Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 89/132)

Míša se ptá
20. 2. 2009, 10:48

Dobrý den dnes ještě jednou, zaujali mě granulky FirstMate Large Breed potato a fish. Naše fenka měla jak byla menší problémy se zažíváním, časté průjmy(krmily jsme proplanem poté royal canin), momentálně 10-měsíční. Doporučil by jste tyto granulky nebo radši jinou řadu či jinou značku?Děkuji

Ing. Gerhard Stein odpovídá
20. 2. 2009, 08:48
Tyto granulky splńují všechny předpoklady vhodnosti pro vašeho pejska. Neobsahují žádné potenciální alergeny, mají optimální poměr proteinů a tuků a hlavně mají zvýšený obsah vlákniny, která nám pomůže vylepšit púeristatiku funkce střev vašeho pejska. Měly by odpadnout jakékoliv průjmy. Odstrańte prosím z jídelníčku vašeho psa pmlsky, pakliže je pejskovi dáváte, protože těch opravdu hypoalergenních na trhu mnoho není a ty běžně dostupné bývají plné alergenů a zchtutňovadel.
Krista Bělohoubková se ptá
20. 2. 2009, 10:33

prosím o radu s jakými granulkami mám začít u 2měsíčního westíka. Nejlépe v super nebo ultraprémiové řadě. Děkuji

Ing. Gerhard Stein odpovídá
20. 2. 2009, 08:33
Kdybych si měl vybrat já, neváhal bych začít Fish potato puppy. Pak se dá pokračovat borůvkama, či Maintenance.
Michaele Prudikova se ptá
18. 2. 2009, 18:48

Dobry vecer, mam na Vas dotaz. Mame 6rocni fenku pitbula a uziva Prednison uz 5 let. Nasadil ji ho veterinar protoze si rozskrabala krk,usi,hlavu az do krve,neudelal testy. Zhledem ze to bere tak dlouho a chteli jsme aby ji udelal testy ale veterinar rekl ze musime vysadit prednison na 8 tydnu coz bouzel neni mozne protoze pro vysazeni jednoho dne se roskrabe a svedi ji cele telo. Krmivo ma Eukanoba Dermetosis FP. Zadame Vas o radu uz nenime co s mi mame delat. Dekuji Prudikova.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
19. 2. 2009, 04:48
     Jestliže reakce jsou dlouhodbě takové o jakých píšete, je změna krmiva nevyhnutelná. Pokud bych mohl doporučit, je důležité, aby krmivo mělo co nejjednodušší surovinové složení a neobsahovalo pokud možno žádné alergeny. Proto bych si dovolil nabídnout Firstmate lamb potato, Ardengraange ocean fis, nebo Breeders choice Avo derm oven baket lamb rice.Nebál bych se přidat i pro zchutnění krmiva a na podporu srsti pár kapek lososího oleje Grizzly. Průjem vašeho pejska může být způsoben překrmováním, nebo popř. nevhodnými pamlsky. Dáváte mu nějaké? Může být ovlivněn také  potenciálními alergeny, či vysokým podílem tuku v krmivu. Proto je dobré jít na nižší tuky a vyšší hladinu vlákniny na podporu funkce střev.
Vladimír Kolmistr se ptá
17. 2. 2009, 19:27

Jeden skromný dotaz : proč je u dávkování uváděna jako maximální, váha 45 kg. Nepočítá se snad se psy o hmotnosti 60-70 kg (německé dogy) ?

Ing. Gerhard Stein odpovídá
18. 2. 2009, 05:27
Samozřejmě počítá se s tím, že krmná dávka bude u těžších psů přímoúměrně zvýšena v poměru k vyšší váze psa. Krmný návod není dogma, je to vždy především orientační údaj. Rozhodující je oko majitele, které by mělo zohlednit plemeno, stáří psa, aktivitu a míru stresu, které je aktuálně vystaven.
Antolová se ptá
17. 2. 2009, 14:35

Dobrý den, po dlouhém rozmýšlení jsem objednala FM lamb, doufám že jsem udělala dobře. Mám NO fenku 4 roky, drbe se, je náchylná ke kožním plísním, často trpí záněty bakteriálního původu, je nemocná se štítnou žlázou, imunita nic moc, v létě se napila špíny a hned průjem..Doposud krmena Eukanuba Dermatosis, vyzkoušeno i Hils,Waltham atd.vše kolem 2000Kč za pytel,ale bez efektu na drbání.Proti plísni očkovaná, proti blechám spot on.Přála bych si být spokojená,snad se jí uleví jak tu již zmiňujete toto krmivo.Děkuji

Ing. Gerhard Stein odpovídá
18. 2. 2009, 12:35
Myslím, že jste si vybrala  moc dobře. Pejskovi nedávejte žádné pamlsky, jen a´t má celodenní přístup k vodě. Rád o vás uslyším, jak léčba alergie pokračuje. Kdykoliv mne kontaktujte i napřímo prostřednictvím telefónu.
Novotná Martina se ptá
16. 2. 2009, 19:21

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na dávkování u granulí FM Potato & Fish Large Breed. Mám 13-ti měsíční štěně kavkaze. Je to pejsek a váží 63 kilo(tlustý není, spíš jen mohutná kostra). Na internetu je psané dávkování podle pohybu. Pes je celý den venku s kamarádkou(s ní si přes den hraje). Jinak jen hlídá na dvoře(takový normální, takže se ani moc nenaběhá), přes noc je zavřený. Tak 5x do týdne chodí na procházky(něco kolem hodiny a půl). Tak 3-4 měsíce zpátky měl problémy s kulháním. Po léčbě u veterináře je v pořádku. Byly mu doporučeny jiné granule. Dřív dostával Best choice(ty mu seděly - jinak máme docela problém najít granule tak, aby neměl průjem)a alavis. Během léčby jsem změnila na doporučení veta granule za specific a dostává na klouby nutradyl. Jenže po techto granulích měl hrozný průjem(zase jsem si říkala, že když mu zabírají-přestal kulhat-tak to snad není takový problém). Jenže když jsem se začala zajímat o složení, tak jsem rychle dospěla k názoru, že je nutná změna. Nutradyl dostává dál a vyhrály to u mě právě tyto granulky, které mimochodem viditelně zlepšili stolici už při přidání jen 1/4 do specificu. Omlouvám se za tak rozvláčný mail, ale chtěla jsem vám co nejlíp popsat stav našeho pejska. Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Novotná Martina

Ing. Gerhard Stein odpovídá
17. 2. 2009, 05:21
To, že pejsek v době dospívání začne pokulhávat je vcelku normální. Mnohdy tak jak kulhání přišlo, zase odejde a to i bez léčby u veterináře. V každém případě je dobré, aby pejsek v dospívání byl držen spíše na štíhlejší kondici a netrpěl nadváhou. Aby pejsek neměl průjmy, je zřejmé, že pro něj budou výhodnější granuule s nižším obsahem tuku a větším množstvím vlákniny.. Průjem může být způsoben i překrmováním. Průjem se může dostavit i při přechod z nutričně bohatšího na nutričně chudší krmivo a naopak.Celá řada ultraprémií FM obsahuje cca 7% vlákniny a to je určitě pro vašeho pejska dobře. Myslím, že mu je můžete i namixovat půl na půl s FM lamb rice, nebo FM Maintenance. Díky za vaši obšírnou zprávu. Držím palce.
Lukáš Beran se ptá
15. 2. 2009, 15:21

Dobrý den. Rád bych vás požádal o radu. Chtěl bych vyzkoušet krmivo vaší značky ale nevím který typ je pro mého psa ten pravý. Mám 18ti měsíčního staforda a nějak se mi nedaří aby měl tu správnou váhu. Nevím jestli je to krmivem které jsem mu do teď dával jelikož mu moc nechutnalo. Má nyní 27 kg což je o nějakých pět kilo méně než je normální v jeho věku. Předem děkuji za odpověd

Ing. Gerhard Stein odpovídá
16. 2. 2009, 01:21
Můžete mi napsat  jakou konkrétní variantou našeho krmiva krmíte?  Možná by váš pes potřeboval dietnější krmivo / jehně, ryba/ s vyšším obsahem vlákniny na podporu funkce střev. To jen odhaduji. Na druhé straně ale nesmíme zapomínat, že funguje i genetika a ta se ne vždy dá porazit. Na čem pejsek vyrůstal jako štěně u chovatelky ?  V jakém stáří jste si ho brali?
eva bdinková se ptá
14. 2. 2009, 13:30

dobrý den, potřebovala bych poradit čím přesně krmit jorkšírského tereiéra,kromě granulí. co mu mohgu dat ještě k snětku. štěně má 3,5 měsíce. děkuji

Ing. Gerhard Stein odpovídá
14. 2. 2009, 11:30
Přizníám se, že já osobně bych mu raději nic jiného, než granule a vodu nedával.Ovšem je důležité jaké granule to jsou, což ve vašem případě nevím. Nenapsala jste to. Na trhu je celá řada pamlsků. Málokteré jsou však hypoalergenní a psovi můžou ublížit. My osobně máme v nabídce hypoalergenní pamlsky Feelwells , Ziwipeak, a Ardengrange crounchy bites. Možná bych pejskovi dopřál ke granulkám i trošku dobré, ale hodně kvalitní konzervy na bázi jehněčího, či drštěk. Já osobně mám fenku japan china, která váží necelé 2 kg.Občas jí na granulky kápneme pár kapek lososího oleje Grizzly. Zvyšuje chutnost a podporuje kvalitu srsti.
Kubná se ptá
13. 2. 2009, 13:26

Dobrý den,Mám prosbičku. Máme 10 měsíční zlatou retrívřici. Chci pro ni to nejlepší. Jaké granulky by jste mi pro ni doporučil? Kterou značku a přesně, který tip?Cena dokud je štěnětem nehraje až tak významnou roli. Dosud jsme krmili Royal Canin veterinary, bohužel slýchávám negativní ohlasy na tyto granule a chci se zajímat o to, aby byla co nejlépe živena.Děkuji mnohokrát.K.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
13. 2. 2009, 11:26
Těch tipů bych měl několik, ale napíšu alespoń 3. Belcando junior, Ardengrange puppy/junior large breed, FM Maintenance all life stages.
Vilma Stříbná se ptá
11. 2. 2009, 18:58

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli je již možnost u vás zakoupit vitamín C, který jste zmiňovali v jednom z vašich článků a pokud ne můžete mi doporučit nějakou prověřenou nejlépe vámi značku? Četla jsem právě tady u vás, že je třeba tento vitamín pejskům dodávat ještě zvlášť a ráda bych tak učinila. Je třeba ho podávat pejskovi třeba jen v takovém období, jako je tohle(teplo, zima), nebo stále? Krmíme FirstMatem Lamasco. Předem velmi děkuji a jsem s pozdravem.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
12. 2. 2009, 04:58
Čistý vitamín C v nabídce nemáme. Kdysi jsme pro své přátele dovezli několik balení esteru vit. C. švýcarské firmy určeného prolidskou spotřebu.Zkusím popátrat , kde by se dal popřípadě sehnat a pokud budu úspěšný, dám vám konkrétní tip.
Hana Krejčová se ptá
10. 2. 2009, 11:37

Zdravím Vás a prosím o radu: mám bílého švýcarského ovčáka ( 4,5 měsíce). Zdá se mi, že mu žloutne srst, a proto jsem hledala granule bez betakarotenu a narazila jsem na FirstMate. Je to v tomto případě vhodné krmení? A vrátí se časem opět bílá barva? Děkuji za odpověď. Krejčová

Ing. Gerhard Stein odpovídá
10. 2. 2009, 09:37
Předpokládám, že jste krmila granulemi s vysokým obsahem vit. A a granulemi , které obsahují rostlinné oleje.Můžete mi sdělit, čím byl pejsek krmen, jestli byl můj tip správný? FirstMate, ani Ardengrange rostlinné oleje neobsahují, takže z FM bych mohl nabídnout např. Maintenace All Life Stages,či FM fish potato large breed, z krmiva Ardengrange pak puppy/junior large breed.
Ivana Vejdová se ptá
9. 2. 2009, 23:31

Dobrý den,prosím o váš názor.Mám štěně pudla z velmi prestižního chovu a od věku 2 měsíců co ho mám se neustále drbe,vykusuje srst,trpí hlenovitými záněty očí a poslední dobou se objevily i lupy a nyní,kdy štěně má už 6 měsíc mu vylysal flíček srsti pod uchem.Veterinárně jsme sledováni a zatím bez výsledku.Krmeno bylo původně Pro plan losos s rýží,nyní Artemis.Problém je,že jsem nedavno zjistila,že potíže nemá jen můj pejsek,ale i někteří z jeho sourozenců,tudíž se pravděpodobně nejedná o individuální alergický problém,ale snad genetický?Je možné řešit i tento případ výběrem krmiva?Mám na mysli konkrétně FM ryby a brambor.Moc děkuji za odpověd.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
10. 2. 2009, 09:31
Jestli je pejsek citlivější, pak jeho reakce na krmiva o kterých se zmińujete je normální. I když to druhé považuji za lepší, nemusí být vhodnou volbou pro každého psa. Obsahuje totiž větší množství vstupních surovin z nihž váš pejsek může být citlivý na jednu, ale také na větší množství z nich. Řešení je velice jednoduché i když může chvíli trvat. Je jím použití vhodného hypoalergenního krmiva s pokud možno co nejnižším množstvím vstupních surovin. Z krmiva FM bych vám mohl doporučit FM fish potato, nebo FM lamb potato. Z krmiva Ardengrange puppy/junior. Zajímalo by mne, čím bylo štěně krmeno u chovatele a čím byla krmena matka. Je docela možné, že prestižní, neprestižní na problémy mohlo být zaděláno už tam.
Jana Vašinová se ptá
9. 2. 2009, 20:05

Dobrý večer,mám jeden dotaz,který se netýká tak uplně krmení...chtěla bych se zeptat,když se FM netestuje na zvířatech,jak se zjišťuje jejich vhodnost a nezávadnost jiným způsobem?Předem děkuji za odpověď

Ing. Gerhard Stein odpovídá
10. 2. 2009, 06:05

 

O firmách, které dělají pokusy se zvířaty říkáme, že zkoušejí až jak daleko mohou krmivo ošidit , aby pokud možno pes vypadal dobře a hned nechcípl. Rozhodující pro kvalitní krmivo jsou použité vstupní suroviny, které respektují psa jako masožravce To co ze složení nepoznáte, to je čistota surovin. Opravdu solidní a jsou to spíše menší manufaktury nakupují suroviny od stejných dodavatelů a při nákupu je pro ně prvotním kritériem kvalita , nikoliv cena. Přikládám článek, který jsem napsal před lety. Snad vám pomůže v lepší orientaci v krmivech.

Jak rozpoznat kvalitní krmivo pro psy.  Na toto téma bylo  napsáno nejedno pojednání. Trh s krmivy pro psy, kočky a ostatní domácí zvířata je pro běžného smrtelníka velkou neznámou. Proto, abychom se v něm zorientovali potřebujeme znalosti z krmivářství, zdravovědy, chemie, ale nepochybně i chovatelské zkušenosti, cit a pozorovací schopnosti. Pokud se omezíme na trh v České republice, je zde chována jak řada plemen uznávaných FCI, plemen národních, ale i nepřeberná řada různých kříženců všech váhových kategorií a velikostí. Každé plemeno nějak historicky vznikalo /v určité době a na určitém území/ a z toho také vyplývají i různé potravinové nároky.Z mých zkušeností  vím, že např. japonským plemenům nevyhovují krmiva s obsahem mléka, velkým plemenům není vhodné podávat krmiva s vysokým obsahem proteinů a tuků. Psům kteří nejsou v zátěži není vhodné podávat vysoko-proteinová krmiva, krmiva kategorie Performance. Kromě nežádoucího zatěžování trávicího systému psa může dojít u fen ke spouštění nežádoucích laktací atd. Jak se ale k tomuto problému postavit, když ze všech plemen psů znám jenom to svoje a mnohdy ani to ne? Podle zákona o krmivech musí být každé krmivo deklarováno. Tuto deklaraci obvykle najdeme na zadní straně obalu. Tam najdeme důležité údaje o tom, kolik krmivo obsahuje  procent bílkovin /N-látky/, tuků, vlákniny, popelovin či vlhkosti. Najdeme tam i obsahy vitamínů. Netvrdím, že to nejsou údaje důležité, ale tyto jakostní znaky vám nedají skutečný obraz o kvalitě daného krmiva. Daleko důležitější údaje najdete v kolonce složení. Mnohdy to bývá opravdu zajímavé čteníByli byste ochotni zaplatit za 15 kg balení /v pěkném obalu/ krmiva s deklarací složení výrobky živočišného původu, obiloviny, cukry a tuky,  1500 Kč? Já tedy rozhodně ne. Ale zpět k problému, který jsme nastínili. Jsem-li i naprostý laik, což většina z Vás není nebo nemám jistotu, zda-li je moje volba správná a chci dát svému psovi to nejlepší postupoval bych takto: Chce-li se krmivo nejen tvářit jako superprémiové, nemělo by být na prvním místě uvedeno obilí /snad s výjimkou krmiva light, senior/. To znamená, že na prvním místě bychom měli nalézt deklaraci typu kuřecí moučka, rybí moučka, jehněčí moučka. V žádném případě bychom tam neměli nalézt v textu něco jako vedlejší produkty živočišného původu, masové deriváty a podobně. Krmiva z takovýmto složením bych řadil v lepším případě mezi prémiová. Samozřejmě této kvalitě by měla odpovídat i výrazně nižší cena. Podezřelým může být i označení, ze kterého nabudete dojmu, že v každé granuli je skryto nejméně celé kuře. Tyto české překlady většinou bývají básnickým překladem označení uvedeného v angličtině.Suroviny na etiketě by měly být řazeny za sebou v sestupném pořadí. To znamená, že na prvním místě je surovina, které je ve výrobku obsaženo nejvíce, na druhém, ta které je druhé nejvíce atd. Na druhém či dalším místě se mohou objevit obiloviny. I ty by měly být jednoznačně deklarovány. Pro lepší názornost uvedu některé, např. pšenice, rýže, kukuřice, ječmen, oves atd. Za zamlženou deklaraci je možno považovat označení, vedlejší produkty rostlinného původu, obiloviny, rostlinné deriváty apod. Argumentace, že výrobce neuvádí konkrétní složení, protože je to výrobní tajemství zde neobstojí. Označení obiloviny vlastně výrobci může umožnit i to, že se ve výrobě použije jakákoliv obilovina, v řadě případů ta nejlevnější, která se na trhu dostane. Zákazník si tak vlastně pokaždé může koupit jiné krmivo. To nebezpečí tady bezesporu je. Mezi rostlinnými produkty v krmivech se často objevuje pojem sója, sójové boby či sójový olej. Tato surovina se v krmivu chová velice zajímavým způsobem. Ovlivní nám v deklaraci krmiva dvě položky a to bílkoviny / N-látky/, jejichž obsah přidáním sóji prudce vzrůstá, ale také tuky. Za přispění sóji jako vstupní suroviny lze s menšími náklady vyrobit krmivo, které obsahuje vysoké množství proteinů /30% i více/. Tyto jsou pro psa v méně stravitelné podobě. Druhým zázračným úkazem, který sója dokáže je to, že se nám v krmivu zvedne i množství tuků. Jelikož pes není vegetarián, ale masožravec, není zajisté žádným tajemstvím, že živočišné tuky jsou pro psa daleko prospěšnější a užitečnější než-li tuky rostlinné. I tento argument jednoznačně podporuje to, co jsem konstatoval již úvodem. Že není důležité množství proteinů a tuků, ale kvalita vstupních surovin.  Budeme-li u výběru krmení postupovat výše uvedeným způsobem, řada krmiv tímto sítem neprojede a o to je pro nás výběr jednodušší.Trošičku složitější už bude se zorientovat např. v oblasti zchutňovadel s příchutí kuřete apod. Je to stejné, jako když místo rumu budete pít rumovou esenci. Zchutňovadla se běžně přidávají i do krmiv pro dobytek. Jako zchuťňovadlo může být použita i krmná sůl. Kvalitní krmivo by proto mělo obsahovat co nejnižší procento soli. Jednotlivá krmiva, alespoň ta která se tváří jako kvalitní, neopomínají uvádět, že  obsahují vyvážené množství nenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6. V drtivé většině je zdrojem Omega 3 kyselin lněné semínko.Co je k tomu vede? Myslíte že je to ta nejlepší varianta? Já si myslím, že ne. Daleko optimálnějším a pro psa využitelnějším zdrojem Omega 3  je rybí moučka. Co myslíte, co více ovlivní výrobní cenu krmiva, lněné semínko nebo rybí moučka? Množství mastných kyselin Omega 3 jejichž zdrojem je ryba nebo lněné semínko, může být srovnatelné, prospěšnost pro zdraví psa různá. Při logické úvaze si na to zajisté odpovíte sami. Problémem, se kterým si laik už tak snadno neporadí jsou alergeny. Některá krmiva jich obsahují více, některá méně. Z těch, které se v krmivech vyskytují, bych alespoň některé vyjmenoval. Patří mezi ně sója, chemické konzervanty, vajíčka, mléko, pšeničný lepek, potravinářské barviva atd. Pro zdravého psa to nemusí být nepřekonatelný problém. Pro citlivé psy mnohdy stačí i velice malé koncentrace a může vzniknout veliký problém. Nejideálnější, jak se alergiím vyhnout, je výběr krmiva ,které obsahuje alergenů co nejméně. Problém sóji a jejich produktů jsme už nastínili. Chemické konzervanty by se samozřejmě v superprémiových  krmivech neměly  používat, takový je celosvětový trend. U krmiv prémiové řady či nižších řad se s nimi samozřejmě setkáme. Způsob konzervace totiž zásadně ovlivňuje výrobní náklady. Vajíčko je ideálním zdrojem bílkoviny, na druhé straně je to však nepochybně jeden ze zdrojů případných alergií. V tomto směru se mohou názory různit, zda vajíčko ano či ne. Nejsem-li si však jistý, jakou alergií můj pes trpí pak se krmivu s obsahem vaječné bílkoviny raději vyhnu. U zdravého psa samozřejmě žádný problém.Je nezpochybnitelné, že část psí populace může trpět alergiemi na pšeničný lepek. Dobře, pšenice se dá nahradit např. kukuřicí. To není problém. Problém je malinko jinde. A to ve stravitelnosti různých druhů obilovin, které pak zpětně ovlivňují celkovou stravitelnost krmiva. Pro lepší názornost uvádím stravitelnost rýže je 72 % , kukuřičný lepek 68 % , pšenice 60 % , kukuřice 54 %.Zase zamyslíme-li se nad údaji stravitelnosti některých obilovin, je zřejmé že čím více obilovin krmivo obsahuje, tím je stravitelnost krmiva menší. V tomto směru matematika funguje.

Potravinářská barviva se mohou vyskytovat i v krmivech, která zrovna nehýří všemi barvami. /zelená, hnědá, modrá, žlutá, červená/. V rámci filosofie některých firem je to, že používají barviva  pro sjednocení barvy všech granulí. U krmiv, která jsou vyráběna na čistě přírodní bázi můžete nalézt granule jejichž barvy se mohou lišit. Barva těchto granulí je totiž ovlivněna druhem použitých vstupních surovin. U amerických a kanadských granulí se často jako zdroj vlákniny používá červená řepa. No a např. řepa vypěstovaná v Sasketchewanu vám bude barvit granule jinak než. řepa vypěstovaná v Californii. Je to podobné jako když budete pěstovat jednu odrůdu vína v různých lokalitách. Výsledná sklizeň bude mít malinko jiné specifické vlastnosti.

 V poslední době se často setkáváme  s dotazem týkajícím se obsahu betakaroténu. Zde zase můžeme všeobecně říci, že stejná rostlina pěstovaná na různých místech může mít různý obsah betakaroténu. Čím horší a náročnější podmínky pro její růst, tím bude obsah betakaroténu v rostlině větší. Pokud bychom tento problém nerozpitvávali zbytečně zeširoka, tak se dá říci, že čím více krmivo obsahuje rostlinných složek, tím je větší jeho obsah betakaroténu.  Dá se předpokládat, že z pohledu na menší množství obsahu betakaroténu  v krmivu bude výhodnější používat krmiva u nichž tvoří rostlinnou složku bramborové úsušky či rýže. Větší obsah betakaroténu najde zajisté v pšenici  V případě kukuřice víte, že zrno má samo o sobě krásnou nažloutlou barvu. Přítomnost betakaroténu by se dala dokázat pokusy.Jen stěží se dá uvěřit někomu kdo tvrdí, že jeho krmivo betakarotén neobsahuje. Berte to jako nesporný fakt. Budete-li krmit granulemi, po kterých srst Vašeho psa zčervená, budete se muset poohlédnout po jiné variantě. V případě správné volby červená barva srsti zmizí.                Chci-li prorazit na trhu, měl by jsem se od ostatních nějak odlišit. Proto se setkáváme i s tím, že ten či onen výrobce tvrdí, že ta či ona surovina dává jeho značce výjimečné vlastnosti. To samozřejmě nevylučuji, vždy se ale na věc musím dívat komplexně. Takže např. uvedu, že moje značka obsahuje L-carnitin. Na tom by nebylo nic špatného. Jenže pokud ve složení krmiva najdu deklarace typu vedlejší produkty živočišného původu, rostlinné tuky apod. má to pak význam? Většinou jen ten reklamní. Celkovou hodnotu krmení to mnoho nevylepší. Měl by jsem se rozhodnout podle výše uvedených kritérií. Musím počítat, že cena kvalitního krmiva bude vyšší, ale nemusí být přemrštěná .Cenu samozřejmě ovlivňuje kromě kvality výrobku i reklama. Je jasné, že i tu musí vždy někdo zaplatit.No asi to zřejmě nebude nikdo jiný než zákazník. Takže i zde funguje určitá úměra ve vztahu kvalita a cena. Drahé totiž může být i méně kvalitní krmivo s velkou a bombastickou reklamou. Ale to už je zase trošku jiné téma. Každý kdo si pořídí psa by si měl uvědomit, že pořizovací cena je ten nejmenší náklad, který se psem má. Nemám-li na to, abych mohl nakrmit opravdu slušně velkého psa, tak si raději pořídím středního nebo malého. Mám-li doma psů hodně, pak bych měl zvážit co je lepší. Jestli krmit hodně psů špatně nebo menší množství či jen jednoho dobře.  Přeji šťastnou ruku ve výběru.   
Geigerová se ptá
9. 2. 2009, 18:55

Dobrý večer,bylo mi doporučeno krmivo Canidae All life stage pro 1O.měsíční štěně velkého plemene. Zarazilo mě, že All life stage neobsahují chondroitin+glukosamin. Jinak je to prý velmi kvalitní krmení. Co si o tom myslíte? Krmit či nekrmit touto značkou? Kdy budete mít toto krmivo v prodeji? děkuji za Váš čas. Geigerová

Ing. Gerhard Stein odpovídá
10. 2. 2009, 04:55
Tato značka je určitě pro vašeho psa vhodná. Důležité totiž je , že krmivo je postaveno na kvalitní masové moučce, která poskytuje psovi základní stavební kameny a respektuje ho jako masožravce. Budete li mít krmivo, které je postaveno na rostlinné bázi, pak jsou tzv. chondroprotektiva spíše symbolického charakteru a mnoho toho neřeší.Canidae nepochybně patří k tomu nejlepšímu co se dá v Americe koupit. Internetovým časopisem World dog journal bylo zařazeno mezi TOP DRY FOODS 2008. My toto  krmivo máme v aktuální nabídce.
Pepa Novák se ptá
9. 2. 2009, 17:15

Dobrý den, můžete mi doporučit granule pro 9ti měsíční německou dogu, která je bez potíží. zdraví Novák

Ing. Gerhard Stein odpovídá
10. 2. 2009, 03:15
Pro vašeho pejska bych doporučil FM Maintenance all life stages,  FM fish potato large breed, či Ardengrange junior/ puppy large breed.