Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 54/132)

Jitka Lipinová se ptá
6. 12. 2010, 10:08

Dobrý den, prosím o radu. Máme 20i měsíčního westíka, od štěněte "nežravce". Váží asi 7 kg a protože chodíme na výstavy, snažím se, aby trochu přibral. Zpočátku jsme dávali Eukanubu, ale na radu chovatelů jsme vyměnili za FM Pacific Ocean Fish pro štěňata. Po nějaké době jsme na základě vzorku z výstavy objevili krmivo Platinum, které mu konečně chutnalo. Po prostudování, o jaké krmivo jde, jsem ho objednala. Netrvalo dlouho a pes začal mít problém s častým močením. Na radu veterináře jsme podávali ATB, ale bez výsledku. Proto veterinář bral krev, aby zjistil, zda jsou v pořádku ledviny. Byly. Léčbu jsme uzavřeli s tím, že je to nejspíš změnou krmiva, které bude pravděpodobně více solené, pes více pije (což je také pravda) a více proto močí. Vrátili jsme se tedy zpátky k FM, ale problém nadále trvá. Jsem přesvědčena, že toto krmivo by sůl obsahovat nemělo a že psovi dávám opravdu kvylitní granule, tudíž docházím k závěru, že krmivem tato potíž způsobena nebude. Můžete mi tuto teorii potvrdit? Nemáte nějakou zkušenost s podobným problémem. Děkuji. Jitka

Ing. Gerhard Stein odpovídá
6. 12. 2010, 08:08
Krmivo Platinum má pokud se nemýlím vlhkost kolem 25%. Čím myslíte, že se takovéto krmivo dá zakonzervovat?Vit. C a E na to určitě stačit nebude. To, že pes krmivo žere, to ještě neznamená , že je to krmivo kvalitní. Atd. Rozebírat to nebudu. Pan veterinář má v tomto případě určitě pravdu.Ale příčin nezdaru a situace, který nastal by se našlo více. Alergie, pokud vzniknout jsou velice těžko léčitelné. Rozhodně podmínkou pro to, aby byl pes jakžtakž v pořádku je pokusit se zvednout úroveń jeho imunitního systému. Doporučil bych vydržet u ultraprémiové řady FM a více neexperimentovat. Pro podporu imunitního systému u nás můžete zakoupit špičkový produkt Caniimun.
ALENA ŠNIITOVÁ se ptá
3. 12. 2010, 11:37

DOBRÝ DEN MÁM 10LETÉHO KOKRŠPANĚLA ,PŘED MĚSÍCEM BYL HOSPITALIZOVÁN PRO NEPRŮCHODNOST STŘEV , BEZ CHIRURGICKÉHO ZÁKROKU SE PODAŘILO STŘEVA ZPRŮHODNIT MÁ ZVÝŠENOU AMYLÁZU BRAL JEŠTĚ ANTIBIOTIKA CEÝ ŽIVOT MÁ INTESTINAL GRANULE EUKANUBA TY OD HOSPITALIZACE ODMÍTÁ,LÉKAŘ MI PORADIL AŤ MU VAŘÍM MASO NEŽ SE PLNĚ ZOOTAVÍ ,Z MASA MÁ POŘÁD PRŮJMY UŽ SI NEVÍM RADY ŘÍKALI AT ZKUSIM HO NECHAT 2 DNY VYHLADOVĚT ,NEPOMÁHÁ SHÁNÍM VZORKY OD JINÝCH VÝROBCŮ GRANULÍ INTESTINAL ALE MARNĚ PORAĎTE MI PROSÍM CO MÁM DĚLAT JE TO UŽ NEÚNOSNÉ NĚCO JÍST MUSÍ A JÁ NEVÍM CO MU DÁT. DĚKUJI MNOHOKRÁT ŠNITOVÁ ALENA

Ing. Gerhard Stein odpovídá
3. 12. 2010, 09:37
S krmením vašeho pejska musíte opravdu opatrně. MOžná bych začal od vařené rýže, do kreré bych a to opravdu velice opatrně přidával konzervy Belcando s jehněčím, nebo krůtou. odle toho, jak se bude situace vyvíjet bych pomaličku začal přimícháva Pacific ocean fish original. Ty obsahují bakterie mléčného kvašení a enzymy, které by mohly zlepšit peristatiku vašeho psa, ale pozor, opravdu te přechod musí být velice opatrný.  Nebál bych se do rýže přidávat granule nuova fattoria mistr old light. Ty jsou vyrobeny jinou technologií a docela dobře zastavují průjmové stavy, Nezbývá než hledat. Šetrnější pro příjem žaludku jsou granule NF, kvalitnější FM.
Martina Riemerová se ptá
3. 12. 2010, 09:20

Dobrý den, máme 4,5 měsíční fenku Bišonka. Do 4 měsíců byla krmena granulemi Pro Pac, pak jsem objevila Firstmate a objednala pro ní High performance. Prvních několik dní jsme obě krmiva míchali, nyní cca 10 dnů žere pouze Firstmate. Celou dobu od změny krmiva má ale daleko měkčí stolici než dřív a také udělá třeba dvě normální hovínka v celku a pak deset malinkých bobečků. Dříve měla stolici v pořádku, šla bez problémů sebrat. Krmíme jí 2x denně (7 a 18 hod), stolice je také 2x denně. Je to normální při přechodu na nové krmivo nebo bychom měli změnit granule? Zkoušeli jsme dávat rýži natural, ale ve výkalech zůstávala celá zrna. Děkuji.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
3. 12. 2010, 07:20
Ano, tato reakce se dá předpokládat při přechodu z nutričně chudšího na nutričně bohatší potravu. FM Perfrmance mají 20% podíl živočišných tuků a  vysoký podíl živočišných proteinů. Těch rostlinných je minimum. Proto bych doporučil kombinaci 50 na 50% s krmivam Pacific ocean fish puppy. Další verzí by mohlo být kombinování FM s holistickou řadou BC puppy. I my máme doma bišonka a žádný problém. Čím byla krmena matka štěněte a na čem váš pejsek vyrůstal v chovatelské stanici, kde se narodil. I to může být signál pro horší trávení živočišných tuků.
milan svršek se ptá
30. 11. 2010, 14:58

Do devíti měsíců jsem fenu no krmil belcandem junior a poté přešel na belcando active.Nevím jestli je to tím,že jsem granule nemíchal nebo brzkým přejitím.Fena se mně pozvracela a přestala granule žrát.Do současné doby jsem neměl s granulema problém. Předem děkuji za odpověď.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
1. 12. 2010, 12:58
Postupný přechod u granulí je vždycky doporučován. Jelikož neznám veškeré okolnosti , mimo jiné co ještě pejsek kromě granulí dostává, popř. co ještě mohl váš pejsek nekontrolovatelně sežrat, nebo jestli mu někdo něco nepodstrčil, mohu se jen domnívat. Ze zkušenosti vím, že bych ale hledal jinou příčinu, než je přechod ze štěněcí varianty na verzi pro aktivní mladé psy. To se mi jeví výrazně pravděpodobnější variantou.
Naďa Kučejová se ptá
27. 11. 2010, 22:09

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda roční fenku jorkšíra krmíme správně. Vážila 3 kg, nyní 3,2 kg.Dostává 1x denně menší misku vařeného žrádla (kuřecí nebo hovězí maso, rýži nebo těstoviny, mrkev, celer). Večer pak trochu jogurtu, popř. půl kapsičky Pedigrie. Občas sní trochu granulí Royal Canin.Během dne dostane několikrát maličký kousíček odměny (např. sýr). Je pořád při chuti, ale nechceme, aby tloustla.Prosím, napište, zda neděláme nějakou chybu. Děkuji

Ing. Gerhard Stein odpovídá
28. 11. 2010, 08:09
Myslím, že na jorkšíra je to docela vyšší  váha. Náš váží 2 kg. Nevím samozřejmě jak je váš pejsek veliký.Musím říci, že kromě vařeného hovězího, kuřecího a rýže bych svému pejskovi nedal nic z toho dalšío krmení a odměn. Z naší nabídky bychh vám doporučil hypoalergenní pamlsky Ziwipeak a krmivo Finnest croc z holistické řady Belcando.
Lenka Nováková se ptá
26. 11. 2010, 23:33

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám čtyřměsíční fenku kavalíra, krmím RC mini junior, nemá žádné zdravotní problémy. Ale po tom co jsem si přečetla kritiku o tomto krmivu na všemožných diskuzích, chtěla bych zkusit FM. Jen si nemůžu vybrat, můžete mi prosím poradit? Raději bych drobné ganulky, s velkými bojujeme. A můžu FM krmit dlouhodobě, nebo raději střídat? Děkuji za odpověď. Lenka Nováková

Ing. Gerhard Stein odpovídá
27. 11. 2010, 09:33

Pro vaše štěńátko bych doporučil Pacific ocean fish puppy. Můžete ho kombinovat i se stávajícím krmením, pokud ho máte skladem až do doby jeho vykrmení. Dále bych si jako velice vhodné dovolil doporučit holistickou řadu Belcando finnest croc.

Hana Brixová se ptá
24. 11. 2010, 16:50

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaké krmivo by jste mi doporučili pro fenku bostonského teriéra. Krmím RC 30, dříve jsem krmila Purinou,ale fenka měla neustále kožní problémy. Svědivost kůže, a docela hojně jí padají chlupy. Dostávala vitamín E, zinek, ale zlepšení bylo minimální.Po RC se to trošku zlepšilo, ale opravdu jen trošku.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
25. 11. 2010, 02:50

Ve vašem případě tak jako v podobných dalších, kteří se nám každý den ozývají bych doporučil Pacific ocean fish original, nebo Australian lamb.  je třeba jednoznačně použít krmivo na bázi hypoalergenních surovin s jedním zdrojem uhlohydrátu a jedním zdrojem živočišného proteinu. Doporučil bych vypustit cokoliv od stolu, pakliže pejsek dostává. Rovněž vypusti i případné pamlsky jako piškoty atd.

Vylepšit zdraví vašeho pejska se nepochybně dá i kombinováním krmiva FRM s preparátem na srst a kůži Caniderm německé řady Anivital.

Pavlína Vaníková se ptá
23. 11. 2010, 18:45

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu, jaké zvolit konkrétní krmivo značky FirstMate pro 2 měsíční štěně jorkšíra? Současná váha štěnětě je 1,20 kg, jorkšírek je bez větších problémů - pouze lupovitost kůže a častější drbání. Momentálně krmíme krmivem Royal Canin junior. Dle informací soudím, že bychom mu mohli dávat Chicken with Blueberries nebo Pacific Ocean Fish Puppy. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Pavlína VAníková

Ing. Gerhard Stein odpovídá
24. 11. 2010, 04:45
odle toho co píšete, váha je optimální, ale problémy s lupivostí a drbáním, to je podnět k bití na poplach. Se stávajícím krmivem to dále nepůjde, zváště, objevily li se problémy již tak brzy. Krmiva, které jste si vybrala jsou samozřejmě vhodná. Já bych v tuto chvíli zvolil verzi fish puppy. Pro zvýšení chutnosti můžeme nabídnout lososí olej grizzly, rovněž jako pamlsky můžeme nabídnout hypoalergenní pamlsky z Nového Zélandu Ziwipeak. Dalším krmivem, které osobně vidím jako vynikající pro jorkšíry, protože sami máme doma dvoukilovou roční fenečku je Belcando Finnest croc.
Pavel Bortel se ptá
23. 11. 2010, 17:20

Dobrý den máme štěňátko Cotton de Tulear a rádi bychom věděli jaké krmivo bychom mu měli objednat , co nám pro něj doporučujete ?

Ing. Gerhard Stein odpovídá
24. 11. 2010, 03:20
Nevím, na čem váš pejsek vyrůstal, pro bych vám preventivně pro začátek nabídl FirstMate Pacific ocean fish puppy. Poté byste mohli stříédat i FM Performance , nebo ultraprémiové  krmivo s borůvkami.
Jana Skoromaslejová se ptá
14. 11. 2010, 14:36

Dobrý deň.Chcem vás poprosiť o radu.Mám 10mesačného yorkširskeho terriera.Od vitaminov s vysokým obsahom beta karoténu začal na krku a nad labkami hrdzavieť.Dávala som Royal Canin.Hneď som vitamíny vysadila,farba sa však nemenila.Začala som mu dávať Fish4Dogs-ryby+zemiaky.Začala mu pomaličky vyrastať opäť modročierna farba.Začal mi však tie granule úplne odmietať,privoňal a odišiel,a bol oveľa menej energický ako predtý.Prešla som teda na RC,opäť hrdzavie a škrabe sa.Rozmýšľam nad FirstMate fish original.Prosím Vás,má to obsah karoténov,alebo ktoré by ste mi doporučili?ĎAKUJEM.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
15. 11. 2010, 12:36

U RC se tomu nedivte, tam cesta nevede. Obsahuje vysoký podíl rostlinných olejů a vysoký obsah syntetického vit. A . Takových majitelů jorkšírů se ozývá více.  FM pacific ocean fish original je sázka na jistotu.  Dlouhodobým krmením se situace nepochbně zlepší. Okamžité zázraky ale nečekejte. To by pejsek musel přelínat  O betakaroténu - tomu se vyhnete, když vyloučíte krmiva s rostlinnými oleji. Zkuste si přečíst níže uvedený článek.

 

Jak rozpoznat kvalitní krmivo pro psy

Na toto téma bylo napsáno nejedno pojednání. Trh s krmivy pro psy, kočky a ostatní domácí zvířata je pro běžného smrtelníka velkou neznámou. Proto, abychom se v něm zorientovali potřebujeme znalosti z krmivářství, zdravovědy, chemie, ale nepochybně i chovatelské zkušenosti, cit a pozorovací schopnosti.

Pokud se omezíme na trh v České republice, je zde chována jak řada plemen uznávaných FCI, plemen národních, ale i nepřeberná řada různých kříženců všech váhových kategorií a velikostí. Každé plemeno nějak historicky vznikalo /v určité době a na určitém území/ a z toho také vyplývají i různé potravinové nároky.

Z mých zkušeností vím, že např. japonským plemenům nevyhovují krmiva s obsahem mléka, velkým plemenům není vhodné podávat krmiva s vysokým obsahem proteinů a tuků. Psům kteří nejsou v zátěži není vhodné podávat vysoko-proteinová krmiva, krmiva kategorie Performance. Kromě nežádoucího zatěžování trávicího systému psa může dojít u fen ke spouštění nežádoucích laktací atd.

Jak se ale k tomuto problému postavit, když ze všech plemen psů znám jenom to svoje a mnohdy ani to ne? Podle zákona o krmivech musí být každé krmivo deklarováno. Tuto deklaraci obvykle najdeme na zadní straně obalu. Tam najdeme důležité údaje o tom, kolik krmivo obsahuje procent bílkovin /N-látky/, tuků, vlákniny, popelovin či vlhkosti. Najdeme tam i obsahy vitamínů.

Netvrdím, že to nejsou údaje důležité, ale tyto jakostní znaky vám nedají skutečný obraz o kvalitě daného krmiva. Daleko důležitější údaje najdete v kolonce složení. Mnohdy to bývá opravdu zajímavé čtení

Byli byste ochotni zaplatit za 15 kg balení /v pěkném obalu/ krmiva s deklarací složení výrobky živočišného původu, obiloviny, cukry a tuky, 1500 Kč? Já tedy rozhodně ne.

Ale zpět k problému, který jsme nastínili. Jsem-li i naprostý laik, což většina z Vás není nebo nemám jistotu, zda-li je moje volba správná a chci dát svému psovi to nejlepší postupoval bych takto: Chce-li se krmivo nejen tvářit jako superprémiové, nemělo by být na prvním místě uvedeno obilí /snad s výjimkou krmiva light, senior/.

To znamená, že na prvním místě bychom měli nalézt deklaraci typu kuřecí moučka, rybí moučka, jehněčí moučka. V žádném případě bychom tam neměli nalézt v textu něco jako vedlejší produkty živočišného původu, masové deriváty a podobně. Krmiva z takovýmto složením bych řadil v lepším případě mezi prémiová. Samozřejmě této kvalitě by měla odpovídat i výrazně nižší cena.

Podezřelým může být i označení, ze kterého nabudete dojmu, že v každé granuli je skryto nejméně celé kuře. Tyto české překlady většinou bývají básnickým překladem označení uvedeného v angličtině.

Suroviny na etiketě by měly být řazeny za sebou v sestupném pořadí. To znamená, že na prvním místě je surovina, které je ve výrobku obsaženo nejvíce, na druhém, ta které je druhé nejvíce atd. Na druhém či dalším místě se mohou objevit obiloviny. I ty by měly být jednoznačně deklarovány. Pro lepší názornost uvedu některé, např. pšenice, rýže, kukuřice, ječmen, oves atd. Za zamlženou deklaraci je možno považovat označení, vedlejší produkty rostlinného původu, obiloviny, rostlinné deriváty apod. Argumentace, že výrobce neuvádí konkrétní složení, protože je to výrobní tajemství zde neobstojí. Označení obiloviny vlastně výrobci může umožnit i to, že se ve výrobě použije jakákoliv obilovina, v řadě případů ta nejlevnější, která se na trhu dostane.

Zákazník si tak vlastně pokaždé může koupit jiné krmivo. To nebezpečí tady bezesporu je. Mezi rostlinnými produkty v krmivech se často objevuje pojem sója, sójové boby či sójový olej. Tato surovina se v krmivu chová velice zajímavým způsobem. Ovlivní nám v deklaraci krmiva dvě položky a to bílkoviny / N-látky/, jejichž obsah přidáním sóji prudce vzrůstá, ale také tuky. Za přispění sóji jako vstupní suroviny lze s menšími náklady vyrobit krmivo, které obsahuje vysoké množství proteinů /30% i více/. Tyto jsou pro psa v méně stravitelné podobě. Druhým zázračným úkazem, který sója dokáže je to, že se nám v krmivu zvedne i množství tuků.

Jelikož pes není vegetarián, ale masožravec, není zajisté žádným tajemstvím, že živočišné tuky jsou pro psa daleko prospěšnější a užitečnější než-li tuky rostlinné. I tento argument jednoznačně podporuje to, co jsem konstatoval již úvodem. Že není důležité množství proteinů a tuků, ale kvalita vstupních surovin.

Budeme-li u výběru krmení postupovat výše uvedeným způsobem, řada krmiv tímto sítem neprojede a o to je pro nás výběr jednodušší.

Trošičku složitější už bude se zorientovat např. v oblasti zchutňovadel s příchutí kuřete apod. Je to stejné, jako když místo rumu budete pít rumovou esenci. Zchutňovadla se běžně přidávají i do krmiv pro dobytek. Jako zchuťňovadlo může být použita i krmná sůl. Kvalitní krmivo by proto mělo obsahovat co nejnižší procento soli.

Jednotlivá krmiva, alespoň ta která se tváří jako kvalitní, neopomínají uvádět, že obsahují vyvážené množství nenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6. V drtivé většině je zdrojem Omega 3 kyselin lněné semínko.

Co je k tomu vede? Myslíte že je to ta nejlepší varianta? Já si myslím, že ne. Daleko optimálnějším a pro psa využitelnějším zdrojem Omega 3 je rybí moučka. Co myslíte, co více ovlivní výrobní cenu krmiva, lněné semínko nebo rybí moučka? Množství mastných kyselin Omega 3 jejichž zdrojem je ryba nebo lněné semínko, může být srovnatelné, prospěšnost pro zdraví psa různá. Při logické úvaze si na to zajisté odpovíte sami.

Problémem, se kterým si laik už tak snadno neporadí jsou alergeny. Některá krmiva jich obsahují více, některá méně. Z těch, které se v krmivech vyskytují, bych alespoň některé vyjmenoval. Patří mezi ně sója, chemické konzervanty, vajíčka, mléko, pšeničný lepek, potravinářské barviva atd. Pro zdravého psa to nemusí být nepřekonatelný problém. Pro citlivé psy mnohdy stačí i velice malé koncentrace a může vzniknout veliký problém. Nejideálnější, jak se alergiím vyhnout, je výběr krmiva ,které obsahuje alergenů co nejméně. Problém sóji a jejich produktů jsme už nastínili. Chemické konzervanty by se samozřejmě v superprémiových krmivech neměly používat, takový je celosvětový trend. U krmiv prémiové řady či nižších řad se s nimi samozřejmě setkáme. Způsob konzervace totiž zásadně ovlivňuje výrobní náklady. Vajíčko je ideálním zdrojem bílkoviny, na druhé straně je to však nepochybně jeden ze zdrojů případných alergií. V tomto směru se mohou názory různit, zda vajíčko ano či ne. Nejsem-li si však jistý, jakou alergií můj pes trpí pak se krmivu s obsahem vaječné bílkoviny raději vyhnu. U zdravého psa samozřejmě žádný problém.

Je nezpochybnitelné, že část psí populace může trpět alergiemi na pšeničný lepek. Dobře, pšenice se dá nahradit např. kukuřicí. To není problém. Problém je malinko jinde. A to ve stravitelnosti různých druhů obilovin, které pak zpětně ovlivňují celkovou stravitelnost krmiva. Pro lepší názornost uvádím stravitelnost rýže je 72 % , kukuřičný lepek 68 % , pšenice 60 % , kukuřice 54 %.

Zase zamyslíme-li se nad údaji stravitelnosti některých obilovin, je zřejmé že čím více obilovin krmivo obsahuje, tím je stravitelnost krmiva menší. V tomto směru matematika funguje.

Potravinářská barviva se mohou vyskytovat i v krmivech, která zrovna nehýří všemi barvami. /zelená, hnědá, modrá, žlutá, červená/. V rámci filosofie některých firem je to, že používají barviva pro sjednocení barvy všech granulí. U krmiv, která jsou vyráběna na čistě přírodní bázi můžete nalézt granule jejichž barvy se mohou lišit. Barva těchto granulí je totiž ovlivněna druhem použitých vstupních surovin. U amerických a kanadských granulí se často jako zdroj vlákniny používá červená řepa. No a např. řepa vypěstovaná v Sasketchewanu vám bude barvit granule jinak než. řepa vypěstovaná v Californii. Je to podobné jako když budete pěstovat jednu odrůdu vína v různých lokalitách. Výsledná sklizeň bude mít malinko jiné specifické vlastnosti.

V poslední době se často setkáváme s dotazem týkajícím se obsahu betakaroténu. Zde zase můžeme všeobecně říci, že stejná rostlina pěstovaná na různých místech může mít různý obsah betakaroténu. Čím horší a náročnější podmínky pro její růst, tím bude obsah betakaroténu v rostlině větší. Pokud bychom tento problém nerozpitvávali zbytečně zeširoka, tak se dá říci, že čím více krmivo obsahuje rostlinných složek, tím je větší jeho obsah betakaroténu. Dá se předpokládat, že z pohledu na menší množství obsahu betakaroténu v krmivu bude výhodnější používat krmiva u nichž tvoří rostlinnou složku bramborové úsušky či rýže. Větší obsah betakaroténu najde zajisté v pšenici V případě kukuřice víte, že zrno má samo o sobě krásnou nažloutlou barvu. Přítomnost betakaroténu by se dala dokázat pokusy.

Jen stěží se dá uvěřit někomu kdo tvrdí, že jeho krmivo betakarotén neobsahuje. Berte to jako nesporný fakt. Budete-li krmit granulemi, po kterých srst Vašeho psa zčervená, budete se muset poohlédnout po jiné variantě. V případě správné volby červená barva srsti zmizí.

Chci-li prorazit na trhu, měl by jsem se od ostatních nějak odlišit. Proto se setkáváme i s tím, že ten či onen výrobce tvrdí, že ta či ona surovina dává jeho značce výjimečné vlastnosti. To samozřejmě nevylučuji, vždy se ale na věc musím dívat komplexně. Takže např. uvedu, že moje značka obsahuje L-carnitin. Na tom by nebylo nic špatného. Jenže pokud ve složení krmiva najdu deklarace typu vedlejší produkty živočišného původu, rostlinné tuky apod. má to pak význam? Většinou jen ten reklamní. Celkovou hodnotu krmení to mnoho nevylepší.

Měl by jsem se rozhodnout podle výše uvedených kritérií. Musím počítat, že cena kvalitního krmiva bude vyšší, ale nemusí být přemrštěná .Cenu samozřejmě ovlivňuje kromě kvality výrobku i reklama. Je jasné, že i tu musí vždy někdo zaplatit.No asi to zřejmě nebude nikdo jiný než zákazník. Takže i zde funguje určitá úměra ve vztahu kvalita a cena. Drahé totiž může být i méně kvalitní krmivo s velkou a bombastickou reklamou. Ale to už je zase trošku jiné téma. Každý kdo si pořídí psa by si měl uvědomit, že pořizovací cena je ten nejmenší náklad, který se psem má. Nemám-li na to, abych mohl nakrmit opravdu slušně velkého psa, tak si raději pořídím středního nebo malého. Mám-li doma psů hodně, pak bych měl zvážit co je lepší. Jestli krmit hodně psů špatně nebo menší množství či jen jednoho dobře.

Přeji šťastnou ruku ve výběru.

Ing. Gerhard Stein

Katřina Němečková se ptá
10. 11. 2010, 13:17

Dobrý den! ..Mám dotaz ohledně krmiva zn.Belcando, mám pejska velkého plemene (černý teriér), doposud krmen krmivem FirstMate superprémiové a ultraprémiové řady, se kterým jsme spokojeni. Nyní ale plánujeme pořídit ještě jednoho pejska a finančně již pro 2 psy nebude tak jednuduché udržet náš standard v podobě oblíbeného FirstMatu. Ve Vaší nabídce mě zaujalo krmení zn. Belcando v chovatelksém balení 25kg, ale mám trošku obavy, zda to oproti Firstmatu nebude s kvalitou moc "skok dolů"..? ..Neboť pejskům bych chtěla samozřejmě dopřát to nejlepší:-)) Předem děkuji moc za odpověď! S pozdravem a přáním příjemného dne Katka Němečková www.eru.websnadno.cz Za

Ing. Gerhard Stein odpovídá
10. 11. 2010, 11:17
Ano Belcando má novou holistickou recepturu a chovatelská 25 kg jsou vynikající řešení jak ušetřit kapse a zůstat u kavlity. Pokud to bude možné, doporučil bych verzi BC kombinovat s 30 až 50% podílem FM.
Oldřiška Duháčková se ptá
9. 11. 2010, 08:12

Dobrý den, máme 3 měsíční štěně JRT, které bylo krmeno u chovatele krmivem Royal Canin Mini Junior, pro štěňata malých plemen. Toto krmivo je přizpůsobeno malým čelistem. Na doporučení kvality krmiva FirtMate, jsme si objednali krmivo FirstMate High Perfomance. Toto krmivo, ikdyž je určeno pro štěňata je dost velké a náš pejsek není schopen v pohodě ho rozkousat. Pokud ho necháme v celku, tak si s ním hraje a schovává ho po bytě, tak se snažíme ho trochu rozporcovat :-), to je lepší. Nesežere však doporučenou dávku, jenom spíš nějakou udržovací. Prosím o radu, jak postupovat. Zda znovu přejít na Royal Canin a až bude větší, tak se vrátit na FirtMate nebo doporučíte mi nějaké řešení? Mockrát děkuji a přeji pěkný den. O. Duháčková

Ing. Gerhard Stein odpovídá
9. 11. 2010, 06:12
Upřímně řečeno, máme doma jorkšíra a ten velké granulky žere úplně mormálně. fenka japanchina , která váží pod 2 kg  velká tak do dlaně nám vyrůstala na FM holistik. Věřte, že kdyby pejsek měl hlad, že granulku sežere. Navíc čím tvrdší granulka, čím více musí pejsek kousat, tím lepší a účinější prevence proti paradentóze .Ale pokud chcete menší granulky, pak bych vřele doporučil Belcando finnest croc, nebo Feelwells puppy. Obě verze mají malinké chutné, kvalitní a hypoalergenní granulky té nejvyšší kvality. Krmivo o kterém nejsem přesvědčen vám opravdu doporučit nemůžu. Příjemný den.
Lenka Milevová se ptá
7. 11. 2010, 22:10

Dobrý den, prosím o radu. Budu si mít štěňátko Chodského psa. Po dlouhém porovnávání dostupných krmiv jsem se rozhodla pro FM Pacific Ocean Fish Puppy. Nevím, zda bych mu měla přidávat ještě nějakou kloubní výživu. Maminka měla DKK 0/0 tatínek 1/1. Nechci nic podcenit. Děkuji moc za radu. Lenka Milevová

Ing. Gerhard Stein odpovídá
8. 11. 2010, 08:10
Vážená paní, to vaše rozhodnutí je správné, Vzhledem ke složení a kvalitě tohoto krmiva , potažmo k velikosti vašeho psa si myslím, že žádnou další tzv. kloubní výživu není nutno dodávat.
Markéta Dohnalová se ptá
3. 11. 2010, 20:05

Dobrý večer, již dlouhodobě odebírám granule AG a FM. Mám 3 psy, kteří dělaji canisterapii ve 3 domovech důchodců-Vítkov, Budišov a Hlučín. Fena,Kelly, věk 14 let(autonehoda v r.2001-spony v pánvi a um.kyčelní kloub,léky na srdce) Pes Fox, věk 8 let, upředňostňuje malou velikost granulí-velmi temperamentní Pes Alf, věk 4 roky --------- Mám dotaz jaké granule by pro ně byly nejvhodnější. Nezáleží na ceně. Konkrétně se ptám na granule FM Kuře,borůvka a branbor. Je top vhodé pro všechny? Pokud ne, jaké krmivo by bylo doporučeno? Předem moc děkuji za info. Za Cantes Opavsko Markéta Dohnalová - jednatel společnosti, rozhodčí a aktivní canisterapeut cantesopavsko.ic.cz 604302139

Ing. Gerhard Stein odpovídá
4. 11. 2010, 06:05
Vážená paní Dohnalová, krmení s borůvkama je pro mladé aktivní psy, jedná se o granule s vyšším procentem živočišných tuků. proto pro vašeho 14 letého pejska bych spíše volik Pacific ocean fish original. Ten osmiletý, tomu můžete dát jednu i ruhou vrzi a´t už to borůvky, nebo rybu. Skoro nejvýhodnější pro něj by byl mix. 50/50 %. . Mladý čtyřletý pejsek, který je předpokládám menšího vzrůstu, a určitě dobře živený, tak u něj bych žádné omezení nepředpokládal. Držím palce a´t jsou pejsci zdraví a canisterapie s nimi vám dělá jen a jen velkou radost.
Lida Polakova se ptá
1. 11. 2010, 12:48

Dobry den, mame 5ti mesicni stene Nova Scotia Tolling Duck Retirevera. Protoze jsem hledala co nejkvalitnejsi krmivo, presli jsme na First Mate Fish Potato Puppy. Stene ale po dvou mesicich temer odmita granule jist (suche i namocene). Protoze po predchozim krmivu (K-9) se stene uporne drbalo, nerada bych prechazela na jinou znacku. Myslite, ze by resenim byla zmena napr. na "Potato& Chicken with Blueberries"? dekuji za odpoved, Lida Polakova

Ing. Gerhard Stein odpovídá
1. 11. 2010, 10:48
Pejsek obvykle nepřestává krmení žrát jen tak sám od sebe.Nevím, jaké pamlsky ještě dostane mimo svoji krmnou dávku. Někdy své vykoná i dědeček, babička další rodinní příslušníci. Nemá pejsek ve svém okolí jiný zdroj příjmu potravy? Kolik váš pejsek váží a jaká je jeho krmná dávka? Mám trošku podezření, že je překrmován a tudíž více nepotřebuje. Borůvky jsou samozřejmě naprosto super mají jiné složení ale kvalitu natolik vysokou, že vaše štěńátko by mohlo vyrůstat i na nich. V tom absolutně nevidsím problém. A ještě jedna věc. Krmte prosím pejska 2x denně. Co během několika minut nesežere, tak odeberte a misku s krmením dostane až za další půlden. Já osobně krmím v 7 ráno a v 18 hod. Možná by bylo dodbré vytvořit si podobný model, který by vyhovoval vašim časovým  možnostem.Přeji vám aby pejsek rostl do krásy a měli jste z něj pořád jenom radost.