Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • Grain Friendly
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 132/132)

Eva Baxová se ptá
12. 4. 2007, 15:14

Jaké druhy FirstMate mám zvolit pro italské chrtíky - potřebuji pro zátěž v tréninku, štěňátka, nervní hyperaktivní jedince...Díky.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
13. 4. 2007, 01:14

Pro chrtíčky  jsou tři jasné varianty: tam, kde je třeba nejvíce energie - High Performance Mini Bites (kuře, sleď) - tedy březí, kojící a malá štěňátka, štěňátka později a pejsci v tréninku, před výstavou a pod. Fish  Potato Puppy (sleď), povalečům :-) kuře s borůvkami a to také těm pejskům, co jsou hyperaktivní - má to nejméně škrobů a bílkovin a tuků ze jmenovaných variant, pro obzvláště tekoucí nervy bych volila míchat kuře s jehněčím - Lamb Potato Rice.

Pavel Šrámek se ptá
10. 4. 2007, 08:51

Dobrý den, na začátek mého dotazu musím říct, že naše rodina se snaží jíst zdravě, myslím tím, že si především vybíráme, co kupujeme, protože není ani rohlík jako rohlík,je to bída. I pro naše dva ridgebacky chceme totéž,dosud jsme krmili asi třemi značkami,kuoujeme zásadně ve veterinární ordinaci. Při hledání bio potravin a přírodní výživy na webu jsem o Velikonocích narazil i na to,že existují přírodní krmiva. To mě potěšilo,ale nabyl jsem dojmu, že ty naše značky k nim nepatří. Docela jsem si početl na vašich stránkách a chtěl bych se zeptat: co to vlastně znamená holistické složení krmiva a co je to propylgallát, našel jsem ho ve složení krmiva Kronch, které je podle údajů výrobce taky přírodní, ale jsem už hodně obezřetný, zda se nejedná o nějakou chemii, podobně jako sušené ovoce vypadá taky přírodně, ale nesmí se na něj sypat siřičitany, jako se to běžně dělá. Vidíte, my si nejsme schopni koupit v supermarketu ani sušené švestky, právě pro ten siřičitan.Ono jedno k druhému a člověk by nejedl nic než chemii. No a poslední věc, rád bych FirstMate zkusil,teplotně šetrná technologie a enzymy a maso a čistota, to mi zní dobře, ale v životě jsem o něm neslyšel, až tedy o víkendu, říkám si, že přece jen známá značka je známá značka, budu pátrat dál,co se kde píše, ale váš postoj by mě přece jen zajímal, tak že o něj prosím.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
10. 4. 2007, 06:51

Těší mě vaše snaha, aby u vás dvoj i trojnožci jedli slušně. Je to naše volba a bychom jí byli schopni, musíme aktivně informace hledat a pak s nimi na základě svých znalostí nakládat. Rozhodovat se musíme sami, ne aby bylo rozhodnuto za nás, že toto maso je bezvadné. Vždy se ptejme - opravdu? A ptejme se sebe, pokud si tedy umíme odpověď nalézt. Neovlivníme všechno, ale leccos.

Propylgallát je látka užívaná k chemické konzervaci a tedy potravina nebo krmivo, které ho obsahuje, nemá nárok o sobě tvrdit, že je přírodní. Pokud budu džem z kvalitního ovoce konzervovat cukrem, je to přírodní produkt, pokud sorbanem draselným, není.

Holistické znamená - beroucí v potaz širší souvislosti, vnímající celek jako celek, povšechné....Tedy holistické krmivo je takové, které se snaží přiblížit složením tomu, co by pes konzumoval, kdyby se pohyboval v cicilizací nedotčeném světě a měl volbu. Maso, bylinku, ovoce, zeleninu, palici kukuřice...Myšlenka jistě chvályhodná, ovšem jako všechno, dá se postavit na hlavu a využít komerčně. tedy složení pestré, suroviny lákavé, ale masa pomálu. Proto holistické složení ano, ale ubezpečte se, že vámi zvolené krmivo čerpá bílkoviny více z masa než z ovoce, zeleniny (tam jich mnoho není) a obilovin(tam jich je skoro jako v mase, ale neplnohodnotných a pro psa těžko využitelných). Chtějte vidět podíl živočišných bílkovin  na celkovém množství bílkovin kolem 70% a nenechte se zmást údajem, který popisuje, kolik čerstvého masa bylo použito k výrobě. 70% čerstvého masa není totéž, co 70% podíl živočišných bílkovin. Prvé znamená, že ve sto gramech takových granulí (vlhkost max. 10%) je 70 gramů čerstvého masa (vlhkost kolem 65%), druhé, že k výrobě sta gramů tohot krmiva výrobce použil 140 gramů masa plus mínus podle druhu, tedy dvojnásobek. Kvalita surovin bývá u holistických krmiv dobrá, pokud výrobce použije suroviny v kvalitě potravin a ne krmné, jistě to zveřejní ke svému prospěchu.

Dále se můžete se setkat s termínem "krmivo v bio-kvalitě". Bio znamená, že suroviny (maso, obiloviny, zelenina...) byly získány z bio zemědělské produkce šetrné k životnímu prostředí, šetrnou technologií, s cílem dosáhnout minimální kontaminace nežádoucími látkami. Kilo bio kuřete stojí kolem 15 Euro. Není pak nepochopitelné, že krmiva v bio kvalitě jsou krmivy založenými na obilovinách a masa zase pomálu. Krmíte tedy psa  převážně bio kukuřicí. Jinak by totiž pytel krmiva založeného na bio mase byl svojí cenou zcela mimo obvyklé mantinely. A celkem zbytečně.

Ještě se vrátím k pojmu přírodní krmivo, jak jste ho použil v prvé části dotazu v souvislosti s chemickou konzervací. Je oblíbeným postupem, že krmivu dá výrobce do štítu slovní spojení "přírodní krmivo": Pokud tedy tím myslí, že jde o krmivo bez chemie, je to málo. Přírodní krmivo pro psa znamená, že je takové, jak příroda sama zamýšlela psovité šelmy živit (a člověk to trošku domestikací změnil, ale jen trošku). Tedy přírodní krmivo pro psa musí být založené na živočišných bílkovinách, čisté a šetrně zpracované. Přírodní krmivo založené na obilovinách je přírodním pro slepice, ne pro psa! A nic na tom nezmění to, že kukuřice, kterou je pes nucen být živ, je geneticky nemodifikovaná.

K druhé části vašeho dotazu - důvěra ve značky "velkého jména". Mám tuto čerstvou zkušenost, kterou vám ráda zprostředkuji. Štěně, které si nový majitel vzal z příšerných podmínek, ve třech týdnech života nucené přežít na tom "co doma zbude"...Slečna, která si fenku vzala, ji vypiplala, ale za první půl rok života feny nepozanal jinou stolici, než zpěněnou vodu. Pečlivě docházela do veterinární ordinace, vystřídala Purinu, Hill´s a Eukanubu včetně diet, Royal Canin a bez vědomí paní doktorky ze zoufalství i levné značky české provenience. Stav stále stejný. V této situaci nás oslovila, podnětem jí bylo znormalizování zdravotníh stavu  retrívra její kamarádky krmivem FirstMate. Musím říci, že jsem byla skeptická stran možného zlepšení stavu, očekávala jsem nezvratné poškození trávicího traktu v raném období vývoje fenky. První tři kila FM Lamb Potato Rice slečna dostala na zkoušku, spolu s enzymy v přípravku OSDS a prosbou nic jiného ke stravě nepřidávat. Stolice se znormalizovala během 48mi hodin, tedy poprvé v životě této feny. Tento stav trvá již 14 dní, fena jí s chutí, což také nebylo, srst se jí začíná lesknout a začíná se osvalovat. Je to pro mě ohromná radost a naděje. Naděje, že pokud pes dostane férové krmení, stává se z vytrvalého nešťastného návštevníka ordinací šťastný návštevník "očkovací". A tak to má být, nebo ne?

 

 

 

Lucie Skálová se ptá
8. 4. 2007, 21:35

Mám fenu výmarského ohaře, 4letou,které nechávám čas od času vyšetřit preventivně mimojiné krev. Naposledy měla zvýšenou hodnotu bilirubinu a lipázy, což pan doktor uzavřel jako podráždění slinivky, dostaly jsme Eukanubu Intestinal. Fena problémy nemá, kromě toho, že trpívá falešnou březostí, je v dobré kondici, srst má nádherně jemnou a lesklou, což tedy je možná i genetická záležitost, protože taková je i její matka. Krmím jinak superprémiovými granulemi a masem, občas zeleninu, tvaroh. Můžete mi prosím říci, zda by pro moji fenu byl FirstMate vhodný, uvažuji o změně krmiva a jsem zvyklá snažit se vždy o věcech vědět co nejvíc, abych si mohla sama udělat názor. A pejsci (máme dva) jsou u nás zcela právoplatnými členy rodiny, tak že laboratorní vyšetření nás nepotěšilo a hledáme, kde všude může být příčina.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
9. 4. 2007, 07:35
Laboratorní hodnoty, které jzmiňujete, tedy lipáza a bilirubin v séru svědčí pro akutní podráždění slinivky - tedy pro zánět. Zánětem postižená tkáň je jakoby propustnější pro enzymy a ty přecházejí ve
zvýšené míře do krve, to tedy k lipáze, kterou slinivka tvoří. Bilirubin je otázka jater a bez vyšetření alkalické fosfatázy a tzv.transamináz v séru nelze říci, zda je bilbirubin zvýšený proto, že je přítomen zánět jater (a obdobně jako u slinivky, prostupuje více do krve), nebo proto, že je překážka ve žlučových vývodných cestách a bilbirubin se dostává ve zvýšené míře do krve proto, že se hromadí
ve žlučových cestách před překážkou a tím tlakem se zase cévní stěna stává ropustnější....Každopádně bych měla u takového stavu na  paměti, že právě nutričně chudá krmiva, kam zmíněná komerční dieta  bezesporu  patří (obsah masa odhaduji tak na osminu obsahu ve FirstMate a obsah bílkovin 33% tedy znamená, že je potřeba bílkovin hrazena z rostlinných zdrojů, zde konkrétně z kukuřičného šrotu, tedy suroviny třetího řádu, nemohu se ztotožnit s tím,že v případě onemocnění trávicího traktu veterinární dieta nabídne řešení formou vysokého obsahu těžko využitelných rostlinných bílkovin, nikde nevidím enzymy, probiotika, tepelně šetrnou technologii zachovávající živiny, organické minerály...) - v USA už by o tom nepochyboval nikdo znalý věci -  jsou podezírána z toho, že právě způsobují záněty různých orgánů - štítné žlázy, kloubů, uší, kůže, srdeční svaloviny...slinivku a játra nevyjímaje. Tak že osobně bych takový výsledek brala jako jasný podnět k přechodu právě na nutričně hodnotnou stravu se zřetelem na potřebu vysoce hodnotných bílkovin a tuků v přiměřené míře. Tedy parketa pro Lamb Potato Rice jako vyšitá, případně Fish Potato Original a u těžších stavů i Fish Potato Senior . Podívejte se prosím na  odpověď na dotaz slečny s retrívrem, který měl sníženou aktivitu proteáz, enzymů štěpících bílkoviny. Problém prakticky stejný, jen z druhé strany, tedy ve stavu, kdy slinivka již přešla do zánětu  chronického.
Romana Hlavatá se ptá
8. 4. 2007, 21:08

Dobrý den,setkala jsem se s prodejcem FirstMate, důvodem našeho setkání tedy nebylo krmení pejsků, ale pracovní záležitosti,slovo dalo slovo a šla řeč o tom, že našemu zlatému retrívrovi, který trpí alergickými obtížemi a záněty kůže, by možná FirstMate mohlo prospět. Dosud jsme krmili výhradně superprémiovky od veterináře, kam tedy chodíme hodně často. Můžete mi říci svůj komentář?

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
9. 4. 2007, 07:08
Vážená paní Hlavatá, budu ráda, pokud se vám podaří najít si chvilku a pročíst si informace na těchto webových stránkách . Jsou to fakta, která nejsou formulována s cílem propagovat jedno krmivo, ale skupinu krmiv, o kterých se hovoří jako o krmivech nekomerčních, tedy takových, u kterých výrobce více myslí na psy, než na vlastní kapsu. FirstMate považuji i v rámci této skupiny (takových je jen 5% světových značek) po dlouhém teoretickém i praktickém "bádání" za špičku, perfektně funguje prémiová i superprémiová řada, pro vašeho pejska bych však volila řadu ultraprémiovou. Jednoduše řečeno, zásadní rozdíly patrně oproti všemu, čím jste mohla dosud krmit, pokud to nebylo FirstMate nebo pokud si neposíláte pro granule parník do USA či Kanady jsou:
- vysoký podíl masa - bílkoviny hrazené převážně z masa, nikoliv z obilí a to v potravinářské kvalitě (i ostatní suroviny jsou ze zdrojů určených pro lidskou potřebu, což je ohromný rozdíl oproti krmné kvalitě co do obsahu cizorodých látek, tedy i alergenů) - pro vaši představu, ve sto gramech FirstMate je průměrně 150 gramů masa, u značky, ktará se často dostává se svojí reklamou do televize a leží na větčině pultů to jsou gramy 4, slovy "čtyři"! A přitom žlutý obal s křupavými granulkami na fotce  přímo vybízí k přisunutí vlastního talíře.
- sacharidy pouze z nejdietnějšího možného zdroje - želatinizovaných bramborových vloček
- tuk výhradně kuřecí nebo rybí, žádné oleje, které sjou pro psa méně využitelné, než je tomu u člověka
- vysoký obsah aktivních enzymů, vlákniny, teplem nepoškozené vitamíny, minerály včetně chelátů, probiotika
-kloubní podpora v celém komplexu, zdojem extrakt z mořských korýšů, brusinky, borůvky - vysoká hladina buněčných antioxidantů
- žádné konzervanty, barviva ,  ochucovadla  žádné suroviny druhořadé kvality
-naprostá férovost výrobce,kdy v pytli je opravdu to, co tam být má a co je testováno kontrolními úřady

Za všechno vám popíšu případ tříletého baseta. Po výborných rodičích, perfektně opečován, zkušená chovatelka a majitelka v jedné osobě. Pejsek krmen Eukanubou, Purinou, Hill´s, střídavě podle toho, zda měl zrovna zánět slinivky, nebo žaludku, zda mohl trošku spát, nebo ne, protože se drbal a drbal, jak ho svědila kůže, zda ztrácel srst nebo ne, že měl hnisavé vleklé záněty uší, meziprstí a dásní, to bylo to nejmenší. Kromě toho kašlal, tedy diagnóza byla atopie s astmatem, od 4 měsíců na kortikoidech, stav viz výše, antibiotik nepočítaně. Alergický na všechno, i na kuře a rýži, na jehněčí jen na jeden kříž, tak že měl to, kuře na tři kříže a po kuřecí Eukanubě právě měl nejtěžší akutní pankreatitidu. Dvakrát, infuzní léčba a přežil. S paní jsme se potkaly v době, kdy spořila na provedení alergologických testů v laboratoři ve Švýcarsku na doporučení paní doktorky. Jsme každá odjinud, ale chodíme ke stejné paní doktorce, je opravdu velice vzdělaná a "v obraze", máme spolu za sebou několik psích dramat, kdy šlo o život a vždy to dopadlo vesele, pokud tedy na vině nebyla vrozená mitrální vada, tam jsme byly postupně bezmocné. Zpět k basetovi. Byl to jeden z "mých" prvních "zákazníků". Tedy osobní zkušenosti nepříliš široké vyjma vlastních pejsků. Ale zato přesvědčivé - zlatý retrívr, skvrny typu Hot Spots na kůži jako dvě dlaně, srst matná, řídká.., už už měl dostat první dávku kortikoidů. Dostal FirstMate Lamb Potato Rice, během dvou měsíců nález na kůži zcela normální, váha se optimalizovala (což musel ubrat 6 kilo, "vyžraných" po oblí v Eukanubě) a tak je to dosud.
I baset dostal toto jehněčí, přestal se drbat, poprvé v životě se vyspal, z uší mu nic neteklo, což paní chovatelka nechápala, neb to nikdy nezažila a to ani u svých ostatních pejsků, tzv. bezproblémových. Postupně jsme vysadily kortikoidy, jistě si uvědomujete, jak moc musela paní chovatelka věřit tomu, co na vlastní oči viděla, když se k tomuto kroku, samozřejmě bez vědomí ošetřující veterinářky, rozhodla, jen na základě naší domluvy. Kašel nebyl, což značně zviklalo víru v diagnózu atopického astmatu.Že by ten pejsek byl tak trápen, protože byl krmen krmivem, kde 15 kilo stálo  1800,-?  Byl.... No, a protože jsme chtěly, aby pejsek přibral, dostal formuli pro štěňata ze sledě, nic se nedělo špatného a nakonec kuře s borůvkami a bramborem, přičemž to kuře a pankreatitidy...však už víte. Nabral váhu, je zdravý jako řepa a jen hnis na zdech z těch jeho příšerných uší paničce připomíná, jak to bylo. No, vymalují a bafík nad miskou s kuřetem rybou a jehněčím dohromady už dávno zapomněl, co bylo. I když to ještě není ani rok.
Posílám  vám pro případ, že se na webové stránky krmiva nedostanete, zhuštěné povídání, jak vybírat krmivo, je za tím docela dost času, to musím říct. Třeba vám tak ušetřím ten Váš. V druhém souboru je pejsek argentinské dogy, před FM a po 6ti týdnech "léčby" FM. Úsudek nechám na Vás .
Jana Ausficírová se ptá
1. 4. 2007, 19:31

Dobrý den Chtěla jsem se zeptat,jestli jsem pro svého psa vybrala správné krmivo.Mám 7 měsíční štěně NO a krmím granulemi od firmy BRASA,podle věku štěněte.Taky bych chtěla vědět,zda je potřeba k tomuto krmivu přidávat další doplňující vitamíny,nebo minerály. Děkuji

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
2. 4. 2007, 05:31

Dobrý večer, marně se snažím na Internetu najít složení byť jediné formule krmiva Brasa. Prosím, byla byste tak hodná a opsala složení krmiva uvedené na obalu? Zkuste prosím uvést i údaj o procentuálním zastoupení živočišných bílkovin, bílkovin rostlinných, stravitelnost krmiva celkovou a stravitelnost bílkovin a škrobů zvlášť, bez tohoto se nemůžeme vyjádřit objektivně. Při hledání složení jsem nalezla pouze článek MVDr. Mašína o granulovaných krmivech a kopíruji jeho formulaci:

ekonomická krmiva
( Purina Dog Meal, Aport, Delikan, Brasa, Fitmin, krmiva v supermarketech)….nejnižší třída kvality, co pes sežere, to z něj vyjde.

Zuzka se ptá
30. 3. 2007, 07:34

Chtěla bych vás poprosit o radu, kamarádce totiž velice pomohlo Firstmate Lamb Potato s kožními problémy jejich retrívra, krmila krmivem dražším než je FirstMate . Mám půlroční fenku křížence, asi jako flat retrívr. Dostala se k nám za dramatických okolností ve třech týdnech, už v tu dobu byla u ?chovatele? krmena pevnou stravou. Vypiplali jsme ji, dostávala postupně Eukanubu, Purinu, Royal, Hill´s, zkrátka vše na doporučení paní doktorky, která nám pomáhala fenku zachránit. Stále měla průjem, nedalo mi to a zkusila jsem i levnější granule několika druhů, což stav nezměnilo. Už jsem s tím tak nějak smířená, ale to byla kamarádka taky a teprve když se zalekla navrhované léčby kortikoidy zkusila ještě FM a jak je vidět, stav jejího pejska měl řešení. Zuzka

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
30. 3. 2007, 05:34

Zuzko, obávám se, jak moc se na zažívacím traktu a imunitě vaší fenky podepsaly první týdny života. Máte za sebou kus práce. Troufnu si už dnes slíbit v řadě případů, kdy je stav psa jednoznačně spojen s nutričně chudou stravou nebo zatíženou chemií nebo obojí, že FM pomůže, u vaší feny neslibuji nic, bude to na dlouhou trať, jestli tedy vůbec dokážeme vybojovat nějaký posun a změnit špatnou kartu, kterou si vaše fena vytáhla. Navrhuji:

Zkusíme vysoce stravitelné a zcela hypoalergenní Lamb Potato Rice, 4 dávky denně, 20gramů na kilogram hmotnosti feny, jen lehce namočit cca půl hodiny předem do vlažné vody, na každou dávku slabou polévkovou lžíci enzymů OSDS, ty prosím přidejte těsně před podáním. Nemyslím, že by u vaší feny šlo o alergii, tedy se nebojím dvou bílkovin v krmivu, OSDS obsahuje rybí moučku,  ale my ty enzymy potřebujeme v maximální míře, ty vidím jako zásadní spolu s přírodním charakterem krmiva založeného na mase. Svoji protizánětlivou  a „čistící“ roli by mohly sehrát i borůvky a brusinky v Lamb Potato.   Prosím, nic jiného, žádné pamlsky, ani piškot, nic, nic. Poproste o dodržování celou rodinu. Jako odměnu používejte zatím granulku, později bychom mohly přidat Fish Potato Treats, stejně jako přidat kaloričtější formuli Fish Puppy, pokud stav dovolí, je rovněž hypoalergenní. Držím palce.

Martina se ptá
30. 3. 2007, 07:33

Dobrý den, četla jsem o použití vakua při výrobě FirstMate, je to tedy vakuové balení? Díky, Martina.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
30. 3. 2007, 05:33
Nejedná se o vakuové balení, obal je velice kvalitní, třívrstvý, vnitřní vrstva z kovové folie, vakuovaná je struktura granulí. Pokud chcete vyrábět granule levně, pořídíte si linku, která je krátká, pracuje s 240ti st. a tam provedete kremaci a extrudaci živin plus vraždu vitamínů, enzymů a pod. Tedy ty enzymy mám na mysli v původních surovinách, přidávat je tam nemá smysl za této teploty. Za 6 vteřin jsou granule v pytli. Pokud chcete zdobit svoje jméno tím, že používáte šetrnou technologii (gentle manufacturing, investujete do dlouhé linky, kde je dost času na zpracování a zachování živin a stačí teplota 90st (cítíte, zde je ten rozdíl i proti doma vařené stravě, kdy jde o var 100st), kdy například škroby želatinizují, tedy stávají se nejlépe stravitelnými (a to je zase ten moment, kdy je rozdíl, zde v misce přistaně brambora doma vařená nebo želatinizované vločky). Následně pak umístíte granule do bubnu, kde je pokojová teplota a tím, že pětkrát po sobě vysajete vzduch a zase ho tam pustíte, proletí proud vzduchu nafouklou granulí (takovou, jaké jsou ty ostatní konvenční), strhne s sebou emulzi tuků, vitamínů, minerálů a enzymů s probiotiky a to vše se tedy nepoškozené teplem dostane dovnitř hmoty, která se kolem "smrskne". Je tedy vytvořena granule, která má mnohem menší povrch, než komůrkovitě nadýchaná konvenční a je tak jednak mnohem méně bobtnavá, méně objemově zatěžuje žaludek a navíc se z něj postupně odvaluje do tenkého střeva, nikoliv tedy aby nabobtnala celá krmná dávka naráz, a jednak se vzduch nedostane tak snadno k obsaženým tukům. Což u konvenčních granulí, byť by se jednalo o vakuované ANF (32gramů masa max.) neplatí, jakmile pytel otevřete. Doba trvanlivosti FM je tak 18 měsíců. Souvisí to však nejen s technologií výroby, ale i čistotou surovin. O tom jsme už mluvily - pokud musím sáhnout k chemické konzervaci, nemám čisté svědomí, pardon, čisté suroviny :-).
Lucie se ptá
30. 3. 2007, 07:33

Dobrý den, už jste mi radila s krmení pro mého pejska, teď bych se chtěla zeptat na labradora kamarádky, rok starý, má Hill´s Science Large Breed, děkuji, Lucie.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
30. 3. 2007, 05:33
Ten Hill´s je mezi tím, co Hill´s  nabízí, tím lepším. Nedá se přesně odhadnout podíl živočišných bílkovin, uvádějí jak maso, tak moučku, ale z dostupných údajů odhaduji tak na třetinu celkového obsahu masa, co má FM. Většina bílkovin je tedy kryta z kukuřice. Chybí tam úplně živočišný tuk, je nahrazen levným olejem, pes nepotřebuje olej jako lidi, kteří trpí sklerózou cév, pokud chceme vidět krásnou srst, musí dostat živočišný tuk a to kvalitní, tedy kuřecí nebo rybí, žádné směsky třetího řádu, jak někdy vídáme. Oproti FM zde nejsou zde ani organické minerály, ani enzymy, ani probiotika, vlákniny méně, nejsou ani glukosaminy, chondroitiny či MSM. Labradorovi daného stáří bych doporučila cokoliv z ultraprémivé řady vyjma Fish Potato Puppy, je-li štíhlejší, pak spíše Holistic nebo Chicken with Blueberries, je-li macatější,pak Lamb Potato Rice, Fish Potato large Breed nebo Fish original. Možno i míchat více druhů a dosáhnout tak více druhů masa v krmné dávce. Ze superprémií bych volila Lamasko, Lamasko Senzitive, Maintenance Normal and Large Breed Puppy, z prémií Skoki Active. Mějte se fajn a pozdravujte kamarádku. KD
Jana se ptá
30. 3. 2007, 07:32

Chovám italské chrtíky, pejsci jsou v zátěži především sportovní, pravidelně trénujeme a závodíme, v sezóně poměrně často jezdíme na výstavy. Dlouhodobě krmím krmivem Royal Canin, protože chci to nejlepší a to si myslím, že Royal Canin je. Část naší smečky totiž trpí kožní vyrážkou a nechci riskovat, že by se stav mohl zhoršit nekvalitní stravou. Nyní máme štěňátka a slečna, která si domů poveze vytouženého modrého pejska, se pečlivě na příchod štěňátka chystá ?teoreticky? . Rozhodla se pro FirstMate. Vždycky se snažím, aby naše štěnata dostávala i u svých nových majitelů kvalitní stravu, je to důležité vždy, u těchto nervních pohyblivých pejsků s váhou kolem čtyř, pěti kil snad ještě víc, říkám si. Proto jsme o tomto krmivu hodně mluvily, propátraly webové stránky a ač jsem dosud vůbec neuvažovala o nějaké změně krmení, musím říci, že nyní váhám. Jsem s Royalem spokojená, jen ta vyrážka mě vadí. Vždycky jsem si říkala, kdoví, jak by to bylo, kdybych krmila horším krmivem. Až slečna Lucinka mě přivedla na myšlenku, že třeba by bylo mohlo být lépe. Myslíte, že je nějaký rozdíl mezi těmito dvěma krmivy? Vybrali bychom případně na zkoušku něco i pro malé plemeno v zátěži? Díky, Jana.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
30. 3. 2007, 05:32

Vážená Jano, nemohu jinak než takto: Vy jste chtěla udělat pro své malé rytíře (modrý chrtík je pro mě pan Rytíř - tváří se tak, žije naplno a má šarm) maximum, volila jste tedy podle dostupných informací "špičku" . Masa nevíme kolik, podíl živočišných bílkovin také neznáme,  krmivo musí být konzervováno třemi potenciálními kancerogeny (pak se ptám – jsou vstupní suroviny natolik „slabé“, že je třeba sáhnou k „silné“ konzervaci, aby se obsah pytle dožil doby trvanlivost, nebo je technologie málo zdatná, aby se vyrovnala s procesy žluknutí, kontaminace plísněmi, bakteriemi apod.?),  rostlinný olej. Pověst perfektního krmiva neotřesitelná, však pokud jsou nějaké problémy, máme antibiotika, kortikoidy, antihistaminika, alergologické testy a veterinární diety (obsahující  zhusta 15 gramů masa na deset deka granulí nebo i méně, cukr, sóju apod.).

Myslíte, že vás komerce dostala, nebo ne?  Mrzí mě moc, že to právě takto funguje: chci maximum a pes to odnese, nejprve a stále moje kapsa. To je důvod, proč jsem se do krmení pustila jaksi profesionálně, když jsem před tím věnovala hodně úsilí dobrat se, kde je zakopaný pes. Není přece fér, aby lidi říkali - vcelku jsem spokojený, jen tedy ty alergie, holé fleky, nemocná štítná žláza, ...Oni jsou spokojení, protože přece dali na radu těch, co to myslí s jejich pejskem nejlépe a zaplatili za to, tak o čem pochybovat, když život je složitý a není mnoho času bádat nad tím, jestli v tom krásném obalu je opravdu i krásný obsah. Někomu přece věřit musíme.  Komerční krmiva to však  často myslí dobře  jen se svojí kapsou....Zkuste ještě jednou pročíst články na webu týkající se výživy.  Pokud se pochopíme, bude to dobře. Čeká nás a vaše pejsky totiž trochu běh na dlouhou trať. Ale dopadne dobře a vyhrává každý.....cenou je zdraví. Nebude jiné cesty, než zvolit detoxikaci organismu, vyčištění, pozvolné zvyknutí na 165 gramů masa v deseti dekách granulí (nyní odhaduji tak 30g), sacharidy z bramborových vloček a tuk výhradně kuřecí a rybí, žádný olej, ochucovadla, konzervanty, suroviny podřadné krmné kvality. Vybrala bych být Vámi ultraprémium Lamb Potato and Rice a Fish Potato Puppy. Začneme s tím jehněčím, týden, dva, pokud nebude průjem, postupně přidáme mořskou rybu, tam je více bílkovin a tuku, tak, jak chrtík potřebuje a třeba za dva měsíce budeme jen na této rybě. Obávám se, že pokud bychom začaly rovnou touto energickou formulí, mohl by přechod z Vašeho  krmiva proběhnout problémově. Moc si vážím vašeho přístupu a těším se, že se do toho pustíme. Bude to i o důslednosti a trpělivosti, po dobu čištění organismu pejsci nedostanou nic než granule, to bychom měly dodržet.

Jinak je možné, že stav se upraví tak, že budeme moci v době největší zátěže sáhnout i k formuli High Performance Mini Bites, ta by rovněž byla volbou pro odchov. KD

Klára se ptá
30. 3. 2007, 07:31

Mám 7mi měsíčního pejska zlatého retrívra. Vystřídali jsme několik krmiv českých prémiových značek, ale stále nemůžeme najít to pravé. Pejsek jí s chutí, ale je stále hubený, mívá průjem a nejhorší je, že má neustále snahu do sebe dostat svůj trus. Musím ho mít při venčení na vodítku a odvést ho pryč. Byli jsme opakovaně na vyšetření, pejsek je pravidelně odčervován, zkusili jsme veterinární krmivo Hill´s, což je mimochodem na hraně našich finančních možností, ale zlepšení nenastalo. Spíš se zvýraznilo hubnutí. O srsti vůbec nemluvím, tu máme hrubou a řídkou pořád. Nyní krmíme FitMinem, zdá se nám za dva týdny, co ho máme, že je průjem méně častý a pejsek i trošku přibral. Přišel ale výsledek posledního vyšetření, prý má pejsek výrazně sníženou aktivitu činnosti slinivky. Ptali jsme se, co to znamená, vy asi budete vědět, prý špatně tráví bílkoviny a tuky, protože má málo enzymů. Máme se vrátit zpět k Hill´s pro psy c citlivým trávením. Hledala jsem na internetu něco o enzymech a to mě přivedlo na vaše stránky, ve vašem krmivu prý jsou aktivní enzymy. Také jsem našla, že v lékárnách jsou přípravky s enzymy pro lidi. Je tedy možné enzymy v potravě pejskovi pomoci? Možná ne, protože Hill´s enzymy neobsahuje, tak vás asi obtěžuju zbytečně. Děkuji, Klára.

MUDr. Karla Dvořáková odpovídá
30. 3. 2007, 05:31
Vážená Kláro, nedostatečnost slinivky břišní – tedy její produkce trávicích enzymů je stav, který má zřejmě genetickou složku, jsou psi, kteří mají předpoklad, že toto onemocnění u nich vznikne. Má se ale  za to, že hlavním spouštěčem toho, zda onemocnění propukne, je dlouhodobé  krmení nevhodnou potravou. Myslí se tím takovou, která čerpá bílkoviny převážně z rostlinných zdrojů, nejhorší v tomto směru je sója. Ale s tou už se dnes v krmivech nesetkáváme často (výjimkou jsou právě některé formule Hill´s), daleko častější je fakt, že spousta krmiv pokrývá potřebu bílkovin více z rostlinných, než živočišných zdrojů. A nemusí jít zrovna o použití bílkovinných rostlinných koncentrátů, jejichž použití uvedené na obale by majitele psa mohlo od nákupu včas odradit. Obiloviny jsou na bílkoviny rovněž bohaté a tak se často stává, že pes je krmen převážně bílkovinami z obilovin, nikoliv z masa a toto vidíme jako hlavní problém. Pes je geneticky masožravec, na trávení rostlinných bílkovin musí vydat spoustu energie, spoustu enzymů ze slinivky a přesto je není schopen využít. Trápí si tak zažívací ústrojí, vyčerpává slinivky, zahleňuje střevo a i když má správnou krmnou dávku, hubne.  Po určité době mohou začít buňky slinivky odumírat z té „námahy“ a začarovaný kruh se uzavírá. Co je nejhorší, tento proces může postihnou i psy geneticky zdravé, tedy bez dispozice k nedostatečnosti slinivky, jak vyplývá z řečeného. Prostě si vinou špatně složeného krmiva slinivku vyčerpají, přidat se může i zánět z nutričně chudé stravy kontaminované nečistotami. Při tom taková strava může být třeba i energeticky bohatá, díky tukům například, ale to je zase krok ke zhoršení stavu. Onemocnění je tedy možné předcházet stravou obsahující dostatečné množství kvalitních, lehce stravitelných živočišných bílkovin, s přiměřeným množstvím kvalitních tuků, nejlépe živočišných, pro psa daleko přirozenějších, než jsou oleje.  Pokud už tento stav vznikne, je možné takovouto stravou průběh zpomalit, pokud se začne s kvalitní výživou dříve, než odumřou buňky slinivky. Nutný je přísun trávicích enzymů, optimálně přímo v potravě a nízká deklarace tuku. Ještě podotknu, že s věkem se činnost slinivky může snižovat jako příznak stárnutí a tam je pak tato forma stravy rovněž velkým přínosem. Lépe však, je-li pejsek kvalitně živen již od „dětství“, to si asi rozumíme.Uvedu pro objektivitu složení Vámi zmíněných krmiv s komentářem:  Krmivo 1:mletá rýže, mletá kukuřice, dehydratovaná bílkovina kuřat a krůty, kukuřičný gluten, sušené celé vejce, živočišný tuk, rostlinný tuk, lněné semínko, ovesná vláknina, vitamíny a minerály Kromě dehydratované bílkoviny a vajec zde tedy nevidím kvalitní živočišné bílkoviny v dostatečném množství, nemohu si pomoci, na prvních dvou místech surovin jsou obiloviny. Většina bílkovin tedy bude rostlinných. Dehydratovaná bílkovina znamená totéž, jako usušené bílkoviny získané pravděpodobně z něčeho jiného, než je čerstvé celé kuře v potravinářské kvalitě. Minerály anorganické. Tuk živočišný, nevíme jaký, a rostlinný – olej.  Krmivo 2:drůbeží moučka, rýže, kukuřice, pšenice, kuřecí maso, rybí moučka, cukrovarské řízky sušené, drůbeží tuk, pšeničné klíčky, masový extrakt, lněné semeno, slepičí vejce, sušené jablečné výlisky, pivovarské kvasnice, lososový olej, sušená mrkev, chondroitinsulfát, glukosaminsulfát, vitamíny a minerální látky Zde už vidíme na prvním místě drůbeží moučku, na čtvrtém a pátém další zdroje bílkovin z masa. Sice by lepším zdrojem byla moučka čistě kuřecí, která obsahuje vyšší procento kvalitních bílkovin, ale výrobce udává 39% podíl masa v receptuře. Tedy zde je 39 gramů drůbeží směsi ve 100 gramech granulek. I drůbeží tuk je lepší surovina, než „živočišný“, i když zase lepší by byl kuřecí. Minerály v organické formě potěší, nepotěší chemická konzervace. Vidíte tedy vysvětlení pro to, proč po druhém krmivu došlo k určitému zlepšení a to i stran hmotnosti pejska?  Ani jedno z krmiv však není vyrobeno v potravinářské kvalitě, druhé má zmíněnou chemickou konzervaci, žádné nemá aktivní enzymy, probiotika (jogurtové bakterie), organické minerály - cheláty. FirstMate patří do skupiny  naturálních  nekomerčních bezpečných  krmiv a  výše uvedené  charakteristiky splňuje. Přepočtený  obsah čerstvého masa je ve formuli, která by pro vašeho pejska byla vhodná nízkým obsahem tuku (Lamb, Potato and Rice, Fish Original) kolem 150ti gramů na deset dekagramů granulek, výrazně převažují živočišné bílkoviny z kvalitního masa nad rostlinnými. Tuk je pouze kuřecí nebo rybí, žádný olej. Vysoká stravitelnost nejen celková, ale i bílkovin a škrobů deklarována výrobcem.  Pokud byste se pro FM rozhodovala, jednoznačně bych doporučila zároveň  používat přípravek OSDS s obsahem enzymů, v granulích jsou čtyři druhy aktivních enzymů, v OSDS navíc pátý – lipáza, štěpící tuky. A to váš retrívr potřebuje. Jako pohlazení, které mu posílám. Karla Dvořáková