potrebovala bych poradit mam 8 tydenni stenatko jorksirskeho teriera a chtela bych se zeptat jak dlouho se musi lepit ouska aby pekne staly.Dekuji moc za radu a preji pekny den

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
5. 12. 2007, 12:31
Dobrý den, to vám nepovím, já jsem tu jen přes výživu, jak má být, musíte se obrátit na nějakého chovatele jorků.
Aleš Kratochvíl se ptá
4. 12. 2007, 12:04

Dobrý den,mám dotaz ohledně krmiva Orijen.Mám 7měs.Šarplanince a ten odmítá žrát toto krmivo,raději bude ded někdy i dva skoro hladem ,pokud si je vezme tak 100gr za den,to je ještě musím nechat přes noc volně dostuné.Naprosto nedostačující dávka pro takového psa.Váží 27kg,dřív přibíral tak kolem 1kg týdně,nyní skoro nic.Pokud se rozdodne toto krmivo žrát,tak musím přimíchávat buď konzervu bebo nějaký masný podíl.skoušel jsem jiná krmiva a výsledek byl,že čím levnější,míň kvalitní,ale zřejmně ochucené krmivo,tak ho žere.Momentálně Fitmin maxi junior.Poraďte prosím jak dál pokračovat s výživou.Pes volně běhá na pozemku kolem domu, a chodí na procházky,je zdravý,byl jsem i u veterináře.Jaký postup a jaké krmivo zvolit,bez ohledu na cenu.Dekuji za Vaši radu, Kratochvíl

Ing. Gerhard Stein odpovídá
4. 12. 2007, 10:04
Dobré odpoledne, váš pejsek jednoznačně ukazuje,že zchutńovadla mu jsou srozumitelná, text na obalu nikoliv. Proč nechce jíst Orijen, to se prosím zeptejte u dovozce tohoto krmení, jaké mají zkušenosti s nejedlíky a jak si s nimi poradí....