Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 131/132)

karla se ptá
23. 4. 2007, 18:41

Dobrý den, zajímalo by mne, zda je ultraprémiové krmivo FirstMate vhodné také pro štěně jorkšírského teriéra (fena, v dospělosti max. 1,5kg) a zda byste tuto značku mohla srovnat s Eagle pack? Velmi děkuji a přeji příjemný den!

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
24. 4. 2007, 04:41
Vhodné jistě je, doporučila bych formuli Fish Potato Puppy, pro tento věk by se velice hodila i superprémiová High performance Mini Bites, je mezi zkušenými chovateli jorků vyzkoušená dlouhodobě a pochvalují si ji moc. Firstmate stejně jako Eagle Pack patří do skupiny spolehlivých a bezpečných top přírodních  krmiv. Vzhledem k vysokému obsahu omega kyselin a vzájemnemů poměru omega 6 a omega 3 menšímu než 5, k vysokému podílu živočišných bílkovin, enzymům, chelátům minerálů, d-formě biotinu a šetrně zpracovaným  živinám se jorci krmení FirstMate obvykle chlubí pevnou, hedvábnou a vysoce lesklou srstí.
karla se ptá
23. 4. 2007, 18:38

Dobrý den zajímalo by mě jak má vypadat měsíc po měsíci váhový přírůstek u Jorkšíra? Máme 8 týdenní fenku a nyní má 95 dkg. V dospělosti by měla mít něco kolem 2 kil.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
24. 4. 2007, 04:38
Dobrý den, počítejte, že štěňátka přibírají 2-4gramy x předpokládaná váha v kilech v dospělosti/den. Mladší štěňata více, starší méně, tak že řekněme v prvních měsících to bude u vaší fenky max. 8 gramů za den, za měsíc tedy asi 200-250 gramů, třeba i méně, postupně tak 120 gramů měsíčně a kolem 9.měsíce bude mít kolem definitivní hmotnosti, zase plus mínus. Dbejte na vysoce kvalitní stavu se snadno stravitelnými živočišnými bílkovinami a dostatkem energie.
karla se ptá
21. 4. 2007, 09:37

Dobrý den paní Dvořáková,tak jsme naší mastifce dávali žrádlo jen 4x denně, když ho nesnědla, tak jsme jí ho vzali. Začalo to fungovat! Hurá. Ale teď se vyskytl problém č. 2, a to je průjem. Paní veterinářka nám napsala dietu ( rýže + kuřecí maso ), tu jsme drželi asi 4 dny. Poté vše v pohodě. Nyní jsme se opět vrátili ke granulkám a náš mazlíček má opět průjem. Tak mě tak napadlo, zda to nemůže být třeba z těch granulí, i když před tímjí z toho nic nebylo? Jinak je čilá, dovádá jako dřív. Žádné změny na ní nepozorujeme.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
21. 4. 2007, 07:37
Tak předně mám radost, že Agnes zabrala na výchovný přístup, průjem taky zvládneme.
Opravdu myslím, že už je na ni High Performance moc. Zařídila bych se te´d tedy tak, že bych vařila rýži a přidávala granule, jako by to bylo jen maso. Dva tři dny většího podílu rýže jí neuškodí, cílem je přejít zpět na granule a bez průjmu, za to to stojí. Postupně bych podíl granulí zvyšovala, rýže zmenšovala, no, jasné, že. A opravdu bych koupila Maintenance Large Breed Puppy, stejná hmota jako High Performance, jen méně tuku a bílkoviny a směrovala výživu sem. Udělala bych to už te´d, průjem může být i tou vysokou koncentrací živin....tak že bych míchala oba druhy granulí , více ve prospěch Maintenance a ta rýže pro řekněme období týdne platí....KD
karla se ptá
21. 4. 2007, 09:30

Dobrý den, jeden z našich služebních kníraču trpí kožní nemocí - vasculitidou ( snad jsem název nepopletl), projevuje se to zejména drobnými rankami na uších. Je možnost vaším krmivem - v kombinaci s léky - tuto nepříjemnost alespoň omezit?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
21. 4. 2007, 07:30

Dobré ráno,

bude to trošku náročnější odpověď, ale budu se snažit.

Za 1)...předpokládejme, že diagnóza "vaskulitida" je správná

Píšu předpokládejme, protože nevím, jak moc je veterinární medicína tuto diagnózu postavit na tom, na čem jediném ji postavit opravdu seriózně lze - tedy histologickém vyšetření kousku odebrané cévy. To je stoprocentní výtěžnost a 100% jistota. Další vyšetření pak jsou pomocná a mohou nebo nemusí být pozitivní pro vaskulitidy, i když se třeba o vaskulitidu jedná. A i tady jde o vyšetření nákladná - imunologické vyšetření tzv. ANCA protilátek, cirkulujících imunokomplexů, celkové hladiny imunoglobulinů, revmatoidních faktorů...Píšu to pro ilustraci, ne abych dělala chytrou, myslím, že je patrné, že tato vyšetření se možná nedělala. U vaskulitid bývá zvýšená sedimentace, což u psa lze vyšetřit snadno, ale zase nám to nepřinese nic víc, než že je v těle zánět. Vaskulitida znamená, že zánětem jsou postiženy cévy a je několik druhů vaskulitid, podle toho, jak velký průměr cév choroba postihuje. Ono si to vybírá - buď ty největší - aortu, nebo malé tepny, nebo malé žilky, nebo malé kapilárky...A podle toho, jaký průměr cév to postihne, podle toho jsou pak klinické projevy - tedy to, co na psovi je pak špatně. Jestliže budou postiženy malé tepénky, může psa trápit nejvíce třeba postižení ledvin, nebo plic, nebo střeva...Jestliže kapilárky v kůži...pak kůže. Vždy se to projeví tím, že postižené cévy se ucpávají´, nevedou tedy do své oblasti krev a tkáň tam odumírá. Na kůži by to tedy byly kousíčky kůže, které odumřou, říká se tomu nekróza a to je pak důvod k defektům, které krvácejí - ze zdravého kousku kapilárky.

Tak.A co z toho, že. Teď si ještě musíme říci, jaké jsou příčiny vaskulitid. Jednak to jsou příčiny, které nesouvisí s ničím jiným, než s organismem samotným - tzv. primární-  tělo se obrací proti sobě a škodí si - svými protilátkami likviduje vlastní tkáň. To jsou vaskulitidy autoimunitní. Humánní medicína na to umí přijít metodami, jak jsem popsala výše a léčí takové stavy, které jsou obvykle vážné, léčbou, která je zaměřena na potlačení té destruktivní aktivity těla - tedy imunosupresivními léky, což jsou kortikoidy a některými léky používanými v léčbě rakoviny krve, případně se jim čistí krev od protilátek na umělé ledvině. Tak že kdyby to bylo u vašeho psa toto, je jasné, že krmení nepomůže nijak, než podporou.

Pak jsou příčiny tzv. druhotné- příčinou je něco - alergen- ze zevního prostředí, co vyvolá v organismu tvorbu protilátek proti tomuto alergenu, komplex alergen-protilátka se usazuje v cévě,. vyprovokuje zánět a máme vaskulitidu na světě. Tím alergenem nejsou pyly, jak bychom si mohli myslet, protože v tomto spojení toto slovo známe nejčastěji. Bývají to bakterie, léčiva, chemické látky přijaté potravou. Tady je léčba mnohem snazší - i když relativně - přestaneme dodávat tělu onu chemickou látku, která reakci vyprovokovala, zlikvidujeme bakteriální infekci antibiotiky a další léčby netřeba a je pokoj, stav ustoupí. Problém je ale přijít na to, jaká chemická látka to je. Bakterie neřeším, prostě se přeléčí širokospektrým antibiotikem naslepo. Chemickou látkou, která vyprovokuje zánět cév může být pouhý konzervant v tatarské omáčce. A jsme u toho, na co se ptáte, doufám, že se nezlobíte za obšírný úvod, ale bez něj by to, co napíšu teď vypadalo, jako že vám tluču klíny do hlavy ve prospěch našeho krmení. Radši napíšu "ve prospěch nekomerčních, na živiny hodnotných a čistých krmiv". Pokud tedy příčinou bylo něco nedobrého v krmivech, kterými byl pes krmen, pak u FirstMate je záruka, že nic takového neobsahuje. Navíc je to krmivo maximálně bohaté na snadno stravitelné živiny složením odpovídající psovi, ne slepicím, jako některé komerční druhy. Tedy můžeme si říci, stran krmení už víc udělat nelze, pokud to nepomůže ( a počítejte s dobou řádově týdny, měsíce, potřebnou k vyhojení), pak příčina je jinde.

Za 2)...předpokládejme, že o vaskulitidu nejde, že jde pouze o defekt v důsledku zánětu nebo mechanického dráždění kůže, ne tedy na podkladě postižení cév.

Pak mám informace od inženýra Steina, že se s krvácením ušních boltců mnohokrát setkali a po přechodu na FirstMate se kůže zahojila. Je známo, že nutričně chudá krmiva způsobují záněty na různých místech těla - uši, tlapky,dásně, osrdečník, štítná žláza...jakmile jimi přestaneme pejska trápit, je zdráv. V příladě pouhého mechanického dráždění jsou dobré zkušenosti  s přípravkem HyproSorb – čtvereček, který kryje defekt a přispěje k zahojení.

V případě vašeho knírače bych volila  řadu ultraprémiovou, nejspíš Lamb Potato Rice – jehněčí variantu, chtěla jsem tímto dlouhým povídáním říci, že co krmivo zmůže, zmůže, ale některé stavy ovlivnit nemůže, „pouze“ můžeme říci, že žádným způsobem nepřispívá ke zhoršení stavu nebo jeho vyprovokování.
Zemanová Dana se ptá
20. 4. 2007, 13:36

To určitě unesu,pro klidný bříško naší obří holčičky cokoli.Je to takovej náš slaďoušek :).Myslíte,že když jí teď objednám v e-shopu,že by mi mohla v pondělí přijít?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
20. 4. 2007, 11:36
Posílám Vám mail na vaši adresu, firemní e-shop již te´d nebude schopen reagovat - jak jsem psala, MVP v Českých Budějovicích...
Zemanová Dana se ptá
20. 4. 2007, 12:49

Moc Vám děkuji za rychlou odpověď a radu.Já,už jsem z průjmu naší čubinky zoufalá a ona taky.Chci se ještě jen optat a utvrdit,že pokud bych zvolila kombinaci z řady Maintenance + enzymatický přípravek OSDS,dopřeju naší Baschi vše potřebné ke zdravému růstu a zdárnou cestu zpět k tuhé stolici? Vašeho návodu s přechodem na jiné krmivo se budu určitě držet.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
20. 4. 2007, 10:49
Ta jehněčí ultraprémiovka je na zklidnění lepší, řekla bych, jednou ji unesete :-), kdyby nebyl průjem, neřeknu ani popel :-)
Dana Zemanová se ptá
20. 4. 2007, 11:37

Dobrý den,měla ybch na Vás prosbu ohledně krmení pro 5-ti měsíční štěně angl.mastifa.Od začátku jsem jí dávala pro plan,ale najednou ho přestala jíst a já myslela,že jí nechutná.Na doporučení veterináře jsem jí granule změnila na značku Fitmin,ale jak se ukázalo,naše čubinka ho baští s chutí,ale problém je,že se jí po změně granulí začal průjem.Barvu má normální,ale strašně zapáchá a navíc jí začalo zapáchat i z tlamičky.Vyhledaním krmení jsem zjistila,že dost chov.angl.mastifa krmí vašim krmivem,tak jsem ho chtěla taky vyzkoušet,ale mám opět problém,protože neni k dostání menší než 15.kg balení.Nevím si vůbec rady,které krmení naší holčině dávat,aby bylo vše v pořádku.15.kg granulí se bojim koupit,co s tím pak budu dělat :)?Moc děkuji za Vaši pomoc.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
20. 4. 2007, 09:37

Dobrý den, děkujeme za důvěru a myslím, že i vaše mastifí holčička bude vděčná. Nebudu se zde opakovat v tom, co již bylo v poradně řečeno, jistě jste to proklikala. Stran chuti si myslím, že bychom mohli fence vyhovět, sice nepoužíváme zchutňovadla, ale 150 gramů masa vůči 20ti gramům ve sto gramech granulí a vedlejším produktům či chemické konzervaci by mohlo fungovat. Na chuť i na průjem. Právě odpovídám na dotaz paní s mastifí holčičkou stejného stáří, jako máte vy, jedna část dotazu už v poradně je, taky si přečtěte. Pro vaši fenku bych volila z toho, co máme v menším balení -  ze superprémií Maintenance, z ultraprémií Chicken with Blueberries či Holistic, případně Fish Potato large Breed. V tuto chvíli, kdy je ale zažívací trakt podrážděný, bych na FirstMate přešla přes dietní formuli Lamb Potato Rice - jehněčí, rýže, bramborové vločky, kuřecí tuk, borůvky, brusinky, plné spektrum minerálů a vitamínů, enzymy a probiotika - jogurtové bakterie, kloubní výživa. Přidala bych ještě enzymatický přípravek OSDS, lžička na hrnek granulí denně. Pomáhá tělu využít maximálně živin a usnandní přechod na masové krmení. Doporučuji balení 7,5 kg granulí, zkusím vám do odpovědi zkopírovat i návod na použití FirstMate, ještě to není vytištěné formou letáku ani na webovkách, ale držte se ho! Pokud byste potřebovala pomoci krmivo sehnat, jsem k dispozici - je to možné tak, že v pondělí ho máte doma, nevím, jestli na firmě STAZ dneska e-shop funguje, jsou odjetí do ČB na výstavu.

                          FirstMate – praktické informace 

Kategorizace krmiva: 

Přírodní krmivo nejvyšší kvality respektující psa jako masožravce doporučené nekomerčními recenzenty krmiv jako dlouhodobě bezpečná výživa.

 

Charakteristika:

 potravinářská čistota jednoznačně určených surovin, šetrná technologie zachovávající živiny

 garance až 165ti gramů čerstvého masa ve sto gramech krmiva, podíl bílkovin z masa až 94%

 výběr ze 21 druhů formulí, balení 3 –7,5-15-17-18-20 kg, kompletní hypoalergenní řada    

     GRAIN FREE – bez obilovin

 4 nejsilnější přírodní antioxidanty, taniny z borůvek  a brusinek  =  ochrana před předčasným  

    stárnutím buněk, protirakovinný,  protizánětlivý účinek, podpora funkcí mozku – paměť,  

    učení, pohybová   koordinace,  rovnováha, zdravé cévy, desinfekční účinky

vysoký obsah omega nenasycených mastných kyselin z kuřecího a rybího tuku  včetně DHA a   

    EPA (až 12% omega 6 a 9% omega 3)

kompletní spektrum vitamínů a minerálů včetně organických (chelátových ) forem,organický 

     vápník, 4 druhy aktivních enzymů, probiotika (jogurtové bakterie) – nepoškozeny teplem,

     aplikace ve vakuu za pokojové teploty

extrakt z juky, celý komplex glukosaminů a chondroitinů  z  krabů, garnátů a  žraločích

    chrupavek, MSM, prebiotika – vláknina rozpustná i nerozpustná – zdravé střevo a

    optimální využití živin, stravitelnost až 94% 

žádný přidaný betakaroten, barviva borůvek – modrá řada – srst nebarví,bez vedlejších 

      rostlinných a živočišných produktů,sóji, barviv, zchutňovadel, chemických konzervantů,

      nekvalitních surovin typu bílkovinných  hydrolyzátů, proteinových extraktů

třívrstvý obal s vnitřní vrstvou z kovové folie nepropouštějící vzduch a  světlo, přírodní

     konzervace vitamíny E a C,vakuovaná struktura granulí = vysoká hustota, nižší objemové

     zatížení žaludku, tuk  v celé hmotě granule, ne jen na povrchu -  trvanlivost 18  měsíců

 

Produktové řady:
Prémium
= cca 100 gramů masa na 100 gramů granulí, zdrojem sacharidů obiloviny, cheláty minerálů, organický vápník,  vysoký obsah omega kyselin v optimálním poměru

Superprémium = cca 140 – 190 gramů masa ve 100 gramech granulí, zdrojem sacharidů obiloviny, glukosaminy, chondroitiny, MSM, juka, enzymy, probiotika, cheláty minerálů, organický vápník, vysoký obsah omega kyselin v optimálním poměru

Ultraprémium = cca 140 – 165 gramů masa na sto gramů granulí, zdrojem sacharidů bramborové vločky, u jehněčí formule plus rýže, celá řada hypoalergenní, unikátní formule s vysokým obsahem borůvek, holistická formule, glukosaminy, chondroitiny, MSM, juka, enzymy, probiotika, cheláty minerálů, organický vápník, vysoký obsah omega kyselin v optimálním poměru

S výběrem konkrétní formule pro Vašeho psa Vám odborně poradíme.

 

Přechod na krmivo:

Čím více se Vaše dosavadní krmivo liší od charakteristiky FirstMate, tím důsledněji se prosím pokuste dodržet následující rady plynoucí z dlouhodobé zkušenosti s krmivem a směřující k tomu, aby přechod na nové krmivo Váš pes zvládl bez obtíží a v co nejkratší době byl schopen krmivo maximálně využít pro svoje zdraví a Vaši radost.                                                                                     

1.Vytvořte přechodné období trvající alespoň 4 dny, kdy budete míchat dosavadní krmivo  v postupně se zvyšujícím poměru ve prospěch FirstMate. Pokud se vyskytne řidší konzistence trusu, vložte další den míchání ve stejném poměru jako byl v předchozím dni. Jiné obtíže ze strany trávicího traktu nebývají, u některých psů se může vyskytnout zvracení z pocitu „těžkých“ granulí v žaludku, v tom případě na dočasnou dobu granule před podáváním dvě hodiny namočte do vlažné vody, vývaru. U psů zvyklých na vařenou stravu přecházejte pomocí poloviční porce vařené rýže míchané s poloviční porcí granulí.

2.Stanovte si výchozí krmnou dávkuNa obalech je uvedena orientační krmná dávka pro dospělého psa. K dávkování je třeba přistupovat individuálně jak z hlediska jedince, tak z hlediska času, zátěže a pod.  Jako jednoduché pravidlo stanovení výchozí dávky může sloužit  rozpočet  pro dospělé psy:

Trpasličí…malý…..střední….velký…obří……

40…  30….20…….15……….10……g krmiva/kg váhyU štěňat je dávka dvojnásobná, jako by byla u dospělého jedince stejné váhy, jako má momentálně štěně. Vzhledem k vysoké hustotě granulí je hmotnost granulí FirstMate např.v jedné odměrce od krmiva jiné značky vyšší, než by byla u té které značky. Proto krmnou dávku pokud možno odvažujte. Nepřekrmujte, bude se vám možná zdát, že v misce je méně krmiva, než jste byli zvyklí, je to pravda objemově, nikoliv hmotnostně a kaloricky.   Krmný režim:

1. Krmivo podávejte suché nebo jen mírně zvlhčené, nikdy ne vřelou tekutinou – zničili byste vitamíny, enzymy a probiotika obsažené v krmivu. Krmivo nebobtná jako tradiční granule, znamená to značný přínos pro prevenci torze žaludku, stejně ale dbejte na to, aby dvě hodiny po krmení pes nebyl vystaven zátěži. Vždy musí být psovi k dispozici pitná voda.

Jakmile pes odejde od misky, misku odeberte, zbytky zvlhčeného krmiva neschovávejte. 2. Frekvence krmení

7 týdnů -  4 měsíce  4-5x,  4- 6  měsíců  3-4x, 6 - 12 měsíců  2-3x, > 12 měsíců   2x  denně

  Přídavky ke krmné dávce:

Množství přidaného by nemělo být vyšší než 20% celodenní krmné dávky. Pro maximální užitek z maximálního krmiva se řiďte pozměněným úslovím „škoda každé granule, která padne vedle“ a nepřidávejte nic. Vyhněte se chemicky konzervovaným pamlskům, zbytkům z kuchyně, sladkostem, uzeninám apod. Jako ideální pamlsek za odměnu použijte kousky sušeného masa bez konzervantů.  Nepřidávejte  multivitamínové a minerální přípravky. V krmivu je obsažena komplexní „kloubní  výživa“ – glukosaminy, chondroitiny a MSM, není třeba nic z této oblasti přidávat. U psů  s rizikem kloubních obtíží (genetika, zátěž, úraz,stáří) je možné kloubní přípravek přidat bez rizika předávkování.

 

Co můžete očekávat:

Doba potřebná k adaptaci  na nové krmivo je vždy nejméně 6 týdnů.  První, čeho si pravděpodobně všimnete, bude změna trusu – bude pevnější, formovanější, tmavší a bude ho možná o  trochu více, než jste byli zvyklí a to díky vyššímu obsahu zdravé vlákniny. Později zaregistrujete vysoký lesk srsti, optimální stav kůže, ztrátu nadbytečného podkožního tuku. Podpora pigmentace, sytého a čistého zbarvení srsti následuje.  Vzhledem k vysoké výživné hodnotě krmiva, zejména  vysokému podílu masa, může dojít u psů, kteří na tento typ krmiva nebyli zvyklí, i k vyvolání línání.

 

Jana Martínková se ptá
18. 4. 2007, 08:11

Děkuji za odpověď ohledně malé výmarky.Jelikož bydlím v Opavě a zjistila jsem , že zde máte sídlo firmy, rozjela jsem se tam a pan Stein mi doporučil FIRSTMATE POTATO-CHICKEN.Malá je velmi spokojená a vyžaduje přídavek, ale bylo mi řečeno , že mám odvažovat 20dkg ráno a večer 25dkg.Spíše se obávám, že ji přestane chutnat tak po 3týdnech, jelikož mi toto dělá u každé změny a tak nevím zda by nebylo vhodné podávat ještě jinou příchuť a složení a střídat toto.Dávala jsem už Genesis,Purinu Pro Plan Large Breed a jiné, ale vždy po nějaké době přestala žrát.Jak jsem psala má 63cm,27kg a 14měs.Nechci tlouštíka, ale aby byla pěkně osvalená.Jak vypadá můžete vidět na www.della.estranky.cz Předem děkuji za vyčerávající odpovědi a ochotu Vám i panu Steinovi a budu ráda ,když konečně najdeme co potřebujeme.DĚKUJI

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
18. 4. 2007, 06:11
Dobré odpoledne, tak Vy teď budete mít nejen modrou krev, modré oči a ještě navrch jazýček! Ba ne, ale snad bude chutnat, ostatní už přijde samo. Určitě bychom se všichni dohromady shodli, že i naturally, Holistic by byl pro vaši fenečku fajn, stejně jako kombinace jehněčího Lamb Potato Rice a Fish Potato Puppy, poměr podle aktuální kondice nebo i Fish Potato Large Breed. Pokud nalistujete Zkušenosti chovatelů, je tam povídání slečny Štěpánové, jejich pejsci baští FM skoro rok a VOK Akim zapomněl, co jsou olezlé uši - na Lamasku - jehněčí, ryba a kuře pohromadě. Měl ho i celou zimu, je ustájený venku - v Orlických horách a myslivecky využívaný. Mějte se fajn a dejte vědět, jak holčička prospívá.
karlička se ptá
17. 4. 2007, 14:36

Mám roční fenu zlatého retrívra, nemá problémy zdravotní ani s nadváhou. Zaujalo mě krmení FirstMate, co byste prosím mojí feně doporučili? Neumím se rozhodnout, zda mám vybírat ze superprémií nebo ultraprémií. Dosud jsme krmili Hill´s nebo Eukanubu. Děkuji.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
18. 4. 2007, 12:36

Dobré dopoledne, stručně řečeno, rozdíl mezi super a ultra řadou je ve zdrojích sacharidů. Super je o obilovinách, ultra o bramborách a rýži coby nejlépe stravitelných zdrojích. Rozdíl v obsahu masa, technologii, kloubní výživě atd není. S masem se dostáváte u FirstMate na 150 gramů masa na deset dekagramů granulí, dosud jste se pohybovali nějak kolem 15-20 gramů. Pejsek dostává krmivo složené ze surovin v potravinářské kvalitě, tuky čerpá z kuřecího nebo rybího tuku, ne z olejů, krmivo je obohaceno aktivními enzymy a komplexní kloubní výživou, některé formule i probiotiky - jogurtovými bakteriemi. Nic z toho pro Vámi jmenované značky neplatí a je toho víc. Brusinky, borůvky, holistická varianta.......Neříkám, že je to špatně, že je tam desetina masa …Jen konstatuji.

 U FirstMate  bych volila ve vašem případě ze superprémií Maintenance Normal Activ and Large Breed Puppy (kuře, sleď),nebo Lamasko (kuře, sleď, jehněčí), z ultraprémií prakticky cokoliv s výjimkou Fish Potato Puppy. Asi bych míchala Lamb Potato Rice (jehněčí) jednou s rybou (Fish Potato Large Breed ), jednou s kuřetem (Chicken with Blueberries). Ultraprémiové jehněčí je pro přechod z "vegetariánských" značek nejlepší. Ptejte se klidně dál. KD

 

karla se ptá
16. 4. 2007, 21:33

Bylo nám doporučeno krmivo následujícího složení kvůli problémů s kamínky v močových cestách. Přikládám údaje, prosím o váš pohled, že bych byla ze složení krmiva nadšená, to nejsem. Děkuji. Krmivo SP.CCD Precal bylo vyvinuto veterinárními lékaři a je veterinárními lékaři prodáváno. Složení: Obiloviny, extrakt z rostlinných proteinů, oleje a tuky, vejce a výrobky z vajec, minerálie, hydrolyzovaný drůbeží protein, ryby a výrobky z ryb. Neobsahuje žádná umělá barviva nebo aromatické látky. Obsah živin ve 100 g: Protein 21.0 g, tuk 19.0 g, vláknina 2.2 g, popel 4.0 g, vápník 0.55 g, fosfor 0.42 g, sodík 0.18 g, hořčík 0.055 g, draslík 0.82 g, chloridy 0.6 g, síra 0.36 g, měď (síran měďnatý) 1.09 mg, vitamin A 912 MJ, vitamin D 91 MJ, vitamin E 26 mg. Látka okyselující moč: methionin. Antioxidant: BHT (E 321).

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
17. 4. 2007, 07:33
Nevidím tam nic, co by mělo fungovat proti kamenům, než že  má okyselovat moč, řekla bych ale, že není jisté, zda po takovém složení nebude moč tak zásaditá, že přidaná okyselovací  látka stejně nic nezmůže, nerada se do těchto věcí motám, příčin, proč se tvoří kamínky, může být hodně,  záleží na tom, jaké ty kameny byly, jaký druh, každý má jiný původ...jsou i geneticky založené stavy tvorby močových kamínků, ale to asi nebude Váš případ.  Svého psa bych nikdy krmivem takového složení nekrmila,  protože může být jen hůř, podle mě, a kamínky budou tím nejmenším (bílkoviny čerpá řekla bych více než z 90ti % z obilovin a soji nejspíše - to jsou ty rostlinné proteinové extrakty, hydrolyzovaný drůbeží protein je surovina nízkého řádu, výrobky z ryb znamená ploutve, kůži a kosti a navíc je chemicky konzervované). Přešla bych na FM Fish Original, který je podle doporučení kanadských veterinářů vhodný i pro poruchy metabilismu a při tom znamená opravdu vysoce stravitelnou a nutričně hodnotnou stravu pro psa. Snad ještě a to je hodně důležité - aby pes hodně pil - dávala bych třikrát denně slabý vývar - nebo vodu s troškou granulí - prostě aby se ¨"nažbrunil "...Musí tedy mít možnost i čůrat, devět hodin doma sám je největší komplikací v tomto stavu. Pes instinktivně omezí pití. To nevyřeší pak nic. U lidí urologové rádi vidí, pokud v noci musíme vstát a na ten záchod se doplížit. Pokud to tak není, má tělo vody "k proplachování" močových cest málo a šetří.
Eva se ptá
16. 4. 2007, 21:21

Přeji krásný den,chtěla bych Vám mnohokrát poděkovat za granule FM Fish and potato.Jsem mile překvapena tím, že pesanům moc šmakují a nedostavily se ani žádné zažívací potíže. Konečně jsem spokojená, že nemusím bádat nad tím, co pesanům koupit.Ještě přemýšlím, co by mohlo ještě psům svědčit - třeba i ze superpremiovek - od FM. Výmaři jsou dost temperamentní psi, navíc se blíží čas zkoušek a tudíž náročného výcviku. Kamarád pro svého anglického setra bere FM Maintenance a také se mi to nezdá marné. Krásně to voní a pesani se po tom taky moli utlouct, když jsem jim dávala ochutnat. Náš tříletý výmar často trpěl průjmy po ranní dávce granulí a také ho trápila plynatost. Po té rybě je to opravdu v pořádku a nic to s ním nedělá. Naše malá výmaračka je "popelnice", té je celkem jedno co jí. Vždycky říkám, že kdybych jí do misky dala piliny s medem, bude nadšeně baštit. Je to mohutná fena, ale má sklon k přibírání na váze a tak musím opravdu dodržovat dávky granulí a hlavně kontrolovat návštěvy, aby jim toho moc nepadalo z kapes. Budu moc ráda, pokud mi ještě nějaké granule od FM doporučíte, kdybych to chtěla střídat s rybou, která je opravdu výborná.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
17. 4. 2007, 07:21
Jsem moc ráda, že to takhle proběhlo, mrzelo mě to, že na podzim pes nevydržel Lamasko, ani nevíte jak. Tak jemu bych to hned tak neměnila, uvidíme, k čemu se u něj vrtnem pro zpestření v budoucnu, podle kondice...Fenečce - to, co má setr, to je High performance, to je hodně, ale jak je vidět, setr s očima na všechny strany a nosem taktéž si s tím poradí, resapektive - tento to evidentně potřebuje. U fenky by byla možnost míchat  ji k rybě, pokud byste chtěla,  ale vzhledem k váze spíše ne, nebo použít superprémiovku Maintenance Normal Active 25/14 (teď má 25/12) - 2/3 kuře a třetinou sleď. Rozdíl mezi super a ultra není v obsahu masa ani jiného (kloubní výživa, enzymy), ale ve zdrojích sacharidů. Super z obilovin, ultra z brambor a rýže jako nejsnáze stravitelného zdroje. Proto možná Arekovi vyhovíme ultra lépe než super. Další možnost ze super by bylo  zase Lamasko (Kuře, sle´d, jehněčí) - je to vlastně krok k ultra, protože je tam 250 ultraprémiového jehněčího. Ta Maintenance, co vám navrhuju, to je stejná hmota, jako má anglán High Performance, jen méně tuku a bílkovin. Tak jsem zvědavá....Díky za důvěru a mějte krásný večer. Modrooký .

jaroslava se ptá
16. 4. 2007, 21:15

Dobrý večer, chtěla bych se Vás zeptat, které krmivo z řady First Mate byste mi doporučila pro pejska. Hodlám si pořídit trpasličího pudla. Děkuji.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
17. 4. 2007, 07:15
Dobrý večer, pro vašeho pejska bude nejvhodnější to, co pro italské chrtíky, takový dotaz  již máme zodpovězený v poradně,můžete mrknout. V úvahu připadá superprémiová nebo ultraprémiová řada, neliší se obsahem masa ani dalších výživných látek, liší se zdroji škrobů. Superprémium je o obilovinách, ultraprémium o nejsnáze stravitelných bramborových vločkách a rýži. 7mi týdenní štěňátko trpaslišího pudlíka bych nejspíše krmila superprémiovou High Performance Mini Bites - malinké granulky s vysokým obsahem kuřete a sledě a energií potřebnou pro tak malé štěně. Kolem čtvrtého měsíce bych postupně přešla na ultraprémiovou Fish Potato Puppy a pejsek kolem 9ti měsíců může dál dostávat toto, nebo pro něj bude již vhodné i Chicken with Blueberries nebo Naturally, Holistic.
Přeju vám, abyste si dobře štěňátko vybrala a abyste ze sebe vzájemně měli radost a dlouho, dlouho. Karla Dvořáková

Jana Martínková se ptá
16. 4. 2007, 08:11

Přeji dobrý den, mám fenečku výmarského ohaře, 14.měsíční, 63cm vysoká a váží 27kg.Je velmi temperamentní a i když jsem ji omezila pohyb je spíše hubená.Krmila jsem vždy kvalitními krmivy , nyní LAMB MEAL RICE FORMULA PRISM , ale jako vždy chutná ji jen týden a pak jde na poloviční dávky a to jen proto, že má hlad.Byla vyhublá a tak jsem ještě začala zařit hovězí svalovinu,srdce, těstoviny a rýži.Pokud vařené jeden den vynechám , hned to jde na ni vidět.Chtěla jsem vyzkoušet FRIS LANGE BREED, ale mám obavy, že ji po týdnu přestane chutnat a tak uvažuji zda nemám střídat dva druhy granulí.?Předem děkuji

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
16. 4. 2007, 06:11
Dobrý den, je to na delší řeč, můžete mi prosím jako první krok opsat složení obou druhů granulí - myslím, jestli nemáte v názvu druhých překlep, není mi značka Fris známá, tak jestli jste nemyslela Prism Large Breed. Díky a určitě najdeme řešení i pro vaši modroočku. Trváte na této značce nebo můžeme vybírat i jinde? Netvrdím, že to musí být FirstMate, ale Prism Vám asi moc chválit nebudu, obávám se.
Karla Dvořáková se ptá
12. 4. 2007, 15:55

Mám téměř dvouletou pitbulku.Věnuji se s ní intenzivně sportovním aktivitám. Asi před půl rokem jí zjistili akutní zánět slinivky břišní. Od té doby je na vařené dietě. Blíží se léto, dovolené a protože fenka jezdí všude s námi nabízí se otázka, jak budu uchovávat vařenou stravu. Také si myslím, že přestože jí přidávám vitamíny a minerály, tak že jí nemůžu poskytnout všechno co by potřebovala. Zdá se mi, že se jí neleskne srst a o nějaké tloušťce nemůže být ani řeči. Rozhodla jsem se zkusit přejít na granule. Vybrala jsem si od firmy First Mate granule z ultrapremiové řady Lamb,potato and rice. Myslíte si, že je můj výběr správný, nebo by jste mi doporučili nějaké jiné?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
13. 4. 2007, 01:55

Dobré odpoledne, abych se neopakovala, prolikejte si prosím dotazy a odpovědi v poradně na webovkách FirstMate, další věci k vašemu dotazu naleznete v článečku Jak vybírat spolehlivé granule...odborné články a tak vám menu nabídne. Ještě jsme se s panem inženýrem Steinem domlouvali, že bychom u vaší fenky tak dva týdny nadále vařili rýži a přidávali do ní ve zvyšujícím se poměru FM Lamb Potato Rice, k těm nemám jiný komentář, že pro začátek je to ta nejlepší volba. Perfetní službu vám udělá i enzymatický přípravek OSDS. Lžička na hrnek granulí. Po uklidnění stavu bude příležitost přejít případně i na další formule, například kuře s borůvkami nebo přimíchávat k jehněčímu Fish Potato Puppy - to uvidíme, musíme opatrně s tukem. Formule Fish potato original každopádně jistí možnost použití ryby ve výživě vaší fenky, bílkovinou a tukem je na tom stejně jako zmíněné jehněčí.

Markéta Rezková se ptá
12. 4. 2007, 15:42

Děkuji za velmi rychlou odpověď.Když je někdo doma - to je skoro pořád, protože manžel směnuje, takže se doma střídáme tak jí dáváme 4x denně. Dřív jsme dávali 4x100g. Teď se snažíme jí dávat víc asi 4x150g-200g.A granule tam má jen po dobu, co má jíst. A to opravdu 4x denně jedla.Když je náhodou sama doma, tak jí nasypu dávku na půl dne a miska tam jepo tu dobu, než přijedu z práce. A vše bylo snězeno.Mimo granulí nedostává vůbec nic. Včera jsme ji vážili a má 23kg. Když jedla normálně,tak přibírala 2 kg za týden a poslední týden přibrala jen 1kg. Jinak byla nejdrobnější štěnátko z vrhu.Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
13. 4. 2007, 01:42
Tak že bych to viděla všechno jako v naprostém pořádku, zbývá jen třešinka na dortu. V prvé řadě bych tedy přešla na formuli o nižším obsahu bílkovin a tuků, Fish Potato Large Breed, Lamasko - to bych volila. Pokud Vám zbývá Performance, domíchejte to třetinou k tomu novému, co vyberete.
Pokud přibývá kilo za týden, je to maximum, co se u obřích plemen doporučuje, bylo-li by to více, hrozí přetížení nezralé kostry a kloubů. Mám před sebou tabulku, kolik by štěně orientačně mělo vážit v tom kterém věku v závislosti na očekávané hmotnosti v dospělosti. 23 kilogramů na čtyřech měsících je akorát, pokud počítáme, že fenka bude mít v dospělosti 60 kilo, pokud byste čekala podle rodičů 70, pak by to bylo 25,5. Pokud byla nejmenší z vrhu (perfektní poznámka z vaší strany:-), čekejme spíše dolní hranice čísel, tak že rozhodně podvyživená není. Štíhlá kondice u štěněte je cílem, tedy ne hubená, ale roztomilý medvídek sotva se valící s prověšenou břišní stěnou - zapomeňte a u mastifa obzvláš´t. Všechno přijde, i ta mohutnost, pokud je jí geneticky daná, ale má to čas.
Potřeba bílkovin na kilo hmotnosti u vaší fenky v tomto věku by měla být nějakých 6 gramů bílkovin na kilo váhy. Tedy u formule 32 gramů bílkovin, což je High Performance, je krmná dávka pokrývající živiny 430 gramů a i to odpovídá očekávání orientačního dávkování 20 gramů krmiva na kilogram. 800 je tedy dvojnásobek a prostě to nemůže sníst, má za sebou nejbouřlivější růst a potřeba kalorií už relativně nebude taková. Rozumím tomu, že pokud dáte vašemu medvíděti do misky 4x denně 100 gramů Performance, vypadá to, jako když jí nedáte najíst. Ale zdání klame, jak vidíte. O to logičtější se jeví přejít na formuli kolem 25 gramů bílkovin a dávka bude u 25ti kilového štěněte 600 gramů, 4x 150 a dost.To už je jiný objem a když máte jistotu, že to je akorát, můžete být v klidu. Samozřejmě růst je individuální a musíte reagovat úpravou krmné dávky aktuálně. U uvedených formulí můžete zůstat klidně do roka a půl a podle režimu i déle.
Pokud nemůžete krmit 4x denně, pak krmte třikrát, ale vždy po tom, co fena odejde od misky, misku pryč. A třikrát znamená klidně to, že první krmení je v šest, druhé, jak se vrátíte a třetí večer v devět, vyvenčit a spát. Šest večer může být brzo. Jinak si zaděláte na absurdní problémy, kdy už nebudete vědět, co dělat, aby fena žrala. A ona si vás vychutná, to se nebojte! Čeká na to, jak ji budete prosit a nejen v krmení, vy rozhodujete, zda vůbec dostane najíst, zda si vůbec budete hrát - rozumíte? Budete mít doma obra a nemůže s vámi cvičit. Jsou to dobráci, o to nejde, ale je to kus vlka. Zkoušet to na vás bude celý život, zda by vám nemohla náhodou velet, pokud pto to zkoušení dáte prostor. Tak jim velí příroda, ale je to pro ně vyčerpávají stres a pro vá neméně. Pokud je jasné, že o pozice nemá cenu bojovat, protože vy jste konzistentní ve svém posatevní, má pes pokoj a klid a je spokojen. On vlastně o mocenské boje nestojí, ale když mu nic jiného nezbude, protože alfa pár ve smečce je měkký a neskýtá tedy jistotu bezpečí, co mu zbývá :-). Pes vás pozoruje stále a stále hodnotí, Velký Bratr hadr. Snad jsem to moc nezamotala...