Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 126/132)

Renata Jirčíková se ptá
11. 9. 2007, 22:17

Dobrý den - máme 4 měsíční štěně Moskevského strážního psa. Prosím o doporučení jaké granule,aby pěkně a zdravě rostl ve statného psa. Je vybíravý a nechce moc žrát (tedy kromě tvarohu, pribiňáku apod)-zkoušeli jsme Trainer maxi baby,FirstMate Lamb, Rice & Large Breed Puppy ale žádný velký zájem. Děkuji

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
12. 9. 2007, 08:17
Dobrý den, když napíšete, že Váš pes nechce moc žrát, kromě Pribiňáku, znamená to, že se rozhodl zemřít hlady. usmíváme se tomu asi teď spolu, viďte. Kolikrát denně, co dostává do misky, kolik váží, jak byl krmen u chovatele? Pojďme to vyřešit, ať vám doma nevyroste ruský toy :-). Podívejte se o pár dotazů v poradně zpět, pes se musí naučit, že nikoliv on vás odměńuje tím, že žere, ale vy odměńujete jeho, protože jste se rozholi mu "milostivě dát kus jídla". Jsem již stále na Internetu, tak že i Vám k dispozici. Už se mi to rodí v hlavě, jak ho přesvědčíme, chlupáče.
Michaela Mlčochová se ptá
11. 9. 2007, 08:54

Dobrý den, nedávno jsem na závodech agility viděla reklamu na vaši firmu a tak jsem se hned koukla na internetové stránky, které měli hodně zaujaly. Velice mě zaujalo to, že vaše krmivo je schopno ve své podstatě fungovat jako prevence nebo dokonce i lék na některé nemoci u psů. Měly jsme doma pejska - shitzu který trpěl demodikózou kvůli které jsme ho nakonec museli nechat utratit a tady čtu, že i na tuto nemoc je určeno vaše krmivo. V současné době máme doma 6-ti měsíční fenku border kolie, se kterou se chceme účastnit jak výstav, tak se hlavně chceme věnovat aktivně závodům agility tak bych chtěla poradit jaké krmivo z vašich řad by bylo pro ni vhodné jak teď pro štěně tak i v dospělosti. V současné době je krmena Purinou Proplan, ale mám pocit, že vaše krmivo by jí mohlo dát více prevence proti různým nemocem, Purina je teď jedno z nejvíce reklamovaných krmiv, takže člověk dá spíše na hezkou reklamu v televizi, ale nepřemýší až tak dalece o dalších důležitětších informacích. Děkuji Vám předem za odpověď. Michaela Mlčochová

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
11. 9. 2007, 06:54
Dobrý den, omlouvám se za prodlevu s odpovědí, byla jsem mimo ČR. děkuji Vám za Váš přístup, nejlépe je pokud člověk pochopí, že rozhodovat se musí sám a lépe s pomocí rozumu než emocí, to platí nejen pro krmení, že. Pro vaši fenku bych vybrala od FirstMate Fish Potato Puppy pro toto věkové období, dál pak bychom Vás naučili třeba i  míchat krmivo tak,  abyste uměla reagovat na momentální potřeby psa sportovce. Máme v sortimentu nově britské hypoalrgenní krmivo Arden Grange, které má laťku v zásadních parametrech stejně jako všechna naše ostatní krmiva, je navíc poměrně vysoko kaloricky "posazené", například disponuje jehněčí verzí pro dospělé, která má kalorií a tuku dostatek i pro sportovce, což u jehněčích verzí nebývá. Na tomto krmivu odchoval nyní svůj vrh borderek Petr Noga, trenér a rozhodčí agility, je s krmivem velmi spokojen a určitě by vám rád poskytl osobní zkušenosti, jste na jedné lodi :-). Kontakt na něj najdete zde, horní lišta, je i prodejcem. Podívejte se na www.ardengrange.cz, profi stránky chystáme, výrobce má koncovku .com. Leták vám posílám mailem, pro vaši holčičku by v tuto chvíli bylo vhodné Puppy/Junior světle modrý pytel, pro štěňata malých a středních plemen, kuře, sleď.
Iveta Urbaniecová se ptá
10. 9. 2007, 17:00

Dobrý den, mám anglického kokršpaněla,stáří 5-let.Poslední rok se trápíme s pokožkou a srstí.Pejsek se neustále škrábe ve dne v noci.Když jsme byli u lékaře,přišel pouze na výskyt všenek,které jsme léčbou zlikvidovali,ale problém u pejska i nadále přetrvává.Krmila jsem do půl roku Eucanubou a dále pokračujeme K-9,myslíte si,že by pomohla změna krmiva?A kdybych chtěla přejít na FirstMate,které by jste mi doporučila?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
11. 9. 2007, 03:00
Dobrý den, omlouvám se za prodlevu způsobenou dovolenou. U pejsků s kožními problémy máme výborné zkušenosti s Firstmate Lamb Potato and Rice, je to formule vhodná jak k přechodu na krmivo, tak pro vašeho kokra vzhledem k věku a velikosti psa. Nyní jsme dovezli další hypoalergenní krmivo z Británie, podívejkte se na www.ardengrange.cz, profi stránky chystáme, stránky výrobce mají koncovku .com. I od této značky byste mohla vybírat, je psy velmi dobře přijímáno, zkušenosti máme tedy jen krátkodobé, s FirstMate a kožními problémy přece jen dlouhodobé a přesvědčivé.
karla se ptá
7. 9. 2007, 06:00

Vážená paní doktorko Dostala jsem ročního labradora.Jelikož bych mu chtěla dávat kvalitní výživu,začala jsem pátrat na internetu.Abych pravdu řekla,nejsem o nic moudřejší.Každá firma prezentuje právě to své,jako kvalitní,špičkové. Až jsem se dnes dostala na Vaše stránky 4 tlapky.A tak jsem Vás chtěla požádat o radu-který druh granulí opravdu kvalitních,bez barviv a s minimem konzervantů byste mně doporučila.A jakým krmivem krmíte svého pejska/pejsky/ Vy. Já zatím dávám jen vařené kuřecí s rýží a trochou mrkve-než objevím právě ty kvalitní granule.Je mi známo,že tato vařená strava postrádá různé výživové doplňky pro správný kosterní a kloubní vývin. Také jsem se dočetla,že není správné,snad až přímo škodlivé,kombinovat vařenou stravu/např.večer/a granule/ráno/.Je to pravda?.Krmení pouze granulemi mně připadá jednotvárné.Ráda bych mu občas něčím z domácí kuchyně přilepšila.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
7. 9. 2007, 04:00
Dobré rán,  děkuju Vám za důvěru. Těší mě, že se snažíte se zorientovat v krmivech a udělat tak pro svého pejska hodně podstatného pro jeho spokojený, plnohodnotný a dlouhý život. Vaření doma Vám okomentuju na konci dopisu, zkopíruji Vám, co mám sepsáno. Kombinovat granule a vařené je považováno ne za moc šťastné, pes to špatně tráví, dávka není kompletní. Pokud si člověk říká, koupím levné granule a dorazím to masem, je to špatně, proč do psa cpát špinavé suroviny, třeba s barvivem a konzervantem, ani minerály, které jsou ve všech granulích pořád lépe vyvážené, než v doma vařeném, pak nejsou v potřebné dávce. Pokud si řeknu, že koupím kvalitní granule, pak je škoda každé granule, co padne vedle. Kvalitní neznamená drahé. Podívejte, mohu si koupit 15ti kilový pytel bez chemie, bez barviv, z kvalitních a čistých surovin a miska takového krmiva pro labradora o váze 400 gramů granulí bude obsahovat 600 gramů masa (je to tak možné, výrobce použije sušené maso (nebo masovou moučku, to je prakticky stejné), umí tak dát do sta gramů granulí třeba 35 gramů této suché suroviny (což = 150 gramů čerstvého masa původně a toto máme my ve všech našich krmivech) a zbude dostatek místa na rýži, tuky, zeleninu, vitamíny. Nebo použije čerstvé maso, kterého tam technologicky umí dát maximálně 25 gramů na deset deka granulí, výsledně v té zmíněné misce je tedy 100 gramů masa. Tedy šestina toho, co dokáží ta "masová" krmiva. A nebo tam dá méně a vy tak psovi dáte na den 60 gramů masa. A to vše vám píšu proto, že krmivo, kde tedy denní dávka masa je 60 gramů, může stát 2000,- Kč za 15 kilo a může být chemicky konzervováno potenciálně rakovinotvornými látkami. 15 kilo našeho Belcanda stojí řádově polovinu a masa v denní dávce je desetinásobek, žádná chemie....Krmiva se zkrátka dělí na poctivá a ty méně poctivá, jako auta, salámy, jogurty a boty.....Myslím, že právě Belcando by bylo dobrou volbou pro vašeho labíka, zvláš´t, pokud je zvyklý na vařené. Vybrala bych mu zřejmě Lamb and rice, jehněčí formuli a několik dnů přimíchávala granule po částech do vařené stravy. Postupně víc a víc. Nakonec byste měla krmit asi 180 gramů granulek dvakrát denně, podle váhy a aktivity psa.  Stejně dobrá volba by bylo krmivo Arden Grange, je o něco kvalitativně výš, než je Belcando, je bez pšenice a s vysokým obsahem kloubní výživy, masa má stejně. Tam bych vybírala formuli Adult Large Breed.FirstMate je krmivo výjimečné svojí technologií, pro pejska, který je krmen vařeným a střídal nedávno různé granule bych ale s ním nezačínala, aby přechod na plnou dávku granulí byl pro pejska snazší.

Podívejte se tedy i na www.belcando.cz, www.ardengrange.cz.  Pokud byste se pro nějaké krmivo rozhodovala, samozřejmě vám rádi dál budeme radit, odjíždím dnes na týden mimo domov, obracejte se prosím tedy v příštím týdnu případně na pana Ing. Steina, stein@iol.cz.

Ještě tedy komentář k přípravě doma vařené stravy:

1.Tradiční, doma vařená strava

-         nutnost podrobných znalostí a značná investice časová i finanční, aby výsledkem byla krmná dávka pokrývající všechny potřeby organismu (běžně připravená – třetinou příloha,maso a zelenina – nerovnováha v obsahu bílkovin, tuků a sacharidů jako základních živin, vápníku, fosforu a dalších minerálů, stejně jako vitamínů a některých dalších látek  - jak se o tom přesvědčí ti, kteří mají doma psa, kterému vaří a jiného, kterého krmí kvalitními granulemi – rozdíl bývá patrný  na první pohled především na kvalitě srsti , kostry a osvalení)

-         málo pravděpodobné užití  doplňkových surovin přibližujících stravu stravě přírodní – bobuloviny, byliny, korýši, chrupavky bohaté na komplex látek prospěšných kloubům, bakterie přátelské zažívacímu traktu – probiotika

-         var 100st. – špičkové technologie méně než 90st. (jednoduché + 240st), šetrnější ke vstupním surovinám, možnost zpracovat „netradičně“ např. zdroje škrobů – vařená rýže versus želatinizovaná celá obilná zrna, doma vařené brambory versus želatinizované – škrob pohotově dostupný, lehce stravitelný, technologie vakuového vstřikování enzymů, minerálů a vitamínů do granulí  navíc umožňuje  tyto látky zachovat ve funkční podobě, řada z nich ničena již pouhými 40ti stupni

-         objemná krmná dávka, ve srovnávacích studiích prokázána jasná souvislost s torzí žaludku – granule, které sají vodu – bobtnají v žaludku nebo je namáčíme před podáním – totéž, existují však technologie, které bobtnání minimalizují a dostaneme se k nim

  Povšimněte si, že zmiňuji už na tomto místě granulovanou stravu, která může předčít stravu doma připravenou a to i tu připravenou s maximálním úsilím. Ovšem – jsou granule a granule a jen ty nejlepší jsou tím, co hledáme, chceme-li udělat maximum pro svého psa.   Nekvalitní granule mají oproti doma vařené stravě snad jedinou přednost a to je pravděpodobně vyvážený poměr vápníku a fosforu daný zákonem. Už není dáno zákonem, zda jde o vápník ve vstřebatelné formě, není dáno, z čeho mají být bílkoviny  - zda z masa a jakého  nebo zda z obilovin nebo luštěnin, jsou povolena barviva, chemické konzervanty. Špatné granule jsou prostě špatné, ale my se naučíme, jak se jim vyhnout, jak  poznat ty  nejlepší a využít jejich nesporný přínos pro naše psy.

Pokud se rozhodnete pro doma vařenou stravu, vybavte se potřebnými znalostmi a opravdu si dejte potřebnou práci s přípravou krmné dávky. Nemusí být pestrá den ode dne jinak, ale měli byste dbát na určitou pestrost v průběhu týdne. Nezapomeňte na multivitamínový prostředek s obsahem vápníku, podle uvážení na doplněk výživy pro klouby, ve vámi připravené krmné dávce bude těchto látek málo, uvažte, že například z čisté kuřecí chrupavky je vstřebatelnost těchto látek pouhých 8%, zatím co z přípravků kloubní výživy 46 % a více. Vycházejte z těchto hodnot základních živin:

2-3-4-6-8 gramů bílkovin na kilo váhy…obří, velký,středně velký, malý pes a štěně

1,5-2 ….3-4 gramy tuku na kilo váhy, nejlépe živočišného, olej pes nevyužije více než energeticky a poznáte to na srsti – dospělý…štěně, s aktivitou a zátěží potřeba roste

150…400 mg vápníku na kilo dospělý…štěně

energie 4300kj……9000 kj5tikilové štěně 3-4 měsíce……dospělý 40ti kilový pes bez zátěže

Pro 40ti kilového dopělého psa s běžnou aktivitou by denní dávka měla být tvořena cca:

Minim.700 g masa, převážně svalovina, tučnější, vnitřnosti pouze kvalitní – dršťky, játra,srdce a max. do 20% denní dávky masa

Tuku (počítejte včetně masa) asi 6 polévkových lžic

300 gramů rýže v suchém stavu – uvařit, střídat s celozrnnými obilovinami – oves, pohanka, amaranth, jáhly, vyhnout se těstovinám a krmným vůbec

600 gramů zelenina a ovoce, větší část lehce podušená

Pro pestrost můžete vybírat ze surovin, které používají výrobci, kteří tvoří špičku kvality na trhu s granulemi:

Bramborové vločky, tapioka, dýňová  a jiná semínka, moučka z alfaalfy,  klíčky, inulin, jogurt nebo  sušené fermentační produkty Enterococcus faecium  a Lactobacillus acidophillus, kvasnice, jablka, karotka, hrášek, cottage sýr, slepičí vejce, kachní, bažantí a křepelčí vejce i se skořápkou – vařené, nikdy ne syrové,  mleté  kuřecí kosti, drcené vlašské ořechy, brokolice, hlávkový salát, rajčata, špenát, mořská řasa kelpa, petržel, med, borůvky, brusinky,  extrakt ze semínek grapefruitů (dá se koupit v lékárně),  rozmarýn,šalvěj, česnek

Velmi prospěšné je obohacování stravy prostředkem s aktivními enzymy

Hezký den, Karla Dvořáková
Štˇovíčková se ptá
6. 9. 2007, 17:05

Dobrý den. Máme v domácnosti dva pejsky pitbultériera a kavalíra king charlis spanela.Po celou dobu co je máme tak jim podávame PEDIGRIE.Před nedávnem jsme ,ale slyšeli,že PEDIGRIE je nejhorší krmivo pro psi.Prý obsahuje samou soju a sůl.Proto bych chtěla doporučit,která potava je pro mé mazlíčky ta nejlepší. Děkuji. Budu čekat na vaší odpověd

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
7. 9. 2007, 03:05
Dobrý den, není jedno krmení to nejlepší, ale nejlepší je celá skupina krmiv, které psa nakrmí tak, jak potřebuje. Tedy obsahuji laicky řečeno to, co bychom psovi dali do misky, kdybychom mu chtěli co nejlépe doma uvařit a kombinují to s technologickými možnostmi, které my doma ani nemáme. Třeba teplotu zpracování, která je nižší, než bod varu a mnoho dalšího. Jestliže budu chtít nakrmit pitbula jako psa, pak mu dám do misky řekněme 350 gramů masa jako základ. V našich krmivech je 150 gramů masa ve 100 gramech granulí, tedy dávka kolem 250 ti gramů, která je pro dvacetikilového dopělého psa adekvátní toto maso obsahuje. Žádnou chemii, soju, jen potravinářskou kvalitu surovin. Ve vaší misce je v současné době (pokud dáte 250 gramů granulí, jako že asi dáte víc, protože by to psovi nestačilo) 10 gramů masa!!!!! Plus sedm duhů barviv, aby obilí vypadalo jako kuřecí nebo hovězí maso. Plus kontervanty, které jsou potenciálními kancerogeny. Nelze to bohužel říci jinak, vycházím z etikety krmiva.
Gabriela mošovská se ptá
5. 9. 2007, 13:16

Dobrý den, obracím se na vás z dotazem a z žádostí o radu, které krmivo vybrat. Mám 5,5 měsíců starou fenku Amerického staforda. Fenka má od odběru zánět kůže, v současné chvíli je již měsíc a půl na antibiotikách ENROXIL 150mg. Vím že Firstmate má řadu krmiv pro psy s kožními obntížemi, ale ráda bych se poradila co zvolit, popřípadě zdali je na Kladensku prodejce tohoto krmiva. Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Gabriela Mošovská

Ing. Gerhard Stein odpovídá
5. 9. 2007, 11:16
Dobrý den, odpovídám Vám za Ing. Steina, který je zaneprázdněn, budeme s ním vaši fenku konzultovat, jak budeme postupně komunikovat. Ještě se vám omlouvám za prodlevu, byla jsem mimo ČR. Ještě bychom potřebovali vědět, čím byla a je fena krmena, jak krmíte - kolikrát denně, co přidáváte, zda má nějaké obtíže ze strany zažívání, jaká je její výživová kondice, kolik váží. Vybereme hypoalergenní krmivo jí na míru, bude to o vysoké nutriční hodnotě, potravinářské čistotě a od výrobců, kteří jasně deklarují co a kolik do svého krmiva dávají a jak to zpracovávají. Na výběr máme více značek, specializujeme se na tento sortiment, už kvůli svým psům :-). Jsem již celý den na mailu, tak že odpovím obratem, dodávku krmiva standardně zajišťujeme za podmínek pro vás příjemných buď kurýrní službou, nebo prostřednictvím regionálních prodejců, to se domluvíme konkrétně.
Havlínová Draha se ptá
5. 9. 2007, 11:19

Radili.Já si totiž nevím rady.Dostává jen granule.I děti tvrdí,že ji ničím nepřikrmují.FM Fish Potato Puppy nechtěla žrát a navíc se začala strašně škrábat a kousala si nožky.Dala jsem na radu veterinářky změnit krmivo.Radila nám sice Eukanubu, ale dostala jsem od kamarádky vzorek Eagle pack. Ten jí zachutnal. A nyní se jí udělaly na předních nožkách vyrážky, škrábe se a má zduřelé prsní žlázy.A každý radí něco jiného.Veterinářka opět změnu granulí, prý štěněčí nejsou vhodné. Tak jsem z toho neštastná,nechci z ní mít pokusného králíka.Granulí už máme jen zbytek, tak jsem doufala, že mi poradíte, co zkusit dál.Chtěla bych něco od vás,třeba mi poradíte, čím krmí jorkšíry a co jim chutná a po čem bude prospívat.Je mi trapné vás pořád obtěžovat, ale nemám se kam obrátit. Děkuji.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
5. 9. 2007, 09:19

Vůbec to prosím nevnímejte, jako že jsem strohá, protože jsem naladěná nějak negativně. Někdy je trošku chvat. Bude to zřejmě s vaší fenkou trošku komplikované a nebude zbytí, než jít cestou pokusů. To neznamená pseudopokusů. Podívám se na složení vašeho dosavadního krmiva a zkusíme něco vymyslet. Vy mi prosím zatím napište, zda už hárala, zda dostává nějaké léky, jak často ji koupete a v čem, kolikrát denně dostává jíst a kolik, kolik váží, zda se škrábe tak, že ji to v noci budí.... Jak dlouho jste ze vzorku krmili, byla na něm doba expirace a nedostala jste ho již delší dobu otevřený? Myslím na vás a doufám, že něco vymyslíme.

Havlínová Draha se ptá
5. 9. 2007, 09:28

Mám roční jorkšírku. Krmím Eagle Pack Puppy small medium breed. Fenka má dost zduřelé žlázy. Nemůže to být způsobeno štěněčím krmivem? Je krmivo kvalitou srovnatelné s Firstmate a které krmivo byste mi poradila z vaší nabídky? Mockrát děkuji za radu.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
5. 9. 2007, 07:28
Dobrý den, už jsme se radily vícekrát, viďte. Jaké žlázy máte na mysli prosím? Eagle Pack  by měl být krmivem bezproblémovým. Od nás můžete například  FirstMate Fish potato Puppy,.Chicken with Blueberries, Arden Grange Puppy, Prestige...vše dokonale hypoalergenní, s bohatým obsahem masa, bez rostlinných olejů, v potravinářské čistotě. Dostává fenka něco jiného, než granule?
Klára Žáková se ptá
4. 9. 2007, 17:28

Dobrý den,chci se zeptat které krmení Firstmate superpremium mám vybrat pro mého středního pudla,4 roky,denně pracuje(aglity,sportovní kynologie,coursing,frisbee),ale zároven HODNĚ trpí na průjmy. Děkuji za odpověd. Žáková

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
5. 9. 2007, 03:28
Dobrý den, čím jste pejska kdy krmili, v jakém režimu, co dostává mimo granule, má nějaké další problémy, jakou má barvu srsti prosím?
Marcela Vinšová se ptá
2. 9. 2007, 21:04

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, které granule by byly vhodné pro naší fenku 2 roky, která má nemocnou štítnu žlázu, je alergická na soju,hov.maso a tresku. Největší její problém je však její nesnesitelný zápach ( jako zapařené nohy), který nejde odstranit ani vykoupáním. Někdy se ji tvoří hnisavé boule,srst ji v tom místě pak vypadává ve slepencích. Myslíme si, že je to stravou, protože někdy smrdí stejně jako granule, které ji začneme podávat.Vyzkoušeli jsme již několik hypoalergenních diet, ale nic 100% nezabírá. Děkuji

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
3. 9. 2007, 07:04

Co je vaše fenka za plemeno, má zvýšenou nebo sníženou činnost štítné žlázy? Předpokládám sníženou v důsledku chronického zánětu, užívá třeba Euthyrox? Čím konkrétně jste ji krmili dosud, má trávicí obtíže? Co dostává mimo granulí? Doufám, že jí pomůžeme!!!!!! Třeba ne úplně, ale zlepšit stav bychom měli umět, pokud budete chtít, klidně i zatelefonujte, 604 559 407.

Pužmanová se ptá
30. 8. 2007, 21:32

Dobrý den, potřebovala bych vědět obsah sacharidů buď v procentech, nebo gramech na kg v krmivu First Mate ferret feed. Děkuji Pužmanová

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
31. 8. 2007, 07:32
Dobrý den, pokusím se vám údaj získat, omlouvám se za zpoždění.
Jaroslava Popková se ptá
29. 8. 2007, 12:01

Dobrý den, tak jsem tady ještě jednou. Neuspěla jsem u našeho "dvorního dodavatele granulí" ani s FirstMate ani s EaglePack. Mrzí mne to, protože ceny u něj jsou o dost nižší než u jiných dodavatelů. A mezi vašimi distributory není nic nadosah - jsme mezi Havl. Brodem, Humpolcem a Ledčí nad Sázavou. Nevíte, jestli tady někdo FirstMate nebere? Mohla byste případně poradit, který internetový obchod by byl nejlepší co se týká cen a dopravy? Je mi jasné, že každý na tom musí vydělat, ale přece jen, počítáme každou korunku a psi se u nás mají rozhodně líp než ten lidský zbytek smečky (máme ještě 4letou choďandu na Acaně). V tom americkém testu vyšla docela dobře Acana puppy pro velká plemena, tak o ní taky trochu přemýšlím. Znovu jsem luštila složení Hills - není tam složení anglicky, ale jen německy, překlad do ČJ tam je: min.kuře 30%,min.kuře a krůta směs 45% Mletá kukuřice,kuřecí a krůtí moučka,kukuřičná mouka,vnitřnosti,sušená řepa,živočišný tuk,rybí tuk,vaječná hmota sušená,lněné semeno,citran draselný,sůl,ovesná vláknina,chlorid draselný,L-tryptofan Protein 29%,Tuk 13%, Vláknina 2,7%, Popel 5,8%, Vlhkost 7,5%, Vápník 1,02%, Fosfor 0,79%, Sodík 0,46%, Draslík 0,74% vyrobeno v Holandsku Úplně dole (skoro zespoda) je drobným písmem napsáno granulát s kuřetem. To mě dostalo. Ale u ostatních překladů to není. Nevím nakolik věřit překladu, protože při pokusu o přeložení z NJ jsou vnitřnosti bílkovinný hydrolyzát a ještě něco kolem té kukuřice bylo jinak. Ostatní krmiva jsem našla jen na internetu. Protože dcera studuje veterinu, tak prý by na Hills měla slevu, tak jsem ještě hledala mezi veterinárními dietami, jestli by to nebylo lepší. Ale tam je všechno v AJ a jediné co by snad bylo použitelné je Hills I/D - mimo jiné i pro rostoucí štěňata. http://www.hillspet.com/zSkin_2/products/product_details.jsp?PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524441760640&FOLDER%3C%3Efolder_id=2534374302024497&bmUID=1157101298184 Složení: Ground Whole Grain Corn, Brewers Rice, Dried Egg Product, Chicken By-Product Meal, Corn Gluten Meal, Pork Fat (preserved with mixed tocopherols and citric acid), Soy Fiber, Dicalcium Phosphate, Chicken Liver Flavor, Iodized Salt, Potassium Citrate, Choline Chloride, Calcium Carbonate, Potassium Chloride, Soybean Oil, vitamins (Vitamin E Supplement, Niacin, Thiamine Mononitrate, Vitamin A Supplement, Calcium Pantothenate, Biotin, Vitamin B12 Supplement, Pyridoxine Hydrochloride, Riboflavin, Folic Acid, Vitamin D3 Supplement), Taurine, minerals (Ferrous Sulfate, Zinc Oxide, Copper Sulfate, Manganous Oxide, Calcium Iodate, Sodium Selenite), Ethoxyquin (a preservative). Ten EaglePack se mi porovnáním složení zdá horší než FirstMate. Eagle Pack PUPPY 28/17 100% kompletní a vyvážená potrava, speciálně vyrobená pro štěňata malých plemen od odstavu do dospělosti (8 měsíců) a štěňata středních plemen od odstavu do 4 měsíců. Složení: drůbeží maso a moučka, mletá kukuřice, pivovarská rýže, sušené řepné řízky, živočišný tuk (konzervovaný vit.E, C a extraktem z rozmarýnu), masová moučka, jehněčí maso a moučka, rybí moučka, sušené pivovarské kvasnice, mouka z pšeničných klíčků, vejce, extrakt z juky schidigera, DL metionin, vit. A, D3, E, B2, B12, kyselina pantotenová, niacin, cholin chlorid, vit. B6, B1, kyselina listová, kyselina askorbová, biotin, inositol, dehydrovaná mořská řasa, oxid zinečnatý, síran železnatý, oxid manganatý, síran měďnatý, dusičnan kobaltnatý, jodičnan vápenatý, seleničitan sodný, lactobacilus acidophilus. Garantovaná analýza: N-látky min. 280g/kg, tuk min. 170g/kg, vláknina max.35g/kg, popel max.7,2%, vlhkost max.10%, vápník min.1,6%, fosfor min.1,1%, vit.A 22 000 MJ/kg, vit.D3 2 000 MJ/kg, vit.E 175 MJ/kg. Eagle Pack PUPPY LARGE & GIANT BREED 23/12 Složení: Jehněčí maso a moučka, hnědá rýže mletá, kukuřice mletá, ovesná mouka, kuřecí maso a moučka, řepné řízky sušené, kuřecí tuk (konzervovaný vit.E, C a extraktem z rozmarýnu ), mouka z kukuřičných klíčků, pivovarské kvasnice sušené, rybí moučka, lněné semeno, vejce sušená, sůl, chlorid draselný, extrakt z kořene čekanky, glukosamin hydrochlorid, beta karoten, DL-metionin, vit. A,D3, E, B1,B2, B6, B12, pantotenan vápenatý, niacinamid, cholinchlorid, kyselina listová, kyselina askorbová, biotin, inositol, dehydrovaná hnědá mořská řasa, oxid zinečnatý, síran železnatý heptahydrát, oxid manganatý, síran měďnatý pentahydrát, dusičnan kobaltnatý hexahydrát, jodičnan vápenatý, seleničitan sodný, extrakt z juky schidigera, probiotika, trávicí enzymy. Garantovaná anlýza krmiva v kg: Vlhkost 10% Popel 70g Vitamín A 28137 m.j. Dusíkaté látky 230g Vápník 15g Vitamín D3 1046m.j. Tuk 150g Fosfor 8,5g Vitamín E (alfakoferol) 125 m.j. Vláknina 36g Měď 15 mg (CuSO4.5H2O) Glukosamin hydrochlorid 80g/kg Omega 6 2,96% Omega 3 0,47% Omlouvám se za sáhodlouhý dotaz, ale budu ráda za nějaké podrobnější vysvětlení, co kde chybí nebo přebývá, nebo kde dodavatel uvádí nesmysly. Znovu strašně moc děkuji za Vši ochotu a doufám, že se mi podaří sehnat slušného dodavatele FirstMate, protože zatím se mi opravdu jeví jako nejlepší, i přes dost vysokou cenu a nezlobte se na mne, logického červíka pochybností, že si své nebudete hanět, prostě po přečtení Vašich článků mi připadáte fajn a férová. Přeju Vám hodně štěstí a stále spokojené zákazníky lidské i psí. Jarka Popková

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
29. 8. 2007, 10:01
Už jsem vám psala domů, jak moc si vážím vašeho přístupu. Shrnu tedy:  u některých zanček  bych si nevybrala tedy ani ň, ani v případě, že by můj pes měl opravdu nějakou chorobu. Když vím, že fena málem umřela na nedostatek živin při chronickém zánětu slinivky (v pravidelné péči lékaře a živená postupně všemi veterinárními dietami), je to pro mě memento a jasný důkaz, že jsme blíže pravdě než někteří druzí. Vařili, nepomáhalo to, snesla už jen samotnou rýži do žaludku, průjem byl po všem. Nyní je na plné dávce Lamb Potato, cvičí záchranařinu jako kdysi a nabrala svaly. Pitbulinka. Jestliže některá firma dělá pseudopokusy, co psi vydrží a při čem vypadají "skvěle", aby je to stálo minimum a vydělali maximum, násilně jim sondou do žaludku lijí rostlinné tuky a hledají, který za pár peněz udělá lesklou srst, aby nemuseli použít kuřecí tuk, který je násobně dražší, než kokosový sajrajt.....Chovatelům se to pak prezentuje jako "naše výzkumné středisko pro zkoumání profesionální výživy pro vaše miláčky". Toto dělají ty nej... "ryby". Pak jsou ti, co jsou slušnější, nicméně do pytle nedávají to, co o sobě píšou. Kdyby dávali, musli by ti psi vypadat lépe, nemohlo by docházet k tomu, že deset let je to krmení fajn a najednou ne. Vadí mi, když "kanadské krmivo" vyrobené z nejlepších kanadských surovin se vyrábí tady kousek. Myslíte, že vozí ty kanadské surovin do EU?V Boleslavi jsem pochválila u jednoho stánku graficky pěkné obaly. "No, to máme pěkné, podívejte, jak je ta patnáctka veliká (tzn., jak zatížíme psovi žaludek, tak velká není ani FM dvacítka, druhá věc je,že si zákazník kupuje metr obalu navíc, aby viděl, že si odnáší za své peníze fakt veliký pytel). A ta cena paní a přitom jsme skoro stejně dobří jako značka X a Y, máme 23-25 % čerstvého kuřete. To už jsem se loučila, my pracujeme jen s tím, co má kuřete ne 23 gramů, ale 150 gramů ve sto gramech granulí.  Nerozumím tomu, proč je tak těžké o tom lidi přesvědčit, že taková krmiva jsou . Že ten náš pytel by tedy mohl stát  přes pět tisíc, to je evidentně nesmysl. Náš tedy stojí 1145,- (Maintenance 15kg), jejich by tedy měl stát 143,-. To už mi jako nesmysl nepřijde. Eagle Pack má částečně tuky z rostlinných olejů, ale sumárně je to volba kvalitní, je to též nekomeční krmivo. Ještě toto. To, jak krmivo působí a funguje, není žádná alchymie. Prostě čisté suroviny ve správném složení a poctivě.Nemusí obsahovat pět lopuchovách semínek, kousek rajčátka a hvězdný prach. Ale musí tam být maso, tolik, jako bychom poctivě doma vařili - tedy 25kilový pes- aspoň  půl kila tučnějšího masa. To je ve 350 ti gramech všech našich krmiv. Ve 350ti gramech krmiva .... to je 14 gramů masa!!!!!!!! plus barviva a konzervanty, další má ....52 gramů masa a na rozdíl od předchozí to sakra není supermarketovka a stojí ke dvěma tisícům 15 kilo, některá formule od .... 105 gramů masa, některá 200. Aha, ještě klouby, vitamín C fajn, posílám k tomu povídání, jak jsem si to srovnala já, berte to jen tak.
Jaroslava Popková se ptá
27. 8. 2007, 13:37

Dobrý den, velice děkuji za rychlou odpověď. Nějak jsem to předtím přehlédla, ale FirstMate Potato Fish Puppy má také dost vysoký poměr Ca:P - 1,5:1. Chovatelé doporučují 1,4:1, případně nižší. Máte s tím nějaké zkušenosti? Nehrozí předčasné kostnatění chrupavek? Omlouvám se, ale nerada bych něco pokazila ve vývoji a zdraví toho chlupáče. Jestli jsem to dobře pochopila, tak i velká plemena se zpočátku krmí tímto krmivem a ve 4-5.měsíci se přechází na krmivo pro velká plemena. Ještě jednou děkuji za pochopení, krásný den, Jarka Popková

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
27. 8. 2007, 11:37
Ano, je to tak, vápníku se vůbec neobávejte, třeba si to i propočítejte, štěně v období jevětšího růstu, tedy ve 3. a 4.měsíci potřebuje 300-400mg Ca/kg váhy, deseti kilové štěně tedy bude mít denní porci 200-250 gramů, tzn. 3000-3750 mg vápníku. Růstové problémy mi od chovatelů a majitelů, kteří krmí FM nejsou známy osobně ani z doslechu, naopak, pan inženýr Stein by vám uměl povědět, kolika kulhajícím dorostencům bylo skrze FM pomoženo. Jde i o formu vápníku, vyvážení fosforem a především o kvalitní živočišné bílkoviny a tuky v přiměřené koncentraci.
karla se ptá
27. 8. 2007, 13:24

Krmím FirstMate dlouhou dobu k naprosté spokojenosti své i mých několika německých dog. Snažila jsem se z přesvědčení pomoci i psům mých známých "ke stejně lesklé srsti" - uvozovky dávám proto, že to je to nejmenší, čeho si na FirstMate cením, ale nejviditelnější na první pohled. Panuje u nich však obava z torze žaludku a nejsou nakloněni změně granulí zřejmě hlavně z tohoto důvodu, pro mě dost nepochopitelného, uměla bych jim okomentovat to, že ve FirstMate najde jejich pes ve své denní porci granulí přes kilogram vysoce kvalitního masa, zatím co v jejich značce je masa sotva deset deka v denní porci, kvalitu vedlejších produktů a podobných laskomin ani nekomentuji, uměla bych jim říci, že to snad nemá opodstatnění takto psa šidit v obavě, zda jiná značka nemůže vést k výskytu torze žaludku. Neumím však vyvrátit údajné tvrzení prodavačky z obchodu, že jiné granule, než které prodávají oni, torzi způsobují.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
27. 8. 2007, 11:24

Nezbývá, než jim říci, že to jejich prodejce krmiva asi popletl, protože FM je ošetřeno vakuem a minimálně bobtná, tedy v žaludku nezvětšuje objem tolik, jako klasicky bobtnavé granule, vzhledem k hutnosti granule se nestihne ani celá promáčet a vrchní promočená vrstvička se odvaluje do tenkého střeva. Samozřejmě to není garance toho, že se nemůže žaludek přetočit u plemen, která člověk vyšlechtil s příliš prostorným hrudníkem. Ale riziko je menší. Mohou si zkusit odvážit (ne odměřit odměrkou) třeba 200 gramů svého krmiva, dejte jim totéž v  FM, ať to namočí a za čtvrt hodiny porovnají objem granulí. Možná jim leccos napoví už objem stejné hmotnostní dávky v suchém stavu. Z našeho sortimentu Arden Grange také nijak mohutně nebobtná, Belcando je dokonce ošetřeno vakuem stejně jako FM. Je to vidět i na velikosti pytlů ostatně.

karla se ptá
27. 8. 2007, 13:08

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem.Moje známá má od nás fenku jezevčíka,které se v průběhu březosti udělala na oku cholesterolová skvrna a podle výsledků krve má cholesterol zvýšený.Veterinář jí prodal dietu,kterou by měla žrát minimálně 3 měsíce,fenka to samozřejmě nechce. Chci se zeptat jestli je možnost krmit něčím od FirstMate aby se cholesterol snížil,nebo jestli s tím máte nějakou zkušenost?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
27. 8. 2007, 11:08
Nejprve bych řekla, že obecně psi s cholesterolem problémy nemívají. Je to logické, jsou "stavění" na živočišný tuk. Tak například netrpí aterosklerózou cév a ischemickou srdeční chorobou v důsledku toho, jako to je u lidí. Neumí  dokonce ani využít rostlinné oleje jinak, než zdroj energie, na rozdíl od lidí, kteří čerpají z blahodárných účinků rostlinných olejů a jejich omega kyselin pro své cévy. Pro psa jsou omega kyseliny z rostlinného oleje neaktivní, abychom si to nějak představili. Je pro to nepřiléhavé, když se někde vyzdvihuje, že krmivo obsahuje rostlinný olej pro zdravé cévy psa. Pro zdravé cévy pes nepotřebuje bojovat s aterosklerózou, ani by mu v tom jak jsme řekli oleje nepomohly (jak jsme zvyklí u lidí), pro zdravé cévy pes potřebuje přírodní krmivo, které ho celý život opečovává dostatkem živočišných bílkovin a tuků, ovšem obojí ve vysoké kvalitě a potřebné kvantitě. Tedy dostatek kvalitního masa a kuřecího a rybího tuku v čisté podobě, tedy potravinářské, nezatížené hormony, pesticidy, těžkými kovy, plísněmi a pod. (jak to bývá u surovin krmných). To je základ. Dále pak potřebuje krmivo s obsahem buněčných antioxidantů, látek, které chrání buňky před předčasným stárnutím a to i buňky cév. Nepleťme si buněčné antioxidanty s antioxidanty užívanými k chemické konzervaci krmiv. První skupina je absolutní plus pro zdraví - látky z ovoce, zeleniny s mocnými ochrannými účinky pro organismus, druhá skupina jsou potenciální kancerogeny, podle dávky i kancerogeny jisté. I na to je třeba si dávat pozor, jsou i velmi drahá krmiva, která jsou chemicky konzervována, ve většině "pamlsků" v obchodech je kombinace několika konzervantů a většinou i barviv.
Skvrna na bělmu může být obyčejnou tukovou degenerací,u lidí bývá častá a dotyčný nemusí mít s cholesterolem v krvi žádné problémy celý život. Vyšetření hladiny cholesterolu je poměrně náročná záležitost, pokud chceme mít výsledek objektivní, například u člověka je třeba 18ti hodinové absolutní hladovění, u  psa bych čekala ještě delší dobu.  Je třeba i vyšetřit  několik druhů cholesterolů, celkový a pak "hodný" a "zlý", samotný celkový ještě neříká, jak na tom doopravdy dotyčný je, teprve poměr těch druhých dvou plus další vyšetření celého spektra tuků v krvi řekne, co a jak. V graviditě a době blízké po porodu nemá smysl cholesterol vyšetřovat, může být díky hormonální konstelaci organismu až dvojnásobný oproti normě, což znamená prakticky hodnotu z nejvyšších.
Podtrženo, fenu bych nijak nevyšetřovala a krmila bych jí podle toho, co jsem psala výše. Osobně bych jí vybrala, pokud je štíhlá, FM Fish Potato Puppy míchané půl na půl s Lamb Potato and Rice, nebo Fish Potato Original míchaný s Chicken with Blueberries. Dostatek mořských ryb, jehněčího a nebo kuřete s borůvkami a brusinkami. Co víc si přát.  Nyní máme v sortimentu další bezpečnou značku, kompletně hypoalergenní, s dostatkem masa v kombinaci s brusinkami, Arden Grange, tam bych vybírala cokoliv Adult - kuře, jehně, losos - je to krmivo velmi dobře přijímané i těmi, kdo chodí kolem misky váhavě.