Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 120/132)

Jiri Mejzr se ptá
25. 11. 2007, 17:37

Dobry vecer Chtel jsem se zeptat na neco doma mame 7letou fenku vlcaka v lete mela tri zachvaty a tlamy ji sla pena a chci se zeptat muze mit epilepii.A je takova zvlastni pres den spi a vecer beha a nemysli ji to a na jedne zadni noze pajda a da se to nejak lecit nebo lepsi utratit dekuju za odpoved Mejzr.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
26. 11. 2007, 03:37
Dobrý den, bohuže, nejsme odborníky přes chování zvířat, ani veterináři, toto musíte řešit u vašeho veterinárního lékaře.
Nováková Eva se ptá
25. 11. 2007, 13:28

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi krmivy FM, Arden ..., Belcando? Jsou všechny od jednoho výrobce?Jakou značku upřednostňujete vy pro střední až velké plemena(amstaf...) a proč?Někde na stránkách jsem se dočetla, že firma dováží i sušené maso pro psy, ale v shopu jsem je nenašla, kde je mohu koupit.Díky

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
25. 11. 2007, 11:28
Dobrý den, výrobce je každý jiný, Kanada, Británie, Německo, vše to jsou ale malé férové firmy. Všechny tři značky splňují naše požadavky na krmivo, kterým krmíme vlastní psy, psy svých přátel a s kterým můžeme i obchodovat, protože za něj můžeme dát ruku do ohně. Výborná otevřená komunikace s výrobcem ( u těchto firem to není  o marketingové podpoře, na to prostě není, to by pytel krmiva musel stát trojnásobek ve srovnání s komerčními značkami, je to o tom, že otevřeně informují o všem na co se ptáme a ptáme se na dřeň - kde kupují, kolik  čeho dávají, jak to zpracovávají - kde nakupují, je strašně důležité, jistě si porozumíme, že krmná pšenice z Číny je ještě horší, než krmná pšenice z Kanady a úplně strašná ve srovnání s pšenicí potravinářskou nebo bio-špaldou - suroviny u našich krmiv jsou jen v potravinářské kvalitě, někde a některé i bio a dodavatelé jsou vybírání podle kvality, ne podle ceny, pak se nemůže stát, že se Eukanubou v USA otrávily stovky psů, právě díky čínské pšenici v ní a nejen v ní), obsah masa až desetinásobný ve srovnání s veterinární superprémiovkou například, podíl masa až 94%, jasně specifikované suroviny, kvalitní kuřecí a rybí tuk, bobuloviny, byliny, žádná chemie, žádné suroviny nutričně chudé nebo "špinavé" - jako jsou třeba vedlejší produkty (víte, jak se asi skladují hlavy z kuřat a střeva s obsahem, než je koupí krmivářská firma - myslíte, že je mají v ledničce? vedlejší produkty jsou ve značce, která zdůrazňuje, jak je nedobré je používat....) ....FM má unikátní technologii a aktivní enzymy, hypoalergenní řadu bez obilovin, Arden je celé hypoalergenní, výborně členěné pro potřeby všech velikostních i věkových skupin, speciální konstrukce granulek, říkají "friendly kibbles", přátelské granule a je to pravda, psi je velmi ochotně přijímají i ti, co granule moc nemusí, kloubní výživy je v Arden někde i více, než v FM, Belcando je obohaceno komplexem ProImmun a lesk srsti je po něm stejný, jako po FirstMate, což se musí vidět :-), pyšní se recepturou "kuře, kachna, sleď" ve verzi pro mlsné jyzýčky pejsků s normální váhou i nadváhou. Amstaf si vybere všude, až se rozhodnete pro konkrétní značku, můžeme to naše povídání dotáhnout. Posílám vám domů leták Arden Grange,Belcando je na www.belcando.cz.
Alena Ruzickova se ptá
25. 11. 2007, 13:22

Dobry den, mam sedmimesicni borderku s opravdu nevycerpatelnou zasobou energie, denne ma tak 2-3 hodiny aktivniho zamestnani (a jeste je ji to malo). Chci se zeptat, jake krmivo by pro ni bylo nejvhodnejsi, zaujal me FirstMate Performance, protoze je v nem mysleno i na ochranu kloubu. Moje tryskomys si totiz nechce nechat vysvetlit, ze nektere aktivity jsou pro ni jeste nevhodne, strasne ji bavi napriklad splhat po kladach v lese, skace vedle me jako hopik a podobne. Predem dekuji za Vas nazor.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
25. 11. 2007, 11:22

Dobré odpoledne, látky pro ochranu kloubů jsou ve všech formulích FirstMate (glukosamin, chondrotin, MSM). Vy vaší borderce nejvíce prospějete krmivem, které má vysoký obsah masa, čerpá tedy bílkoviny z masa a ne obilí (poměr, v jakém bílkoviny pocházejí z masa a v jakém z obilí je u FirstMate, Arden Grange, Belcanda více než obrácený, než je tomu například u krmiv, která se prodávají ve veterinárních ordinacích, u nás tedy 75-94% z masa, u nich 14% z masa a méně. Protože kolagen je nejčastější bílkovinou svaloviny, jestliže pes dostává dostatek masa, je to to nejvíc, co mohu por klouby udělat. A je to nejpřirozenější. Zvažte, že v misce se 300 gramy FirstMate je 450 gramů masa, tedy tolik, jako bychom dali středně velkému psovi, kdybychom doma vařili. V misce se 300 gramy krmiva typu, jak jsem napsala v´ýše, je například 45 gramů masa. To má mít středně velký pes na den?

Dále pak je třeba, aby pejsek neměl nadváhu, krmivo aby nebylo zatíženo chemií. Pro vaši borderku bych tedy vybírala klidně i Maintenance, Chicken with Blueberries, Holistic, Fish Puppy.....

Kuchařová Petra se ptá
25. 11. 2007, 12:58

Dobrý den, paní doktorko dnes jsem dostala odpověď ohledně krmiva pro mého 7-letého pitbulka (viz dotaz na p.Steina).Omlouvám se , že píšu ještě jednou, je mi jasné, že Váš čas je cenný.Stále se rozhoduji ,jestli zvolit krmivo FM maintenance, nebo Lamasco.Které je pro psa chutnější a "lepší"?Můj pejsek je zdravotně v pořádku (jen v asi 2 letech jsme měli derm. potíže, které jsme léčili cca 4 měsíce).Prosím o radu, chtěla bych pro něj typ krmiva, který by mu opravdu svědčil a u kterého bych zůstala.Jako každý zodpovědný pejskař chci, aby se pejsek dožil vysokého věku a byl v pohodě, netrpěl na klouby a jiné neduhy.Co doporučujete vy?A ještě jedna otázka.Můžu mu granule střídat s vařeným masem a těstovinami? je to vhodné?Děkuji za odpověď Kuchařová

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
25. 11. 2007, 10:58
Lamasko jako Maintenance, můžete střídat, můžete sáhnout i po ultraprémiu, kuře s borůvkami....Jen ty těstoviny prosím ne.....Uvažte, jak prázdné kalorie mu tak dáváte a jak byste mu mohla prospět tak férovými granulemi, jaké FM jsou. Pošlu vám ještě leták Arden Grange, je to krmivo z rodinné britské firmy, masa stejně jako FM, jeví se také velice dobře. Ono i nače třetí zančka, Belcando, je stejná písnička. Na to jsem opravdu hrdá, že to takto je. A tento víkend se jaksi  roztrhl pytel s pejsky, kteří byli donedávna nemocní a už nejsou a našli si čas to zatelefonovat.  Nemají ani atopii (což znamená, že ji neměli nikdy), ani zánět slinivky, ani se už nedrbou, že nemůžou spát......Mám dobrou náladu, že se to tak daří. Ono se to tak daří už léta, co tu FirstMate a Belcando jsou, ale tento rok si to dáváme více dohromady s novými poznatky a událostmi z krmivářského světa a vše do sebe nápadně zapadá....
Kunešová Eva se ptá
25. 11. 2007, 10:49

Promiňte, ale ještě k tomu předchozímu dotazu ohledně krmiva pro bílé vipety. Pejsek se sklonem k nadváze má trošku citlivější trávení a v minulosti měl žlučníkový záchvat. Nevadilo by mu jehněčí, když je tam napsáno, že obsahuje česnek? Tenkrát měl problémy z nějakého přípravku, obsahujícího česnek - i když v tom krmení patrně nebude takové množství česneku, aby mu to mohlo nějak vadit. Pejskovi je 4,5 roku a druhému 2,5 roku. Děkuji.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
25. 11. 2007, 08:49
Ano, myslím, že by ten česnek vadit neměl, asi bych to vyzkoušela postupným mícháním Lamb Potato s jiným ultraprémiem. Co jste mu dávali, že ho to přivedlo až k žlučníkové kolice? :-)
Kunešová Eva se ptá
25. 11. 2007, 10:29

Dobrý den, potřebuji poradit s výběrem krmiva. Máme dva vipety bílé barvy. Máme za sebou zkušebně první pytel Firstmate - ultrapremium borůvky a rozhodli jsme se u Firstmate zůstat. Ale nevím, co dál vybrat. Oba psi nemají s krmením problémy - jí všechno a rádi. Ale jeden má sklon k tloustnutí a druhý by naopak potřeboval přibrat. A přitom potřebujeme, aby zůstali oba krásně bílí a osvalení. Uvažovala jsem o ultraprémium jehněčí pro jednoho a ultraprémium borůvky pro druhého. Ale nejsme si jistí, přece jen se mi zdá, že by druhý pejsek potřeboval víc přibrat. Můžete mi poradit, jaký druh krmiva máme vybrat? Děkuji za radu.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
25. 11. 2007, 08:29

Dobré odpoledne, uvědomte si, že při rozdílech mezi jednotlivými recepturami dva tři gramy tuku sem a tam je přibrání i otázkou dávky. Borůvkami i lamb potato psa "vykrmíte", jen mu musíte přidat. Pokud by nestačilo zvýšit dávku na 20g/kg/den, pak bych volila pro drobnjěšího pejska Fish Puppy, což je formule, která malým plemenům vyhovuje při aktivním způsobu života po celý dospělý život. Můžete i míchat ultraprémia spolu a moderovat tak kondici psa úplně jako na lékárnických váhách. Bílá barva nemá po čem být jiná, než bílá, v ultraprémiích vyjma Naturally, Holistic, nejsou obiloviny, tedy ani betakaroten, přidaný betakaroten tedy není ani v superprémiích a i po nich zůstává černá černá a bílá bílá. Díky aktivním vitamínum přidávaných za pokojové teploty může být hodnota vit. A například třetinová oproti některým krmivům vyráběných klasicky při vysokých teplotách.

A k pejskovi, co má sklon nabírat - i s  Lamb Potato Rice vám "vyrobím" tlustého psa. Když dám dvojnásobnou dávku, je to jako by dostával normální dávku zátěžovky či více. Tak že s rozumem, dívat se na psa a chybu nemůžete udělat.

Marek Řiháček se ptá
24. 11. 2007, 20:06

Dobrý den, máme osmiletého WHWT psa a již několik let má silné problémy s kůží, které opakovaně ustupují pouze po dlouhodobém(cca 2měsíce) užívání antibiotik, avšak po vysazení se vždy vrací. Nepomáhá ani striktní krmení pouze Eukanuba Dermatosis(dříve) a Royal Canin - Skin support SS 23(nyní). Chtěl bych Vás poprosit o Vaše doporučení stravy případně další rady. Pro co nejpřesnější popis problémů zde níže uvádím rok starou lékařskou zprávu, dle které dodnes opakovaně absolvujeme doporučenou léčbu bez zlepšení(v neustálém kontaktu s lékařem). -------------------- Lékařská zpráva: Dermatohistologie: (H&E)- Epidermis - Kompaktní ortokeartotická a parakeratotická hyperkeratóza, v keratinu místy množství kvasinkových organismů Malassesia pachydermatis, serocelulární krusty s obsahem deg. neutrofilů a s koloniemi koků, výrazná nepravidelná hyperplazie epidermis, spongióza, neutrofilní exocytóza, Dermis - lymfo, histio, mastocyty. Adnexa -hyperplazie folikulárního epitelu, keratóza epitelu v ostiích folikulů malassezie. S.c.norm. Závěr: 1. Malasseziová dermatitida 2. Sekundární superficiální pyodermie Komentář, doporučení: Malasseziová dermatitida je časté seboroické různě pruritické onemocnění s predispozicí u řady plemen. předpokládá se alergická reakce na Malassezie, nikoli přímé toxické působení Malassezií. Onemocnění může být primární nebo sekundární (podobně jako u pyodermie, nejčastější vyvolávající příčinou jsou alergická kožní onemocnění). Malassezióza může překrývat jakékoli případné vyvolávající nebo současné onemocnění, nejčastěji alergického nebo parazitárního původu. Dop. v daném případě celk. ketoconazole(10mg/kg 2x denně min. 3-4týdny), povrchově aplikaci Imaverolu příp. 2% octovou vodu.Preventivně dále do budoucna dop. oplachy 2% octovou vodou cca 1x týdně. V případě přetrvávaní pruritu nebo jiných změn, dop.se dále diagnosticky zaměřit na možné vyvolávací příčiny (zejména alerg. a parazitární). Pyodermii dop. řešit celk. ATB běžně používanými proti S. intermedius po dobu min. 3t, souč. dop. Antibakteriální šampon Nolvasan (souč. působení chlorhexidinu i proti Malasseziím). --------------------- děkuji mnohokrát za jakékoliv informace Marek Řiháček

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
25. 11. 2007, 06:06

Dobrý den, jak se píše u odborníků veterinárních, že "nejčastější vyvolívající příčinou jsou alergická kožní onemocnění", tak se píše u odborníků výživářských nezávislých na komerci, že nutričně chudá a chemickými látkami kontaminovaná krmiva jsou podezírána ze vzniku onemocnění na podkladě zánětů (uši, kůže, štítná žláza, slinivka, střevo, klouby..) a/nebo z "vybičování" imunity do té míry, že vznikne alergická pohotovst, která může být obrácena i proti vlastnímu organismu - autoimunitní onemocnění. Na zánětlivě změněnou kůži u vašeho westíka pak nasedají kvasinky a prvoci a jiná havěť, protože kůže se jim neumí bránit. Je to pak začarovaný kolotoč, i s těmi antibiotiky, kůže nemá kyselý pláš´t, nemá obranyschopnost, je v zánětu, prokrvená, bakterie si užívají pré.

Nedovolila bych si jakkoliv jinak navrhovat změny v péči o pejska, než to, co je naše parketa - tedy změnou výživy za výživu nutričně bohatou, čistou, bez chemie, od výrobců, kde je jistota, že nakupují skvělé suroviny a opravdu do pytle s krmením dávají to, co o sobě říkají. Nic jiného z potravin bych pejskovi nedávala, žádné piškoty, konzervy, nic, nic, aspoň dva měsíce a viděli bychom. Jednoznačně bych vybírala z ultraprémiové řady FirstMate, na výběr máte jehněčí nebo mořské ryby - Lamb Potato Rice, Fish Original. Obojí jsou drobné granulky, obojí vhodné pro staršího pejska malého plemen, obojí pro pejska s poruchou imunity. Granule obsahují i enzymy, ale ty bych mu ještě ve stravě dodala, FirstMate vyrábí pro tyto účely přípravek OSDS, dávkuje se lžička na hrníček granulí, u vašeho pejska bych granulek dávala 15gramů na kilo váhy rozděleno do dvou porcí denně, bude to tak ten hrníček, tedy na každou porci půl lžičky OSDS. Granulky zvažte, jsou velice hutné a odměrka, která u běžného krmiva pojme 200g spolkne 300g FM. Pak se snadno překrmí a to jsou nejčastější důvody trávicích obtíží. Přečtěte si prosím zde, O FirstMate, Praktické informace. Pokud se rozhodnete takto postupovat, buďme ve spojení, časem bychm ještě přidali přípravek na podporu imunity. Ráda bych věřila, že takto zevnitř pomůžeme westíčkovi spravit to, co je "zvenčí". Ono to není pravda, že je to zvenčí, ale šampon a zevnitř nic pro pomoc - to nadějné není, podle mého.

Kuchařová Petra se ptá
23. 11. 2007, 10:53

Dobrý den, velice mne zaujalo složení krmiva FM.Vlastním 7-letého am.pitbula, který je celkem vybíravý.Krmila jsem Eukanubou(tu nechtěl vůbec a radši třeba 2 dny nežral) a teď dokrmuji Acanou.Co se týká vařené stravy (těstoviny+srdíčka, nebo žaludky, to vybílí misku....)Od malého štěňátka nebyl nikdy moc žravý.Váží cca 23 kg.Je spíše štíhlejší, což myslím nevadí, ale přesto bych chtěla, aby se na zimu trochu "obalil".Letos ještě bydlíme v paneláku, ale příští rok se stěhujeme do domečku, kde bude trávit více času venku a proto prosím o radu.Jaké granuleFM mu mám koupit teď, uvažovala jsem o First Mate Maintenance a na které mám přejít potom.Doufám, že mu budou chutnat.Zatím děkuji, jakmile mi příjde odpověď obratem objednám, hezký den Kuchařová Petra, Ostrava

Ing. Gerhard Stein odpovídá
23. 11. 2007, 08:53
Dobrý den, odpovídám vám za Ing. Steina. Popíšu vám konkrétního pejska. Fila, 1,5 roku starý pejsek, krmen granulemi obdobnými jako je Acana, tedy dobrými, po některých ale průjmy (Eminent, FitMin),  stále štíhlý tak, že na výstavách penalizován. Majitelka začala vařit, krmit rohlíky, sádlo, knedlíky, krmné maso. Vylepšení žádné, prodělali si i zánět kůže,průjmy na denním pořádku. V granulích se pejsek "rýpal". Tak nějak z principu paní majitelka nechtěla přejít na naše krmení, ač se kamarádí "s pejskem", který byl na FM odchován a nikdy nic jiného neměl, je krásný a plánuje výlet na Cruft´s. Je krásný po rodičích, samozřejmě :-), tu kondici a stavbu těla má jistě i po krmení :-).  Nakonec jsme paní Filovou přesvědčily, dostala první dvě kila Belcanda Junior. S nedůvěrou si pytlík brala, očekávajíc "rýpání" v misce a průjmy a návrat " ke starým dobrým knedlíkům". Akorát to, že knedlíkovo-masovo-granulová dieta evidentně nesloužila účelu, zapůsobilo. Za tři dny byl pejsek bez průjmu, nábřeží města, kde se venčí, si ulevilo, protože to, co za filákem zůstávalo, šlo sebrat do sáčku, pejsek začal krásně nabírat svaly a na knedlíky se zapomnělo. Jakkoliv je paní majitelka "tvrdá", efekt viděla zcela jasně a myslím, že je za něj ráda. Až to tady bude číst, třeba mi dá za pravdu a filu si tady po čase prohlédnete v Referencích. Se sedmi letým pejskem musíme zacházet úměrně věku a také můžeme očekávat něco jiného, než u psa ve vývoji. Pohyblivý, spíše osvalený než oplácaný nebo hubený, lesklý a veselý pán v nejlepších letech....Maintenance bude dobrou volbou, vybrala bych Maintenance Normally Active, to můžeme ještě rok, dva, pak bude na čase uvažovat o něčem více zohledňujícím věk, například Lamasko sensitive. Lamasko Original nyní také můžete, je to tříproteinové holistické krmeníčko, jen musíte překousnout náhradní obal. Vy půjdete nakupovat předpokládám přímo do Opavy, tak to s panem inženýrem proberete.
kkkkkk se ptá
22. 11. 2007, 06:53

Dobrý den, tady bostonek krmený dosud Royal Caninem. Tak nám už přišly výsledky histologie.Nedopadlo to dobře, maligní nádor kůže - skvamocelulární karcinom.Pejsek je mladý,tak prý záleží na tom, jak brzy byl nádor odstraněn. Potřebuje vyčistit od škodlivin a posílit imunitní systém. Chtěla bych se zeptat, zda mu máme tedy dávat krmivo, které jste nám doporučila, nebo třeba míchat ještě s něčím.Např. borůvky.Něco co působí proti rakovině. Dále by mě zajímalo jestli jsou nějaké potravinové doplňky, které by pomohly. Byl nám doporučen produkt /www.akuna.cz / ALVEO.Jsme ochotni zkusit cokoliv co by mohlo pomoci. Pokouším se najít i nějakého léčitele.Nevzdáme to bez boje.Děkuji vám za odpověď a jakékoliv rady.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
22. 11. 2007, 04:53
Tak to je mi teda moc moc líto. Musím říci, že tím, jak jsem vychovaná klasickou medicínou, brání mi to hledat pomoc jinde, to neznamená, že bych ale sama ve vaší situaci nehledala. Hledala, asi bych se zaměřila na podporu imunity a tam upírala své naděje. Krmením si myslím, že pomoci nemůžeme víc, než že nebudeme organismus zatěžovat těžko stravitelnou stravou, vyloučíme chemii, dodáme enzymy a všechny vitamíny v aktivní formě. To jsme udělaly. Borůvky přímíchat k Fish Puppy můžeme. Máme i přípravek OSDS (Ocean Dietary Source System), bohatý na enzymy, které ve FirstMate jsou, je to myšleno pro pejsky, kteří jedí granule bez enzymů nebo jako doplněk tam, kde jsou zdravotní problémy. Máme CaniImmun na podporu imunity, buněčné i protilátkové, podstatou jsou beta-glukany z kvasinek, humánní medicína je též používá. Ale jestli je možné si od nich něco slibovat v případě maligního karcinomu, to si vůbec netroufám říci, to si jistě rozumíme. Tak držím palce, jak jsem psala minule, třeba je čas.
kkkkkk se ptá
22. 11. 2007, 06:50

Dobrý den, dolmlouvala jsem se s vámi na krmivu FirstMate pro naše chrtičky, které mají problémy se srstí. Chci se ještě zeptat, jestli mohu přidávat do krmiva kapsičku, holky jsou tak zvyklé na ovonění krmení.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
22. 11. 2007, 04:50

Kapsičce bych se vyhnula na sto honů, to totiž není maso, co si myslíte, masa tam je 4 gramy ve 100 gramech obsahu, 96 gramů je obarvené cosi z krmného obilí, bohaté na lepek....barvičky a chemické konzervanty, opravdu to nechte být. Jestli toto budete dávat, pak nemá smysl něco čekat o hypoalergenních granulí. Uvažte, že 100 gramů granulek obsahuje 165 gramů masa!!!  Aby byly holky v pořádku, je škoda každé granule, která padne vedle. Opravdu bych jim nedávala vůbec, cůbec nic jiného, ani piškot prosím vás. Správně má krmící proces vypadat tak, že přinesu misku a pes je na zadních nebo spořádaně sedí, to podle nátury majitele :-), vymydlí misku a je to. Nechceš? Tak si to zase odnesu. Nebojte, ještě žádný pes hlady dobrovolně neumřel.

kkkkkk se ptá
22. 11. 2007, 06:45

Dobrý den paní doktorko, před časem jsme spolu konzultovaly zdravotní problémy našeho křížence hovawarta a výběr nejlepšího krmiva, s čímž jste mi moc pomohla. Přivedla jste mě na to, že je možné, že to masivní vypadávání srsti způsobuje i porucha štítné žlázy, se kterou se léčí a užívá Euthyrox. Chtěla bych Vás touto cestou informovat, že jsme nechali udělat krevní testy na tu štítnou žlázu a představte si, že mu vyšly naprosto v normě, takže Euthyrox teď vůbec brát nemusí. Tudíž štítnou žlázou to vypadávání srsti tedy nebude. Ještě máme v plánu nechat udělat testy z kůže, jestli není nějaký problém tam, ale začínám si myslet, že mu ten "bezsrstý stav" snad vážně způsobila ta Purina P.P., kterou jsme krmili dříve. Teď už je asi 3 týden na FirstMate, na které jsme museli přejít hodně pomalu a opatrně, protože pejsa má citlivé zažívání. Doufám, že se ten problém časem zlepší i díky lepšímu krmení, ale moc ráda bych přišla na kloub tomu, co bylo tím skutečným důvodem Griffčova problému... Nevím, nakolik je to vůbec reálné. Dostali jsme nějaké šampony vyživující a odmašťující a v těch máme psa vykoupat cca každých 14 dní, aby se výživa dostala přímo do kůže a ještě navíc dostává v prášcích Fitmin na tu kůži a srst.... Tak jsem Vám jen chtěla napsat, jak na tom momentálně s pejskem jsme. Ještě je asi brzo, abychom mohli pozorovat nějaké zlepšení....

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
22. 11. 2007, 04:45

Dobrý den, nejprve bych zapochybovala o šampónu a výživě do kůže. Sama tomu tedy nevěřím, ale ty tisíce lidí, co si myslí,že si umyjí dvě minuty něčím hlavu, kde vlas jako takový je kromě cibulky mrtvá tkáń a kůže je poměrně dobře chráněna jako bariéra proti pronikání látek zvenčí, a budou mít krásné husté vlasy tomu věří.......Podle mě je to o výživě vlasové cibulky cévními kapilárami a tedy krví.....

K hormonům, nejsem endokrinolog, tak že jen tak mezi námi holkami - podle čeho se usoudilo, že je štítná žláza ok? pokud jen podle hormonů štítné žlázy v krvi, pak bych si já i manžel internista myslela, že beru-li Euthyrox  a léčba sedí, pak je hormonů akorát. To neznamená, že je ale produkuje štítná žláza...a je tedy v pořádku. U lidí by se dělal ultrazvuk a zkoumaly hormony hypofýzy, která řídí štítnou žlázu, další v řadě jsou radioizotopová vyšetření přístroji nukleární medicíny...Tak že bych to neviděla na tak jednoduchý závěr..ale možná, že se pletu.


Kosařová Věra se ptá
21. 11. 2007, 17:28

Dobrý den,jsem chovatelkou jorkšírských teriérů,chovem psů se zabývám již od 17 let.V poslední době mě strašně trápí problémy se svými psy, neustále trpí střevními problémy,opakujícími se průjmy a výkaly jsou obalené v hlenu, veterinář mi vždy z výtěrů zdělí, že tam jsou pomnožené bakterie a nasadí antibiotika, ale mě připadá, že je to stále dokola a dokola-dieta ,antibiotika.Nejdříve jsem krmila Royal canin a poslední rok krmím Purinou a podtatně se mým psů zhoršila i kvalita srsti. Svým psům bych snad koupila i modré z nebe, jen aby byli zdraví.Moc vás prosím o radu. S pozdravem Kosařová www.sweb.cz/novekasio

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
22. 11. 2007, 03:28
S paní chovatelkou jsme mluvily telefonem - pokusíme se šetrným způsobem přejít na čisté, nutričně bohaté krmivo, začneme Arden Grange Prestige, vysoký obsah masa, hypoalergenní složení, vysoká stravitelnost, absolutní absence nežádoucích látek, granulky drobné, výtažky z bylin a ovoce,  křehké, dobře se máčí a jsou velmi dobře přijímány i pejsky - nejedlíky. Vysadíme všechna dosavadní krmiva, uvaříme, lépe řečeno rozvaříme rýži, necháme vychladnout, do rýžové kaše namočíme granulky na cca 10-15 minut. Budeme krmit první den 5 gramů granulek na kilo váhy pejska a den, rozděleno do třech porcí a zbytek rýže, postupně budeme zvyšovat podíl granulek a ubírat rýži. Až budeme na plné dávce granulek, což u jorka bude ke 20ti gramům na kilogram a zažívání bude v pořádku, přidáme enzymatický prostředek firmy FIrstMate OSDS. Do té doby potřebujeme dostatek trpělivosti, klidu a pejskům nedáme vůbec, vůbec nic jiného.
Tereza Remišerová se ptá
20. 11. 2007, 21:24

Dobrý večer, mám 5-ti měsíční štěně maďarského krátkosrstého ohaře a ráda bych se s vámi poradila. Po opakovaných zánětech uší a častém drbáni jsem na vaši radu přešla z Eukanuby na First Mate Puppy Potato & Fish. Pejsek je spokojený, granulky mu moc chutnají a vypadá to, že problémy s jeho ušima ustupují. Měla jsem však možnost porovnání mého pejska s jeho sourozencem a zjistila jsem, že můj brouček je poněkud mohutnější a oplácanější. Přestože denně tráví 2,5 - 3 hodiny aktivně venku, o víkendech i více, váží zhruba 22 - 23 kg a měří asi 59 cm. Dostává 3x denně porci 150g granulí a pokud dostane odměnu, snažím se to prozatím řešit opět granulkami. Zajímalo by mě, zda krmivo dávkuji správně a zda jsou pro něj v jeho věku vybrané granulky stále nejvhodnější, či zda je lepší výměna za jiný druh? Děkuji a přeji pěkný večer, Tereza.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
21. 11. 2007, 07:24

Takto mi přijde, že je pejsek i dost vysoký, tedy jak píšte, asi bude i mohutnější. Má být po kom? Dávka je v předpokládaných mezích, štěňátka rostou tak jako děti, chvíli jsou baculatější, chvíli vytáhlejší. Nicméně pokud jste porovnála s ostatními a máte tento dojem, že co je moc, je moc, buď bych o něco snížila dávku, řekněme na 400 g na den včetně odměn, nebo bych mu Fish Puppy začala míchat buď s Fish Original 23/10 či Lamb Potato Rice 23/10 v poměru 2 díly Fish Puppy a 1 díl "dietního" krmení.  Pokud už dokrmujete, pak by bylo možné i nahradit zcela Fish Puppy formulí Chicken with Blueberries.  Časem jako volba přibude i Lamasko Sensitive. Jinak jsem ráda, jestli ouška dávají pokoj. Kéž by to vydrželo a znamenalo to, že máte zdravého pejska, který jen neumí unést nezdravé krmení.

Martina Sokolová se ptá
20. 11. 2007, 13:32

Dobrý den, již skoro rok krmím svého nyní již tříletého hovawarta FM. Střídám borůvky, Lamb Potato a Potato Fish original. Nyní mě však překvapila krmná dávka uvedená u krmiva Lamb Potato. Můj pes váží 43 kg a myslím, že jeho zátěž je nízká: o víkendu cvičení - poslušnost, obrany,stopa a ve všední den jdeme nyní, když je tma tak na hodinovou procházku + nějaké blbnutí s míčkem atak. a v létě má zátěž o něco větší občas ho vezmu na kolo na brusle a plavat atd. Dle tabulky by při nízké zátěži měl sníst 455 g (takže to je teď) a při zvýšené což je v létě 520 g, ale on zbaští min. tak 750 g + nějaké pamlsky což je výrazně více a rozhodně není tlustý - 43 kg pro hovawarta výšky 68 cm je optimum. Mám ho krmit méně? Ten velký rozdíl mě velice překvapuje. Krmím dvakrát denně ráno a večer. Dala jsem mu předepsanou dávku a ještě koukal co by snědl. Děkuji moc za odpověď.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
20. 11. 2007, 11:32
Dávky na obalech jsou vždy orientační, individuálně jsou proměnlivé v důsledku nejen zátěže, ustájení, ale také genetické výbavy, metabolismu...Myslím, že 15 gramů/kg váhy je taková zlatá střední cesta, tak že tak jsem vám to chtěla napsat, ještě jsem se šla podívat na pytel Lamb Potato, 45kg pes = 650 gramů. 15x45 = 645. Tak že se tak moc já a pytel nelišíme. Pora´dte, kde jste se dívala, třeba tam máme chybu. Hovawärt není pes, který by patřil k flegmatickým povalečům, očekávala bych, že může potřebovat opravdu i více, než těch 15 gramů na kilogram. Moje fena boxera je hodně aktivní, odhaduji denní pohyb tak ke 30 km, protože já ujdu přes deset a ona navolno cválá a cválá :-). Ještě si hraje na zahradě s tvrdým míčem, s bráchou šeltičákem a doprovází mne za prací, kde si často hraje s pejsky. Váží 29 kilo v 16ti měsících a při 59 cm v kohoutku,  je rozhodně štíhlá a zbaští 550 gramů Lamb Potato míchaného tu s borůvkami, tu s rybou pro velká plemena. Kalorická hodnota ultraprémií je skoro o tisíc kcal nižší na kile, než u třeba Maintenance, v ultra je nižší obsah škrobů a ve srovnání s Maintenance jsou Lamb Potato i Original i méně tučné a mají méně bílkovin. Pokud byste chtěla krmivo, kde budete spíše dávkovat 10 gramů na kilo váhy, pak doporučuji FirstMate Maintenance Normal Activ. Kaloričtější (to ale neznamená, že nutričně více hodnotné, je to na stejno) je í Arden Grange a Belcando.
Markéta Rezková se ptá
20. 11. 2007, 10:46

Dobrý den paní doktorko, nemáme s naším pejskem žádný problém, ale chtěla jsem se zeptat, kde se dá sehnat konzervované krmivo od firmy Belcando? Krmíne granulemi FirstMate. Chtěli by jsme něco pro našeho pejska na přilepšenou nebo myslíte, že nemá cenu něco takového pejskovi dávat? Děkuji za Vaši odpověď S pozdravem Rezková

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
20. 11. 2007, 08:46
Velkému pejskovi pro chuť klidně konzervu přijdejte, jedna vám vydrží na tři dny :-), nemělo by toho masa přidaného být víc, jak 20% krmné dávky, konzervy Belcando 98% masa jsou skladem, objednat si je můžete rovnou zde mailem nebo telefonam na firmě STAZ nebo u svého prodejce. Rovněž jsou k dispozici holisitcké konzervy na bázi lososa a bažanta od firmy OmniPro.