Vyráběno v Kanadě od roku 1989

Since 1989

Najdete nás na sociálních sítích
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované
  • S obilovinami
  • Bez obilovin
  • Konzervované

Zeptejte se nás!

Jsme připraveni s Vámi diskutovat o výživě psů. Pojďme společně hledat optimální způsob výživy Vašich pejsků. Těšíme se na Vás.

Vyplňte formulář pro Váš dotaz    

Povinné položky je nutné vyplnit

Poradna (Stránka 92/132)

Věra Fryaufová se ptá
8. 1. 2009, 19:56

Mám 15 měsíců starého rhodéského ridgebacka, který občas trpí na kožní problémy a nedávno jste mi v poradně doporučili krmivo FM lamb potato za což děkuji. Ještě máme ve společné domácnosti šestiletého labradora, zdravého, žravého, vitálního a desetiletého amerického kokra s léčenou epilepsií a sklonem k nadváze. Prosím doporučte mi i pro ně nějaké krmivo z vašich produktů, ovšem vzhledem k tomu, že krmíme více psů, je pro nás trochu limitující i cena. Ještě prosím kde lze krmivo zakoupit - bydlíme v Litomyšli -Pardubický kraj. Děkuji Fryaufová Věra

Ing. Gerhard Stein odpovídá
9. 1. 2009, 05:56
Přes LItomyšl jezdím já, nebo můj kolega  nejméně 1 až dvakrát týdně. Nevyhýbáme se tudíž ani osobnímu kontaktu, pokud byste měla zájem.. Levnější variantou pro ty vaše starší psy by mohla být varianta krmiva Belcando Dinner . Toto krmivo je hypoalergenní. V případě požadavků nižšího množství tuku můžeme zkusit Belcando senior, či Nuovafattoria light. Postupně podle toho jak krmivo bude psům svědčit můžeme vytvořit jejich společný jídelníček s ohledem na aktivitu, výživný stav, roční období, finančí náročnost krmení vašich pejsků. Asi by to bylo na malinko delší diskusi a bylo by dobré i fyzicky vaše psy vidět a znát. Těším se na další zprávy.
Ivana Honzíková se ptá
8. 1. 2009, 11:27

Dobrý den! Chtěla bych se zeptat, zda je vhodné krmit naše stafordo-pitbullské štěňátko granulemi Acana. Slyšela jsem, že jsou dobré. A pokud je Acana nevhodná, tak mi prosím doporučte něco jiného. Děkuji

Ing. Gerhard Stein odpovídá
8. 1. 2009, 09:27
Upřímně řečeno. Acanou jsem sám nikdy nekrmil. Stejně jako Nutram, či FM pochází z Kanady. To samo o sobě už je určitým předpokladem kvality. Mám informace, že Acana nyní změnila recepturu, ale určitě v její nabídce najdete i štěněcí varianty. Čím bylo dopossud štěńátko krmeno? Máte představu, kolik chcete dát měsíčně za krmení vašeho pejska aby byl zdravotně v pořádku a nemuseli jste zbytečně obíhat veterinární ambulance,? Na tyto dotazy by si bylo třeba odpovědět pro co nejlepší rozhodnutí. Z naší nabídky bych vám mohl doporučit FM Maintenance all life stages, Belcando puppy, Ardengrange puppy/junior.
Roman Schimmerle se ptá
8. 1. 2009, 09:29

Dobrý den, mám štěně labradora, 3 měsíce starého. Narazil jsem na Vaše stránky a musím říct, že mě krmivo značky First Mate dost zaujalo. Můj pes je od mala krmený Purinou ProPlan Puppy Original, ale teď přemýšlím, jestli by nebylo lepší přejít na FirstMate Potato & Fish Puppy. Chtěl bych se zeptat, jestli mi ttuto změnu doporučíte, nebo mi doporučíte jinou řadu. Děkuji

Ing. Gerhard Stein odpovídá
8. 1. 2009, 07:29
Přechod na krmivo fish potato puppy vám mohu vřele doporučit. Nebál bych se co nejdříve přejít na variantu fish potato large breed.  Hlavně si hlídejte spíše štíhlejší kondici štěněte. A´t štěně není překrmované a netrpí nadváhou. Myslím, že s pomocí FM se vám to podaří. Držím palce vám i štěńátku.
Jana Vašinová se ptá
7. 1. 2009, 22:05

Dobrý den,nedávno jsme začali s krmivem First Mate Lamb&Potato.Teď jsme načali čtvrtý pytel a mohu říct,že pozoruji obrovský posun k lepšímu.Naše fenka labradorského retrievera je teď mnohem aktivnější,přestala se drbat,srst se zlepšila.Za to bych vám chtěla moc poděkovat.Konečně jsme našli krmivo,které jí sedí po všech stránkách a budeme v něm i nadále pokračovat. A teď k mému dotazu.Na stránkách zmiňujete i Beta-glukany.Mám to chápat tak,že krmivo First Mate je obsahuje?

Ing. Gerhard Stein odpovídá
8. 1. 2009, 08:05
Děkuji za chválu.  Přeji a´t vše i nadále funguje jak má. Zdrojem beta-glukanů v krmivu FM jsou např. pivovarské kvasnice.
Kateřina Sedláková se ptá
7. 1. 2009, 15:57

Dobrý den.Měla bych na vás prosbu.Máme 3,5 letého Bulmastifa,který je od štěněte dost mohutný.Před půl rokem mu byla zjištěna porucha tvorby hormonu štítné žlázy -Thyreotoxikoza,takže jeho nadváhu také asi hodně způsobuje ta štítná žláza.Váží 80kg.K tomu má počínající artrozu na kterou dáváme chondroprotektiva dle veterináře.Krmíme granulemi bento kronen mega regular,ale přemýšlíme o granulích FM trim light.Snížil by se mu energetický příjem a k něčemu by to třeba bylo.Je to dobrá volba?Děkuji za odpověd

Ing. Gerhard Stein odpovídá
8. 1. 2009, 01:57
MOžná bych zkusil přechod přes FM lamb potato, či fish potato original. A po zkrmení alespoń jednoho pytle bych přešel na trim light, nebo fish potato senior. Ekonomicky vychází nejlépe trim light, ostatní varianty jsou trošku nákladnější.
Venuše Kopřivíková se ptá
5. 1. 2009, 22:14

Dobrý den, krmím své dva šeltií kluky FM Potato Lamb and Rice a FM Potato and Fish Original. Tato dvě krmiva míchám 2:1, i když nemají žádné potíže a prospívají skvěle, přece jen si nejsem jistá jestli jim to zbytečně nepatlám dohromady, jestli není lepší jim to dávat sice na střídačku, ale po sobě. Dříve jsem krmila jen FM Potato Lamb and Rice, ale na zimu jsem začala přidávat rybu. Děkuji a zdravím Kopřivíková

Ing. Gerhard Stein odpovídá
6. 1. 2009, 08:14
Rozdíl mezi oběma krmivy je v tom, že v jednom případě je zdrojem živočišného proteinu ryba a v druhém jehněčí. POkud víte, že vašim pejskům krmivo vyhovuje, můžete jim ho dávat samostatně, každé zvláš´t, ale můžete jim ho i míchat. Zkuste samostatně jedno i druhé a uvidíte co na to vaši kluci řeknou.
martin demel se ptá
5. 1. 2009, 15:41

Dobrý den, chtěl bych poradit nějaký dobrý přípravek na klouby, pro mého l0letého zlatého retrívra.Na tento věk je velmi vitální, ale začal kulhat na přední pravou nohu.Děkuji za vyřízení.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
6. 1. 2009, 01:41
Tento problém bych neřešil jen podáváním tzv. kloubí výživy, ale i kombinací vhodného krmiva pro seniory s vysokým podílem masa/ mmasové moučky/ V naši nabídce máme vynikající preparát na klouby Caniagil.. Dávka 225 tabletek by měla být dostatečná na dvouměsíční preventivní kůru. Co se týká krmiva, Doporučil bych FM fih potato senior, belcando senior, nebo Ardengrange senior. Při vyší aktivitě vašeho psa bych zvoli některou z jehněčích variant zmińovaných značek.
Petr Vondrák se ptá
5. 1. 2009, 12:39

Pěkný den, mám s laskavostí dotaz ohledně krmiva pro našeho Andyho ? malého knírače(stáří 3 měsíce). Na zkoušku jsme koupili 3kg balení FM High Performance ? granulky my chutnali, se stravitelností nebyl problém a nyní bychom rádi obměnili super-prémiovou řadu za ultra-prémiovou. Přemýšleli jsme o Potato and Fish Puppy nebo Potato and Chicken with blueberries. Který produkt by byl nyní nejvhodnější? Děkuji a zdravím:)

Ing. Gerhard Stein odpovídá
5. 1. 2009, 10:39
Obě krmiva o kterých se zmińujete jsou vhodná. K stávajícímu Performance bych nyní přidal krmení Fish potato puppy.
Iva Baráková se ptá
5. 1. 2009, 12:15

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik vitamínu A či beta karotenu obsahují Vaše granule? Které jich mají nejméně? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Iva Baráková

Ing. Gerhard Stein odpovídá
5. 1. 2009, 10:15
Obsah vitamínu A u jednotlivých granulí najdete po rozkliknutí jakéhokoliv krmiva v katalogu krmiv. Firstmate neobsahuje rostlinné oleje a to je zřejmě cíl vašho dotazu. Betakaroten je prekurzorem vitamínu A. Proto krmivo, které má vysoký obsah rostlinných olejů  a nesmyslný obsah vit. A způsobuje červenání srsti zvláště u černých psů, což není úkaz vůbec ojedinělý. Pokud máte problémy s červenáním srsti je nutné změnit značku. Pokud mi napíšete čím krmíte, mohu se zkusit podívat na případné problémy, pokud váš pes takovéto má.
Karla Dvořáková se ptá
3. 1. 2009, 18:58

Dobrý večer, na vašich stránkách jsem dospěla k poznání, že nutriční hodnota a bezpečnost krmiv se velmi různí a to ke škodě psů a koček, kteří na to doplácejí zdravím a životy, my lidé jen penězi. Jsem za to hodně vděčná, při pomyšlení, kolika malých i velkých problémů se zdravím jsou ušetřeni pejsci a kočičky těch majitelů, kteří pochopili,že jen skrovná část výrobců je morálně tak na výši, že funkčnost a bezpečnost jejich krmiv jim je alfou, zisk omegou. Nebo jinak řečeno - za férové krmivo si nechají férově zaplatit a nic je hlava nebolí z toho, že jejich zisk řekněme za kilogram prodaného krmiva, je férový, což znamená, že mnohonásobně nižší, než je u 95% krmiv ostatních. Vím, jak je důležité vědět, kolik masa a dalších hodnotných surovin krmivo obsahuje, znát hodnoty, v jakých se na trhu tyto charakteristiky krmiv pohybují a vědět, co je dostatečné a dobré a co ne, vím, jak je důležité, co za suroviny výrobce nakupuje, zda jsou bezpečné (vzpomeňme na dva roky starou otravu psů Eukanubou, Nutrem, NutroChoice a řadou dalších v USA, na čínské mléko s melaminem z loňského roku...), vím, že ´krmiva, která jsem pro svoje chlupáče zvolila, nutričně hodnotná a bezpečná jsou, ovšem....Nezastírám, že i já mívám ještě slabé chvilky, kdy pokukuji po značkách, které sice nejsou tak průhledné, jako ty, kterými krmím (kočičí Leonardo s 35% sušeného masa a psí Arden Grange se 30ti a obě s důvěryhodnou deklarací bezpečnosti surovin, před tím dlouhodobě FirstMate), ale slibují třeba o něco více masa. Je to takové ďábelské vábení :-), když si pomyslím, že většina psů v Evropě musí vyjít s krmivy, kde je sušeného masa kolem 4%. Zapojuji se do diskuzí s podobně "postiženými" majiteli pejsků a koček, kteří nechtějí vybírat krmení jen podle obalu nebo reklamy, protože "něco tuší", nebo netuší, ale jejich zvířecí kamarádi nejsou v dobrém zdravotním stavu a pohodě a tak hledají, jak jim pomoci a zda není problém ve stravě. Tak jsme před Vánoci řešili kanadské holistické krmivo Orijen, které o sobě mluví jako o biologicky vhodném, ze 70% Orijen, které o sobě mluví jako o biologicky vhodném, ze 70% tvořeném z masa, obsah škrobů 10%. Jeden z diskutujících získal po mém "návodu" i podrobnou recepturu krmiva, ze které vyšlo 44% sušeného masa. Spolu s údaji, že jde o krmivo z místních kanadských surovin, mě toto potěšilo a při kávě jsem se zašla podívat na stránky výrobce. Přiznám se, že jsem i na moment uvažovala, zde náš kocourek neokusí...Zděsila jsem se, že na stránkách výrobce www.championpetfoods.com je oznámení o stahování Orijenu z australského trhu pro masivní úmrtí koček jím krmených, našla jsem třeba i tuto diskuzi: http://www.itchmoforums.com/news-recall-related/problems-with-orijen-in-australia-t6985.480.html. Jak jsem australského trhu pro masivní úmrtí koček jím krmených, našla jsem třeba i tuto diskuzi: http://www.itchmoforums.com/news-recall-related/problems-with-orijen-in-australia-t6985.480.html. Jak jsem pochopila, jde o úplně čerstvou věc, neví se, proč kočky za výrazných neurologických obtíží umírají, podezírány jsou chybějící vitamíny a přítomnost toxických chemických látek, jako jsou třeba konzervanty. Na www.ardengrange.cz se píše o skrytém nebezpečí chemických konzervantů v levnějších surovinách, o kterém se jako zákaznk nic nedozvím, protože krmivo jako takové konzervováno není. Tam je také vysvětleno, jak výrobci suroviny nakupují a že není kuře jako kuře a že to může být otázkou života a smrti našich psů a koček. Myslíte, že tedy jde o ilustrativní příklad toho, že krmivo "z místních kanadských surovin, bez chemických konzervantů" může být odlišné podle země, kde ho koupím a že tedy nemusí jít o "kanadské suroviny"? Jak jinak si vysvětlit problém ohraničený územím Austrálie... U Menu Foods výše vzpomínaného to bylo stejně, prostě jedna z továren vyrábějích jmenovaná krmiva v USA nakoupila za účelem zisku levný lepek, naneštěstí toxický z Číny prostě jedna z továren vyrábějích jmenovaná krmiva v USA nakoupila za účelem zisku levný lepek, naneštěstí toxický z Číny. Samozřejmě, že na obalech krmiv se o tom nic člověk nedověděl,že výrobce myslel na svoji kapsu a ne na jeho spa poznal, až když utíkal na veterinární ošetřovnu s pejskem, kterému akutně selhaly ledviny. Hypotéza, že totiž jen tam, kde je krmivo vyráběno ve vlastní továrně výrobce dané značky a ten je eticky natolik na výši, že za žádných okolností nesklouzne k nákupu rizikových surovin a umí to černé na bílém dokázat, my připadá dnešním dnem znovu bolestně aktuální. U komerčního krmiva typu Eukanuby jsem ani udivena nebyla, když tragédie nastala, u krmiva hodnoceného Dog Food Analysis v nejvyšší kategorii, mě mrzí a alarmuje k napsání těchto řádků. Dávám si nyní do souvislosti i osobní zkušenost,kdy moji psi velmi dobře a dlouhodobě prospívali na kanadském FirstMate Holistic, po té na americké Nature´s Variety včetně její vysokoprotienové receptury Raw Instinct. Na krmivu prakticky stejné receptury, rovněž americké provenience jiné značky, stejně jako Orijen hodnocené šesti hvězdičkami, tedy nejvýše ve zmíněném portálu recenzí krmiv, nastaly po třech měsících problémy, záněty uší, spojivek, lupy, trávicí obtíže...Neuměla jsem si to vysvětlit, nechtěla si připustit, že problém může být v kvalitě surovin. Ovšem dnešní "objev" problémů, které má australský Orijen mě v tom utvrdil. Je to úsměv skrze slzy, když si pomyslím, podle čeho všeho majitelé pejsků a koček hledají dobré krmivo pro své přátelé. Ti nejosvícenější z nich snad už konečně podle obsahu masa jako nejosvícenější z nich snad už konečně podle obsahu masa jako prvního kritéria. Vědí, že dostatečným množstvím je 20g sušeného(=100g čerstvého) masa ve 100 gramech granulí, méně ne. Ovšem jak co nejdůrazněji připomenout, že není všechno zlato co se třyptí a že 44g sušeného může otrávit našeho nejlepšího přítele, pokud výrobce "koupil to kuře" za pár haléřů v Thajsku, Číně, na Marsu....Toto není hanění konkurenčních značek, to je prosté konstatování a pojmenování situace. Můžete k varování a informování v duchu těchto řádků vy, jako dovozce několika důvěryhodných značek krmiv, prosím nějak intenzivně přispět? Myslím, že nás je mnoho, kdo máme vedle sebe naše psy a kočky ve špičkové kondici a pohodě díky bezpečným a poctivým krmivům (a řada z nich by tu s námi již nebyla, byli-li by krmeni komerčně) a opírajíc se o ně jako o láskyplné důkazy vám chceme pomoci!

Ing. Gerhard Stein odpovídá
4. 1. 2009, 04:58
Před cca 15 lety jsme spolu s kolegou Ing. Jiřím Thiemelem Phd. dělali pokusy s krmivem pro psy, s cílem vyvinout české krmení, které by se dalo vyrábět pro širokou chovatelskou veřejnost. Vyzkoušeli jsme výrobu na různých strojích a s různým složením. V jednom případě jsme v rámci zlepšení nakoupili francouzskou kuřecí moučku a výsledek byl průjmy psů. Rozbory v laboratoři jsme zjistili, že močka byla žluklá. V dalším případě jsme nakoupili produkt, který vzniká při obrušování rýže, neboť v rýžové slupce je daleko vyšší podíl proteinů, než ve vlastním zrnu. Výsledkem byly opět průjmy. Výsledkem našeho takřka dvouletého snažení pro mne bylo, že se nedá vyrobit kvalitní české krmivo za přijatelnou cenu, neboť krmivo je především o kvalitních surovinách a ty se k nám musí převážně dovážet / ryba, jehněčí atd./ Je to ,to o čem se zmiňujete, a to O ČISTOTĚ SUROVIN. Tomuto pojmu ke své škodě však prozatím málokdo rozumí, i když na druhé straně musím říci, že kvalitativně se znalosti českých majitelů psů za nejméně posledních 10 let výrazně zvýšily. Čistotu surovin bohužel nemáte možnost poznat z jakékoliv deklarace uvedené na obalu. Jak z toho ven? Když jsme pak více jak před 10 lety dovezli variantu, která se mi jevila jako nejlepší ze všech , kterou se mi po třech měsících studování na internetu podařilo najít, začali jsme sbírat první vlastní zkušenosti a přímo úměrně našim znalostem a zkušenostem jsme začali i osvětou mezi chovateli. Učili jsme se tehdy a učíme se neustále. Někdy nám to tak trošku připadalo jako boj proti větrným mlýnům, protože síla komerce propojená s reklamou je neskutečně velká. Je tak velká, že žádná malá, nebo středně velká firma, která je schopna vyrábět opravdu špičkové výrobky si ji nemůže dovolit. Ross Saunderson, americký jezdec se psím spřežením kdysi prohlásil, že Firstmate je především o důvěře. Ta důvěra se musí pochopitelně vybudovat. Zákazníci, kteří nám věřili se mohli a můžou na vlastních psech přesvědčit o tom, že jsme je nezklamali. Mají doma nádherné psy, s kterými nemusejí pravidelně obíhat veterinární ambulance. Je nevyvratitelnou pravdou, že z hlediska výrobců američtí mají před těmi evropskými výrazný náskok. Proto také módní trendy v krmivech přicházejí nejdříve z Ameriky a Evropa je postupně přebírá. Jako příklad bych uvedl krmiva s bramborami, které dovážíme 12 let. Americké firmy je masivně zařadily do svých výrobních programů před 4 až 5ti lety a v Evropě můžeme tento trend sledovat v posledních 2 letech. Před 2 až 3 lety začaly mít v Americe velký komerční úspěch tzv. vysokoproteinová krmiva. I FM tehdy uvažovalo, jestli vysokoproteinová krmiva do svého výrobního programu zařadit. Nakonec padlo rozhodnutí, že ne. Můžeme se ptát, zdali vysokoproteinová krmiva ano, či ne? Sama se zmiňujete o vysokoproteinové variantě Natures Varietty, které se již do Evropy nedováží. Ano, bylo to krmivo vynikající, jenže díky problémům s dovozem krmiv do EU nestálo za to americkému výrobci o trh v Evropě usilovat. Já sám mám dobrou zkušenost s vysokoproteinovou variantou Breeders Choice. Tak jak to vlastně s vysokoproteinovými krmivy je? Ano je to stejné jako u ostatních krmiv. Je to určitě o čistotě surovin, jak jinak Ovšem je jasné, že vzhledem k aktivitě našich psů a i vzhledem k většímu množství použitých surovin , nejsou vysokoproteinová krmiva volbou pro každého psa. Vysoké množství použitých surovin, to je další móda, která přišla z Ameriky. Aby se jedna značka odlišila od druhé, řeší mnohdy firmy receptury ne kvalitou použitých surovin, ale použitím co největšího množství použitých surovin.Je to proto, aby krmivo vypadalo pokud možno co nejvíce vědecky. Zapomíná se na to, že v jednoduchosti je síla. Čím méně požitých vstupních surovin, tím menší je pravděpodobnost vzniku potravní alergie vašeho psa a na druhé straně, čím větší množství požitých surovin, kdejakých lopuchů a dalších nesmyslných ingrediencí, tím větší je šance, že váš pes bude na některou z použitých ingrediencí citlivý. O O??. vím, že existuje, že je i na českém trhu . Sám jsem s nim nekrmil a nemám s ním vlastní zkušenosti. Pokud díky tomuto krmení vznikly nějaké problémy, které postihly řadu majitelů psů a koček, nemám z toho radost, protože určitě každý z majitelů chtěl pro svého psa, nebo kočku jen to nejlepší. Co se týká vámi zmiňovaných konzervantů, pak na jedné straně jsou konzervanty, které dodává do výroby producent krmiva, na druhé straně jsou konzervanty, kterými jsou konzervovány vstupní suroviny, které firma nakupuje pro výrobu granulí od svých dodavatelů. Ti se ne vždy musí použitými výrobními postupy, či konzervanty chlubit. Takže znovu se dostáváme k pojmu čistota surovin. Pro naše zákazníky se snažíme neustále hledat možnosti rozšíření námi nabízených krmiv. Velice těžce jsme hledali i v Evropě a nakonec se podařilo najít dvě špičkové firmy a dovézt nejdříve německé Belcando a nyní Ardengrange. Co mají ty firmy společné? Shodou okolností se všechna tři krmiva vyrábějí na americkém extruderu Wenger . Tato značka je mezi stroji na výrobu krmiv absolutní top třídou. Čili výrobní technologie, to je první a nezbytný předpoklad kvalitního krmení. My sami jsme před lety dováželi krmivo Caninecaviar, který je řazeno mezi bezpečná krmiva i v TOP DRY FOODS 2007 a 2008. Koketovali jsme s myšlenkou, že Caninecaviar začneme dovážet znovu. Dnes již vím, že tomu tak nebude, protože Caninecaviar nemá svou vlastní výrobní továrnu. Jedná se o marketingovou značku. A nemáte li pod palcem výrobu, nikdy nevíte, co vám producent do krmiva může přimíchat. Vlastně můžete pokaždé koupit jiné krmivo se stejnou deklarací. Mezi cca 30 ti krmivy zařazených v Americe do Top dry foods spočítáte ty, které mají svou vlastní továrnu na prstech obou rukou a ještě vám některý prst zůstane volný. Na druhém místě, které nám garantuje kvalitu jsou to lidé. Jejich zkušenosti se nedají ničím nahradit a bez kvalifikovaných odborníků může být výsledek výroby žalostný. Týká se to lidí jak ve vedení firmy, tak i pracovníků ve vlastní výrobě. No a na třetím místě bych viděl filosofii firmy za jakou cenu je svůj hospodářský výsledek ochotna podřídit míře zisku. Má li být zisk co nejvyšší, musí být výrobní náklady co nejnižší. Pak se dříve, nebo později dostaví problémy, jako tomu bylo u Menuefoods. My jsme měli to štěstí, že jak FM, tak i BC a AG mají ve svých řadách špičkové odborníky, kteří nechtějí podřídit výrobní náklady na úkor kvality vyráběných krmiv. Tyto firmy nakupují vstupní suroviny od stále stejných dodavatelů, kterým věří .Zase je to o kvalitě vstupních surovin a jejich čistotě. Za žádnou cenu nenakoupí levnější suroviny, které jim jsou nabízeny a o jichž kvalitě nejsou přesvědčeni. Nákupní ceny čistých surovin našich dodavatelů jsou i mnohonásobně vyšší, než ceny surovin, které se na burzách nakupují v nejrůznějších výprodejích pokud možno co nejlevněji s cílem jediným a to je maximální zisk. Vím např. o evropské značce na českém trhu, která na burzách nakupuje zásadně jen ty nejlevnější suroviny. Tak to prostě je. Ovšem to se neslučuje s naší filosofií. Řada zákazníků, která to pochopila se i proto stává našimi trvalými partnery a je ušetřena problémů, které potkaly chovatele na celém světě ú viz. výše/ Zmiňujete se taky o dogfoodanalysies. Můj názor znáte, já osobně jsem statistiky této firmy smetl se stolu okamžitě, když jsem se na ně podíval. Nevím, co autoři svými statistikami sledovali, či sledují. Docela bych pochyboval o jejich znalostech či případné nekomerčnosti. Dogfoodanalysies např. stírá krmiva, která používají jako zdroj vlákniny řepu, která byla používána u firem, které chtěly být in v posledních neméně 15 ti letech. Dnes podle nich kdo nepoužívá rajčata, není in. Rovněž preferují krmiva s pokud možno co největším množstvím použitých surovin. Oku zákazníka to mnohdy opravdu lahodí. Jak jsem se ale již zmiňoval takováto krmiva nejsou vhodná pro každého psa. Dopgfoodanalysies své závěry nekonzultuje s výrobci, které zahrnuje do svých statistik. Bavil jsem se na to téma se zástupci dvou firem, kteří nesouhlasili s údaji uváděnými v jejich statistikách. Reakce druhé strany nebyla žádná. Vadilo jim, že údaje, které převzali z obalu byly zastaralé a neaktuální. Názory zmiňovaných výrobců na dogfoodanalysies byly shodné s našimi. Proto tyto stránky již dnes jako nesmysluplné nesleduji. Mají li čtenáři našich stránek zájem lépe se ve výběru krmiv zorientovat, doporučuji přečíst si některé ze článků na našich stránkách napsané na téma jak poznat kvalitní krmivo. To proto, aby si udělali vlastní úsudek. Pokud jim cokoliv nebude jasného, má každý z nich možnost zeptat se na to co nepochopil. Chce li se čtenář vyhnout komerčním krmivům, pak je dobré nekupovat v supermarketech, kde stěží najdeme některé z bezpečných krmiv. Dobré je vyhnout se nákupu krmiv od velkých nadnárodních řetězců, od firem které mají gigantickou reklamu. Ne každý si uvědomuje, že díl této reklamy si zaplatí v odebraném pytli. Našim zákazníkům můžeme slíbit, že i v budoucnu budeme pracovat na osvětě a budeme se snažit přispívat k tomu, aby se každý sám a svobodně dokázal rozhodnout pro co nejlepší volbu pro svého psa, či kočku. Zároveň můžeme slíbit, že kterékoliv produkty z naší nabídky, o kterých nebudeme přesvědčeni, že splňují naše požadavky na poměr kvalita a cena, budou z naší nabídky vyřazeny. Na závěr zbývá ještě zdůraznit, že bez čistých surovin nelze dosáhnout výjimečné kvality a o své kvalitě nás naši obchodní partneři dlouhodobě přesvědčují. Na druhé straně, kdybychom jim nevěřili, nemohli bychom se za jejich produkty podepisovat svým jménem a přijmout jejich značku za svou srdeční záležitost. Protože všichni naši spolupracovníci jsou především chovatelů psů a koček. 
Marcel Foltas se ptá
1. 1. 2009, 20:54

Dobrý den, mám bulmastifa ve stáří 9 měsíců a krmím Firstmate Maintenance Large Breed puppy. Jelikož už pejsek váží 50 kg, a tabulka pro krmnou dávku končí na 45 kg, nevím jakou krmnou dávku dodržovat. Můžete mi prosím poradit? Děkuji Marcel Foltas

Ing. Gerhard Stein odpovídá
2. 1. 2009, 06:54
Krmný návod na obalu je vždy jen údajem orientačním. Nedá se brát jako dogma. Rozhodující pro stanovení krmné dávky je oko chovatele. Krmná dávka u vašeho štěněte se dle mého soudu může pohybovat s ohledem na věk, aktivitu a míru stresu, které je pes vystaven od 700 granmů do 1 000 gramů.. POzor psa nepřekrmovat a udržovat ho ve štěněcím věku spíše ve štíhlejší kondici.
Petr Osvald se ptá
1. 1. 2009, 13:26

Dobrý den,přeji Vám vše nej... v Novém roce.Chci se zeptat na pejska čivavy dlouhosrsté 8 měsíců,krmím FM fish potato puppy,moc mu chutná,je nutné přejít u tak malého pejska na dospělácké granule,sní denně tak 50-60 g a má dost pohybu.Ještě se chci zeptat na Váš názor na přírodní za studena lisované krmivo Fit-croc,Sensitiv,jsou to takové válečky,něco jako vojtěškový granule pro hlodavce.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
1. 1. 2009, 11:26
Děkuji za přání. FP byste mohli prostřídat Belcandem finnest croc, či Ardengrange Prestige.  Způsob výroby lisování granulí za studena je už opravdu hodně dávno překonaný, takže pokud někdo tímto zp. vyrábí, docela by mne to překvapilo. Samozřejmě, že výroba lisováním za studena se používá, není ekonomicky, ani energeticky náročná, ale spíše se využívá při výrobě krmných směsí pro dobytek.
Edita Jančíková se ptá
30. 12. 2008, 15:09

Dobrý den, před pár dny mi zemřela fenečka yorkšírka, nedevše jsem ji měla ráda, krmivo dostávala royal canin granule a jinak vařené maso, většinou kuřecí. Bohužel se u ní v 10 letech projevila šelest na srdíčku, dostávala léky, přesně podle pokynů velmi dobrého pana veterináře, objednávali jsme i speciální konzervy pro psy se srdečními problémy, tedy bez soli a jiných látak,které takovýmto pejskům neprospívají. Mám tedy dotaz, zda pejsek v 10 letech se srdeční vadou, šelestí, nemůže žít déle, byla jsem přesvědčena, že její stav můžeme udržet déle. Myslím, že jsme ale udělali maximum pro to, aby měla hezký život. Přesto se mi zdá, že 10 let není moc vysoký věk.

Ing. Gerhard Stein odpovídá
31. 12. 2008, 01:09
Věřím tomu, že jste udělala pro svého pejska maximum. Znám případ kigů, kdy ve třech letech odešlo poslední štěně z vrhu na srdeční vadu.  Jinak u malých pejsků se stává, že odcházejí i dříve. Někdy to bývá i na úkor jejich malé velikosti.
Hana Foltová se ptá
30. 12. 2008, 14:51

Dobrý den, zasílám rozpačitý dotaz: máme 9měsíční fenku cainteriéra, která je odmala krmena FM Naturaly holistic. Je to klasický "nežravec", takže vždy jedla méně než bylo uvedeno v tabulkách ,nepřikrmovali jsme ničím dalším, přesto nám přerostla - je výrazně větší než standard kerna, podotýkám, že z vrhu 4 štěňat žádné jiné takto nevyrostlo. Je štíhlá a i přesto má 9kg. Nenapadá mě nic jiného než hledat důvod ve stravě, způsobilo to ono krmivo? Dík za odpověď, Hanka

Ing. Gerhard Stein odpovídá
31. 12. 2008, 12:51
Tento problém je třeba hledat v genetice. Kdysi jsem měl 2 štěńata malamutů. Tomu menšímu jsem podstrojoval, kupoval ryby a zůstalo na spodní hranici kohoutkové výšky. Té druhé fence jsem ubíral , kde se dalo, přesto vyropstla na horní hranici výšky. Jinak cairnové o váze kterou uvádíte nejsou ničím ojedinělým. Možná by to chtělo podívat se v rodokmenu do dalších generací zpět.Tím, že byste zvíře nekrmila správně byste ve finále zřejmě dosáhla jen chatrnějšího zdraví vaší fenky a to určitě nechcete. Přeji vám ze srdce , a´t vám fenka přináší jen samou radost.
jiřina Němečková se ptá
29. 12. 2008, 20:12

Dobrý den,prohlížela jsem vaše stránky o krmení First Mate.Zaujalo mě,ale nedokážu si vybrat to správné krmení.Mám čtyřletého knírače černého středního který je sportovně vytížený.Chodíme na cvičák skoro denně.Mám problém se srstí která je matná a na pohled nevypadá tak jak by měla.Zkoušela jsem rúzné přípravky a tak nevidím důvod proč nevyzkoušet vaše krmení.Mohli by jste mi doporučit který produkt by byl vhodný? Děkuji za odpověď a přeji do Nového roku mnoho úspěchů. Němečková

Ing. Gerhard Stein odpovídá
30. 12. 2008, 06:12
Z řady superprémií bych doporučil Maintenance, z řady ultraprémií fish potato originál. Věřím, že po obou variantách dojde z zlepšení nejen srsti vašeho pejska.