Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 119/132)

Petr Pajdal se ptá
4. 12. 2007, 10:34

Děkuji za odkaz. Nicméně jste mě nepřesvědčila. Víte, co všechno se všechno mele do kuřecí moučky? To není pouze maso jako v případě čerstvého masa. Pokud píšete, že krmení obsahuje 19 gramů moučky, znamená to, že bylo použito 100g čerstvého masa, ale v tomto případě bylo použito 100g kuřete. Těch 100g kuřete obsahuje maximálně 50g masa. Ostatní je odpad. Nemyslíte? V tom vidím trošku neúplné uvádění informací, klamání...

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
4. 12. 2007, 08:34
Ze 100 gramů kuřete je 19 gramů čisté moučky, to by tak mělo být. Je skutečně rozdíl, z čeho tu moučku vyrábíte, jestli z koster nebo jinak. Od toho se ze zákona moučky dělí na několik stupňů kvality, zde to jsou prémiové masové jednodruhové moučky nejvyšší kvality Human Grade. Ryby se také používají celé, ty tedy ani nekuchané, což nevadí vůbec. Když si to spočítáte na obsah bílkovin, vychází to přesně, pro kontrolu, FirstMate je značka, která především vyrábí krmivo pro dravé ryby pro japonský trh. Dravou rybu neošálíte, psům se zhusta dává cosi, co vyleze z výrobní linky "pro slepice". Pokud mi nevěříte, víc s tím neudělám, bohužel, jinak si velice vážím vašeho pochybování, protože vidím, že jsme na jedné lodi, pochybovala jsem stejně a ještě víc. Mějte se fajn a když nás takto pochybujících bude více, pak ubude těch, co krmí krmivem z kafilerního odpadu, byť to krmivo všude hlásá, že jedině čerstvé maso....Ještě k tomu, pokud je jediným masem deklarovaným v krmivu maso čertsvé, pak technologicky není možné ho do krmiva dostat více jak lehce nad 25%. Každé krmivo, kde dostatek moučky, je svým způsobem spíše vegetariánské. Obsah masové moučky nebo podíl živočišných bílkovin na celkové deklaraci je to, co nás musí zajímat, chceme-li psa krmit opravdu jako psa. Masové moučky nad 20 gramů na deset deka, živočišných bílkovin nad 50%....
Pavla Tomanová se ptá
3. 12. 2007, 18:13

Dobrý den, mám roční fenku JRT (5 kg), a od mala je krmena granulema (eminent, pak acana). Často se v granulí jen prohrábne a nejí. Jí až třeba další den. Četla jsem nějaké recenze na krmivo first mate a zajímalo by mě, zda se fence po těchto granulí vrátí chut k jídlu. A zda mi můžete doporučit ten správný typ granulí pro mojí fenku. Předem děkuji Pavla T.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
4. 12. 2007, 04:13
Víte, na vaši otázku bych ráda odpověděla, ale to bych musela mít křˇišťálovou kouli......Podle čeho granulky vybíráte, jen tak nebo máte něco načteno? Jak krmíte - kolikrát denně, kolik, co ještě kromě granulí....
kkkkkkk se ptá
3. 12. 2007, 17:25

Tvrdíte, že ve vašich krmivech je kolem 23 kilogramů masa v 15ti kilovém balení. To mi rozum nebere....Můžete mi to vysvětlit? I když je pravda, že když si představím porci 400 gramů granulek, pak mi přijde normální, aby obsahovala 0,4x(23:15) masa,tedy 613 gramů. To bych svému ohaři na den uvařil, kdybych vařil....Chcete říci, že krmivo, které obsahuje 20% čerstvého masa tedy mému psovi ve 400 gramové porci nabízí 80 gramů masa? To přece není možné, aby z toho žil, přitom bílkovin v takovém krmivu je 25%, tedy stejně, jako u vašich dospěláckých formulí pro velká plemena. To tedy znamená, že psa vykrmuji za 1800 Kč/pytel bílkovinama z obilí, jak někde píšete, to je ten případ? Hlavně tedy ten výpočet, kdybyste mi mohla ukázat, to bych snad uvěřil a na druhé straně nevěřil vlastním očím, co to je za hrůzy,dávat psovi ani ne deset deka masa a za takové peníze. Omlouvám se, ale je mi to divné, i když u potzravin už mi divné není skoro nic, to je fakt, Buřt a bez masa...

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
4. 12. 2007, 03:25

Tady máte přesný výpočet od kanadského veterináře dozorujícího výrobu FM:  

Amount of Fish meal per 100 gms of FM P&F puppy

100 gms of FM P&F puppy contains 34.7 gms fish meal.


100 gms of fish produces approximately 14 gms of fat, 65 gms of water and
21 gms of meal

Therefore the amount of herring contained in 100 gms of FM P&F puppy would
be ((34.7/21) x 100) = 165 gms of raw herring.

Food with 25% whole raw meat.100 gms of beef produces approximately 23 gms of fat, 58 gms of water and 19
gms of meal.

Therefore a food containing 25% whole meat would contain the equivalent of
(0.19 x 0.25) = 5 gms of meat meal.

Depending on the source of the meat and the relative amounts of fat and
water the food would likely contain between 5 and 7 grams of meat meal.

A tady to je, jak to je u našeho krmiva Arden Grange Prestige, které je kombinací sušeného masa a čerstvého, je to dost názorný příklad a právě jsem ho před chvílí posílala paní s jorky, která také nevěří.To je tedy telepatie.  

Arden Prestige: aby výrobce vyrobil 100 gramů granulek, musí vzít:

19 gramů kuřete ve 100 gramech graulí = 19 gramů čerstvého masa

19 gramů kuřecí mmoučky - abych ji získala, musím zpracovat dalších 100 gramů čerstvého masa - viz výše (čerstvé maso - usušením získám 19 gramů masové moučky = tedy suché svaloviny, 23 gramů bude oddělený tuk a 58 gramů voda)

dále krmivo obsahuje rybí moučku, údaj na obalu uveden není,dotazovali jsme se na to, používají 3 gramy moučky z bílých mořských ryb - tedy za čerstvého stavu to je 15 gramů ryby (např. v Hill´s je toto všechno čertsvé maso, které použili...)

tedy na sto gramů granulek použili 19+100+ 15 gramů čerstvého masa = 134 gramů masa, na kilo granulí tedsy 1,34 kila masa a na 15ti kilový pytel to je 20,1 kg.

FirstMate Fish puppy obsahuje 165 gramů mořských ryb ve 100 gramech granulí, tedy 24,75 kg v 15ti kilovém pytli.

Ano, poměr bílkovin z masa je u těchto krmiv kolem 80%, z obilovin je zbytek, u krmiv typu "20% čerstvého masa" je poměr více než obrácený, psa živí škroby a bílkoviny musí zpracovávat převážně rostlinné.

Petr Pajdal se ptá
1. 12. 2007, 09:00

Vážení, nechápu, jak můžete klamat své zákazníky tím, že dle nějakého výpočtu (viz článek) uvedete, že granule firstmate obsahují 165g čerstvého masa. Obsahují tedy čerstvé maso nebo masovou moučku? Ve výpočtu jste trošku zapoměnili na obsah popola, který tedy Váš výpočet mění. Bílkoviny z celého kuřete mají daleko menší vyživovací kvalitu než čerstvé maso bez obsahu ostatních částí kuřete. Ve Vašem případě to trochu zavání klamavou reklmou. Odpovězte, prosím, pravdivě na otázku: dává Firstmate do krmiva čerstvé maso nebo moučku?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
1. 12. 2007, 07:00
Dobrý den, moučku, podívejte se prosím na výpočet v dnešní poradně asi dva tři dotazy zpět. Neklameme vás ano náhodou, na to vám dávám ruku.
Veronika Faltýnová se ptá
29. 11. 2007, 16:32

Dobrý den. Jsem majitelkou skoro roční fenky leoparda a chtěla bych se zeptat který druh granulí by pro ni byl nejlepší. Měli jsme FM holistic a teď krmíme FM maintenance l.b. puppy a granule ji vyhovují.V nabídce jsme našla granule Skoki tak by mě zajímalo jestli jsou vhodné popřípadě který FM by byl nejlepší. Fenka je velice aktivní a časem bych ji chtěla zapřáhnout ke kolu.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
30. 11. 2007, 02:32
Dobrý den, odpovídám vám za Ing. Steina, Skoki Active vaše fenka klidně může, je to přirovníním jako ty nejlepší formule Acana v provedení FirstMate.
Jana se ptá
28. 11. 2007, 13:30

Dobrý den, mám dotaz na granule (a doplněk pro lepší vývoj kostry)pro 6 měsíčního boston teriéra (je téměř přezubený; současná váha cca 8 kg, váha v dospělosti-pravděpodobně nejvyšší váhová kategorie, kt. je do cca 11,4 kg; přibýval tak do 1 kg/měsíc, teď už méně). Velmi mě vyděsila situace bostonka s nádorem. Moje štěně tak závažné zdrav. problémy neřeší, očkování snesl velmi dobře, jednou měl virózu (kašel, léčen jitrocel. sirupem), někdy má více zarudlá bělma. Ale jako snad každý boston má citlivější zažívání (tzn. zejm. plynatost). Od chovatele byl na Eminentu (plyny a výkaly učiněná hrůza), po týdnu jsme začli přecházet na RC (pomohl i bílý jogurt Holandia) a trávení bylo lepší (vitalita, lesklá srst byla u obou). Já sama si ráda kupuji biopotraviny apod., takže stále zvažuji čím krmit. Vzhledem k jeho grošování v bílé barvě (což není úplně ideální) jsem hledala granule bez betakarotenu a cca 1,5 měsíce krmím PROFormance Puppy: Kompletní superprémiové krmivo pro štěňata malých a středních plemen do stáří jednoho roku. SLOŽENÍ: Kuřecí maso, hnědá rýže, rýžová mouka, drcená kukuřice, kukuřičná mouka, kuřecí tuk, cukrovarské řízky, kukuřičný gluten, lněné semínko, sušená vejce, pivovarnické kvasnice, uhličitan vápenatý, chlorid sodný, chlorid draselný, lecitin, řepkový olej, glukosamin hydrochlorid, chondroitin sulfát, vitamíny a minerální látky, vitamín E z přirozených zdrojů, přirozeně se vyskytující zchutňující látky ? výtažek z rozmarýnu a Yucca Shidigera. JAKOSTNÍ ZNAKY: Protein 32,2 %;Tuk 21,2 %;Vláknina 2,0 %;Popel 6,5 %;Vlhkost 8,5 %;Vápník (Ca) 1,1 %;Fosfor (P) 0,9 %;Sodík (Na) 0,3 %;Vitamín A 17 000 MJ/kg;Vitamín D3 3 930 MJ/kg;Vitamín E 300 MJ/kg;Měď (Cu) 25 mg/kg;Poměr omega 6/3 7:1. Trávení je mnohem lepší (vitalita a srst stále skvělé). Samozřejmě není jen na granulích (kt. zakápnu oliv. olejem, z žádných granulí nešílí, doporuč.denní dávku nesní), jako odměnu dostává lososa od Kronche, piškoty pro psy, ráno kousek jablka,někdy b.jogurt (venku sežere kde co a občas má řidší stolici); doma neustále žvýká různé uši, žíly apod. Od 4 m. mu dávám Alavis (MSM+...., rozdrcený míchám do trošky konzervy nebo kapsiček), prot. má mírně sbíhavé zadní konč. a mírně vybočené přední tlapky. Asi to má dané geneticky (i když dost rychle se vytahoval), ale pro čisté svědomí zvažuji i podávání Colafitu. Takže mám tradiční dotaz, které granule z Vaší nabídky (původně jsem zvažovala brambory a rybu, když už je ale starší tak to borůvkama; teď ale přibyli i jiné značky) a další dotaz, zda máte seriózní zkušenost s konkrétními kloubními doplňky na zlepšení vadného postoje končetin. Děkuji za odpověď. Jana.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
28. 11. 2007, 11:30
Dobrý den, krmíte krmivem, kde je obsah masa asi osminový oproti například FirstMate, podívejte se do dnešní poradny, je tam odpověď a vysvětlení. Olej chemicky konzervovaný, to za odměnu není. Colafit je absolutní vytahování peněz z kapsy, rozumím vám, že chcete co nejvíc prospět, ale z toho se vstřebává 8%....Co jsem si načetla o kloubech, to je zde ve článcích. Glukosamin hydrochlorid je těžko využitelný v organismu....Postoj je opravdü daný převážně geneticky. Nadýmání není třeba, pokud pes nemusí trávit více rostlinných bílkovin, není ani nadýmání. Pro vašeho pejska bych vybírala Fish Puppy, chicken woth Blueberries, Arden Grange Prestige nebo Puppy, Belcando Finesst Croq.
Radka Krejzlová se ptá
28. 11. 2007, 13:28

Dobrý den, já vím, že žádný pes sebevraždu hlady dobrovolně nespáchá, dokonce si myslím, že moje fenka není ani zvlášť vyhublá (měří v kohoutku cca 32 cm a vážila tak před měsícem 6,60 kg). Je čilá, veselá. Jenže to vše je za cenu mého neustálého přesvědčování a přemlouvání. Když byla maličké štěndo, bála jsem se, aby v pořádku rostla, aby dostávala všechny potřebné živiny, aby...aby..aby Tak se stalo,že jsem jí strašně rozmazlila. Začala jsem jí do granulí přidávat trošku vývaru s masem, pak konzervy,rostlinný olej, dokonce med. Chutě totiž musím střídat, ale poslední dobou už nezabírá ani to. Už jsem kvůli tomu změnila 2x značku granulí, protože vždy věřím v zázrak, že jí zachutnají. Vařit jí nechci, pořád jsem přesvědčená o tom, že nejsem schopná poskytnout jí tak vyváženou stravu, jakou má v kvalitních granulích. Granule musí mít namočené, protože absolutně odmítá je kousat. Kromě toho dostává občas na kousání kostičku z buvolí kůže, občas za odměnu nějaký pamlsek. A někdy samozřejmě jí dám kousek ovoce, sýra.. Ale to jen v malé míře,samozřejmě jsem si vědoma toho, že jí nesmím zaplácnout "blbostma". Asi si budete klepat na čelo, ale došlo to tak daleko, že jsem jí jeden čas dokonce krmila z ruky. Skoro násilím. Teď už je starší, každé ráno si říkám, že zavedu "tvrdý režim", a každý večer lezu po čtyřech a skoro žadoním, aby něco sezobla :-). Už delší dobu jí jen jednou denně a malou dávku. Doporučená dávka Orijenu je 150 - 240 g denně, já do ní dostanu tak 70 - 80 g. Když se zadaří! Radka

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
28. 11. 2007, 11:28
150-240 je hodně velký rozptyl, pro jakou váhu a jak starého psa se to myslí? 6ti kilový pejsek by měl mít tak 120 gramů....Zapomněla jsem, jak je fenka stará a o jaké jde plemeno. Do kouta vás bude zahánět a ráda...Není důvod, aby Orijen nejedla.
Lucie Kinclová se ptá
27. 11. 2007, 22:26

Dobrý večer, děkuji za Vaši odpověď a posílám Vám složení masových konzerv fy GIMBORN Shiny Dog. Proteiny 12%, tuk 1%, vláknina 1%, popel 2%, vlhkost 86%. Doplňkové látky na 1kg: vitE 100mg, L-carnitin 1100mg, složení:voda, maso a výrobky z masa, kuře 38,6%. zarazil mě na konci podíl kuřete jen 38,6%, protože v konzervě jsou na pohled jenom kousky masa. Ještě prosím k výživě. Fenka mi po ORIJENu "kaká" 3-4krát denně. Stolice je tmavá tuhá, vůbec nezapáchá, spíš mě zaráží to množství 3-4x za den. dá se i z toho něco vyvodit? A jak často krmit 10ti měs štěně? Já už dávám jen ráno a večer celkem 200g orijenu a fenka pokaždé vše sežere. Děkuji za Vaši odpověď a vůbec za tuto poradnu. Jsem tu téměř denně a hltám bez dechu jak dotazy tak vaše odpovědi. S pozdravem Lucie

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
28. 11. 2007, 08:26
Ta konzerva je především z vody, pak z nějakých kůží a vnitřností ve smyslu plic, sleziny, střev, kuře - to vidíte kolik, že to vše vypadá jako kousky masa, to je jen důkaz, jak snadno se dá ošálit smysly. Koupili jsme v Tescu šunku, výběrová, 180,- Kč kg, krásná, proužek tuku kolem, jasná šunka "od kosti". Na samolepce pak 52% masa, 11 éček včetně barviva, čili aby domácí řezník udělal 100kg šunky, vezme 120 kilo masa, sůl a hotovo, komerčně se vezme 52 kilo masa, voda, sajrajty, šedá hmota se obarví na růžovo, dohromady to drží nějakou agarovou hmotou v lepším případě....Jinak jsou konzervy, kde je masa 4% a vypadají ještě lépe možná, než ta vaše. Jinak krmíte dobře, vše přiměřené, nepamatuji si již váhu fenečky, pokud chcete, napište ještě, to k té dávce, ale ta je tak individuální, že pokud je fenka akorát, netřeba ji řešit.
KUchařová se ptá
27. 11. 2007, 18:03

Dobrý den, konečně jsem se rozhodla a objednala granulky FM maint.S nadšením jsem očekávala kdy příjdou.A byla jsem velice mile překvapena.Objednávala jsem v neděli a hned v pondělí mne kontaktoval p.Noga.Přijel, dovezl,předal letáčky a rady a dokonce dáreček pro pejska-zdravé pamlsky.Já jsem nadšená, takový servis je úžasný.Zvlášť pro mne, která "nemusí" obchody, kde máte pocit, že prodavačky obtěžujete, že vůbec něco chcete,natož aby Vám něco řekly o složení granulek.no...zatímco já mám radost, náš Santík ji moc nemá.Stávkuje a kulí na mne oči, že má hlad(na masečko!!)Postupuji podle prakt.inf, které jsem dostala, ale už je to druhý den, co se nedotkl misky.Paní doktorko, můžu aspoň ze začátku přimíchat vařené srdíčka do granulek, nebo ho mám nechat opravdu vyhladovět(on je fakt potvor, když nechce tak do něj nedostanete ani kuřecí řízek, ale když se rozjede pak neví co by sežral, ale to bývá málokdy)Děkuji a granulky jsem už doporučila všem dobrým známým, protože jejich složení je úžasné a doufám, že vše bude ok a na světě budou lítat jenom zdraví a veselí pejsci.Petra

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
28. 11. 2007, 04:03
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. Santíkovi přimíchejte, osvědčil se vývar s rozmixovaným masem, aby neměl ty kousky masa, ale jen granule s masovou omáčkou a postupně uberete maso, necháte jen vývar, pak uberete vývar....Santíku, ty jeden. Složení FirstMate ani tolik úžasné není, prostě dostatek masa, nějaký ten zdroj škrobů, kuřecí a rybí tuk, bobule, enzymy, vitamíny bez tepelného poškození, vymykají se ultra formule borůvky a holistic, ale je to  celé nesmírně poctivé a čisté krmení. Toté ž už ale tvrdím i o Belcandu, Arden Grange a Nature´s Variety. Moje těžce alergická fenka je může všechny a to je hodně dobré vysvědčení.
Radka Krejzlová se ptá
27. 11. 2007, 09:23

Dobrý den, mám 10 měsíční fenku Cavalier King Charles Spaniel a od začátku máme velké problémy s krmením - fenka je nežravec, tedy nežravec jakýchkoliv granulí. Začínali jsme s Proplanem, pak jsme zkoušeli Royal Canin a momentálně ji krmím granulemi Orijen. Fenku musím přesvědčovat, aby aspoň něco málo slupla, obvykle se mi do ní podaří dostat tak polovinu doporučené denní dávky, a to jí to ještě musím něčím ochutit. Zajímalo by mě, které krmivo byste mi pro ni doporučili, případně, jestli pro mě nemáte nějakou osvědčenou radu (když jí dám misku na 20 minut a pak seberu, je schopná nežrat i třeba dva dny. Pak sice pár granulí slupne, to ji zřejmě zasytí na další dva dny a problém se opakuje) Děkuji za odpověď Radka

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
27. 11. 2007, 07:23

Dobrý den, váš pejsek se rozhodl umřít hlady? :-)

Nevidím důvod, proč by nejedla Orijen, jistě nežije ze tří granulí tři dny. Co jí dáváte dál, jak často krmíte, kolik váží vaše dávka na den, kolik váží fenka a měří v kohoutku?

Zuzana Grebenniková se ptá
26. 11. 2007, 17:15

Vážený pane Steine, prosím o radu ohledně krmení mého leopardího psa.Krmím Proplanem, ale zdá se mi,že fenka nepřibývá a hlavně,přestává mít o tyto garanule zájem.Jejím chovatelem mi bylo doporučeno,přidávat maso - po této kombinaci zvrací.Chtěla jsem ji převézt na FirstMate,ale někteří distributoři říkají, že to není vhodné.Těžko se orintuji,ale zdraví mého psa je na 1. místě.Prosím o radu,na co by jsem měla fenečku přeučit-děkuji Zuzana G a Izza

Ing. Gerhard Stein odpovídá
27. 11. 2007, 03:15
Dobrý den, odpovídám vám s dovolením za Ing. Steina, je nyní mimo kancelář, večer si poštu předáme. 1.Jak stará fenka je, kolik váží, jak je vysoká? 2. Kolik dostává granulek, kolikrát denně krmíte? 3. Kde jste se prosím dozvěděla, že FirstMate není vhodné a čím vám bylo argumentováno? 4. Opakovala bych se, kdybych psala výčet, čím se naše krmiva liší od komerčních, podívejte se prosím o pár dotazů dozadu, před chvílí jsem tam odpovídala na dotaz ohledně charakteristiky FirstMate a dalších našich značek. 5. Myslíte, že člověk, který rozumí krmivo jako málokdo, pro leopardy žije, by dovezl několik psů z Ameriky a živil je krmivem, které není vhodné a navíc, jako férový člověk by toto krmivo ještě prodával?  Musím se skoro usmát. Jako dovětek vám povím, že mám těžce alergickou fenku boxera. Vymodlenou, 15 let jsem čekala, až budu mít podmínky, aby mi boxer mohl dělat společnost. Dvakrát málem umřela v prvním 3/4 roce v důsledku poruch imunity. Nebude šampion, to nezdědila, ale je to nádherně stavěný pes, s nádhernou kůží s vysokým leskem srsti a nevidíte na ní vůbec nic, co by svědčilo, že oteče i po lžíci jogurtu. Když jsem toto připomínala veterináři před očkování, fenu zrovna prohmatával a říkal: To mluvíte o této feně? Ta že má takové projevy? To tedy máte štěstí, takoví alegici končí na roce rozdrbaní do krve a na plné dávce kortikoidů. Ano, mám štěstí,myslela jsem si, při té smůle, co si fenečka přinesla do života. Nekrmím totiž tím, co si z ordinace odnášejí ostatní, krmím FirstMate.  Tak se nebojte a napišme si, leopard za to stojí, jako každý pes, ostatně!!
Milena Chládková se ptá
26. 11. 2007, 14:12

Dobrý den, mockrát děkuji za radu. Fenečku berňáčka už máme už pátý den doma, dneska jí je mu 8týdnů a já už zase potřebuji poradit. Majitelka krmila piškotama s mlékem a vývarem smíchaným s těstovinama, nějakou zeleninou a bůh ví jakými granulemi junior. Na Vaší radu jsem chtěla pořídit nejdřív Belcando, ale protože bylo komplikovanější ho sehnat než FM, koupila jsem na radu distributorů FM potato fisch puppy a teď je problém ten, že nám to moc nechce žrát - přivezli jsme si kuličku a teď trochu pohubla (včera jsme vážili - má 6kg) - zkoušela jsem jí granule rozmáčet ve vodě, což přijala lépe, ale pořád nic moc, pak jsem zkusila rozmočit v kuřecím vývaru - také nic moc, takže za dva dny snědla sotva denní dávku, nakonec nás včera napadlo, což se mi vůbec nelíbí, že jsme do rozmočených granulí zamíchali kávovou lžičku šťávy z konzervy pro dospělého psa a to se na to vrhla a pěkně všechny takhle "navoněné" granule snědla - takže prosím, jestli nemáte radu, na nějakou štěněcí konzervu, nebo něco, co by jí neškodilo a dalo se jenom na chuť přímíchat do FM potato fisch puppy, aby nám jedla tak jak má. Potom ještě jeden problém - často se drbe na krku a za ušima, až u toho občas pokníkává a vůbec, když jí podrbu na zádech tak kroutí kůži a kope zadní nohou. Předem mockrát děkuji za rady.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
27. 11. 2007, 12:12
Dobrý podvečer. To je tedy výhra, takto krmené štěňátko. Ono i ta kuličkovatost po nudlích a mléce s piškoty je otázkou, zda je žádoucí. Tady je problém, že fenečka NEVÍ, ŽE GRANULE JSOU K JÍDLU. Tak jí to musíme naučit. Není důvod, aby nejedla Fish Puppy. Krmná dávka pro 6ti kilovou holčičku v tomto věku by měla být asi 240 gramů. Tuto dávku odvažte, rozdělte na 4 porce a krmte po ranní procházce, co nejdříve ráno, poslední večer v deset a ty dvě porce mezi tím. Interval mezi jídly bude přes 4 hodiny, porce v misce 60ti gramová. Namočit můžete, 10 minut před krmením, zlehka, určitě bych použila vývar, třeba bych ho rozmixovala s masíčkem, z kterého ho uděláte, to vám stačí krabička kuřecích srdíček na 4 litry :-). Tekutiny a´t není mnoho, tak půl deci, klidně si vývar zamražte po porcičkách do kelímků od jogurtu nebo mikrotéňáků....Nevěřím, že by při tomto způsobe krmení fenečka nejedla. A když bude omrzovat, misku za deset minut pryč a do lednice, dostane až za ty 4 hodiny a ne dvojnásob,ale je tu vynechanou. Rozjí se, uvidíte. Hlavně ji neučte, že jednou ji uplatíte šunkou, příště paštikou....Ona musí být vděčná, že dostala najíst, ne cítit, že vy jste vděční jí, že jí. to drbání - při tom způsobu krmení u chovatele mi to nedá - nemá blešky? Ozvěte se na pokračování, vyzrajeme na ni určitě. Ještě prosím, kde jste měla problém sehbat Belcando? Je ho plný sklad..........Tato informace nám pomůže lépe dohlížet na zásobování jednotlivých prodejců a zlepší náš servis chovatelům, nebojte, že bychom byli "zlí", když tak mi to napiště třeba domů na 4tlapky@seznam.cz. Děkuju zase já.
Dostálová Marie se ptá
26. 11. 2007, 12:10

Dobrý den paní doktorko, mám 5 kočiček, většinou jsou to nalezenečci .Jsou chované doma, ven je nepouštím.Mají od 7 do 12 let.Zdravotní problémy nás neminuly:1 kočička prodělala "kočičí leukémii", kdy na tom byla dost špatně, ale po 2 měsících na klinice v Brně,je jakoby zázrakem zdravá.Další kocourek má dost velké problémy s kameny v moč.měchýři a byl již 2x na operaci.Nyní musí mít diety.Kupuji granule Hills CD a KD od veterináře, které dávám každému zvlášť(ostatním jako prevenci).Není lehké uhlídat 5 koček a dávat každé jiné granule.Myslíte si, že by byly vhodné granule FM pro všechny?.Mohla by jste mi zaslat jejich přesné složení?Píše se v nich, že je tam malý obsah magnézia a jsou proti vzniku moč.kamenů.Prosím poraďte mi, jak se rozhodnout.Děkuji moc Dostálová

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
26. 11. 2007, 10:10
Dobrý den, momentálně máme k dispozici i kompletní řadu granulek pro kočičky od britské značky Arden Grange, losos nebo kuře a mořská ryba, i ty by nebyly od věci. Pak též německé Leonardo v kompletní řadě, kde jsou i formule Sensitive, Balance. Osobně bych se nezabývala magnéziem, to je v kočičích granulích v pořádku, ale tím, zda granule obsahují dostatek čistého masa, tuku a ostatních nutričně bohatých složek. U pejsků je to tak, že na 15ti kilogramůvý pytel Hill´s se použije 2,25kilogramů masa. U značek, s ketrými krmíme naše pejsky a kočičky my, je to průměrně 23 kilogramů. Tak že tak. Myslím, že pH moče musí být po tom, co musí šelma trávit bílkoviny z obilí a z krmných surovin horší, než když dostává vysoce jakostní masíčko z divokého lososa třeba a v dávce, jak si zaslouží. Kočička i vy. Vy platíte. Pytel s dvěma kily masa nebo 23mi a účty u veterináře nebo převážně  jen očkování.... Složení právě zpracovávám pro webové stránky, píšu si tady na stůl, že mám poslat Marušce Kočičkové :-). Snad stihnu večer.
Lucie Kinclová se ptá
26. 11. 2007, 00:57

Dobrý večer, nedávno jsem vám psala ohledně krmiva ORIJEN pro moji 10ti měsíční fenku cotona de tulear. Mám ještě 5kg tohoto krmiva, ale poté bych ráda přešla na FM, Belcando apod. Je to možné? A nebude vadit změna během 10ti měsíců na již 4.krmivo? (5měs eukanuba, 3měs hills, 2měs ORIJEN). Jsem z toho trošku špatná. Ráda bych od Vás radu ohledně výběru. Fenka váží 5,5kg, což po pravdě řečeno nevím, zda je to na cotonka v tomto věku v normě. Kromě pravidelné vakcinace jsme veterináře doteď nepotřebovali (ťukám):-). Fence kupuji jako doplněk konzervy GIMBORN Shiny Dog? Znáte je? Podle mě je to čisté kuřecí nebo hovězí maso v rosolu. Nechutná jí ale tato konzerva s příchutí tuňáka, tak nevím, jestli by mi žrala vaše výrobky s rybou. Nakonec se chci zeptat, jestli jí nemůžu nějak vážně ublížit tou častou změnou krmiv a jestli ano tak jak nebo co byste mi navrhovalala? Např. déle setrvat na ORIJENU? Moc děkuji a jsem s pozdravem. Lucie

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
26. 11. 2007, 10:57
Krmiva bych opravdu nestřídala, když najdete, co vám vyhovuje eticky i prakticky,  váha mi přijde jako rozumná, záleží, jací byli rodiče, může být kotonek drobnější a mohutnější :-). Konzervy bych také nedávala mnoho, můžete mi opsat složení těch vašich?
Lenka Foltová se ptá
25. 11. 2007, 23:14

Dobrý den,nějak se příliš neorientuji v nabídce FirsMate a nerada bych udělala chybu, jaké konkrétní FM je vhodné pro 7-mi měsíční fenku Bernského salašnického psa (dosud krmena Eukanubou,má perfektní stavbu těla a nádhernou lesklou a hustou srst, jen se mi zdá, že má lehounce zrzavé uši, to asi ty betakaroteny v Eukanubě), ráda bych tedy FM vyzkoušela. Děkuji za odpověď.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
26. 11. 2007, 09:14

Abychom mohli říci, že jsme krmivem udělali pro černou vše, pak´už je to na genetice, je to o ultra řade FirstMate, bez obilovin, GRAIN FREE, Fish Original, Lamb Potato Rice bych vybírala vaší holčičce medvědičce.